Zápis z 3.zasedání výboru pro infrastrukturu ZHMP

ze dne 19.2. 2003

 

Zápis ze 3. zasedání Výboru pro infrastrukturu ZHMP,

konaného dne 19.2.2003 v 15:30 v Nové radě.

 

Přítomni: pánové Habrnál, Froněk, Klega, Lukavský, Langmajer, Poche, Pázler, Šulc, Vlastníková.

 

Omluveni: paní, Sedláčková a pánové Hurda, Moos, Horák, Toman.

 

Hosté: Ing. Radek Svoboda (ředitel OSM)

  Ing. Drahomír Ruta (předseda představenstva a generální ředitel PRE, a.s.)

  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc. (dozorčí rada PRE, a.s.)

  Ing.Jaroslav Maroušek (výkonný ředitel SEVEn)

Ing.Martin Dašek (SEVEn)

Ing.Jiří Zeman (SEVEn)

Ing.Tomáš Voříšek (SEVEn)

 

PROGRAM:

 

1. potvrzení ověřovatele zápisu

2. územní energetická koncepce

3. prezentace PRE, a.s.

4. různé

 

 

Jednání výboru zahájil předseda výboru pan Harbnál - přivítal členy výboru a seznámil je s časovým rozpětím jednotlivých bodů programu zasedání výboru.

 

Ad. 1.

a) Předseda výboru představil pozvané hosty.

b) Ověřovatelem zápisu byl potvrzen pan Klega.

 

Ad. 2.

a) Tajemník výboru pan Šulc uvedl prezentaci Územně energetické koncepce hlavního města Prahy (ÚEK). Zdůvodnil zákonnou povinnost zpracování ÚEK a harmonogram zpracování  v návaznosti na zákonné termíny pro zahájení a ukončení prací. Rovněž upozornil na písemnou informaci o rozsahu zpracování ÚEK, kterou členové výboru obdrželi s předstihem i v elektronické verzi. Přítomným členům výboru předal tajemník výboru CD s výstupy předchozího stupně „Územního energetického dokumentu, který byl pro hl.m.Prahu zpracováván v letech 1997 – 2000. Na uvedený dokument navazuje ÚEK.

b) Prezentace zahájil za zpracovatele pan Maroušek, který po úvodní informaci a představení řešitelského týmu předal slovo hlavnímu řešiteli, panu Zemanovi.

 

Členové výboru obdrželi písemnou podobu prezentace ÚEK.

 

V průběhu prezentace pan Zeman zdůraznil tyto body :

·  historie – vývoj prací na energetických studiích v hl.m.Praze (Energetický generel 1985-87; dílčí koncepce a generely jednotlivých MČ;  Územní energetický dokument 1997 – 2000 – první ucelený pohled na městské energetické systémy s vazbou na nové ekonomické podmínky)

·  obsah a současný stav řešení ÚEK

·  koncepce a zaměření dalších prací

·  hlavní závěry ÚED (energetické systém y prochází cestou od extenzivního rozvoje k intenzivnímu rozvoji s maximálním důrazem na hledání úspor – efektivnost využívání energií, kapacita zdrojů je dostatečná i pro budoucí optimistické scénáře vývoje; limitujícím faktorem je zejména životní prostředí – zejména ochrana ovzduší –  rozhodujícím faktorem ale není energetika, ale doprava)

·  principy dle ÚED 

-  soutěž ve zdrojové části

-  podpora projektů úspor energie

-  využití realizace a financování projektů metodou EPC (z budoucích úspor)

-  koordinace aktivit (např. zřízením energetické agentury města)

  • zdůvodnění pořízení ÚEK

-  hlavním důvodem je nová legislativa a z ní vyplývající potřeba aktualizace vstupních dat, úpravy metodiky zpracování a rozsahu zpracování a stanovení nové koncepce města na úseku energetiky

-  návrhové období – 20 let – potřeba průběžné aktualizace zdrojových energetických dat a posuzování vývojových trendů na základě indikátorů vývoje

