Zápis z jednání Výboru dopravy ZHMP, ze dne 11.2. 2010

 

Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Pavel Ambrož, Ing. Karel Hagel, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Marcel Rückl, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert, CSc., RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., Ing. Jan Heroudek

 

Ve 14:00 hod. přítomné přivítal a jednání Výboru dopravy ZHMP zahájil předseda Ing. David Vodrážka, který také přivítal nového člena výboru Ing. Karla Hagela.

 

Ověřovatelem dnešního zápisu byl navržen Ing. Karel Březina.

 

Hlasování:     pro:12    proti: 0    zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina.

 

Ing. Vodrážka: Navrhuji schválit zápis z minulého jednání.

 

Hlasování:    pro: 11    proti: 0    zdržel se: 1

 

Zápis z jednání ze dne 14. 1. 2010 byl schválen.

 

Program jednání:

 

1.    Vyhodnocení zúžení severojižní magistrály na území MČ Praha 2

2.    Změny v organizaci dopravy

3.    Automobilová doprava v centru hl.m. Prahy

4.    Městský okruh – aktuální stav přípravy a realizace

5.    Cyklodoprava na území hl.m. Prahy

6.    Různé

 

 

Bod 1: Vyhodnocení zúžení severojižní magistrály na území MČ Praha 2

 

Materiál stručně představil Ing. Ladislav Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI). Celé vyhodnocení v principu vychází ze tří zdrojů. Prvním zdrojem byly naše vlastní dopravní průzkumy a sčítání, které jsme prováděli před dopravním opatřením a i v průběhu dopravního opatření. Druhým zdrojem jsou informace ze studií, které si zadala MČ Praha 2 a třetím zdrojem jsou obdobné studie, které si zadala MČ Praha 4. Dá se říci, že všechny tři zdroje dospěly ke shodnému konstatování a to, že zúžením Legerovy ulice na tři jízdní pruhy nedošlo k výraznému zhoršení dopravní situace na území hl.m. Prahy. Nevznikly žádné dramatické kolony, které by zasáhly celé území města a ani nedošlo ke kolapsu dopravy. Ze všech tří zdrojů také vyplývá, že došlo k dílčímu zhoršení dopravní situace, zejména ke snížení plynulosti dopravy a to na komunikacích, které jsou paralelní k trase severojižní magistrály a to jak na území městské části Praha 4, tak i na území MČ Praha 2. Dle zkoumání studie českého hydrometeorologického ústavu došlo k částečnému zlepšení charakteristik životního prostředí, nicméně jak sám ústav uvádí není zcela zjevné zda toto zlepšení přímo souviselo se změnou dopravy.

 

Diskuse:

 

Mgr. Kolínská: Mě zarazilo, že všechny studie porovnávaly stav na jaře roku 2009, tedy poměrně bezprostředně po zavedení tohoto opatření. Myslím, že bychom mohli časem ještě dostat studii, jak to vypadá po delší době od zavedení tohoto opatření. Včera jsme poslali prohlášení do tisku, že strana Zelených navrhuje, aby zúžení bylo ještě zachováno. Domnívám se, že by bylo dobré zabraný jízdní pás nějak kultivovat např. instalovat přenosnou zeleň či využít jízdní pás pro parkování a zásobování.

 

Ing. Vodrážka: Opatření bylo děláno zkušebně, to znamená že tam nemohla být instalována zeleň či další zařízení. Chtěl bych vás požádat, ač jsme politici, abychom se zde vyvarovali jakýchkoliv politických prohlášení, protože se jedná o věcný problém a ne politický. Opatření jsme dělali proto, abychom dopravně ulevili této ulici, ale zároveň ta auta nikam nezmizí, pouze se přelila někam jinam. Jde o to, zda výbor vyhodnotí, že to přelití automobilů někam jinam je ještě akceptovatelné a prospěšné z globálního pohledu na dopravu.

 

Ing. Březina: Mezi občany jsem zaznamenal nespokojenost ne na dané zúžení, ale na fakt, že jsme daný jízdní pruh účelně nevyužili např. na parkování či zásobování.   

 

RNDr. Witzany: Nesouhlasím s vrácením počtu jízdních pruhů do původního stavu. Domnívám se, že bychom měli spíše motivovat řidiče, aby nejezdili tolik osobními vozy.

