Zápis z 2. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 9.2. 2006

 

 

 

Přítomni: pánové Gál, Habrnál, Horák, Laudát, Mihaliček, Prokeš, Vlasák, paní Cibulková -  Ing. arch. Winkler v. z., paní Samková

Omluveni: pan  Novotný, Gregar, Kovářík

Hosté:  Ing. Cvetlerová (OÚP), Ing. Čemus (OÚP), Ing. Saifrt (OOP)

 

Program:

 

1) Granty na rok 2006

2) Změny Úpn HMP:

 - návrh změny Z 0261/00 – Oceanárium na Letné (bývalý Stalinův památník)

- zadání změny Z 1524/00 – Svobodná Evropa na Hagiboru

 

Výbor zahájil a řídil ing. Horák.

K návrhu programu nebyly vzneseny žádné připomínky ani návrhy na změnu.

 

Ad 1 - Ing Horák požádal zástupce z odboru ochrany prostředí Ing. Saifrta, aby krátce uvedl připravená témata k přidělování grantů v oblasti životního prostředí na rok 2006.

Byl vyzván předsedajícím k přečtení témat po kapitolách, aby mohly být vznášeny dotazy, případně návrhy členů výboru.

 

Oblasti:

I. Oblast městské zeleně

II. Oblast ochrany přírody

III. Oblast odpadového hospodářství

IV. Ekologická výchova

V. Obecné tematické okruhy

 

K V. oblasti ing. Saifrt uvedl, že je zařazena jako možnost pro tvořivost žadatelů, s tím, že ještě nebyly podobné žádosti podané a jsou něčím zajímavé.

Dále přednesl jednotlivé termíny harmonogramu grantového řízení.

 

Diskuze k oblastem témat grantů:

 

Ing. Horák – jako první zmínil bod 4, obl. V. - nepřipadá mu reálné, jak by např. nezisková organizace mohla provádět v rámci grantu  zhodnocování druhotných surovin a odstraňovala a zneškodňovala odpad.

Pan Saifrt vysvětlil, že tím je myšleno předejít odstraňování biologického odpadu současně s ostatním odpadem.

Ing. Horák – uvedl, že je možné bod 4 chápat jako podporu aktivit obce či vlastníků a bod 4 v oblasti V. předefinovat: Ekologické využití biologického odpadu.

Pan Vlasák – podotkl, že z kontextu celé V. oblasti ji chápe, s ohledem na omezené finanční prostředky, které má výbor pro přidělení grantů  k dispozici, pouze jako možnost podpořit startovací proces takovýchto projektů. Navrhl upřesňující definici této oblasti.

Pan Habrnál – uvedl, že se přidává ke kritice témat v oblasti V, protože si nedokáže představit, jak by se z omezené finanční částky dalo naplnit např. téma ochrany ovzduší? Navrhl změnit celou oblast V.

Ing. Horák navrhl rozdělit oblast V. a začlenit jednotlivé body z této oblasti do témat předcházejících. Poptávka po udělení grantů mnohonásobně převyšuje nabídku a byla by škoda, aby smysluplné projekty, díky dalšímu navýšení témat, byly zbytečně odmítnuty z důvodu nedostatku finančních zdrojů na jejich pokrytí.

Pan Mihaliček navrhl, aby oblast V byla možností pro výjimečné a dosud neobvyklé zajímavé projekty, které nejsou specifikovány v předcházejících kapitolách nebo je není možno zahrnout do předcházejících kapitol.

Pan Vlasák naformuloval nově název oblasti V,  s ohledem na omezené finanční prostředky pro přidělování grantů: Podpora pilotních projektů a osvětové studie vzorových projektů, nezahrnutých v ostatních tematických oblastech.

Ing Saiftr uvedl příklad, pro který je tato grantová tematická oblast opodstatněná, a to projekt elektronické popelnice, která je již vyrobena, ale je potřeba vyzkoušet její provoz, což by právě mohla pokrýt částka, udělená v rámci grantu.

Závěrem uvedl ing. Horák shrnutí diskuse k oblasti V, že je tato oblast použitelná s využitím formulace pana Vlasáka pro téma této oblasti a s vyřazením bodů, které lze začlenit do jiných oblastí.

Ing. Laudát navrhl zařadit téma řešící problém hluku resp. jeho odstraňování s pracovním názvem „tichá ulice“. V tomto tématu by si představoval využití jiných možností odhlučnění, než jen staveb valů a protihlukových bariér. Uvedl několik příkladů možnosti řešení - omezení rychlosti, výměna povrchu vozovek, omezení průjezdnosti, využití  výsadby zeleně.

Pan Prokeš navrhl zařadit nejen řešení hluku, ale zlepšení podmínek pro využití alternativní dopravy též jako téma.

Ing. Horák navrhl tyto náměty zapracovat do oblasti V.

 

Diskuze k harmonogramu:

 

Pan Habrnál nesouhlasí s termíny navrženými v harmonogramu grantového řízení. Dlouhá doba na zpracování projektů a pozdní sepisování smluv s žadateli neumožňují vyčerpat přidělené grantové prostředky v řádném termínu s ohledem na vegetační období a dobu výsadby rostlin. Termín pro vyčerpání grantu navrhl stanovit do 30. 6. následujícího roku a pokud to některý z žadatelů nestihne vyčerpat, nechť požádá o výjimku.

