Zápis z 4. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 13.4. 2006

 

Přítomni: paní Samková, pánové Horák, Prokeš,Winkler, Vlasák, Novotný

Omluveni: pan Gál, Habrnál, Mihaliček, Gregar, Kovářík, Laudát

Hosté: pan Šolc,(INF), Pavlík (OOP)

 

 Program:

 

1) Ročenka PRAHA – životní prostředí 2005

2) Stanovisko OOP k směně pozemků zahrady MŠ Hrnčíře

 

 

Výbor zahájil a řídil ing. Horák.

 

Do programu v bodě „Různé“ byla zařazena informace RNDr. Prokeše: Možnost připojit se k celosvětové kampani proti globálním klimatickým změnám.

Ing. Horák informoval, že na příštím zasedání výboru by měla být představena Koncepce životního prostředí ve vztahu k ovzduší.

 

Zápis z minulého jednání výboru byl přijat bez výhrad.

Ověřovatelem dnešního zápisu byl pověřen pan Petr Vlasák.

 

Program byl schválen všemi hlasy přítomných členů VŽP.

 

Ad 1

 - Ing Horák uvedl první bod jednání a požádal ing. Šolce, aby představil ročenku životního prostředí, která je v současné době v tisku a VŽP se s ní seznámí jako první. Ing. Šolc uvedl, že informační systém o ŽP je systém s dlouhou tradicí a pod zkratkou IOŽP funguje již 20 let. Cílem systému je podpora rozhodování, přístup k environmentálním informacím pro všechny a zvyšování povědomí. Uživateli mají být správa města, experti a veřejnost. Systém je založen na metodách sběru a zpracování dat a poskytování informačních výstupů. Zdroje dat: MHMP- OOP, ÚRM, HS HMP, IMIP. Dlouholetá spolupráce probíhá s týmem dodavatelů a spoluautorů z PVK, PVS, PRE a PT. Celorepublikovými zdroji jsou ČHMÚ, SZÚ, AOPK, CENIA, ČÚZK, ČSOP, UK Praha (CUK ŽP). Tematický rozsah zaměřený na stav ŽP je široký a sleduje ovzduší, vodu, krajinu, odpady a hluk. Organizačně a technicky se systém vyvíjel v 80. letech PUDIS, v letech 90-94 CEI (MŽ ČR), v letech 95-2000 IMIP (městs. org., dig.mapy, GIS) a od té doby jej zpracovává Odbor informatiky MHMP. V tištěné podobě je  to v pořadí již 16. ročenka. Od roku 1992 začala být vydávána i v anglické verzi. Od roku 2000 má novou strukturu a od roku 2002 má i nový design. Vyšlo i 6 CD-ROM Praha ŽP (1997, 1998, 2000, 2001, 2003, 2005).

Termín dokončení tisku ročenky je stanoven na duben 2006 v nákladu 1500 ks. Distribuce ročenky začne od května 2006. Tradičními odběrateli jsou ZHPM, odbory MHMP, MČ (ÚMČ, ÚRM, vybrané školy) aj. Z ČR Parlament, senát, ministerstva (MŽP), kraje a statutární města. Dále je ročenka dodávána spoluautorům a zdrojům dat a povinně i do knihoven. Do zahraničí je ročenka určena pro partnerská města, konference, Brusel, EEA, Eurocities, zastupitelské úřady v Praze.

Prodej: 1. měst. mapkupectví, CENIA, ÚEP.

Obsah Ročenky Praha ŽP 2005:

A Obecná charakteristika – profilové informace, obyvatelstvo, doprava

B Stav a vývoj složek ŽP – ovzduší, voda, krajina, odpady, hluk

C Zdraví

D Dodatky – indikátory: vybrané ukazatele, vazba na aktivity EU, definovaná metodika a zdroje, časové řady, vzájemná porovnatelnost

 

 

Dále ing. Šolc představil publikaci „Atlas ŽP v Praze“ jako doplněk ročenky.

Z obsahu: projekty ATEM – modelování kvality ovzduší, hlukové mapy – automobilové a tramvajové dopravy vč. analýz zátěže obyvatelstva, PREMIS – data  z monitoringu, mj. údaje o kvalitě ovzduší (ČHMÚ),.

Atlas ŽP – příklady:

- EIA - IS EIA, mapy +DB aplikace

- Vegetační mapa – mapy + el. publikace

- Povodně 2002

- Cyklostezky – Praha cyklistická

 

Ing. Šolc vyjmenoval i příklady mezinárodní spolupráce a informoval o Projektu Urban ecosystems Europe, kterého se Praha účastní společně s 50 evropskými městy.

