zápis ze 16.jednání Finančního výboru ZHMP konaného dne 9. října 2003

 

ZÁPIS

č.16/2003

z 16.jednání Finančního výboru Zastupitelstva hl.m.Prahy

konaného dne 9. října 2003

 

 

Přítomni :  dle prezenční listiny : přítomno  16 z 17ti členů výboru  a tajemník výboru.

Nepřítomen:   Ing. M. Kousalíková,

Hosté  Ing. J. Paroubek-náměstek primátora hl. m. Prahy, Ing. M. Trnka zástupce ředitele MHMP pověřený výkonem funkce ředitele MHMP, M. Škoda-asistent předsedy FV ZHMP

   

Zahájení:  15,00 hodin

Ukončení :  17,35 hodin

 

 

Jednání řídil:  Předseda finančního výboru p. J. Štrof

 

 

 

1)  Úvod

 

  Předseda finančního výboru p. J. Štrof  při zahájení jednání přivítal přítomné a navrhl doplnit do programu dnešního jednání - Tisk 4610 ke Zprávě o plnění rozpočtu hl. m. Prahy za 1. pololetí 2003.  Dále upozornil na tisky 4654, 4878 a 4902 předané na základě minulého jednání FV ZHMP k seznámení a k informaci, které bude možné projednat v rámci bodu různé.

-.

.

a) Schválení programu:

  Navržený program jednání byl jednomyslně schválen všemi 11ti přítomnými členy FV ZHMP.

 

 

b) Schválení zápisu č. 15 ze dne 24. září 2003:

 

  Na základě připomínky M. Gregora (nezaznamenán jeho požadavek o předložení podkladů o čerpání a užití výdajů v oblasti cestovního ruchu ) a Ing. M. Hejla (v zápise zjednodušením zkresleno jeho upozornění k nárůstu sazeb DPH, spotřební daně atd pouze na dopad do cen nafty a ekonomiky DP, a.s.) bude v bodě 3) Příprava rozpočtu hlavního města Prahy na rok 2004 první část záznamu  rozpravy upravena takto:

 

M. Gregor  upozornil, že v rámci kapitoly 06 vysledoval za rok 2002 a 2003 zhruba stejný objem celkových výdajů (cca 1,2-1,3 mld. Kč)  z čehož pro podporu cestovního ruchu bylo určeno cca 200 mil. Kč. Současně požádal Ing Z. Javornickou, zástupce ředitele MHMP pověřenou řízením ROZ MHMP o zajištění přehledu o  čerpání a užití těchto výdajů. Domnívá se, že v současné situaci, kdy cestovní ruch v Praze (vč. příjmů z něj) klesá, je třeba postarat se o aktivní růstové opatření. Rád by proto v této kapitole viděl dalších cca 100 mil. Kč jako rezervu pro konkrétní projekty podporující cestovní ruch.

Ing. M. Hejl připomněl, že na základě PS Parlamentu projednávaných  novel daňových zákonů dojde k zvýšení sazby DPH, spotřební daně, atd. což zvýší ceny služeb a výrobků  tedy i cenu dalších produktů organizací HMP a bude tak  mít dopad i do hospodaření Dopravního podniku hl. m. Prahy , a.s. . 

 

Zápis s uvedenou úpravou byl jednomyslně odsouhlasen hlasy všech 11ti přítomných členů FV ZHMP.

 

c). Ověřovatelem dnešního zápisu byl jednomyslně  zvolen  Ing. J. Mach 

 

2) Tisk 4867 – k návrhu dotačních vztahů hl. m. Prahy k městským částem hl. m. Prahy na rok 2004

 

   Úvodní slovo k tomuto materiálu přednesl Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy, který vysvětlil konstrukci tvorby vztahu a sestavení dle variant usnesení A a B.a variant návrhu dotačního vztahu 1-5 a způsoby rozdělení městských částí do 4 skupin. Dotační vztah roku 2003 je navýšen o dynamiku nárůstu vlastních příjmů  HMP ve výši 108,84 % (pro definitivní verzi dotačních vztahů k MČ bude použit koeficient meziročního nárůstu vlastních příjmů HMP uvažovaný v I. verzi návrhu rozpočtu vl. HMP na r. 2004),  další navýšení představuje zahrnutí „povodňových prostředků“ a prostředků na změnu platových tarifů, které byly pro MČ HMP uvolněny v průběhu roku 2003,  do základny r. 2004.  Dále informoval  o přijatém usnesení RHMP č. 1427 ze dne 30.9.2003, kde kromě výběru varianty  návrhu dotačních vztahů bylo odsouhlaseno i :

