Zápis z jednání Bezpečnostního výboru ZHMP č.2/2004

ze dne 9.2. 2004

Datum konání:  9. 2. 2004

Přítomni:  dle prezenční listiny

Předseda BV ZHMP, p. Žďárský, přivítal na jednání výboru nám. Bürgermeistera a z důvodu jeho zaneprázdnění navrhl změnu programu, a to přesunout bod „Návrh řešení zvýšení zabezpečení ochrany záchranářů“ jako bod 2. Poté předložil program  jednání BV ke schválení: 

Upravený program 2. jednání výboru byl schválen všemi přítomnými bez připomínek.

 

1. Kontrola zápisu

Kontrola zápisu nebyla provedena.

2. Návrh řešení zvýšení zabezpečení ochrany záchranářů

V úvodu jednání předseda BV uvedl  jím připravenou výstavku chladných zbraní a replik střelných zbraní, které je možno v ČR volně získat a které mohou být proto použity proti záchranářům. Naproti tomu předvedl některé druhy sprejů, včetně jednoho paralyzátoru. Výstavka posloužila k získání celkového přehledu možného nebezpečí. Dále P. Žďárský tento bod programu krátce uvedl zmínkou o napadení osádky ZZS v lednu t. r. v Kolodějích  a  následně diskutovanou potřebu přijmout řešení na ochranu záchranářů při napadání agresivními jedinci. Zmínil, že ze čtyř složek Záchranného bezpečnostního systému (PČR, MP, ZZS a HZS) jsou první dvě jmenované vyzbrojené a cvičené, ale ZZS a HZS potřebují mít v kolizních situacích ochranné prostředky.

diskuze:

P. Žďárský – vznesl dotaz na ředitele ZZS na dopad použití spreje či paralyzátoru na zdravotní stav útočníka, zvl. na kardiaky a osoby s kardiostimulátorem

J. Mihaliček – vyjádřil obavu, že použití ochr. prostředků pokryje pouze malou část problému a je nutné znát legislativní rozbor věci

MUDr. Schwarz – již po dřívějším incidentu, který se stal v Praze – Chuchli, požádala ZZS Policii ČR a Městskou policii o stanovisko k používání ochr. prostředků (nedoporučující vyjádření)  a současně si vyžádala stanovisko právního oddělení MV ČR (dosud neobdržela). V současnosti řeší ZZS možné problémy při výjezdu souběžným voláním obou policií a domnívá se, že do příjezdu policie by bylo možné vykrýt případnou agresivitu útočníka vybavením osádky ochrannými prostředky.

F. Bílek – prioritu vidí v dojezdových časech PČR a MP

nám. Bürgermeister  - uvítal předložení doporučujícího usnesení Bezpečnostního výboru Radě HMP. Upozornil, že řidič služebního vozu má sice zvl. režim proškolování a do značné míry přebírá zodpovědnost, ale možné právní důsledky vyplývají hlavně pro zaměstnavatele či zřizovatele organizace. Z tohoto důvodu doporučuje právní rozbor, eventuelně i vyjádření psychologa.

Mgr. Fischer – je nutné nahlížet na následky po použití ochr. prostředků a dotázal se, zda není známo stanovisko ministra Grosse či zda se neuvažuje o legislativní úpravě.  Na ředitele ZZS vznesl dotaz, zda ví, jak je problém řešen v jiných krajích.

MUDr. Schwarz – oficiálně není v krajích vybavena žádná osádka ochrannými prostředky, neoficiálně řeší jednotlivý zaměstnavatel.

Ing. Jirava – vyslovil názor, že ZZS by měla především chránit zdraví osob, a proto vyslovil obavu, aby použití ochranného prostředku nemělo vliv na zdraví např. u opilého člověka

MUDr. Schwarz – účinky různých prostředků jsou diametrálně odlišné, proto je nutné pečlivě vybrat vhodný ochr. prostředek

JUDr. Hulinský – principielně jsem pro vybavení osádek ochrannými prostředky, ale musí se tak stát za předpokladu jasných pravidel. Současně požádal zástupce PČR o vyjádření k písemnému stanovisku PČR (pochybení v dojezdu).

Ing. Pázler  - souhlasím s vybavením ochrannými prostředky ZZS za předpokladu  právního pokrytí problému

P. Žďárský – instalace ochr. prostředků ve vozech ZZS a jejich použití lze patřičně zabezpečit (např. zapečetění a po použití prostředku sepsat za asistence policie zápis o použití)

 

usnesení:

BV ZHMP doporučuje Radě HMP schválit vybavení vozů ZZS HMP ochrannými prostředky, a to v rozsahu pepřových sprejů, které v ČR nepodléhají žádnému schvalovacímu procesu, a  budou určeny pouze pro mimořádné situace napadení osádky ZZS HMP, včetně patřičné evidence použití a následné asistence policie.

hlasování 10-0-2

 

BV ZHMP trvá, aby v rámci výcviku sebeobrany posádek ZZS HMP bylo též  provedeno proškolení použití výše zmíněných ochranných prostředků.

hlasování 11-0-1

 

BV upozorňuje, že se nejedná o ozbrojování posádek ZZS HMP, ale pouze o použití ochranných prostředků k zamezení napadení záchranáře.

hlasování 10-0-2

 

3. Informace ZZS HMP o bezpečnostní situaci v HMP za leden 2004

MUDr. Schwarz krátce doplnil písemnou informaci.

usnesení:

BV ZHMP bere předloženou zprávu na vědomí.

hlasování 12-0-0

 

4. Informace HZSP o bezpečnostní situaci v HMP za leden 2004   

Písemnou zprávu doplnil plk. Gosman.

usnesení:

BV ZHMP bere předloženou zprávu na vědomí.

hlasování 12-0-0

 

5. Zpráva PČR–SHMP o bezpečnostní situaci v HMP za rok 2003 a za prosinec 2003

Informaci k podrobné písemné zprávě podal plk. Bezouška, který zastupoval ředitele PČR SHMP.

diskuze:

J. Mihaliček – uvedl, že na Praze 7 byl svědkem vykrádání os. vozidla, PČR v noci zadržela pachatele, ale ráno ho musela propustit. Jak je tento případ evidován ve statistice PČR ?

plk. Bezouška – záleží na rozhodnutí stát. zástupce, zda uvalí vazbu nebo pachatele propustí, ale v této fázi není tento případ evidován ve statistice (až po objasnění)

usnesení:

BV ZHMP bere předloženou zprávu na vědomí

hlasování 12-0-0

 

6. Informace MP HMP o bezpečnostní situaci v HMP za leden 2004

Písemnou zprávu doplnil krátce řed. MP, Bc. Kotrouš. 

usnesení:

BV ZHMP bere předloženou zprávu na vědomí.

hlasování 12-0-0

7. Různé

- informace o sledování kamer po 22. hodině – z časových důvodů bude tento bod projednáván na příštím jednání výboru

3. prosince 2004
3. prosince 2004