Zápis z 3. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 9.3. 2006

 

Přítomni: paní Samková, pánové Horák, Laudát, Prokeš, Gregar, Kovářík,

Omluveni: pan Gál, Habrnál, Novotný ,Winkler, Vlasák, Mihaliček

Hosté: pan Študent (OOP), Frantík (OOP), Vacek (BZP), Roháček

 

 Program:

 

1) Investiční plán Odboru ochrany prostředí MHMP na rok 2006

2) Budování „Zeleného pásu“ kolem hl. m. Prahy

 

 

Výbor zahájil a řídil  ing. Horák.

 

Radní Gregar informoval členy výboru o projednávání konkrétních opatření na úseku ochrany ovzduší hl. m. Prahy, který je v současné době připravován jako návrh vyhlášky a bude na některém z příštích jednání výboru uveden formou prezentace.

Radní Gregar navrhl přidat do programu dnešního jednání dva body jako informace:  3) Pozemky pod Botanickou zahradou hl. m. Prahy a 4) Směna pozemků zahrady MŠ v Praze-Hrnčířích.

 

Program byl schválen všemi hlasy přítomných členů VŽP.

 

 

Ad 1

- Ing Horák požádal zástupce z odboru ochrany prostředí, aby uvedli připravený plán investic odboru na rok 2006.

Zástupci odboru představili stěžejní investiční a neinvestiční akce, které se týkají parků, stromořadí I. kategorie a posléze plány zabývající se lesem. Do první části prezentace zařadili také akce, které byly provedeny v minulém roce, aby byla patrná návaznost prací v jednotlivých parcích.

 

Královská obora

- rekonstrukce hájovny, která byla zdevastována povodní. Bylo sem přesunuto zázemí zahradní údržby pro Královskou oboru. V letošním roce se počítá s přesunutím historického rozária – části k Planetáriu a části na dvorek k objektu bývalé tramvajové zastávky, která se bude rekonstruovat  jako replika z konce 19. a začátku 20. století. Tato stavba by měla sloužit jako zázemí pro návštěvníky parku a mělo by zde být umístěno sociální zázemí (toalety a občerstvení).

Opravy technických prvků – na konci roku bylo opraveno schodiště, byla zahájena oprava fontány a cest celého území Královské obory – to by mělo být asi do 3 měsíců dokončeno. V několika etapách proběhla rekonstrukce dětského hřiště „Kaštánek“ a dětského hřiště ve spodní části Královské obory „Sputnik“.

Lobkovická zahrada na Petříně

- na podzim zahájena rozsáhlá rekonstrukce obvodových zdí za 11 miliónů korun. Část nákladů se podařila získat z programu JPD. Letos by se měla projednat a zpracovat  dokumentace k územnímu řízení na celkovou obnovu zahrady. Jako podklad pro zpracování studie slouží historický plán zahrady. Obnova zahrady bude rozdělena do několika etap, protože zahrada má části naprosto odlišné a rozdílné v náročnosti zpracování i finanční. Dle toho se bude postupovat. V severní části zahrady by měly být zachovány porosty a díky tomu, že se dochovaly dobové plány, měla by být rekonstrukce věrná původní podobě zahrady.

Dětské hřiště Hellichova

- pro starší děti. Bude se realizovat rekonstrukce především pro míčové hry.

 

 

 

Zahrada Kinských

- ukázka již hotových částí parku a postupně realizovaných - rekonstrukce cest, vodních prvků, osvětlení.  Bude pokračovat rekonstrukce zdí a citadely a zpracování projektu obnovy dětského hřiště v horní části zahrady.

Obora Hvězda

-  postupně se obnovují zdevastované obvodové zdi

- sociální zázemí pro zahradníky je ve špatném stavu – jedná se o rekonstrukci objektu, který bude sloužit i pro hlídače dětského hřiště a dále rekonstrukce komunikací

Letenské sady

- rekonstrukce drobné architektury. V centru Letenských sadů by se měl obnovit vstup, vysázet alejové stromy, vytvořit nové povrchy.  Zahájena stavba objektu veřejných záchodků, které chybí a je to předmětem mnoha stížností. V objektu by mělo být i občerstvení, aby byl zachován dohled nad celým objektem.

Usedlost Cibulka

- rekonstrukce hájovny, opravy parkových komunikací, v současné době probíhá oprava soch

 

Projekty, které se do prezentace nevešly a mají zásadní význam:

- rekonstrukce centrální části Vítkova – dokončuje se projednání dokumentace ke stavebnímu povolení.