 

Ing. Vodrážka: Pokud bychom udělali nějaké zásadnější dopravní opatření bez návaznosti na zprovoznění celého Pražského a městského okruhu dojde pouze k přelití dopravy jinam. Navrhoval bych, pokud zúžení zůstane nadále trvale v platnosti, aby zabraný jízdní pruh byl využit pro parkování či zeleň a ulice byla tímto opatřením humanizována.

 

Ambrož: Také nesouhlasím s vrácením počtu jízdních pruhů do původního stavu. Domnívám se, že trvalé úpravy ulice Legerova by měly být vybudovány až po dokončení městského okruhu. Dle mého názoru by bylo pro obyvatele nejhorší vrátit jízdní pruh a zavést SSZ.   

 

RNDr. Witzany: Dle materiálu TSK hl.m. Prahy je tranzitní doprava pouze 3-4%, proto spíše musíme apelovat na řidiče, aby jezdily prostředky MHD.

 

starostka MČ Praha 2, Jana Černochová: Starostka mimo jiné zmínila, že se domnívá, že Podolské a Rašínovo nábřeží není klasickou objízdnou trasou pro Legerovu. Nárůst dopravy, který je v materiálech zmíněn je spíše způsoben uzavírkou Vyšehradského tunelu. Dále zmínila, že MČ Praha 2 je připravena projekčně i finančně participovat na humanizaci severojižní magistrály v této části Legerovy ulice.

 

zástupce starosty MČ Praha 4, Martin Hudec: Zástupce starosty mimo jiné uvedl, že s připravovaným zúžením jsme souhlasili za podmínek, že nám dané opatření nepřinese zhoršení pro obyvatele naší městské části. Tedy stanovisko MČ Praha 4 k této věci je zřejmé. Nesouhlasíme s prodloužením zkušebního zúžení Legerovy ulice a také nesouhlasíme s nesystémovými kroky, které by přispěly k negativním dopadům na dopravu.

 

Ing. Vodrážka: Rozpor mezi oběma městskými částmi je tak veliký, že výsledné doporučení budeme muset dát my. Poprosil bych vás tedy, aby při následném hlasování, jste problematiku posuzovali z globálního hlediska a ne jak je které opatření výhodné pro tu či onu městskou část.

 

Ing. Weinert: Čistě z dopravního hlediska se ukázalo, že opatření na dopravu zásadně nemělo vliv. Nezměnily se zásadně emise, kapacity průjezdu ani doby průjezdu. Měření, která proběhla nejsou natolik průkazná, aby jednoznačně ukázaly na výhodu té či oné varianty.

 

Mgr. Kolínská: Jen bych chtěla připomenout, že hl.m. Praha se v mnoha strategických dokumentech zavázala k humanizaci magistrály. A nemůžeme myslet vážně, že budeme čekal třeba 20 let, než se zprovozní oba okruhy. V ústavě je uvedeno, že občané mají právo na čisté a zdravé životní prostředí a nikoliv právo na rychlý a komfortní průjezd hlavním městem.   

 

Ing. Rückl: Byl bych proto, abychom podpořili stávající stav a dále podpořili snahu MČ Praha 2 o humanizaci Legerovy ulice.

 

RNDr. Witzany: Navrhuji doplňující usnesení, že Výbor dopravy žádá TSK hl.m. Prahy připravit studii zavedení SSZ ve směru do centra na severojižní magistrále, tak jak žádá MČ Praha 2 ve svém usnesení Zastupitelstva. 

 

Ing. Vodrážka: Domnívá se, že není možné na magistrále vystavět tuto samostatnou SSZ, ale problematika by měla být řešena koncepčně a systémově tedy např. až někam na MČ Praha 11.

 

Křivohlávek, sdružení Auto*Mat: Na humanizaci magistrály pracují odborné orgány města. Podporujme koncepční řešení.

 

Ing. Zděradička: Na sklonku minulého ruku, zde vystoupil ředitel Útvaru rozvoje hl.m. Prahy Ing. Votava s informací, že Útvar rozvoje hl.m. Prahy bude zpracovávat koncepční  studii zklidnění severojižní magistrály. Následně v prosinci primátor hl.m. Prahy uložil tento úkol URM společně s odborem dopravy MHMP. Práce již běží a v dubnu letošního roku by měla prvotní vize zklidnění magistrály být diskutována s dotčenými městskými částmi.