Představil zatím nerealizovaný projekt „indikátorové publikace“, jehož inspirací jsou společné evropské indikátory (ECI) a měl by probíhat ve spolupráci s Centrem pro otázky ŽP UK v Praze.

Dále informoval o námětech na další rozvoj informatiky o ŽP, především o snaze provázání systémů a projektů – portál ŽP, sdílené mapové služby, eGovernment, interoperabilita – koncept ENVIS aj.

Na závěr ing. Šolc uvedl formulaci eGovernment podle EU: „Jde o využití informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě v kombinaci s organizačními změnami a novými dovednostmi za účelem zlepšovat poskytované služby, rozvíjet demokratické procesy a posílit podporu veřejným politikám“.

 

 

Dotazy členů VŽP:

Ing. Horák – zda byly měněny některé typy postupů sledování se vstupem do EU.

Ing. Šolc uvedl, že z hlediska metodiky přešli na sledování aktuálních indikátorů a vyhledávání nových zdrojů dat, přičemž více než dosud spolupracují s evropskými městy.

Ing. arch. Winkler doplnil, že v souvislosti se vstupem do EU z nařízení vlády s implementací  bude projednáván na příštím zasedání výboru komplexní materiál, který bude řešit problematiku zlepšení ovzduší na území hl. m. Prahy. Materiál se vrátí zpět do Evropské komise a tam bude posuzován.

Pan Vlasák – jaká je možnost propojení výstupů sledování s výsledky z Prahy-východ, Prahy-západ, případně ze Středočeského kraje, zda je šance na provázání.

Ing. Šolc – s mimopražskými zdroji dat je spolupráce dlouho provázána, ale nemá informace, že by některé regiony chtěly data publikovat. MŽP však vydává publikace o životním prostředí v regionech celé ČR.

Pan Vlasák navrhl: Rozvíjet spolupráci s hejtmanstvím Středočeského kraje při zobrazování výstupů z některých indikátorů, aby byly zobrazeny na společných mapách s hl. m. Prahou.

Ing. Horák k tomu podotkl, že existují parametry, které se dají ztvárnit společně např. mapy krajinného rázu apod., ale například v oblasti zatížení ovzduší při zprůměrování Středočeského kraje s Prahou by měla Praha statisticky po problémech s ovzduším.

Pan Prokeš upozornil na špatnou definici stezek pro cyklisty, které jsou v materiálu uváděny jako úseky vyznačené svislým dopravním značením plus úseky vedené po místních komunikacích bez automobilové dopravy, což je definice pro trasy, nikoli stezky.

Pan Horák uvedl, že je to dobrá věcná připomínka, protože ve statistice délky stezek a tras v porovnání s jinými evropskými městy by výsledky mohly být matoucí.

Pan Šolc odpověděl, že není odborníkem na všechny detaily publikace a skutečnost ověří.

Ing. Horák poděkoval za prezentaci ročenky.

 

Ad 2

Členové VŽP obdrželi písemné vyjádření odboru k věci směny pozemků zahrady MŠ Praha-Hrnčíře, které shledali naprosto dostačujícím.

Pan Prokeš doplnil, že stěžovatelé by se v první řadě měli obracet na úřad MČ. A podotkl, že je to na omluvu, že vůbec vznesli podezření z korupčního jednání odboru.

Pan Winkler podotkl, že v době, kdy se záležitost projednávala, ještě na úřadě nebyl, ale po prostudování materiálů k této věci shledal naprosto nezávislé rozhodování. 

Ing. Pavlík detailně vysvětlil celý problém a dokladoval jednotlivé aspekty rozhodování na videoprojekci.

 

VŽP se seznámil s vyjádřením odboru, a jelikož se nesešel v počtu umožňujícím přijmout nějaké usnesení, tak předseda výboru se souhlasem všech přítomných projednávání tohoto bodu ukončil s tím, že v dané věci na postupu OOP MHMP nebyl shledán žádný nedostatek či pochybení, a to jak po věcné tak formální stránce.

 

Různé:

Ing. Prokeš předběžně informoval o kampani proti klimatickým změnám. Bude ji vyhlašovat Evropské sociální fórum začátkem května v Aténách, připravuje ji Celosvětová síť se sídlem ve Velké Británii a bude se konat 4. listopadu 2006. Až bude znám program a RNDr. Prokeš obdrží text, který kampaň uvozuje, dá ho k dispozici VŽP.

Ing. Horák navrhl toto téma rozvést více na příštím zasedání výboru, kdy se bude projednávat problematika ovzduší.  

 

Ing. Horák poděkoval všem přítomným za účast a ukončil zasedání výboru.

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

Ing. arch. Jan Winkler

tajemník Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

 

Petr Vlasák

člen Výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

28. dubna 2006
28. dubna 2006