Zápis z jednání výboru hospodářské politiky ZHMP

ze dne 10.4.2003

 

Zápis z jednání

Výboru Hospodářské politiky č. 5/2003 

 

 

Datum konání: 10. 4. 2003

 

Přítomni: dle presenční listiny – příloha č. 1 zápisu

 

Omluveni:  Pavel Klega – radní HMP

  RNDr.  Miloš Gregar – radní HMP

  Milan Jančík – člen Výboru ZHMP

  Ing. Vlastimil Boura –  ředitel odboru FIS MHMP 

 

Jednání Výboru bylo zahájeno v 17.13 hod.

 

Úvod:

 

Jednání zahájil a řídil předseda Výboru JUDr. Richard Nigrini, Ph.D. Omluvil výše uvedené členy a přivítal přizvaného hosta - náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera. Informoval přítomné, že vzhledem k omluvě a nepřítomnosti ředitele odboru FIS MHMP - Ing. Vlastimila Boury bod programu č. 4 odpadá. Jeho zařazení předseda doporučil zařadit na příští jednání Výboru.

 

Předseda Výboru požádal o schválení návrhu programu jednání.

 

Hlasování: 6:0:0

 

Bod 1:

 

Předseda Výboru požádal o schválení zápisu z jednání Výboru ze dne 13. 3. 2003.

 

Hlasování: 6:0:0

 

Bod 2:

 

Předseda Výboru přednesl Zprávu z činnosti Výboru hospodářské politiky ZHMP za první tři měsíce jeho činnosti , tj. za I/ Q 2003, v níž krátce shrnul poznatky a zkušenosti z fungování Výboru:

 

 

ZPRÁVA O STAVU VHP ZA 1/Q 2003

 

 

Vážení kolegové,

 

 

Dovolte mi krátce shrnout poznatky a zkušenosti z činnosti Výboru hospodářské politiky ZHMP za první tři měsíce jeho činnosti, tj. za 1/Q 2003, a otevřít diskusi za účelem vyhodnocení jeho činnosti.

 

Je skutečností, že Výbor má většinu členů z řad zastupitelů ZHMP, jež jsou ve Výboru noví, tj. bez zkušenosti z fungování výborů ZHMP v předchozích volebních obdobích. Jedná se o deset členů z jedenácti. Tento stav odpovídá i charakteru složení současného ZHMP, které je tvořeno ze 70% novými členy.

 

Je skutečností, že Výbor má i nového tajemníka, pověřeného vrchního ředitele Majetkové sekce MHMP, jenž v předchozím volebním období na MHMP nepůsobil.

 

Výbor se proto při svém zřízení v současném volebním období ocitl v situaci, kdy má jedinečnou šanci využít zkušeností z předchozích volebních obdobích ZHMP, a současně využít invenci a dynamiku danou existencí razantní obměny složení členstva pražského zastupitelstva a změn ve vedení MHMP.

 

Za tím účelem přijal Výbor na svém prvním jednání, tj. dne 9. 1. 2003, i kritéria, za nichž mají být bez výjimky předkládány materiály týkající se majetkových dispozic HMP, resp. ze strany jeho magistrátu, předsedovi Výboru za účelem výběru a zařazení do Návrhu programu jednání Výboru.

 

Je skutečností, že tato pravidla se nyní ukazují naprosto nedostatečná. Současný stav lze proto z pozice předsedy Výboru hodnotit za zcela katastrofální, pokud ovšem není cílem tento Výbor knokautovat a následně zrušit.

 

Současný stav je ten, že Výbor nemá co projednávat, s výjimkou dvou tipů z oblasti prodeje majetku HMP ze strany tajemníka. Tzn., že na MHMP nejsou projekty, jež by vyhovovaly kritériím stanovených na prvním jednání Výboru.

 

Při projednávání otázek ve Výboru je nutné vzít v potaz rovněž vždy časový faktor. Ne proto automaticky je projekt prodeje majetku HMP nebo jiná majetková dispozice HMP v takové fázi, že je účelné ji zařadit ihned do Návrhu programu jednání Výboru. A v tom také spočívá práce předsedy Výboru: stádium projektu vhodně načasovat k projednání.

 

Současný stav je dále ten, že předseda Výboru velmi obtížně vymýšlí témata, jež by mohla být atraktivní pro ostatní členy Výboru. Tak se doposud dařilo v předchozích jednání Výboru, a nedojde-li ke změně, bude tomu i na květnovém jednání Výboru, jehož předmětem bude téma „Výstavnictví a kongresová činnost v Praze“ za účasti hostů:

 

Náměstků primátora Ing. Jana Bürgermeistra, Mgr. Petra Hulinského, radního RNDr. Igora Němce a člena ZHMP Ing. Františka Laudáta.