 

-  vytvoření rezervy v rámci rozpočtu vlastního hl.m. Prahy na rok 2004 ve výši 500 mil. Kč ke dni 30. 6. 2004, ze které budou kryty investiční potřeby městských částí Praha 16 - 57, přičemž tato rezerva bude součástí schváleného rozpočtu vlastního hl.m. Prahy na rok 2004 do výše 300 mil. Kč, a zbývající částka do výše 500 mil. Kč bude zajištěna  v rámci navýšení příjmů a výdajů rozpočtu vlastního hl.m. Prahy v 1. polovině roku 2004

-  s tím, že rozdíl mezi celkovým finančním objemem vyčleněným v návrhu rozpočtu vlastního hl.m. Prahy na rok 2004 pro dotační vztah k městským částem a celkovým objemem dotačních vztahů vyplývajícím z konstrukce dotačního vztahu dle bodu I. tohoto usnesení bude použit na:

- navýšení dotace na výkon státní správy pro městské části Praha 16 - 22 v objemu 45,2 mil. Kč

-  zbývající částka bude převedena do vytvořené rezervy .

-   

  Na závěr uvedl Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy, procesní postup projednávání  dotačních vztahů s MČ s tím ,že dle úkolu uloženého RHMP budou starostové MČ do 17.10.2003 seznámení s  návrhem usn. přijatým RHMP č. 1427 ze dne 30.9.2003.

Předseda finančního výboru p. J. Štrof  upozornil přítomné, že výsledná varianta odsouhlasená RHMP je č.5 a otevřel diskusi, kde  na dotazy a připomínky odpovídal Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy a : Ing Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pověřená řízením ROZ MHMP.

Jako prvý vystoupil RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., který položil otázku, proč bylo upuštěno v konstrukci vztahu od jakékoliv motivační složky, kterou byl do r. 2003  podíl na daních z příjmů fyzických osob z nezávislé činnosti  (podnikatelů). Vytvořený systém bez jakékoliv motivující složky je dle jeho názoru pak  tím nejhorším, co dosud bylo uplatňováno.

Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy v reakci uvedl, že původně sice byla tato vazba na výběr daně uplatňována, ale postupně docházelo k řádově velikým rozdílům, které bylo třeba opakovaně „narovnávat.“  Vazba na výběr této daně je ovlivněna i přístupem (tvrdostí)  jednotlivých FÚ a v celkových příjmech tvoří menší podíl, takže motivace zde byla fakticky slabá. 

Ing. J. Kaňák se připojil k názoru RNDr. Jiří Witzanyho, Ph.D  s dovětkem, že pro příští rok by měl být zpracován jakýsi algoritmus zohledňující při propočtu dotačního vztahu specifika různých okruhů MČ.

MUDr. M. Hošek požádal o vysvětlení rozdílů ve skupině MČ Pha1 – 13,  např.  proč. je u MČ Praha 9 indexový nárůst 2004/2003 o 2 až 3 procenta nižší oproti ostatním MČ.

Mgr. Sedláčková, M.B.A. se připojila s konstatováním, že je znepokojivé,  když v dotačním vztahu chybí jakýkoliv motivující prvek  a disproporce mezi MČ se následně z pozice HMP pouze vyrovnávají.

A. Samková  se vyjádřila skepticky ke stabilitě   motivace vazbou na „daně podnikatelů“. Např. pokud se podnikateli bude dařit úspěšně,  pravděpodobně přejde v rámci dalšího rozvoje z této kategorie k formě s.r.o. a jeho daně „ze zisku“  se stanou většinově daňovým příjmem státu.

 M. Gregor uvedl, že sice považuje za  zásadně správné, aby byl v konstrukci zapracován uvedený motivující prvek, ale je třeba si přiznat, že by na tom  „vydělalo“ několik MČ a hlavně právě jeho domovská Praha 1, kde je nejvíce podnikatelů. Je třeba si uvědomit, že nelze v celé Praze nastavit jednotná pravidla, protože podmínky a prostředí nejsou srovnatelné.

Ing Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pověřená řízením ROZ MHMP potvrdila slova M. Gregora  konkrétními  hodnotami dosahovaných např.  u Prahy 1 a Prahy 2  (za předpokladu zachování původní konstrukce). Doplnila , že původní model  fakticky nefungoval již několik let, a musel být vždy uměle korigován. Neplatil  ani u velkých tzv. „panelákových“ (sídlištních) MČ, kterým se nižší příjmy dorovnávaly např. účelovými dotacemi na konkrétní investice.

