Zápis z jednání komise Rady hl.m. Prahy pro otázky integrace cizinců, ze dne 20.6. 2006

Termín konání: úterý 20. června 2006 od 15:30 hodin

Místo konání:  Svaz Vietnamců v Praze - Libušská 319, Praha 4.

Přítomni: dle prezenční listiny

 

Program jednání:

 

1)    Zahájení jednání komise:

předsedkyně komise -  radní Mgr. Hana Halová

2)     Úvodní slovo zástupce velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky - pan Nguyen Quoc Lap.

3)    Informace o aktuální situaci a problémech života Vietnamců žijících v Praze.

4)    Informace a prezentace aktivit Svazu Vietnamců v Praze a spolupráce s dalšími vietnamskými občanskými sdruženími.

5)    Různé.

 

 

Předseda Svazu Vietnamců v Praze Dr. Ing. Nhien Nguyen Duy přivítal přítomné členy komise na jednání v prostorách Svazu Vietnamců v Praze.

 

1)    Zahájení jednání komise.

Předsedkyně komise radní Mgr. Hana Halová zahájila jednání komise, poděkovala zástupcům Svazu Vietnamců v Praze za pozvání komise. S potěšením konstatovala, že díky spolupráci je možné řešit případná úskalí spojená s integrací Vietnamců v ČR. Ocenila práci přítomného pana Wintera (Česko-vietnamská společnost) pro příslušníky vietnamské komunity. Uvedla, že Vietnamci nejsou zařazeni mezi národnostní menšiny, ale do budoucna tato možnost existuje.

 

2)     Úvodní slovo zástupce velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky - pan Nguyen Quoc Lap

3)    Informace o aktuální situaci a problémech života Vietnamců žijících v Praze.

 

Zástupce velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky - pan Nguyen Quoc Lap

pozdravil všechny přítomné jménem velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky, ocenil práci komise, vyjádřil naději v rozvoj spolupráce v oblasti integrace Vietnamců do české společnosti. Upozornil, že integrace Vietnamců do české společnosti je dlouhodobým procesem a úspěšným bude pouze budou-li se mu všechny zúčastněné strany dostatečně věnovat. Zejména Vietnamci sami musí dodržovat zákony ČR a Vietnamské socialistické republiky a přizpůsobit se podmínkám české společnosti. Měli by svou prací a prezentací své kulturní činnosti přispívat k přátelství s ČR. Je tedy potřebná snaha vést občany v koordinaci s orgány ČR tak, aby zde dobře hospodařili a žili. Měly by být vytvářeny podmínky pro snazší integraci Vietnamců do české společnosti a z těchto důvodů upozornil , že je potřebné správně hodnotit vietnamskou komunitu, která je velmi početná a je potřebné rozlišovat, že jsou zde dlouhodobě žijící Vietnamci, kteří zde vystudovali, pracují zde několik desítek let a dodržují zákony ČR. Existuje také menšina, která porušuje zákony ČR a napomáhá tak negativnímu obrazu Vietnamců, který  však předkládají s oblibou zejména média, která tím napomáhají negativnímu obrazu celé komunity.

Doporučil, aby zástupci hl. m. Prahy věnovali pozornost, aby se vietnamské rodiny mohly co nejvíce začlenit do práce a studia, zejména se jedná o vytvoření materiálních podmínek, aby se Vietnamci mohli učit český jazyk.

Hl. m. Praha by mělo napomoci ve vytváření podmínek pro vzájemná setkání na poli kultury a sportu pro možnost vzájemného poznání Čechů a Vietnamců (vzájemná spolupráce organizací).

 

Závěrem vyjádřil názor, že by se české úřady měly snažit o uznání Vietnamců jako národnostní menšiny, aby měli stejné podmínky jako národnostní menšiny a jejich sdružení.

 

Radní Mgr. Halová uvedla, že hl. m. Praha se přihlásilo k programům podpory EU JPD 2 a JPD 3, kde je možné žádat o finanční prostředky i na podporu malého a středního podnikání, na integraci vyloučených cílových skupin - výuku českého jazyka apod.

