Zápis z výboru ZHMP pro výchovu a vzdělání

ze dne 17.6. 2002

 

  Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

  Z á p i s  

   z jednání  6. zasedání výboru konaného  dne  17. 6. 2002 

___________________________________________________________________________

Místo :    zasedací místnost MHMP Zelený salonek, Mariánské nám. 2, Praha 1

Přítomni :  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.,  Ing. Jan Tomčík,  RNDr. Miroslav Prokeš,

  p. Tomáš Szennai, pí Hana Žižková, Mgr. Ivan Martínek

Omluveni:  Ing. Petr Bratský, Ing. Petr Krejčí, RNDr. Igor  Němec, RNDr. Milan Press,

Hosté :  z odboru školství MHMP: Ing. František Kunc, PhDr. Jaroslav Prošek,

  pí Jana Antonová, pí  Jana Zahrádková, p. Karel Krupka;

  RNDr. Jana Kratinová, ředitelka odboru informatiky MHMP;

  Ing. Jan Kosek, asistent radního,  Lenka Vlastníková, asistentka předsedy výboru;

__________________________________________________________________________

Jednání řídil Doc. Ing. Trojan, CSc., předseda výboru.

Jednání bylo zahájeno v  16.00 hod. a  ukončeno  v 18.30 hod.

 

Program a obsah jednání :

 

1. Kontrola zápisu  z  5. zasedání  výboru  dne  20.5. 2002  -  zápis schválen bez připomínek.

 

2. Grantové programy pro vzdělávání a vědu

  Členové výboru obdrželi návrh Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hl.m. Prahy pro rok 2003, které zpracoval odbor školství MHMP (dále jen “ SKU MHMP”). Za zpracovatele komentovala  předkládaný návrh pí Antonová, vedoucí pedagogicko organizačního oddělení SKU MHMP. Návrh obsahuje vedle obecných grantových podmínek charakteristiky osmi navržených grantových programů s určením převážně pro školy a školská zařízení, jejichž zřizovatelem je hl.m. Praha.

  Ing. Tomčík s odkazem na zákon č.131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, uvedl, že jde o  první realizaci dosud nevyužité možnosti grantové podpory města v oblasti vzdělávání, kterou umožňuje ustanovení § 59 citovaného zákona. Od loňského roku je hl.m. Praha zřizovatelem cca 240 škol a školských zařízení a bylo by žádoucí školství i touto formou podpořit. Podle Ing. Tomčíka by měly být  grantové programy zaměřeny prioritně na tři základní segmenty ve vazbě na : 1. Strategický plán hl.m. Prahy,  2. individuální vzdělávací programy škol,  3. podporu  vzdělávání v cizích jazycích  v návaznosti na požadavky EU. Předložený návrh osmi programů tyto záměry nesplňuje, je třeba stanovit priority a vytýčit v rámci těchto priorit  pouze tři až čtyři nosné programy.

  V diskusi, které se zúčastnili všichni přítomní členové výboru, byla zvažována různá témata  grantových programů a pro koho mají být granty určeny.  Výše finančních prostředků určených na tyto granty  by se podle většinového názoru přítomných měla pohybovat kolem 10 mil. Kč. Materiál předložený SKU MHMP je třeba přepracovat tak, aby vznikly tři až čtyři  programy, které by odpovídaly výše uvedeným nosným  zaměřením s prioritním zdůrazněním vazby na Strategický plán hl.m. Prahy. Město  musí při vyhlášení těchto prvních grantů na podporu vzdělávání a vědy  podpořit skutečně rozvoj vzdělanosti, tj. vedle inovačních programů škol ve vztahu k  EU, jazykovému vzdělávání, vzdělávání handicapovaných, podpořit také  programy  vzdělávacích  institucí, zejména vysokých škol. Jako jeden z příkladů byl uveden program Pedagogické fakulty UK směrovaný na zvýšení nízké aprobovanosti učitelů.  V závěru se všichni přítomní shodli na užitečnosti a potřebnosti  vyhlášení tohoto typu grantů a na základním kroku prosadit příslušnou částku na granty do rozpočtu města pro rok 2003.

