Zápis z 39. zasedání výboru kultury,ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP,ze dne 24.5. 2006

 

 

Přítomni: členové - Ing. F. Stádník (předseda), Mgr  B. Černý, F. Adámek, P. Ambrož, I. Bednář, Bc. O. Pecha, Ing. Mgr. M. Poche, P. Vlasák, Dr. Ing. M. Urban

    tajemník -    J. Kněžínek

 

Hosté:  Ing. J.Turek, OKP MHMP

      PhDr. J. Vojta

 

Omluveni: RNDr. I. Bursíková, F. Bílek, MUDr. M. Hošek

 

 

1. Kontrola zápisu z minulého zasedání výboru

§    Členové výboru jednohlasně odsouhlasili správnost zápisu z 38. zasedání ze dne 3. 5.  2006.

 

 

2. Koncepce kulturní politiky hl.m.Prahy

§    Členové výboru obdrželi seznam připomínek z vnější oponentury ke koncepci kulturní politiky hl.m.Prahy.

§    Členové výboru posuzovali jednotlivé připomínky a diskutovali o způsobu jejich zapracování do materiálu Koncepce kulturní politiky hl.m.Prahy: 

 

Str. 3

poslední věta 4. odstavce

-     „Bez přispění státu, odpovídajícího podílu Prahy z výnosu turismu, nelze např. zbudovat nová kulturní zařízení…“ Tato formulace není dostatečně razantní – bez podílu Prahy na výnosu z cestovního ruchu není možné udržet doprovodné služby cestovního ruchu na odpovídající úrovni, nejde tedy pouze o nová, ale také o stávající zařízení a služby.

 

Str. 7

-    Poslední odstavec – připomínka apeluje na dopracování, ale neříká jak, jedná se o změnu formulace. Členění kultury musí splňovat kritérium: pracovat se stejnými pojmy i s jejich totožným obsahem jako v ostatních zemích EU – dopracovat.

 

Str. 8

doporučen k zapracování text tučně

-    § 5.1. Kulturní politika nesouvisí pouze s rozdělováním peněz ale vytváří vhodné podmínky pro rozvoj umění a kultury.

-    Změna použitého pojmu - str. 8 odst.3 a dále str. 28. odst. 4: Vizuální umění je neadekvátní překlad termínu visual arts. Tak jako neexistuje solidní překlad termínu performing arts, který v materiálu zůstává, nelze dokonale přeložit visual arts, ale každopádně je pojmově bližší překlad výtvarné umění. Vizuální je totiž i značná část performing arts, nemluvě o velmi silné vizuální složce děl audiovizuálních včetně kinematografických.

 

Str. 9

-    Úprava formulace 6. odstavce takto: Ve specifických podmínkách hl. m. Prahy působí vedle organizací zřizovaných zejména Ministerstvem kultury ČR, hlavním městem Prahou a městskými částmi široké spektrum dalších subjektů, uměleckých spolků, sdružení a jiných nevládních organizací, a podnikatelských subjektů. Struktura a počet těchto institucí i jednotlivců, kteří vytvářejí celkovou bohatou kulturní nabídku v hl. m. Praze, je proměnlivá. Každým rokem např. vznikají nová divadla a jiná zanikají. Místa některých tradičních kulturních institucí mění průběžně povahu své kulturní činnosti, např. bývalá kina se stávají divadly nebo kluby s pestrou nabídkou umělců a uměleckých žánrů. I v relativně stabilní infrastruktuře výtvarné oblasti hl. m. Prahy vzniklo několik nových významnějších soukromých galerií, které se rozhodly sledovat aktuální výtvarné trendy. Pro velký počet nelze ani vyčíslit množství hudebních aktivit ani místa, na kterých jsou v hl. m. Praze realizovány.

 

Str. 10

-    Odrážky 1. odstavce Individuální umělec jako kulturní subjekt není vhodné vyjádření. Místo kulturních institucí používat „subjekt“

-    členění:

Kulturní subjekty zřízené či založené městem

Kulturní subjekty zřízené či založené státem
Kulturní subjekty městem i státem nezřízené

Soukromé ziskové subjekty poskytující kulturní služby

Zahraniční kulturní instituce

Umělci a skupiny umělců

 

Str. 11

-    3. odstavec – doplnit text: První etapa transformace příspěvkových organizací bude komplexně vyhodnocena Magistrátem hl. m. Prahy a jednotlivými zúčastněnými subjekty. Výsledky tohoto zhodnocení budou využity při přípravě druhé vlny transformace, která bude zahájena až po vyhodnocení prvé etapy.

-    Do 5. odstavce doplnit : Národní kulturní památka Vyšehrad

 

Str. 12

    III/4, první odstavec, poslední věta „ podnikatelské subjekty, jako jsou fyzické osoby, společnosti s ručením…“

 

Str. 13

    první odstavec, první řádek – správný název „GASPAR s.r.o.“

 

Str. 14

-    Jako součást  kapitoly č. 5 zapracovat výsledky SWOT analýzy.

 

Str. 16

-    2. odstavec – ověřit zdroj, je-li připomínka pravdivá, změnit text.

 

Str. 17

-    bod 6, 1. řádek: zpřesnit formulaci: zájem na dalším rozvoji občanské společnosti (ve značné míře již probíhá).

