Zápis z místopisné komise Rady HMP

Ze dne 13.5. 2002

 

Zápis ze zasedání  místopisné komise dne 13 . května 2002

 

1.

Po přivítání přítomných a zahájení jednání učinila komise dle zápisu následující poznámky k jednání minulé schůzky:

k bodu 4.: Návrhy názvů podle herců předkládat v kratší formě a sice Rážova a nikoliv Vladimíra Ráže a pod., pouze u ženských jmen (např. Dany Medřické) a v případech, že by použitím kratšího názvu vznikla duplicita bude použito tvaru delšího.

k bodu 6.: Ing. Peterka podal informaci k očekávanému stanovisku MČ Praha 11 (dosud nebylo k disposici písemné vyjádření k návrhu komise Bratislavská, Prešovská). Komise nesouhlasí s návrhem Daimlerova (zejména pp. Novotný a Bárta) a vyslovuje názor, že by se návrh Daimlerova měl nahradit názvem podle nějakého českého vynálezce. Vzhledem k návrhu Klíčova, se kterým komise souhlasí, by se mohlo jednat o vynálezce z oboru polygrafie. S návrhem názvu podle Karla Klíče komise souhlasí pokud název bude znít Klíčova. Konečné souhrnné stanovisko komise je: Bratislavská, Klíčova.

k bodu 7.: Paní PhDr. Knappová dodává a upřesňuje:

„Podle informace občanů dochází v praxi (při restitucích, zápisech do katastrů nemovitostí ap.) k právním sporům vyplývajícím z rozdílného způsobu psaní malých/velkých písmen v uličním ap. názvosloví v slovech následujících po předložce. Právníci (údajně) obecně respektují psaní malého písmene po předložce do vydání Pravidel českého pravopisu v r. 1993, poté v souhlase s PČP písmeno velké. V mimopražských městech se postupně přešlo na pravopis doporučovaný (normovaný) PČP a vyučovaný rovněž ve školách (tj. po předložce vždy velké písmeno bez ohledu na původ názvu).“ K používání velkých písmen po předložkách ve všech předložkových názvech, bez ohledu na to, zda po předložce následuje obecné či vlastní jméno, proběhla delší diskuse ve které se členové komise oproti názoru paní PhDr. Knappové spíše nepřikláněli k používání výhradně velkých písmen a pokud by nebylo možno jinak, doporučují vyhýbat se návrhům předložkových názvů.

ještě k bodu 7. Komise nepodporuje přejmenování části Ekonomické na Chemickou.

 

2.

O návrhu na pojmenování komunikace v Prokopském údolí podle Jaroslava Foglara bude rozhodnuto po zjištění, jaké postavení má předmětná komunikace v síti komunikací dle dokumentace   odboru dopravy Magistrátu HMP. V této souvislosti se hovořilo ještě o návrhu na připomenutí červnového výročí skautského hnutí. Otázka připomenutí skautského hnutí názvem Skautská zůstává otevřená.

 

3.

Komise zařazuje do zásobníku motivů k návrhům názvů tato jména:

Herci: Haas, Rosůlková, Brodský, Menšík Růžek a Libíček

Spisovatelé: Dietl, Neff, Nepil, Těsnohlídek

Vědci: Wichterle, Švejcar

Ostatní: Gočár, Heckel, Welzl, Škoda, Strnadel, Hilbert (arch.), Svolinský, Jurkovič a Jarmila Novotná.

Obce: Dobříš

Pozn.: Umístění názvů k připomenutí kardinála Berana a kardinála Tomáška nebude přednostně dáno k úvaze městským částem.

 

4.

Příští schůzka je 10. června

 

              Zapsal: Peterka

 

7. června 2002
7. června 2002