  • NOx jako jediný kontaminant překračuje imisní stropy - podstatné zdroje jsou zejména doprava (mobilní zdroje znečišťování ovzduší), z hlediska ostatních zdrojů jsou největšími teplárna Malešice a cementárna Radotín
  • trvalý pokles spotřeby paliv na území města (kompletní záměna hnědého uhlí na černé, větší podíl dodávky tepla z elektrárny Mělník)
  • bezpečnost dodávek energií - zkušenosti  z 11.září 2001, z povodní 2002 a výpadku zásobování CZT v Královéhradeckém a Pardubickém kraji na konci roku 2002 v důsledku havárie v Opatovicích, vytvořily potřebu doplnění ÚEK o část zásadní – bezpečnost dodávek energií a krizové řízení na úseku energetiky s prioritami:

-  spolehlivost zásobování

-  spolupráce a provázanost mezi jednotlivými subjekty a městem

  • pilíře ÚEK (návaznost na energetickou politiku ČR a EU)

-  konkurenční prostředí na trhu s energií  (nelze předepisovat kdo bude odebírat energii v jaké formě)

-  spolehlivost zásobování energií

-  ochrana složek životního prostředí – dodržování emisních limitů (zákonné limity, dobrovolné dohody) efektivní využívání energie (ekonomicky návratné úspory energie) energetické audity

  • Zásady návrhu ÚEK

-  realizovatelnost  - přijatelnost pro všechny zájmové skupiny

-  specifikace cílů a priorit energetické politiky města

-  formulace realistických nástrojů k dosažení cílů ÚEK (např. sledování a vyhodnocování spotřeby energie, využití povinnosti zpracování energetických auditů, návrh a realizace projektů, využití metodiky EPC pro financování úspor energií, motivační a legislativně regulační nástroje, dobrovolné dohody (oblast ochrany ovzduší), standardy spolehlivosti a propojenost krizových plánů klíčových dodavatelů energií.

-  zajištění široké informovanosti a podpory ze strany zájmových skupin

 

Předseda výboru vznesl dotaz na možnosti a způsoby prosazení této právě předvedené teorie.

Pan Zeman odpověděl, že důležitá je zejména motivační část (pozitivní příklad, finanční motivace). Přímé nástroje jsou omezené (ochrana životního prostředí – jediný direktivní nástroj).

 

Předseda výboru se dále dotazoval na větší detaily prosazení této koncepce.

- jak napomoci koncepci (není legislativní rámec)

- životní prostředí - vyhlášky města, které jsou špatně vynutitelné

- informovanost veřejnosti není problém, ale problémem je realizace.

 

Odpovídal opět pan Zeman. Vyhlášky nejsou efektivní, perspektivní se jeví direktivní nástroj v podobě limitů emisí (soutěž mezi dodavateli) případně zóny energií.

 

Odpověď rozšířil pan Šulc.

Upozornil na možnost vydání obecně závazné vyhlášky k prosazení realizace ÚEK. Dále má ÚEK vazbu na tvorbu územního plánu města, pro který bude ÚEK jedním z podkladů. Nejdůležitější je ale prevence a posilování ekologického vědomí a pozitivní příklad města či podpůrné programy, garantované městem. Vydání obecně závazné vyhlášky směřující k omezení užívání některých druhů paliv (dle zákona o ovzduší) je neefektivní z důvodů špatné kontrolovatelnosti malých zdrojů znečišťování ovzduší, ale i s ohledem na pouze velmi malou skupinu paliv, které se tato vyhláška může týkat. Nové zákonné požadavky na stavebně technické parametry u novostaveb vedou automaticky k efektivnějšímu využívání energií a jejich nižším spotřebám – dodržování je v pravomoci stavebních úřadů.

 

Předseda výboru upozornil, že hlavním a rozhodujícím nástrojem pro určení a rozšíření používaných energií je a bude jejich cena.

 

Ad. 3.

Prezentaci Pražské energetiky, a.s., realizoval předseda představenstva a generální ředitel PRE, a.s., pan Ruta.

Opět byly účastníkům zasedání rozdány tiskové podklady.