Mgr. Sedláčková, M.B.A..se podivila argumentům, že nebylo možné vytvořit funkční a současně motivující systém. Budou-li ED požádáni, jsou ochotni příslušný návrh zpracovat. Považuje to za nezbytné i s ohledem na dopravní situaci neúnosně přetíženou IAD  a denně se opakující „přesuny“ podnikatelů ze sídlišť do centra a nazpět.

RNDr. Jiří Witzany, Ph.D. se připojil s konstatováním, že předkládaný systém je dlouhodobě neudržitelný. Motivace nemusí být stoprocentně pouze v tomto jediném prvku, ale je třeba nastavit i jiná kriteria.

MUDr. M. Hvížďala  z pohledu pamětníka  zrekapituloval exkurs 13 let zpět do utváření dotačního vztahu mezi HMP a MČ. Připojil se k názoru, že nějaký motivační faktor by měl existovat. Vrátil se i k problematice  investičních akcí u  MČ a kompenzování disproporcí v dotačním vztahu ze strany HMP účelovými dotace na investiční akce zahajované MČ. Měl by existovat dlouhodobější výhled rozpočtu, aby se město nedostaloi do situace, kdy na investice zahájené městem nebo MČ s účastí města nebudeme nakonec mít. Musí existovat  mít jasná finanční představa již při schvalování rozpočtu, s jakým zadlužením se bude   počítat.

Předseda finančního výboru p. J. Štrof doporučil posledně zmíněnou problematiku ponechat na další bod jednání FV ZHMP.

MUDr. M. Hošek položil otázku k systému při dokrývání disproporcí nebo výpadků příjmů u MČ  v průběhu roku 2004 a  výši účelové  rezervy  k tomuto účelu.

Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy v odpovědi doplnil další podrobnosti nad rámec usnesení RHMP, kde je rezerva a její naplňování definováno. Vyjádřil se i k návrhu Mgr. Sedláčkové , M.B.A. na předložení vlastního systému s lepší motivací, což lze jistě uvítat. Ale je třeba si uvědomit, zda jiný návrh  bude politicky průchodný u MČ, se kterými byl předložený návrh projednán a až na jednu výjimku byl přijat pozitivně. Je tomu tak i  proto, že  zde mají MČ zaručen meziroční  nárůst příjmů. Vyjádřil se i  k časovému postupu  při zpracovávání dlouhodobého investičního výhledu a aktualizace dluhové služby.  Na závěr zrekapituloval dosavadní způsob projednání  návrhu dotačních vztahů s MČ v procesu jeho vytváření  a připomněl, že dle úkolu uloženého RHMP budou starostové MČ do 17.10.2003 seznámení s  návrhem usn. přijatým RHMP č. 1427 ze dne 30.9.2003.

 

Po ukončení  diskuse odhlasoval FV ZHMP následující usnesení :

 

FV ZHMP souhlasí s návrhem dotačních vztahů hl. m. Prahy k městským částem hl. m. Prahy na rok 2004 dle varianty odsouhlasené usnesením RHMP č. 1427 ze dne 30.9.2003

 

Hlasování: ve 16, 05 hod. (Přítomno 15 členů FV ZHMP)

Pro:  10

Proti : 1

Zdržel se: 4

 

3) Tisk 4852 – k návrhu rozpočtu vlastního hl. m. Prahy na rok 2004

 