Závěr:  odbor SKU MHMP s využitím námětů z dnešního jednání výboru a po projednání s radním Ing. Tomčíkem  zpracuje v termínu do 4.7.2002 nový návrh Celoměstských programů podpory vzdělávání a vědy na území hl.m. Prahy pro rok 2003. V návrhu bude mimo jiné zohledněno, že 

  1. granty budou určeny širšímu okruhu uchazečů, nikoliv jen školám a školským zařízením zřizovaným hl.m. Prahou,
  2. témata programů budou upravena tak, aby bezprostředně navazovala na Strategický plán hl.m. Prahy

Návrh zašle SKU MHMP  ihned po zpracování všem členům výboru na jejich e-mail adresu se žádostí o připomínky a s uvedením termínu a způsobu jejich předání.

 

3.  Příprava rozpočtu v kapitole školství pro rok  2003 – náměty

  Ke stavu příprav  rozpočtu pro rok 2003 hovořil Ing. Kunc, zástupce ředitelky odboru SKU MHMP. Uvedl, že dne 20.6.2002 se uskuteční jednání odboru s Ing.Javornickou k dohodě na způsobu tvorby rozpočtu pro příští rok. Zatím předběžná  informace, že by tento rozpočet měl vycházet ze schváleného rozpočtu pro rok 2002. Odbor má zpracovány krajské normativy, které budou předloženy Radě HMP 25.6.2002 a potom zveřejněny.

  Ing. Tomčík, správce  rozpočtové kapitoly 04 školství, připomněl, že zdrojem rozpočtu jsou  jednak peníze od státu, jednak peníze HMP a doplnil informaci Ing. Kunce o náměty, které bude třeba ve struktuře návrhu rozpočtu pro rok 2003 uplatňovat. Upozornil, že je mimo jiné  třeba do rozpočtu zařadit prostředky na granty pro vzdělávání ve výši cca 10 mil. Kč, dále je nutno počítat s částkou potřebnou  na  odpisy, na údržbu škol a školských zařízení a dále s částkou na nájemné v budovách v majetku některých městských částí. Účelné je stejně jako letos počítat také s rezervou na odměny pedagogickým pracovníkům a dále zvážit možnosti vyčlenění určitého finančního objemu  na zvýšení platů učitelů. Rýsují se ještě  další náměty, jako např. příspěvek školám při jejich významných výročích apod. 

Závěr:  Výbor

1.   b e r e  n a  v ě d o m í  základní informaci o struktuře rozpočtové kapitoly 04 školství a

2.   d o p o r u č u j e, aby v ní byly nově zařazeny finanční prostředky na grantový program pro vzdělávání a vědu  minimálně ve výši 10 mil. Kč, dále prostředky na odpisy a na navýšení platů učitelů.

Schváleno jako bod usnesení všemi pěti přítomnými členy výboru, t.j. nadpoloviční většinou všech členů.

 

4. Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v HMP

  Dr. Prošek, vedoucí oddělení koncepce školství a dalšího vzdělávání odboru SKU MHMP,  uvedl pracovní verzi materiálu “Návrh obsahových tezí struktury a harmonogramu regionálního Dlouhodobého záměru HMP”, který přítomní členové výboru obdrželi na dnešním jednání. Ostatním členům výboru bude materiál zaslán se zápisem. Dr. Prošek informoval o postupu příprav prací na  dokumentu, jehož zpracování krajům ukládá zákon č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění zákona č. 132/2000 Sb.  Harmonogram zpracování  postupných verzí Dlouhodobého záměru je součástí výše uvedeného návrhu obsahových tezí. Na poradě MŠMT s kraji dne 20.6.2002 budou podle předběžných informací z ministerstva dílčí termíny zřejmě posunuty,  termín odevzdání výsledného materiálu na MŠMT do 31.3.2003 je však konečný. Návrh tezí byl zaslán k připomínkám sociálním partnerům.