 

Usnesení:

 

1) VŽP doporučuje přepracování a úpravu termínů pro vyhodnocení a zpracování grantových smluv, uvedené v harmonogramu předloženého tisku.

Poskytnuté grantové prostředky by měly být vyúčtovány dle nově zpracovaného harmonogramu.

 

Pro: 8 ; Proti: 0 ;Zdrž.: 0

 

2) VŽP doporučuje zařadit jednotlivá témata oblasti V do kapitol souvisejících s těmito tématy.

 

Pro: 8 ; Proti: 0; Zdrž.: 0

 

3) VŽP navrhuje upravit název V. oblasti takto: Podpora pilotních projektů a osvětové studie vzorových projektů v oblasti životního prostředí, nezahrnutých v ostatních navržených tematických oblastech.

Pro: 8; Proti: 0; Zdrž.: 0

 

Ad 2

Z 0261/00 – Pan Horák uvedl tisk a požádal zástupce odboru o charakteristiku a průběh dosavadního řízení v této změně.Využití bývalého Stalinova pomníku pro umístění kulturně - zábavního naučného zařízení.

Ing. Cvetlerová - Změna se týká funkce historické zahrady na změnu „zvláštní“ pro kulturu a církev. Jedná se o umožnění využití podzemí, ale propíše se i do povrchu, proto je zde potřeba změna územního plánu. Touto změnou se dostáváme do situace, kdy plocha zvláštní pro kulturu se objeví jako izolovaná uprostřed historické zahrady. Funkce historické zahrady neumožňuje ve svém funkčním využití situovat do této funkce žádné komunikace, proto se z hlediska územního plánu jeví jako nejvhodnější pro umožnění technického zásobování propojení podzemí tunelem s komunikacemi. Podle studie, by toto propojení mělo být řešeno z prostoru Letenské pláně, kde se počítá i s výstavbou podzemních garáží - z prostoru od tramvajové smyčky na Letné. Z nábřeží Edvarda Beneše by propojení mělo být řešeno pomocí 2 podzemních eskalátorů, sloužících pro pěší. Toto místo by mělo být zazeleněno.

Ing. Horák poděkoval za prezentaci a požádal o vyjádření zástupkyně OOP a o názor odboru k tomuto tématu.

Paní Cibulková uvedla, že již měli několik jednání s předkladateli k podrobné studii. Zpočátku měl odbor řadu požadavků a potřebu objasnit, jaká bude kapacita a  obslužnost celého areálu. Následně došlo k úpravě změny, s kterou OOP souhlasil s podmínkou - vyřešit největší problém, kterým je zásobování. Podporují variantu zásobování od zmíněné tramvajové smyčky. 

Pan Horák shrnul, že podstatou dnešního jednání je,  zda VŽP pustí do dalšího procesu projednávání  projekt, který by přinesl do Prahy cosi nového, který by dokázal využít dosud nevyužité prostory pod Letenskou plání a  tím je také stabilizoval před dalším chátráním. Jedná se o umožnění přípravy projektové dokumentace, s následným zpracováním všech námitek a připomínek a přípravou k posouzení některých dotčených orgánů státní správy.

 

Usnesení:

 

VŽP souhlasí s návrhem zadání změny územního plánu Z 0261/00 s tím, že:

I. Požaduje, aby v následujících úrovních projektové dokumentace byla pečlivě zpracována problematika dopravy v klidu.

II. Požaduje, aby byly minimalizovány zásahy do zeleně parkové plochy Letenských sadů.

                     Pro: 7; Proti: 0; Zdrž.: 0

 

Zadání změny Z 1524/00 je uvedeno jako stavba administrativního charakteru.

Změna je urychlována zájmem celostátním. K této změně nebyly vzneseny žádné připomínky.

VŽP souhlasí s návrhem zadání změny územního plánu.

Pro: 7;  Proti: 0; Zdrž.: 0

 

 

Ing. Horák  přečetl návrh termínů zasedání VŽP na I. pololetí 2006:

Čtvrtek 16. 3.

Čtvrtek 13. 4.

Čtvrtek 11. 5.

Čtvrtek 15. 6.

Jednání výboru budou začínat vždy od 14 hodin.

 

S tímto návrhem členové výboru souhlasili.

 

Ing. Horák na závěr seznámil členy výboru s hlavními tématy příštího zasedání VŽP, kterým bude:

Investiční plán odboru ochrany prostředí na rok 2006 a budování zeleného pásu kolem Prahy.

 

Zápis ověří pan Vlasák.

 

Různé:

Závěrem zasedání pan Prokeš věnoval výboru brožuru z Paříže, kde je uváděno mimo jiné 20 parků, v nichž je řešeno opatření pro alternativní dopravu tzn. parkoviště u parků a využití bezmotorové dopravy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

Ing. arch. Jan Winkler

tajemník Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

 

Petr Vlasák

člen Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

27. února 2006
27. února 2006