 

Přesto je současná situace v programové náplni Výboru zcela neudržitelná, a je nutné ji zásadním způsobem změnit. Členy Výboru jsou jak starostové některých městských částí, tak i ředitelé významných podniků či institucí, nebo jinak pracovně či společensky značně vytížení členové, a není možné plýtvat jejich časem.

 

Z diskusí s některými členy Výboru vím, že si od jeho programové náplně hodně slibovali a nadále slibují, že očekávají zřetelně majetkově profilovaná témata, a to v hojném množství.

 

Nejvyšším orgánem HMP je ZHMP. Rada HMP je pouze jeho exekutivním orgánem. Výbory ZHMP jsou odbornými poradními orgány ZHMP. Komise Rady HMP jsou naproti tomu jen poradními orgány Rady HMP.

 

Není proto možné v žádném případě vyloučit z činnosti expertní orgán ZHMP pro majetkové otázky, tj. VHP, a devastovat jeho funkci.

 

Právní, politické a mediální postavení VHP nelze srovnávat s Majetkovou komisí Rady HMP, a je proto nutné akceptovat pravidlo, že otázky, jež jsou předmětem jednání ZHMP, bude prioritně projednávat VHP jako výše postavený orgán HMP.

 

Doporučuji proto Výboru vyvodit z velmi stručně popsaného stavu odpovídající závěr, a za tím účelem přijmout následující usnesení:

 

Výbor ukládá tajemníkovi Výboru předložit předsedovi Výboru za účelem přípravy Návrhu programu jednání Výboru projekty, na základě nichž má být prodán majetek HMP rovnající se anebo převyšující částku ve výši Kč 5.000.000,--, a to ve stádiu jejich ideového záměru, tj. před jejich projednáváním v Radě HMP nebo v některé z komisí Rady HMP. Tím není dotčena účinnost usnesení o programové náplni Výboru ze dne 9. 1. 2003.

 

Děkuji za pozornost

 

Přítomní členové se k návrhu usnesení vyjádřili v diskusi:

 

Místopředseda Výboru JUDr. Ing. Miloslav Ludvík konstatoval, že Výbor ZHMP je obdobou hospodářského výboru parlamentu. Mělo by se projednávat více materiálů, které se budou následně projednávat v ZHMP. Z tohoto pohledu je nutno projednávat více materiálů týkajících se majetkových agend HMP.

 

Člen Výboru Bc. Karel Koželuh vyslovil souhlas s návrhem usnesení. Doplnil požadavek na větší počet projednávaných agend HMP a včasné předávání podkladových materiálů pro jednání Výboru. 

 

Člen Výboru JUDr. Jan Choděra vyjádřil stejný názor jako člen Výboru Bc. Karel Koželuh a podpořil jeho stanovisko.

 

Člen Výboru JUDr. Vítězslav Jaroš konstatoval, že tajemník komise je zároveň ředitelem odboru obchodních aktivit a vrchním ředitelem sekce majetkové. Nemusí být proto vhodné, aby všechny tyto činnosti vykonával sám a doporučil tajemníkovi pověřit některými činnostmi pracovníky jím řízeného odboru. 

 

Předseda Výboru v této souvislosti poukázal na nedostatky v práci Magistrátu hl. m. Prahy. Dále konstatoval, že na jednání Výboru nebylo zajištěno občerstvení a požádal tajemníka Výboru o zjednání nápravy. 

 

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister informoval členy Výboru, že jeho činnost nelze zužovat na majetkové převody. Tím by se Výbor dostal do situace, že bude projednávat velké množství materiálů a jeho činnost se rozptýlí v podrobnostech. Navrhl Výboru více se zajímat o důležité projekty, kde jsou již pravidla stanovena. Tím se odstraní mnohé zbytečné diskuse a práce Výboru bude racionální. Doporučil Výboru začít se již nyní seznamovat s návrhem rozpočtu HMP, kde jsou navrženy náklady, výnosy, podnikatelské aktivity, rozvojové záměry a všechny ostatní aktivity HMP.

 

Předseda Výboru souhlasil s názorem náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera, požaduje však nadále, aby Výbor projednával koncepční, strategické a  dlouhodobé konkrétní projekty. 