  Dr. Prošek požádal všechny členy výboru o zaslání  připomínek, námětů a doplnění v termínu 

do 30.6.2002 na  e-mail adresu : jaroslav.prosek@cityofprague.cz ,  pavel.vasak@cityofprague.cz

 

  Po zapracování připomínek budou teze předány v termínu 4.7.2002 na MŠMT.Dále Dr. Prošek informoval, že první verzi zpracování Dlouhodobého záměru obdrží členové výboru 26.7.2002 s termínem pro předání připomínek v průběhu září; v říjnu pak bude zpracována druhá verze. S předkladem konečné verze do Rady HMP se počítá v lednu příštího roku, v únoru pak s předkladem do ZHMP.

  V rozpravě k materiálu připomenul Ing. Tomčík, že  Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v  HMP  musí nezbytně obsahovat dva segmenty: vyjmenování hlavních problémů a způsob jejich řešení. Dále připomněl členům výboru i zpracovatelům, že zákon  č.131/2000 Sb., o hlavním městě Praze,  ukládá Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP jako povinnost schvalovat koncepci vzdělávání na území kraje HMP. Touto koncepcí je právě Dlouhodobý záměr, a proto je třeba v něm řešit nejen to, co požaduje MŠMT, ale i další  věci,  které chce prosazovat  město. 

Závěr:  Výbor  b e r e  n a  v ě d o m í  informaci o přípravě materiálu  Dlouhodobý záměr vzdělávání  a rozvoje vzdělávací soustavy v HMP  a  v y z ý v á  všechny své členy k zaujetí stanoviska k “Návrhu obsahových tezí struktury a harmonogramu regionálního Dlouhodobého záměru  HMP” a jeho zaslání na odboru SKU MHMP na výše uvedené e -mail adresy.  Termín:  30.6.2002

 

5. Sloučení SOU strojírenského v Radotíně  se SOU technickým v Praze 10 – aktuální informace

 

  Pí Zahrádková z odboru SKU MHMP v návaznosti na předchozí podrobná jednání výboru v této věci informovala o aktuálním stavu návrhu na sloučení SOU strojírenského se sídlem v Praze 16 -Radotín, ul. V sudech se SOU technickým v Praze 10, Dubečská.

Návrh na sloučení bude ve formě Tisku 1456 projednáván dne 18.6.2002 v Radě hl.m. Prahy s termínem sloučení škol  k 1.1.2003. Pí Zahrádková připomněla předchozí jednání v Radě hl.m. Prahy v dubnu t.r., kdy Rada nesouhlasila se sloučením  na základě příslibu MČ Praha 12, že nabídne vhodné náhradní prostory. Do dnešního dne však MČ Praha 12 přes výzvy SKU MHMP žádnou nabídku neučinila, poslední její stanovisko ze dne 12.6.2002 je negativní a narůstající problémy SOU strojírenského je nutno okamžitě  řešit.

Pí Žižková, zástupkyně starosty MČ Praha 16 - Radotín, sdělila, že Rada MČ Praha 16 celou věc projednala a s ohledem na vývoj  nemá  proti sloučení námitky. Za dané situace je to jediné schůdné řešení, které zajistí pro žáky navštěvující tuto školu jistotu pro příští školní rok.  S prodlužováním provizorního stavu se radotínské SOU dostalo do kritické situace.  Dr. Prokeš  navrhoval ještě prodloužit termín pro MČ Praha 12 na nabídku prostor do 25.6.2002, ostatní členové výboru však tento návrh vzhledem k výše uvedeným skutečnostem nepodpořili.

Závěr:  Výbor  d o p o r u č u j e,  aby  Tisk 1456 k návrhu na sloučení  SOU strojírenského v Praze 16 - Radotín, ul. V sudech  se SOU technickým v Praze 10, Dubečská byl v předloženém  znění  předán k projednání v Radě hl.m. Prahy dne 18.6.2002.