 

Prezentace byla zaměřena na podíl PRE, a.s. na distribuci EE v rámci ČR, porovnání postavení PRE a ostatních distributorů (celkem 7 dalších). Základní kapitál společnosti je 8 869 mil.Kč, podíl akcionářů na tomto základním kapitálu je 48,19 % FNM, 50,77% PREH, a.s. (v PREH má majoritu 51% hl.m.Praha, 34% GESO a 15% RWE), 0,70 % fyzické osoby a 0,34 % právnické osoby. Počet akcionářů celkem je cca 9000. PRE má 3 dceřinné akciové společnosti se 100% majekovou účastí (ODEM, CEP, PREleas) a minoritní účast v Aliatel, a.s a PEAS. Organizační strukturu tvoří tři divize síť,  divize obchod a divize služby. Prezentace se týkala i vyhodnocení obchodních aktivit PRE za období 199- 2002 (nákup EE, dodávka EE jednotlivým skupinám, vývoj cen EE pro jednotlivé skupiny odběratelů, stav pohledávek, řešení problematiky neoprávněných odběrů atd.). V prezentaci byl vysvětlen dopad liberalizace trhu s EE. Dále měli členové výboru možnost se seznámit s vývojem struktury poruchovosti sítě (VN a NN) od roku 1994. V závěru pan Ruta uvedl oblasti, ve kterých je možné prohloubit spolupráci HMP a PRE (dokončení majetkových převodů k pozemkům, trafostanicím a vedením EE; zřízení propojovacího kabelového vedení R Smíchov – R Karlov z důvodů rostoucí poptávky po EE v oblasti !nového Smíchova“; řešení problematiky zpoplatnění ukládání sítí do veřejných komunikací; obnova sítě PRE v oblasti Karlín – Libeň).

 

Předseda výboru vznesl dotaz na generálního ředitele týkající se investic, které jsou v posledních letech výrazné. Zda jsou z větší části z vlastních zdrojů nebo zda převládají úvěry.

 

Pan Ruta odpověděl, že hlavní částí zdrojů investic je nerozdělený zisk z minulých let (ne vše bylo odvedeno v dividendách), dalším výrazným zdrojem jsou odpisy (ale většina zařízení byla realizována před rokem 1990, tedy za nižší pořizovací ceny), úvěrová zatíženost je tedy malá.

 

Předseda výboru nabídl členům návštěvu na dispečinku PRE, a.s. - všichni členové výboru budou o termínu návštěvy informování, aby se v případu zájmu mohli také zúčastnit.

Pan Ruta také pozval členy výboru a přislíbil osobní účast při návštěvě na dispečinku PRE, a.s.

 

Pan Pázler se v závěru zasedání zajímal o stav věcí, které byly předmětem kritiky PRE, a.s. v rámci jednání minulého ZHMP ve věci nákupu elektroměrů.

 

Pan Ruta informoval členy výboru, že kauzou se zabývala Policie ČR (SPOK) a současně ji posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na základě provedených šetření bylo konstatováno, že jednáním PRE, a.s. nebyl porušen právní řád ČR. Dále nabídl, že v případě detailního zájmu jsou všechny informace, které se těchto kritiky týkaly na požádání k dispozici.

 

Ad. 4.

Informace pro členy výboru:

S ohledem na požadavek zařazení problematiky ÚČOV na příští jednání VI ZHMP se témata dle plánu práce výboru, schváleného na prvním zasedání výboru infrastruktury ZHMP, posouvají o jeden měsíc.

 

Informační materiály poskytnuté členům výboru:

  1. „Informace pro Výbor infrastruktury ZHMP o Územní energetické koncepci hlavního města Prahy“ (OIM MHMP)
  2. CD „Informace pro veřejnost – Územní energetický dokument pro hl.m.Prahu“ (SEVEn, 1999)
  3. „Územní energetická koncepce hlavního města Prahy -  Prezentace pro Výbor infrastruktury“ (SEVEn)
  4. „Komfortní elektřina pro Vás – prezentace pro Výbor infrastruktury ZHMP“ (PRE, a.s.)

 

Termín následujícího jednání výboru:

 

4. zasedání výboru bude ve středu 19. března  2003.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RNDr. Lubomír Habrnál

Předseda Výboru pro infrastrukturu HMP

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Šulc          Pavel Kelga

Tajemník Výboru pro infrastruktury HMP      Ověřovatel   

3. března 2003
3. března 2003