Hl. m. Praha dále vynakládá finanční prostředky prostřednictvím grantových programů na oblast integrace z hlediska sociálních služeb vyhlašuje odbor sociální péče a zdravotnictví a pro aktivity občanských sdružení integrujících se cizinců přímo sekretariát  radní Mgr. Halové. Doporučila sledovat internetové stránky hl. m. Prahy (www.praha-město.cz), kde je možné nalézt všechny potřebné informace ke grantovým řízením.

Otázka problematiky zaměstnávání je v kompetenci Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Paní Hladíková doplnila, že na webových stránkách www.cizinci.cz je možné nalézt řadu potřebných informací. MPSV také od roku 1999 financuje projekty integrace cizinců. Dále uvedla, že MPO vydává informační brožuru pro podnikatele, která by mohla napomoci v orientaci pro oblast podnikatelské činnosti.

Co se týká médií, tak žádný státní úřad není schopen zajistit tuto kontrolu.

 

Pan Winter informoval o stížnosti na Radu ČT, kterou podával a byla uznána.

Otevřel otázku problematiky spojené  s finanční dotací, kterou nedostanou MŠ na děti cizinců mimo EU a stížnosti vznesená na MŠMT z důvodů takovéhoto postupu.

 

Dr. Sulitka, CSc. upozornil, že všechny uvedené výtky se netýkají pouze Vietnamců, ale všech cizinců a nejedná se tedy o diskriminaci Vietnamců. Jedná se o složitý proces.

Uvedl, že v současnosti z legislativního hlediska EU není možný proces uznání Vietnamců národnostní menšinou. Diskuse, která probíhá na půdě komise se týká MPSV ČR a patří tedy na půdu ministerstva. Doporučil sledovat internetové stránky MPSV a MPO, kde je možné nalézt široké programové pole týkající se cizineckých komunit. Uvedl, že žádná z postkomunistických zemí nebyla připravena na příliv cizinců a nejedná se tedy o specifikum české společnosti.

 

Radní Mgr. Halová doplnila, že MŠ jsou zřizovány jednotlivými městskými

částmi. V současné době se řada MŠ potýká s problémem nedostačující kapacity

díky populačnímu boomu.

 

4)    Informace a prezentace aktivit Svazu Vietnamců v Praze a spolupráce s dalšími vietnamskými občanskými sdruženími.

viz příloha

5)    Různé.

Prof. Vasiljev vyzdvihl pracovitost vietnamských rodičů žijících na území ČR, kteří dbají na to, aby jejich děti dosáhly dobrých studijních výsledků. Vietnamské děti mají dobré studijní výsledky a je na ně pohlíženo jako na české děti. Připomenul také přátelské  vztahy ČR s Vietnamem plynoucí z dlouholetých obchodních vztahů.

Prof. Ing. Ivan Uhlíř, DrSc. z ČVUT doplnil, že nejen dobré obchodní vztahy jsou základem pro porozumění, ale pro kvalitní integraci Vietnamců zejména rozvinutí kulturních vztahů. Doporučil větší podporu prezentace kultury a podporu mezilidských vazeb účastí Čechů na akcích vietnamských.

Pan Winter uvedl, že o podporu kulturních aktivit pro možnost vzájemného poznání a porozumění usiluje Česko – vietnamská společnost a Svaz Vietnamců v ČR. Připomenul Dny vietnamské kultury ve Slaném.

Paní Hájková z OŠK MČ Praha 4 kladně hodnotila přístup vietnamských dětí a jejich rodičů ke školní docházce a pochválila studijní výsledky vietnamských dětí. Souhlasila s potřebností  podpory prezentace vietnamské kultury.

 

Paní Kubíčková nabídla pomoc a navrhla možnost setkání mimo komisi s týmem sociálních terénních pracovníků. Nabídla možnost pomoci prostřednictvím činnosti IOM např. z hlediska právního poradenství, výuky češtiny.

Kontaktní údaje:

Alena Kubíčková

Poradna pro integraci

ppi@iol.cz

tel.:24233034

Senovážná 2, Praha 1

 

 

Radní Mgr. Halová závěrem doporučila navázat spolupráci s organizátory Mezinárodního folklorního festivalu Praha srdce národů pro možnost zajištění prezentace vietnamské kultury.

 

 

Závěrem jednání se komise zúčastnila prohlídky areálu.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 20. června 2006

Zpracovala: Mgr. Černá

 

 

 

18. září 2006
18. září 2006