Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP, ze dne 2.3. 2006

Termín konání : 2. března 2006 od 17. 00 hodin

Místo konání: MHMP - Mariánské nám. 2, Praha 1, Nová rada / 1.patro

Přítomni: Doc. Dr. Balvín, CSc., Mgr. Černá, Dr. Appl, Dr. Sulitka, CSc., Dr. Nosková, CSc., Ing. Glogowski, p. Chrzastowski, Ing. Adamiec, p. Havel, Ing. Matola, Ing. Zolotarev, CSc., Ing. Podslahová, pí Petelíková, Dr. Miňová, Mgr. Beňo, Mgr. Kubešová, CSc., p. Rajčinec, pí Škrlandová, Ing. Tung, CSc., Ing. Dr. Nhien.

Program:

1. Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních  

    menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.

2. Problematika občanských sdružení národnostních menšin v grantovém řízení Ministerstva 

    kultury ČR

3. Dům národnostních menšin – návrh provozních záležitostí.

4. Různé

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. přivítal členy komise a zástupce Ministerstva kultury ČR - odbor regionální a národnostní kultury Dr. Appla.

Omluvil nepřítomnost radní Mgr. Halové, která se z důvodů dalšího důležitého pracovního jednání nemůže zúčastnit zahájení jednání a bude se snažit připojit později.

 

1. Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních  menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.

Mgr. Černá informovala, že 8. února 2006 zasedala grantová komise, jejíž návrh na přidělení grantů bude předložen Radě hl. m. Prahy.  Materiál dosud nebyl zařazen na jednání Rady hl. m. Prahy, protože musí projít kolem připomínkového řízení. K dnešnímu dni tedy není možné sdělit žádné výsledky, ale pouze základní návrh grantové komise.

Celkem navrhla grantová komise přidělit ve všech programech 3 081 tis. Kč a to následovně:

Programy č. 1

zaměřené na prezentaci národnostních kultur v hl. m. Praze, na kulturní a   společenskou činnost národnostních menšin

 

1 677 tis. Kč

Programy č. 2

zaměřené na publikační činnost, související se vztahem národnostních menšin k hlavnímu městu Praze

510 tis. Kč

Program č. 3

zaměřené na propagační a osvětovou činnost související se vztahem národnostních menšin k hlavnímu městu Praze

 

 

335 tis. Kč

Program č. 4

zaměřené na propagační a osvětovou činnost související se vztahem k integraci cizinců v hl. m. Praze

559 tis. Kč

Celkem

 

3 081 tis. Kč

 

 

2. Problematika občanských sdružení národnostních menšin v grantovém řízení Ministerstva 

    kultury ČR

Doc. Dr. Balvín, CSc. předal slovo Dr. Applovi (Ministerstvo kultury ČR - odbor regionální a národnostní kultury), který byl pozván na základě stanoviska členů komise na předešlém jednání komise.

Dr. Appl podal základní informaci o systému grantového řízení Ministerstva kultury ČR. Upozornil, že připomínky či stížnosti na granty ministerstva by měly být řešeny na půdě Ministerstva kultury ČR a nikoliv na půdě MHMP. Uvedl, že byl nepříjemně překvapen slovy uvedenými v zápise z předchozího jednání komise, jelikož kterékoliv sdružení se kdykoliv mohlo a může obrátit s dotazy k dané problematice na pracovníky odboru a dosud se nesetkal s těmito negativními reakcemi, které byly nastoleny na komisi.

Pan Rajčinec požádal o objasnění, jakou pravomoc má komise, která navrhuje přidělení grantu na Ministerstvu kultury ČR. Jakou úlohu a možnosti komise má a zda členové mají dostatečné informace o tom, co mohou a nemohou.

Dále požádal o vysvětlení, jak je možné, že v případě žádosti o grant na konání kulturně-společenské akce Malanka (koná se k oslavám pravoslavného svátku) i přes jiný návrh komise (ze 17 členů bylo 15 pro, 1 proti a 1 se zdržel) byla komisí navrhovaná částka snížena na 10 tis. Kč.

Dr. Appl uvedl, že komise je poradním orgánem – posuzuje, navrhuje a postupuje návrh dále.

Připomenul, že požadavky jednotlivých sdružení překračují finanční možnosti. Řada projektů nepředkládá dostatečně zpracovaný návrh rozpočtu, chybí konkrétní informace a žádost není dostatečně zdůvodněna. Je také třeba připomenout, že na dotaci není právní nárok.

Dr. Sulitka, CSc. zdůraznil, že všechna grantová řízení jsou transparentní. Každý člen komise nese zodpovědnost za práci v komisi. Upozornil, že není možné licitovat o dotacích, ale je možné podat stížnost s odůvodněním. Diskuse, která je vedena patří na půdu jednání Rady vlády pro národnostní menšiny, kde se také formuje dotační politika. Zástupce v radě může požádat o zařazení do programu.

Pan Rajčinec poděkoval Dr. Applovi, Dr. Sulitkovi, CSc. i všem členům komise za možnost této diskuse. Uvedl, že veškeré podklady, které ho vedou k otázkám diskuse poskytne příslušným orgánům k možnosti vyjádření i řešení.