 

Člen Výboru Bc. Karel Koželuh doporučil, aby Výbor nečekal až na to co mu bude předloženo jako návrh programu jednání. Potvrdil názor náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera, že Výbor se nemá zabývat zbytečnými podrobnostmi. Z tohoto důvodu požádal o předložení seznamu akcí realizovaných HMP a zajišťovaných Magistrátem hl.m. Prahy, aby si z nich mohl Výbor vybrat na své jednání důležité projekty a záměry. Výbor ovlivňuje rozpočet HMP, který představuje centrum hospodářské politiky města.

 

Předseda Výboru potvrdil  názor člena Výboru Bc. Karela Koželuha. Současný stav není dobrý. Výbor musí být lépe informován o celkové situaci v HMP. Výběr projektů a záměrů ze seznamů předložených Výboru a jeho doporučení a stanoviska mohou významně přispět ke zkrácení diskuse k projednávané problematice v ZHMP. Předložením seznamů dojde k výraznému zlepšení programové náplně činnosti Výboru. 

 

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister informoval členy Výboru o působnosti komisí a výborů. Komise mají širší pole působnosti než výbory a komise jsou poradní orgány rady HMP. Výbory jsou poradními orgány ZHMP a nemohou komisím ukládat úkoly.

 

Člen Výboru Michael Gregor souhlasil s požadavkem předložit Výboru seznam projektů HMP a doporučil, aby pro potřeby Výboru to byly projekty s částkou vyšší než 5 milionů Kč.

 

Předseda Výboru souhlasí s názorem členů Výboru na zkvalitnění výběru projektů a jejich projednávání. Výbor si musí z nabídky informací vybírat a být dobře seznámen s projednávanou problematikou.

 

Tajemník Výboru informoval přítomné členy Výboru o postupu, způsobu a termínech projednávání materiálů v komisích a výborech, tak aby nedocházelo ke střetům. Vysvětlil přítomným členům vtahy mezi výbory, komisemi, procedurální postupy, rozsahy jejich působností, kompetence, jejich složení (zastoupení členů rady) a počty členů. Navrhnul Výboru řešit přípravu rozpočtu dle jednotlivých kapitol, správu portfolia, problematiku akciových společností a další vybrané projekty.

 

Předseda Výboru informoval členy Výboru o skutečnosti, že je v těsném kontaktu s tajemníkem Výboru při přípravě programu jednání Výboru. Příprava programu jednání tak, aby bylo naplněno poslání Výboru je obtížná. Předpokládá, že vzhledem k závažnosti působnosti Výboru by měla být jeho jednání možná i v kratších termínech než jak tomu bylo doposud.

 

Člen Výboru JUDr. Jan Choděra přednesl připomínky k návrhu formulace usnesení. K možnosti častějších jednání Výboru připomněl termínové problémy ve vztahu výkonu jiných činností, výkonu povolání a s tím spojenými pracovními termíny s dlouhodobým  časovým horizontem. Z tohoto pohledu je jeho účast na  jednání Výboru v kratších termínech obtížně zajistitelná.

 

Usnesení:

 

Výbor žádá tajemníka Výboru předkládat předsedovi Výboru za účelem přípravy Návrhu programu jednání Výboru projekty, na základě nichž má být prodán nebo koupen majetek HMP rovnající se anebo převyšující částku ve výši 5.000.000,- Kč, a to ve stádiu jejich ideového záměru. Tím není dotčena účinnost usnesení o programové náplni Výboru ze dne 9. 1. 2003. 

 

Hlasování: 6:0:0

 

Předseda Výboru dále informoval členy Výboru o jednání s ředitelem Magistrátu hl.m. Prahy o neúčasti Ing. Z. Javornické na jednání Výboru v březnu 2003. Opatření ředitele Magistrátu hl. m. Prahy k zjednání nápravy považuje za dostatečná.

 

Bod 3:

 

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister informoval o povodni v roce 2002 v oblasti Lahovic a Lahoviček, kde výše zaplavení dosáhla 3,5 – 4 metry. Požadavek na vypracování návrhu ochrany tohoto území byl zadán analyzátorům a ochráncům toku. Výsledkem návrhu byly vysoké bariéry. Nepříznivě se také projevuje z hlediska ochrany komunikace Strakonická. Při opakování povodně by  v území vznikly dav ostrova, které by se však musely také evakuovat. Lze konstatovat, že hráze nepomohou. Území by bylo zaplaveno spodní vodou. Ochránit nelze ani Kampu, Sedlec (Papírenská ulice) část Zbraslavi a je možné předpokládat, že v území Lahovic by taková investice na ochranu byla zbytečná. 