- hájovna Hostivař

- plán závlahového systému pro Letenské sady, včetně vodojemu

- probíhá soutěž na rekonstrukci centrální části Královské obory  - bývalého Rudolfova rybníku

 

Dotazy členů VŽP

Pan Prokeš – cyklostezky, zda se na ně při rekonstrukcích parků a jejich komunikací pamatuje, zmínil usnesení Rady HMP z roku 2003, kde byl úkol zohlednit při rekonstrukcích parkových komunikací problematiku cyklistických stezek, nabídl svoji pomoc při řešení této problematiky

Pan Študent - odpověď – minulý rok byla dokončena část cyklostezky v Letenských sadech. Není si vědom, že by na Petříně nebyla cesta průjezdná. Podle názoru několika stavebních úřadů, komunikace v parcích, pokud nemají své katastrální číslo a nejsou takto zařazeny v katastru evidence nemovitostí, tak nejsou komunikacemi a jsou součástí zeleně. Vyznačení cyklistických stezek v Královské oboře a v Letenských sadech platí, ale o budování nových stezek v rámci parků se neuvažuje, protože dimenze komunikací to neumožňuje, ale v rámci lesů je na stezky pro cyklisty pamatováno.

Pan Laudát – povrchy komunikací. Odpověď – většinou nové cesty dlážděné a v původním pískovém povrchu,  po projednání s památkáři byly prováděny mlatové komunikace. Asfalt se používá pouze pro jinou funkci např. pro kolečkové brusle nebo pro náročnější zatížení, při funkci smíšené, kde by hrozila devastace povrchu, což se provádělo v části Letenských sadů, ale i tyto povrchy komunikací byly kombinovány s dlažbou.

- barvený asfalt  - odpověď- byl použit na části komunikací a tenisovém hřišti v Letenských sadech, ale z hlediska památkové péče jeho používání je povoleno minimálně

Pan Horák – politoval, že velká část financí je použita na opravy zdí a objektů stávajících zahrad a parků a že nevznikají parky nové. Vznesl dotaz na rozsáhlý projekt na Cibulce, má zprávy, že by měla proběhnout první vlna kácení stromů.

Pan Študent odpověděl, že jde o uvolnění řádově jen několika stromů a o Cibulce bude referováno v druhé části prezentace, kdy bude dotaz zodpovězen.

 

Druhou část prezentace přednesl pan Frantík z odboru OOP.

Oblast vodních toků, zeleně, lesů a přírodních prvků

Lesní a porostové rekonstrukce

 

Rekonstrukce Počernického rybníku

- kompletní oprava hráze, bezpečnostního přelivu, přemostění, rekonstrukce odtokové strouhy, rozdělovacího objektu, výstavba nového ostrova, kdy se jedná o přírodní památku a nejvýznamnější hnízdiště ptactva na území hl. m. Prahy

- odbahnění probíhalo od 15. 10. 2005 – 20. 12. 2005 - bylo vyvezeno 60 000 m3 sedimentu

 

Oprava jezu Petrovice

- pomezí k.ú. Petrovic a Křeslic

- z projektu JPD 2

- k dispozici je snímek ,jak vypadal jez v meziválečném období

- v současné době je jez zdevastován a zbyla z něj jen malá část

- součástí rekonstrukce bude sanace několika břehových nádrží

- je počítáno s umístěním lávky z pravého na levý břeh Botiče přímo nad jezem a s využitím i pro cyklisty

Cibulka

- obnova vodohospodářského systému – zmírňují se sklony původně kolmých stěn jezírka a obnova dvou studánek

- k dotazu ing. Horáka na rozsáhlé kácení pan Frantík uvedl, že mylná informace se objevila v časopise Prahy 5 a že se jedná jen o uvolnění několika starých dubů 

Kyjský rybník

- odbahnění

- podáno ve IV. Výzvě JPD

- je zde daleko větší znečištění než u Počernického rybníku a sediment bude muset být odvezen na skládku nebezpečného odpadu, což je technicky i finančně náročnější

Retenční nádrž – Černý Most

- revitalizace

- podáno ve IV. Výzvě JPD 2

- tekoucí hráz, nedostatek vody, způsobený při budování kanalizace a inženýrských sítí stržením přirozených přítoků vody

- nutno provést zatěsnění kolem kanalizací a svést čistou vodu do nádrže, utěsnit hráz, zmenšit objekt

a obložení kameny

- celkové náklady cca 13 mil. Kč. 