 

Ing. Pivec: Doprava není samoúčelná a pokud někde budeme dopravu omezovat musíme si být vědomi důsledků na dopravu v Praze jako celku. V tuto chvíli předpokládám, že výbor bude rozhodovat zdali upřednostní dílčí drobné zhoršení dopravy na několika komunikacích ve prospěch zlepšení na komunikaci jiné.  

 

Mgr. Šenarová: Zmínila mimo jiné, že považuje zejména komunikaci V Holešovičkách za velmi znečištěnou škodlivými vlivy z dopravy.

 

Návrh usnesení: Výboru dopravy ZHMP doporučuje ponechat stávající zúžení Legerovy ulice na tři jízdní pruhy, doporučuje  TSK hl.m. Prahy vypracovat studii humanizace Legerovy ulice v návaznosti na zprovoznění městského a Pražského okruhu, doporučuje TSK hl.m. Prahy vypracovat studii omezení dopravy na severojižní magistrále v úseku Nuselský most – dálnice D1.

 

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 2

 

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 2: Změny v organizaci dopravy

 

radní Radovan Šteiner: 7.3. letošního roku dojde celostátně ke změnám jízdních řádů. V rámci těchto změn jsme připravovali optimalizaci organizace dopravy zejména po razantním navýšení objemů v železniční dopravě. Převážná část změn by měla být uskutečněna k 7.3. Nad rámec těchto změn ROPID vypracoval určitý rejstřík reálně možných optimalizačních opatření, které byly detailně projednávány např. s městskými částmi a na úrovni města. Avšak tyto změny nebyly přijaty, což lze vyjádřit i trháním určitých materiálů. Kvalita MHD změnami nepoklesne ba právě naopak.

 

Diskuse:

Ing. Březina: Smlouva o veřejné dopravě, která je podepsána mezi hl.m. Prahou a Dopravním podnikem hl.m. Prahy je platná?   

 

radní Radovan Šteiner: Ano, smlouva je platná.

 

Ing. Březina: Ve smlouvě je uvedeno, že Praha objednává u Dopravního podniku o 5,3 % na všech trakcích menší dopravní výkony na rok 2010 ve srovnání s rokem 2009. Pokud nebude optimalizace provedena, předpokládám, že by měl být sepsán dodatek k této smlouvě o navýšení o 5,3 % dopravních výkonů na všech trakcích. Jaké změny tedy nastanou v MHD od 7.3.? Znamenají tyto změny snížení rozsahu vozokilometrů  v oblasti veřejné dopravy v Praze či nikoliv?

 

radní Radovan Šteiner: Jako každý rok v závěru prvního pololetí každého rozpočtového roku dochází k úpravám rozpočtu. V tuto chvíli nemáme k dispozici přesný rozsah rozpočtového přebytku, ale veřejná doprava a školství jsou dvě nejvyšší priority pro úpravy rozpočtu.

 

pan Procházka, ředitel organizace ROPID: K 7.3. jsme vázáni celostátní povinností k úpravám jízdních řádů zejména ve vztahu k příměstským linkám. Teď dopracováváme jakousi variantu opatřeních, kterou budeme předkládat k další diskuzi. Ale předpokládáme, že změny od 7.3. se budou výhradně týkat příměstských linek.   

 

Mgr. Kolínská: Proč ve smlouvě ve standardech kvality jsou uvedeny jenom autobusy a proč tam nejsou další trakce? Jestli se bude smlouva nějak upravovat, doporučuji upravit i standardy kvality.

 

pan Procházka, ředitel organizace ROPID: Standardy kvality se týkají zejména autobusové dopravy, neboť tam je největší konkurence mezi dopravci. Avšak i v tomto jsou zahrnuty standardy kvality, které se týkají i ostatních trakcí. Smlouva, která byla uzavřena s Českými drahami také obsahuje standardy kvality. Náhradní doprava má určitá specifika, není to stabilní práce, ale i přesto jsou často nasazovány nízkopodlažní autobusy.

 

Ambrož: Doufám, že platí naše dohoda z ledna o tom, že trváme, aby ve výboru byly projednány všechny změny v organizaci dopravy. 

 

radní Radovan Šteiner: Dohodu vnímám tak, že o zásadních změnách bude Výbor dopravy informován. Zároveň však nepovažuji za vhodné zde projednávat drobné dílčí změny. V případě zájmu má každý z nás možnost se se svými dotazy obrátit na ROPID. 