-    IV/1, třetí odrážka „Praha zřizuje instituce a vytváří instituty, jejichž prostřednictvím ovlivňuje zachování pestrosti a rozmanitosti…“

-    Str. 17 Praha zřizuje instituce a doplnit: zakládá kulturní subjekty (např. Pražský dům fotografie o.p.s.)

-    druhá odrážka v subkapitole 3, za děti doplnit mládež

 

Str. 19

-    od str. 19 dále není v textu uváděn správný (a oficiální) název „Městské knihovny v Praze“ (viz její Zřizovací listina), nýbrž název Knihovna hlavního města Prahy (tak se knihovna nazývala před válkou).

-    sjednotit důvod, proč patří Divadlo Minor ke kulturnímu fondu Prahy (str. 19 ochránění investice, str. 22 tvorba pro děti), příp. uvádět vždy oba důvody (investice a tvorba pro děti)

 

Str. 20

-    doplnit  bod 7. Podpora šíření informací o kulturním dění v Praze.

-    šestý odstavec: Divadlo Spejbla a Hurvínka – vypustit „národní kulturní památka“

 

Str. 24

-    3. odstavec Největší náklady FOK tvoří zejména mzdy zaměstnanců a pronájem prostor

 

Str. 26

    pojem startovní grant sjednotit s terminologií v grantové politice.

 

Str. 27

-    1. odrážka v závěru strany O granty mohou žádat fyzické a právnické osoby, které doplnit: jako svoji hlavní činnost provozují kulturní služby či uměleckou činnost (viz např. Zásady vlády o poskytování dotací a dále možnost kontroly potřebnosti dotace a efektivní podpory) – sjednotit terminologii s grantovou politikou.

 

Str. 28

-    odst. 1 – „vizuální umění“ – sjednotit terminologii

-    odst. 10. upravit – Komise Rady HMP má 13 členů a tajemníka. 5 členů včetně předsedy je z řad zastupitelů hl.m.Prahy, 8 členů je všeobecně uznávaných odborníků v oblasti kultury. (Doplnit podle grantového systému.)

 

Str. 29

-    sjednotit terminologii s grantovým systémem – viz připomínka na str. 8

 

V závěru materiálu vysvětlit odbornou terminologii.

 

„Všeobecné připomínky a poznámky“ – zpracovat jako podkladový materiál pro poradní sbor primátora a předat mu je v lednu 2007

 

Závěr: Výbor schvaluje materiál Koncepce kulturní politiky hl.m.Prahy a doporučuje zapracovat do tohoto materiálu výše uvedené připomínky.

(Hlasování: 7 - pro, 0 - proti, 1 - se zdržel hlasování)

 

 

3. Návrh na udělení grantů na rok 2006 v oblasti kultury a umění – 2. uzávěrka

§    Mgr. Černý, předseda grantové komise, představil návrh na udělení grantů na rok 2006 v oblasti kultury a umění – 2. uzávěrka.

§    Členové výboru diskutovali o vybraných projektech.

Závěr: Výbor souhlasí s návrhem na udělení grantů na rok 2006 v oblasti kultury a umění – 2. uzávěrka. (Hlasování: 8 - pro, 0 - proti, 0 - zdrželi se hlasování)

 

 

4.    Různé

 

4.1 – PhDr. Jan Vojta seznámil členy výboru se svým návrhem založit v hl.m.Praze soukromou vysokou školu se zaměřením na ochranu kulturního dědictví (památková péče a restaurátorské obory) s bakalářským a navazujícím magisterským studiem. Škola by byla zřizována hl.m.Prahou, měla by právní statut obecně prospěšné společnosti.

-    V následující diskusi dr. Vojta odpovídal na dotazy členů výboru.

-    Bc.Pecha upozornil na případný vhodný objekt pro tuto školu v Praze 4 - Braníku.

Závěr: Výbor žádá PhDr. Vojtu o urychlené poskytnutí písemného podkladu k záměru založit v hl.m.Praze soukromou vysokou školu se zaměřením na ochranu kulturního dědictví.

 

 

4.2 – Mgr. Černý seznámil výbor s dopisem doc. Ledvinky k problematice názvů zastávek MHD.

 

 

4.3 – I. Bednář kritizoval narušování kulturního prostředí v hl.m.Praze černými výlepy plakátů zejména nyní před volbami.

-    Členové výboru vyjádřili znepokojení nad touto situací. Očekávají, že plakáty budou urychleně odstraněny.

-    Bc. Pecha konstatoval, že černý výlep je celoroční problém. Je však politováníhodnou skutečností, když politické strany samy dělají černé výlepy.

Závěr: Výbor odsuzuje černé výlepy a doporučuje hledat formy, jak zamezit černým výlepům zejména v Pražské památkové rezervaci.

 

 

4.4 – I.Bednář pozval členy výboru na vernisáž výstavy Sochy nad Prahou, která se koná 1.6.2006 v 11.30 hod. na venkovní severní terase Kongresového centra Praha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příští zasedání výboru se uskuteční dne 7. 6. 2006 ve 14.30 hod. ve správní budově  NKP Vyšehrad  (V Pevnosti 159/5b, Praha 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapsal: PaedDr. Radovan Smolka

 

 

Ověřil: Mgr. Jan Kněžínek

 

 

Schválil: Ing. František Stádník

26. května 2006
26. května 2006