Větvený potok

- rekonstrukce části potoka

- MČ Praha 13

 - vytéká z přírodní památky U Hájů, kde je velmi pěkný a vtéká do starého nekapacitního, technicky nevyhovujícího  zatrubnění a způsobuje záplavy zahrad

- bezpečné odvedení vod – III. 06

Prameniště Ctěnického potoka

-  k.ú. Vinoř, plocha cca: 142 000 m3

- projednává se odkup pozemků u prameniště potoka od Pražské Cukerní společnosti

- revitalizace lokality

Lesopark Vinice

- Dolní Počernice a Běchovice

- v současné době 90% orné půdy

- probíhá zjišťovací  proces EIA

- nový lesopark , poměr lesa a luk 1:1, část luk je vynucena jako ochranné pásmo vysokého napětí

- 3 800bm nových cest

Lesopark Kbely

- navazuje na biocentrum a biokoridor

- nové cesty: cca 800 bm

- zakládáno na místě staré školy alejových stromů

- radní  Gregar  - doplnil, že v rámci investice je zájem o přemostění železniční  trati

Lesopark Dolní Počernice

- zahájeno v minulém roce, chybí asi 1/3 dosadeb a cca 100m cesty

- ZV orientace -  je budována stezka pro pěší a cyklisty, západně navazuje na polní cestu z Dolních Počernic k Dubči v oblasti Slatiny a ve východní části navazuje na komunikaci k Horním Počernicím

- dokončení plánováno v dubnu letošního roku

- výsadby v okolí – přes 15 ha pozemků

 

 

Ad 2

„Zelený pás“ kolem hl. m. Prahy

- nezastavitelné území v rámci hlavního města Prahy, pozemky různého typu, z hlediska vlastnictví i územního plánu

- smysl a funkce „Zeleného pásu“ - protiváha urbanizovanému území Prahy s estetickými, krajinářskými a retenčními schopnostmi

- p. Horák  zmínil ještě další, velmi zásadní funkci - snížení prašnosti ve městě

- r. Gregar doplnil, že zelený pás je myšlenka z 30. let min. století. Od té doby se koncept nedařilo uvést do konkrétní podoby, z hlediska vlastnických vztahů nebyl pás definován. „Zelený pás“ je  koncepční úvaha, kdy vyobrazené pozemky navazují na radiální zeleň.

 

Usnesení:

VŽP souhlasí s koncepční přípravou Zeleného pásu založenou na vymezení plochy nezastavitelné části území, kde převažující funkcí bude zeleň.

 Schváleno všemi hlasy přítomných členů VŽP

 

 

K oběma bodům programu byla připravena velmi pěkná obrazová prezentace, za jejíž zpracování  Ing. Horák na závěr zástupcům OOP poděkoval.

 

Ad 3

Botanická zahrada – vydávání pozemků

- radní Gregar – informoval o problému, týkajícím se vydávání pozemků Pozemkovým fondem na ploše botanické zahrady jako náhrada restituentům. Tyto pozemky v rozloze cca 3,6 ha tvoří jádro Botanické zahrady, kde se nacházejí stávající expozice. Pro zachování kontinuity Botanické zahrady hl. m. Prahy navrhuje:

I. podat žalobu „o určení vlastnictví pozemků“, se snahou učinit předběžné opatření k nakládání s pozemky  - následně

II. vyhlásit botanickou zahradu jako veřejně prospěšnou stavbu

K tomuto bodu bude do Rady HMP předložen tisk.

 

Usnesení:

VŽP podporuje vyhlášení Botanické zahrady hl. m. Prahy veřejně prospěšnou stavbou.

Schváleno všemi hlasy přítomných členů VŽP

 

Ad 4

Směna pozemků zahrady MŠ Praha-Hrnčíře

Členové výboru obdrželi dopis od petičního výboru „Za záchranu zahrady Mateřské školy v Hrnčířích“, který žádá Výbor životního prostředí ZHMP o prošetření postupu Odboru ochrany prostředí ve věci vydání dvou rozdílných rozhodnutí odboru podle ustanovení § 37 odst. 2 zákona ke stavební činnosti, terénním úpravám a změnám kultury pozemku v ochranném pásmu zvláště chráněného území – přírodní památky Hrnčířské louky. Do tohoto pásma v sousedství spadá i zahrada zmíněné mateřské školy a přes její pozemky by měla vést komunikace. Odbor svým rozhodnutím ze dne 17. 12. 2002 souhlas neudělil a rozhodnutím ze dne 21. 4. 2005 souhlas udělil.

 

Usnesení:

VŽP požádal radního Gregara, aby do dalšího zasedání výboru zajistil vyjádření odboru OOP. 

Schváleno všemi hlasy přítomných členů VŽP

 

 

Ing. Horák poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

Ing. arch. Jan Winkler

tajemník Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

 

Alena Samková

členka Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

5. dubna 2006
5. dubna 2006