 

Mezi obyvateli Lahovic byla provedena anketa o jejich představách dalšího bydlení či setrvání na tomto území. Část obce má rekreační charakter, přesto cca 70% občanů zde nechce zažít další povodeň. Obdobně se vyjádřilo asi 80% vlastníků objektů. Složení objektů je velmi různorodé od nuzných objektů až po luxusní sídla. Městská část tvrdí, že na škodách se podílí i Magistrát hl.m. Prahy. Magistrát nabízí MČ pomoc, ale odmítá hradit škody. Možné varianty řešení jsou uvedeny v Informaci, která je přílohou č. 2 tohoto zápisu. 

 

Předseda Výboru potvrdil názor náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera, že řešení povodňové ochrany v tomto území je velmi složité a najít na její řešení odpověď je otázkou času.

 

Člen Výboru JUDr. Jan Choděra souhlasí s návrhem řešení obsaženým v předložené Informaci a předneseným náměstkem primátora Ing. Janem Bürgermeisterem. Doporučuje však individuální jednání s občany a účast pana  náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera na těchto jednáních.

 

Člen Výboru Bc. Karel Koželuh doporučil, navržené možnosti řešení majetkového vypořádání. Požadoval vyjádření odborníků – vodohospodářů k vysokým bariérám, které by mohly zhoršit průběh povodně v Praze.

 

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister informoval členy Výboru o modelování průtoků a  využití mobilních zábran v Praze. Z výsledků modelování průtoků vyplynulo, že zvýšení bariér nemá negativní vliv pro hl.m. Prahu. 

 

Člen Výboru Bc. Karel Koželuh vznesl dotaz v jakém stádiu je vyžádání pana primátora k zaplavení metra.

 

Člen Výboru Michael Gregor souhlasil s názorem náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera že, nelze hradit všechny škody a s poskytnutím pomoci městské části.

 

Místopředseda Výboru JUDr. Ing. Miloslav Ludvík doporučil nenahrazovat rekreační nemovitosti. K 30% občanů, kteří chtějí i nadále v tomto území zůstat doporučil ze strany města přijmout příslušná legislativní opatření.

 

Člen Výboru JUDr. Vítězslav Jaroš souhlasil s přednesenými názory na předpokládané řešení této lokality. Poukázal na velký zájem sdělovacích prostředků o možných variantách řešení tohoto území. Dále upozornil na skutečnost, že nelze v této oblasti připustit případné spekulace jednotlivých vlastníků.

 

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister konstatoval, že v této oblasti nelze připustit novou výstavbu pro bydlení a tomto území bude i nadále velmi citlivou problematikou.

 

Usnesení:

 

Hl. m. Praha uzavře s vlastníky nemovitostí směnné smlouvy, kde předmětem směny by byl na jedné straně dům s pozemkem vlastníka a na straně druhé pozemek hl. m. Prahy, určený k výstavbě rodinného domu ve vhodné lokalitě. Na základě znalcem vyhotoveného posudku na cenu nemovitostí by ta strana, jež by smlouvou získala věc (věci) větší hodnoty (počítá se samozřejmě, že to bude hl. m. Praha), zaplatila druhé straně rozdíl v cenách v peněžní formě. Lze uvažovat i o zřízení předkupního práva k pozemkům určeným k výstavbě rodinných domů, a to i formou věcného práva ve prospěch hl. m. Prahy.

 

Hlasování: 6:0:0

 

17.25 hodin odchod JUDr. Jan Choděra – člen Výboru ZHMP a náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistera.

 

Bod 4:

 

Tento bod nebyl z důvodu omluvy a nepřítomnosti Ing. Vlastimila Boury, ředitele odboru FIS projednáván a bude projednán na příštím jednání Výboru 15. 5. 2003.

 

Bod 5:

 

Na jednání Výboru v květnu 2003 by měl být předložen analytický koncepční materiál k vyhodnocení legislativních služeb HMP.

 

Jednání Výboru bylo ukončeno v 17.30 hodin.

 

Zapsal: 14. 4. 2003, Ing. Malík 

 

Schválil:

 

JUDr. Richard Nigrini

předseda výboru hospodářské politiky 

 

RNDr.Peter Ďurica

Tajemník Výboru ZHMP

 

Ověřil:

 

Bc. Karel Koželuh

člen Výboru Hospodářské politiky ZHMP

 

22. května 2003
22. května 2003