 

Ing. Vodrážka: Výbor dopravy ZHMP je výborem koncepčním a neměli bychom se zde zabývat úplně dílčími věcmi. Případné jednotlivé změny musí být projednávány s příslušnými městskými částmi. V případě, že by mělo dojít k nějakým větším změnám v organizaci dopravy, předpokládám, že by to mělo být zde projednáno. V případě drobnějších změn a úprav se domnívám, že se s případnými dotazy můžete obrátit na ROPID.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předloženou informaci. Výbor dopravy ZHMP žádá Dopravní podnik hl.m. Prahy, aby ve spolupráci s organizací ROPID zpracovali kalkulaci nákladů na různé varianty prodloužení doby provozu metra v pátek a v sobotu a kalkulaci nákladů na posílení provozu metra na lince B v průběhu roku.

 

Hlasování:     pro: 12    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

 

 

Bod 3: Automobilová doprava v centru hl.m. Prahy

 

Materiál stručně představil Ing. Ladislav Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI). Automobilová doprava v centru města klesá, což souvisí se systémovým zaváděním regulace dopravy.

 

Diskuze:

 

RNDr. Witzany: Můžeme dostat definici centrálního kordonu?

 

Ing. Pivec: Popis kordonu je např. uveden v Ročence dopravy 2008.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.

 

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

Bod 4: Městský okruh – aktuální stav přípravy a realizace

 

Materiál přednesl pan Zeman, pracovník OMI MHMP. 12.1. byla proražena severní tunelová trouba za účasti pana radního Radovana Šteinera. Jižní tunelová trouba tunelu na Letné bude proražena 16.2. Pozvánku na prorážku předávám tajemníkovi a prosím o rozeslání členům Výboru dopravy ZHMP. Dále samozřejmě bude probíhat ražba vzduchotechnických kanálů směrem k výdechu Nad Královskou oborou. V této oblasti by měly ražby být definitivně ukončeny v létě letošního roku. Dále probíhá ražba od ulice Myslbekovy směrem k Prašnému mostu. Cca v březnu bychom měli být na úrovni ulice U Brusnice, kdy se bude nepřetržitě sledovat povrh, tak aby nenastaly případné komplikace. Zmínil bych zde, že veškeré aktuální informace jsou uvedeny na webových stránkách tunelu Blanka a i je možnost na těchto stránkách pokládat dotazy k tomuto tématu.

 

Diskuze:

 

RNDr. Witzany: Chtěl bych se zeptat, kdo je autorem předložené informace? Myslím si, že bychom měli i dostávat informace o tom jak je plněn harmonogram zakázky na úrovni relevantních informací k našemu výboru. V médiích se občas dozvídáme informace, že se stavbou jsou problémy, že se občanům na Letné otřásají domy a že je s nimi zacházeno arogantně. Stavba 0065 Strahovský tunel (stavby SAT 2A a SAT 2B) nejsou součástí tunelu Blanka? Na mě se obrátili občané, kteří se obávají nesouladu termínu dokončení samotné Blanky ohlášené na konec roku 2012 a této stavby jejíž dokončení by snad mělo být prodlouženo o rok či dva. Propojení vyústění Strahovského tunelu s již zprovozněnou Blankou by mělo být vedeno objízdnou trasou Myslbekova – Bělohorská -  Pod Královkou v šesti pruzích. Můžete tyto informace nějak zpřesnit?

 

pan Zeman: Autorem materiálu, který jste obdrželi, jsem  přímo já. Metrostav jakožto zhotovitel podává našemu správci mandatáři měsíční zprávy. Mandatář ji dále doplňuje o další informace. Náš odbor dostává následně kompletní zprávu s měsíčním zpožděním. Z této zprávy jsem pro Vás vybral dle mého názoru potřebné informace. Domnívám se, že není možné rozebírat postup prací na všech objektech, kterých je cca 2000. Všechny mají stovky položek, některé v sobě obsahují podobjekty. Pokud máte nějaký konkrétní dotaz, tak jej položte např. prostřednictvím tajemníka výboru či emailem a my vám následně příslušné informace vyhledáme a zašleme. Sestavení staveb severozápadního segmentu městského okruhu je následující: na severu strahovského tunelu je stavba 0065 a je dělena do dvou částí (vlastní křižovatka Malovanka, a část 2B). Ano, aby mohla být Malovanka spuštěna do provozu je nutné dopravní opatřené, které jste zmínil. Mimo jiné rozsah onoho dopravního opatření vydá na celou knihu. Mám ji zde k dispozici pro případné nahlédnutí. Část 2B, to je tunel od vlastní křižovatky Malovanka směrem k ulici Myslbekova. Tam teprve navazuje stavba, které se obecně říká Blanka, což je soubor staveb městského okruhu (stavba 9515, stavba 0085, stavba 0079). Všechny tyto stavby jsou rozpracované a jsou v realizaci. Domnívám se, že vydávání podrobných položkových zpráv by bylo poměrně neúčelné. Mimo jiné si pamatuji, že jsme vám ze začátku dávali mapy s jasným dělení městského okruhu.