  Předseda finančního výboru p. J. Štrof v krátkém  úvodní slovu k problematice informoval o projednání tohoto tisku v RHMP dne 30.9.2003, kdy bylo přijato usnesení  č. 1428 , kde se pro další přípravu rozpočtu ukládá aktualizovat  dlouhodobý investiční výhled HMP na období 2004 – 2011 jako podklad pro aktualizaci dluhové služby města a provést aktualizaci dluhové služby města vč. návrhu na zapojení cizích zdrojů do rozpočtu na rok 2004.  Jedná se vlastně o náměty přednesené při projednání minulého bodu v diskusi. Jako další podkladový informační materiál využitelný při sestavování návrhu rozpočtu na r. 2004 upozornil na Tisk 4610 ke Zprávě o plnění rozpočtu hl. m. Prahy za 1. pololetí 2003. Následně předal slovo Ing. J. Paroubkovi- náměstkovi primátora hl. m. Prahy, který komentoval předložený tisk zahrnující  tabulkové přílohy k usn. RHMP  (Bilanci příjmů a výdajů, Souhrn rozpočtových zdrojů a možností jejich použití v r. 2004 a Návrh limitů výdajů  rozpočtových kapitol rozpočtu vl. hl. m. Prahy na r. 2004),  doplnil některé další úkoly uložené v usn. RHMP a vysvětlit jejich zadání a cíle (prověřit možnost navýšení příjmů na r. 2004, dokončit odstraňování následků povodní do konce r. 2003, zpracovat návrh budoucího zapojení cizích zdrojů do rozpočtu na r. 2004 a do dalších let a provést aktualizaci dluhové služby a další). Informoval o zpřesňujících propočtech bilance příjmů a výdajů rozpočtu vl.hl. m. Prahy zpracovaných na základě vývoje daňových příjmů města, kdy se k dnešnímu dni předpokládá nárůst daňových příjmů na 116 % k RS 2003 a  na  109,87 % k RU na r. 2003.

V diskusi vystoupili:

MUDr. M. Hvížďala  se vyjádřil k problematice dluhové služby a míře zadlužení HMP z celosvětového porovnání zkušeností světových metropolí, kde v současné době převládá k této cestě  již velmi rezervovaný až opatrný přístup. Hl.m. Praha začalo i s masivním zadlužováním asi před 4 lety (kdy se realizovala  další emise obligací a přijaly další půjčky), tedy v době, kdy u světových metropolí dochází k již odklonu od zadlužování .  Jde o to, abychom nedošlo k opakování obdobných  chyb a negativních vývojových  trendů, jako tomu bylo např. u vylidňování center některých světových metropolí apod. Dále se kriticky zmínil o nepřehledném rozdělení kompetencí v kapitolách, kde existuje více správců (např.kap. 08), což zde v prvopočátku po r. 1990 také existovalo , v letech 1997 – 2002 se  to podařilo minimalizovat a nyní se k nepřehlednému systému vedení města zase vrátilo..

Ing. J. Kaňák se připojil ke kritice vazby členů rady HMP na kapitoly rozpočtu, což  díky vícekolejnosti  vyvolává určitý chaos, vzniklý politickou dohodou... Je otázka, zda vůbec hl.m. Praha dokáže s cizími zdroji dobře zacházet, když je opakovaně přijímá  a přitom, jak je vidět z výše volných  rozpočtových finančních prostředků  (k 31.8. 16,4 mld. Kč), je neumí účelně a efektivně  využívat.  Cizí zdroje by měly být čerpány ,  až když vlastní volné prostředky klesnou k minimu.

Ing. J. Paroubek- náměstek primátora HMP v odpovědi upozornil, že enormní výše volných finančních prostředků k 31.8.2003 je zkreslující a svým způsobem optický klam. Podstatu problému zde vysvětloval při posledním jednání FV ZHMP dne 24. září 2003, kdy Ing. Kaňák nebyl přítomen.  Na srovnání pravidelné informace o stavu k 31.8. 2003 a aktuálně rozdaném přehledu „Struktura dočasně volných finančních prostředků hl. m. Prahy k 23.9.2003“ tehdy dokladoval jejich pokles o 1,8 mld.,  současně kvantifikoval jejich vnitřní strukturu jak z hlediska jejich zdrojového , tak  rozpočtového určení.Většina těchto prostředků je vázána a i u těch, které jsou zapojeny do rozpočtu r. 2003, dochází k urychlení jejich čerpání. Např. do konce září byly pro DP  HMP, a.s.  poukázány  finanční prostředky z 2. tranše půjčky EIB 75 mil. EUR v celkové výši téměř 1,5 mld. Kč. Pomalejší čerpání z celoročního pohledu je trochu zkreslující, protože  bylo dáno zapojením  části prostředků do rozpočtu na konci června a počátkem září a  tím visuelně dochází k určitému zpomalení čerpání u investic, jak je patrné z dalšího projednávaného bodu Tisk 4610 ke Zprávě o plnění rozpočtu hl. m. Prahy za 1. pololetí 2003.  Jen malou část prostředků  dosahující v průběhu roku výše max. cca 2 mld. Kč lze použít pro posílení platební bilance na účtech města denně pro případ nenadálých událostí nebo při špatném vývoji daňových příjmů. 