 

6.   Informatika na pražských školách

 

  Ředitelka odboru informatiky MHMP pí  RNDr. Kratinová seznámila přítomné s obsahem návrhu Tisku 7749 B, k variantám projektu na podporu vzdělávání v oblasti informatiky na pražských školách. Představila a popsala následující čtyři varianty projektu:

Varianta 1. Poskytnutí grantů pro školská zařízení na podporu vzdělávání v oblasti informatiky.

Varianta 2. Účelová dotace pro MČ.

Varianta 3. Uvolnění prostředků ve výši 150 mil. Kč a sdružení finančních prostředků na realizaci

  projektu INDOŠ převodem na MŠMT ČR.

Varianta 4. Připojení pražských školských zařízení do Internetu a vytvoření privátní sítě pražských

  škol.

  Nejvíce členy výboru zaujala poslední, 4. varianta. Tato varianta  předpokládá na rozdíl od projektu MŠMT zabezpečení připojení do Internetu pro školy, které splňují podmínku, že na nich existuje lokální počítačová síť a škola provozuje minimálně jednu počítačovou učebnu. Následně se počítá s vytvořením Portálu pražských škol, tj. vstupní brány pro uživatele (internet, extranet, intranet) sloužící k rychlému přístupu k funkcím, datům a zdrojům. Náklady spojené s realizací této 4. varianty jsou vyšší než u předchozích a jsou odhadovány na cca 250 mil. Kč. Tuto variantu lze propojit s variantou č. 2.   V diskusi pí Žižková a p. Krupka (SKU MHMP) informovali, že  z porady místostarostů MČ vyplynulo, že se MČ přiklánějí  k variantě č.4  s uplatněním zapojení MČ podle varianty 2. Ing. Tomčík doplnil, že také z jeho konzultace s řediteli škol  vyplývá podpora čtvrté varianty. Tuto variantu podporuje také odbor INF MHMP. Doc. Trojan upozornil na potřebu vypsat granty ještě letos a podpořit také oblastní sítě MČ.  Po projednání v komisi pro informatiku budou varianty projektu předloženy Radě hl.m. Prahy,  ke schválení je však  kompetentní pouze  ZHMP.

 

Závěr:  Výbor  d o p o r u č u j e  realizovat  v předloženém  návrhu Tisku 7749 B  Variantu č. 4 - Připojení pražských školských zařízení do Internetu a vytvoření privátní sítě pražských škol, v modifikaci s Variantou č.2 Účelová dotace pro MČ.

Schváleno jako bod usnesení všemi pěti přítomnými členy výboru, t.j. nadpoloviční většinou členů.

 

7. Různé

 7.1. Mgr. Martínek seznámil členy výboru se žádostí občanského sdružení Gemini o změnu

účelu přiděleného  grantu hl.m. Prahy v oblasti volného času a jejím zdůvodněním. OMT  změnu účelu doporučuje. Výbor žádost projednal se závěrem:

  Výbor  s o u h l a s  í  u občanského sdružení Gemini, Sdružení dětí, mládeže a dospělých, se sídlem Praha 1, Kosárkovo nábřeží 2,  se změnou využití finančních prostředků přidělených na letní a zimní akce  (celkem 105 000,- Kč), a to na použití částky 20 000,- Kč na úhradu pronájmu bazénu v Praze 7 – Holešovicích pro plavecký výcvik.

Schváleno jako bod usnesení všemi pěti přítomnými členy výboru, t.j. nadpoloviční většinou všech členů.

 

7.2. Dr. Prokeš předal k informaci a využití brožuru ze semináře Ped.F v Olomouci na téma “Aktuální problémy žákovské samosprávy” (březen 2002). Závěry semináře budou zaslány  se zápisem.