 

Ing. Vodrážka: Děkuji, ještě bych se zeptal na to praskání zdí, které bylo zmíněno u budov na Letné.

 

pan Zeman: Geologické podloží pod Letnou je skalní a tudíž se musí rozpojovat odstřely. Aby se dodržel daný harmonogram muselo se pracovat na tři směny. Je možné, že někteří citliví lidé pociťovali vlny, které se šířily skalním nadložím při odstřelech a při dobourávání celého profilu. Rozhodně nebyly poškozeny žádné domy. Objekty jsou soustavně a pečlivě monitorovány. S občany se nejednalo arogantně, ale jednalo se s nimi okamžitě. Občané si stanovili několik zástupců, kteří byli účastni jednání se zhotovitelem, poté za jejich účasti bylo svoláno veřejné jednání. Jejich požadavky na měření hluku a seismiky v jimi vytipovanými místy byly akceptovány.  Na vše dohlíží jimi jmenovaný odborník (Ing. Čermák), kterému věří.

 

Mgr. Kolínská: Prosím do příštího materiálu uveďte informaci aktuálních problémech staveb, o plánovaných výlukách a objízdných trasách včetně mapiček. A dále i toto prosím doplňte do materiálu, který jsme dnes obdrželi.

 

RNDr. Witzany: Domnívám se, že bychom měli i dostávat informace od mandatáře. Dále se domnívám, že bychom měli být souhrnně informováni o naplňování nejvýznamnějších položek. Jak vypadá harmonogram dokončení stavby SAT 2B?  

 

pan Zeman: Ve zprávě máte informaci, že se dolaďuje harmonogram celé soustavy staveb. Tedy nejen úseku stavby SAT 2B, ale celého úseku od Strahovského tunelu až do Troje k datu 20.12. 2012. Harmonogram ještě není všemi účastníky autorizován, ale mělo by se tak stát do konce tohoto měsíce.

 

Ing. Vodrážka: Požádal bych tedy na příští výbor předložit doplněnou zprávu a dále bych požádal tajemníka, aby zajistil účast ředitele odboru OMI Ing. Tomana na příštím jednání.  

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:     pro: 8    proti: 0    zdržel se: 2

 

Usnesení bylo přijato.

 

Bod 5: Cyklodoprava na území hl.m. Prahy

 

Materiál stručně okomentoval pan Polák, předseda komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu. V Praze za posledních několik let stoupl počet cyklistů cca o 400 % v sezóně o cca 600 %. Protože přibývá významně počtu cyklistů dopravních, je snaha města zaintegrovat tyto cyklisty do dopravního proudu. Dopravní opatření jsou sice významně levnější než nákladná výstavba cyklostezek, ale zase o něco málo bezpečná. V loňském roce jsme vybudovali cca 15 km nových jízdních pruhů pro cyklisty na hlavních komunikacích, téměř 10 km bus pruhů (sdružených s BUS a  Taxi), cca 11 km cyklopiktogramů a 54 nových vyhrazených prostorů pro cyklisty v rámci SSZ. V letošním roce budeme hlavně doznačovat síť cyklotras. Na URM leží už poměrně finální podoba základní městské sítě páteřních a hlavních tras. Letos máme v plánu proznačit 89 km základní sítě.  Dále se v letošním roce chceme věnovat cykloobousměrkám. Na tomto lehce kontroverzním programu spolupracujeme s Policií ČR.  

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:     pro: 9    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

Ing. Karel Březina

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy

 

 

 

26. února 2010
26. února 2010