Ing. Zolotarev uvedl, že členové komise se na jednání dělí o své zkušenosti a diskuse tedy do práce komise patří. Měla by řešit úspěchy i neúspěchy a konkrétní věci.

Dr. Nosková se domnívá, že se často jedná o problémy v komunikaci. Spatřuje problém v absenci pevných pravidel grantového řízení, která například má MŠMT ve svém systému.

Pan Chrzastowski doplnil, že většiny grantových komisí se neúčastní účetní, který by mohl posoudit projekt podle účetních zásad. Sdružení většinou neúspěch projektu vztahují ne vzhledem k projektu, ale k sobě samotným.

Mgr. Kubešová, CSc. požádala, zda by bylo možné společně se zápisem zasílat prezenční listinu, což je důležité zejména, když se člen neúčastnil jednání. Připomenula, že ne všichni členové byli na jednání komise, kde byl nastolen diskutovaný problém. Pochválila práci některých pracovníků Ministerstva kultury ČR a podle jejího názoru je potřebné vnímat, že rozhodující slovo v grantovém řízení nemá komise.

Mgr. Černá zjistí na OVO MHMP otázku zasílání prezenční listiny .

Dr. Miňová uvedla, že členové komise projevili zájem o účast zástupce Ministerstva kultury ČR, jak je uvedeno v zápise a nespatřuje nic negativního na skutečnosti, že v případě nespokojenosti některý z členů otevře otázku k řešení.

Pan Rajčinec vznesl dotaz, zda je možné proškolit členy grantové komise, aby věděli, jaký má komise účel? Uvedl, že není možné podceňovat komisi.

Současně kladně hodnotil práci a systém MŠMT.

Dr. Sulitka, CSc. informoval, že byla nabídka školení, ale nebyl projeven zájem (účast 2-3 osob).

Upozornil, že složení komise na MŠMT (nepoměr k zástupcům národnostních menšin) je rozdílné než na Ministerstvu kultury (většina zástupci národnostních menšin).

Dr. Nosková doplnila, že na MŠMT musí být členy komise většinově pedagogové vzhledem k zaměření programů.

Pan Chrzastowski připomenul, že žádosti o grant musí splňovat určité podmínky a také finanční prostředky jsou omezené, proto je přidělena zhruba polovina požadovaných prostředků a grantů.

Další diskuse nad systémy grantových řízení.

Doc. Dr. Balvín, CSc. závěrem diskuse uvedl, že na základě podnětu minulého jednání komise se uskutečnila legitimní diskuse za účasti zástupce Ministerstva kultury ČR k systému grantového řízení ministerstva. Ačkoliv tato diskusi spadá na půdu Rady vlády pro národnostní menšiny a ministerstva, tak na základě požadavku člena komise Rady hl. m. Prahy pro oblast národnostních menšin na území hl. m. Prahy byl pozván host k dané otázce, což může napomoci k pokračování diskuse již na příslušné půdě.

 

3. Dům národnostních menšin – návrh provozních záležitostí.

Doc. Dr. Balvín, CSc. informoval členy komise o pracovním jednání k rekonstrukci Domu národnostních menšin (dále DNM), které se uskutečnilo 1. března 2006 za účasti radní Mgr. Halové, Dr. Sulitky, CSc.,  zástupců OMI MHMP, OSM MHMP, Ing. Osoby (vedoucí sekretariátu radní Mgr. Halové), paní Filové, Doc. Dr. Balvína, CSc., Mgr. Černé.

Jednání navázalo na pozastavenou činnost z důvodů řešení soudního sporu. Podle aktuálních informací bude do 3 týdnů zahájena rekonstrukce a ta by měla být ukončena do konce října 2006.

Další jednání pracovní skupiny se koná 22. března 2006. Toto je i termín, kdy Doc. Dr. Balvín, CSc. předloží radní Mgr. Halové možné verze organizačního zajištění DNM, se kterými budou seznámeni i členové komise.

Uvedl, že vzhledem k rozsáhlosti tématu bude dubnové jednání věnováno DNM, kdy bude čas věnován i organizaci vnitřního řádu.

Pan Chrzastowski vznesl dotazy, zda je vystaveno stavební povolení a zda návrh k organizaci a provozu DNM bude komise připomínkovat.

Doc. Dr. Balvín, CSc. sdělil, že stavební povolení na DNM je a návrh bude komisi předložen.

K rozdělení kancelářských prostor doplnil, že by měly být rozděleny podle původního návrhu s malým doplňkem, aby bylo rozdělení demokratické a to:

2 místnosti pro každou národnostní menšinu a pouze slovenská by měla mít 3.

Dr.Sulitka, CSc. uvedl, že jednání se v současnosti zaměřují na technické záležitosti projektu a následně bude prostor pro řešení dislokace a programu.

 

4. Různé

Doc. Dr. Balvín, CSc. představil členům komise Ing. Dr. Nguyen Duy Nhiena, který by se měl na žádost předsedy Svazu Vietnamců ČR účastnit jednání komise jako zástupce Vietnamců. Písemná informace bude přílohou zápisu.

 

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. ukončil jednání komise s tím, že následující jednání komise bude z velké části věnováno diskusi k DNM.

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 2. března 2006

Zpracovala: Mgr. Černá

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. března 2006
14. března 2006