 

7.3. Dr. Prokeš upozornil na platnost zákona o reklamě na tabák a alkohol, který platí od 1.7.2002. Podle tohoto zákona je zákaz reklamy do vzdálenosti  300 metrů od školy či školského zařízení. Po diskusi přijat závěr:

Výbor  u k l á d á  svému předsedovi, aby zaslal dopis řediteli Městské policie s upozorněním na  ustanovení v zákoně o reklamě na tabák a alkohol, týkající se zákazu reklamy v blízkosti škol a školských zařízení, a požádal ředitele  o zvýšenou pozornost Městské policie v tomto směru.

 

7.4. Mgr. Martínek podal informaci o přípravě vyhlášení grantů hl.m. Prahy pro volný čas pro rok 2003. Návrh programů spolu s grantovými podmínkami bude ve formě Tisku č.1377 předložen koncem června do Rady hl.m. Prahy.

  Na základě zkušeností odboru OMT MHMP se nenavrhují víceleté granty, v oblasti volného času 

  pro ně chybí potřebná kontinuita činností.

Závěr: Výbor b e r e  n a  v ě d o m í  informaci Mgr. Martínka k Tisku 1377 k návrhu na vyhlášení  grantů hl.m. Prahy pro volný čas pro rok 2003  a  d o p o r u č u j e  návrh  k projednání v Radě hl.m. Prahy.

 

7.5. Termíny jednání  Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ve II. pololetí 2002:

  první zasedání: 2. 9. 2002 , poslední 14. 10. 2002 (společně s komisí Rady HMP pro 

  školství, mládež a  tělovýchovu).

 

 

Příští jednání výboru :  v  pondělí  2. září 2002  v 16.00 hod. v zasedací místnosti MHMP Zelený salonek.

Ověřovatelem tohoto zápisu byl určen RNDr. Miroslav Prokeš.

V Praze dne  19. 6. 2002

Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP

 

 

 

  -------------------------------------  -------------------------------------

  Mgr. Ivan Martínek  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.

   tajemník výboru         předseda  výboru

  -----------------------------------------------

  RNDr. Miroslav Prokeš 

  ověřovatel zápisu

Přílohy: 

1.  Usnesení  6. zasedání výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 17. 6. 2002

2.   Prezenční listina

3.   Návrh obsahových tezí struktury a harmonogramu Dlouhodobého záměru vzdělávání

4.  „Aktuální problémy žákovské samosprávy“ – materiál ze semináře Ped.F v Olomouci

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

U s n e s e n í

6. zasedání výboru ze dne 17. 6. 2002

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

I  b e r e  n a  v ě d o m í 

  základní informaci o struktuře rozpočtové kapitoly 04 školství a

  d o p o r u č u j e, aby v ní byly nově zařazeny finanční prostředky na grantový program

  pro vzdělávání a vědu  minimálně ve výši 10 mil. Kč, dále prostředky na odpisy a na

  navýšení platů učitelů;

 

II.  d o p o r u č u j e

 v předloženém  návrhu Tisku  7749 B, k variantám projektu na podporu vzdělávání 

  v oblasti informatiky na pražských školách, realizovat  Variantu č. 4 - Připojení

  pražských školských zařízení do Internetu a vytvoření privátní sítě pražských škol,

  v modifikaci s Variantou č.2 Účelová dotace pro MČ.

 

III. s o u h l a s í

  u občanského sdružení Gemini, Sdružení dětí, mládeže a dospělých, se sídlem Praha 1,

  Kosárkovo nábřeží 2,  se změnou využití finančních prostředků přidělených na letní a

  zimní akce  (celkem 105 000,- Kč), a to na použití částky 20 000,- Kč na úhradu pronájmu

  bazénu v Praze 7 – Holešovicích pro plavecký výcvik;

 

IV. b e r e  n a  v ě d o m í  informaci Mgr. Martínka k Tisku 1377 k návrhu na vyhlášení 

  grantů hl.m. Prahy pro volný čas pro rok 2003  a 

  d o p o r u č u j e  návrh  k projednání v Radě hl.m. Prahy;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.

  předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání 

 

 

 

 

 

25. června 2002
25. června 2002