JUDr. V. Jaroš  uvedl, že se v tomto bodě zdrží kritiky, ale upozornil, že v tisku 4852 u tabulkové přílohy č. 2 k usn. RHMP není uvedena měrná jednotka (zřejmě tis. Kč). Úsměvně také působí, že  v této příloze jsou limity výdajů uvedeny v jednotlivých kapitolách zatím pouze v hodnotě celkem bez rozdělení na příslušné správce kapitoly.

RNDr. Jiří Witzany, Ph.D kriticky konstatoval, že rozpočet  v tisku 4852 je sice předkládán jako vyrovnaný, ale cizí zdroje do něj budou teprve zapracovány jak je v usn. RHMP uloženo náměstkovi primátora Paroubkovi. Upozornil na položky nerozdělené zdroje ve výši 1,171 mld. s vytváření rezerv dluhové služby – 1 mld. Kč  a  navrhl přistoupit ke  změně koncepce dluhové služby.

M. Gregor označil dluhy za vážnou věc, ale je třeba si uvědomit, že Praha byla za uplynulých 50 let  podinvestována oproti cizím západním metropolím. Je  povinností představitelů města  se snažit dosáhnout pro život obyvatel Prahy určité úrovně srovnatelné s vyspělými metropolemi. Neexistuje-li možnost dosud využít zdroje typu PPP (Public Private Partnership - spolupráce veřejného a soukromého sektoru) kvůli právním barierám (např. zákon 199/1994 Sb. v pl.zn.), nezbývá  než se zadlužovat.

Předseda finančního výboru p. J. Štrof reagoval slovy, že projekty PPP nemusíme zavrhovat,  ale musíme se snažit o změnu legislativy

MUDr. M. Hvížďala  konstatoval, že z tohoto pohledu se zdá jasné, že půjčky přijímat musíme, ale jen pro okamžité investování a ne pro „zhodnocování“ na účtech či spíše ve vztahu k úvěrovým sazbám znehodnocování.

Ing. J. Kaňák podpořil kritiku  zatimního návrhu rozpočtu přednesenou  RNDr. Jiřím Witzanym, Ph.D. Je třeba zavést jiný systém a přístup k oběžným aktivům, které ale  u nás neobíhají. Musíme zhodnotit naše dlouhodobé závazky a další úvěry přijímat jen v případě, že nemáme volné finanční prostředky (casch). Nakonec při přijímání EMTN programu se argumentovalo, že tento systém nám umožní rychle si „sáhnout“ pro potřebné zdroje. Proč tedy takto nepostupujeme?

Po závěrečném slově  Ing. J. Paroubka- náměstka primátora HMP , který reagoval na opakované dotazy, doplnil a precizoval  již vyřčené argumenty k dluhové službě města, k struktuře volných finančních rozpočtových zdrojů atd. bylo projednání tohoto bodu předsedou FV ZHMP J. Štrofem  ukončeno. 

 

4) Tisk 4610 - ke Zprávě o plnění rozpočtu hl. m. Prahy za 1. pololetí 2003

 

  . Materiál uvedl Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy a  Ing Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pověřená řízením ROZ MHMP.

Hospodaření hl. m. Prahy jako celku skončilo k 31.6. 2003 přebytkem v celkové výši  2 044 101,7 tis. Kč. Vlastní hl. m. Praha  dosáhla přebytku ve výši 1 104 281,1  tis. Kč a městské části jako celek dosáhly přebytku ve výši 939 820,6 tis. Kč. Celkový přebytkový výsledek hospodaření je ovlivněn splněním celkových příjmů do výše  24 427 992,3 tis. Kč, tj. na 58,85 % rozpočtu upraveného ( RU ) a čerpáním výdajů pouze do výše 22 383 890,6 tis. Kč, tj. 47,29 % RU.

Vyšší plnění příjmů bylo dosaženo jak v oblasti daňových příjmů, které také tvoří objemově nejvýznamnější finanční zdroj rozpočtu, ale i v oblasti nedaňových příjmů a u přijatých dotací. Zde měla rozhodující vliv přijatá dotace ze státního rozpočtu pro oblast  školství ve výši cca 6 mld. Kč, kterou mohly být nahrazeny dočasně zapojené mimorozpočtové zdroje hl. m. Prahy. Nižší čerpání výdajů spadá  jak objemově tak i procentně ( 36,55 % RU ) do oblasti kapitálových výdajů, tj.na vrub investičních akcí. U běžných výdajů jako celku bylo u hl.m. Prahy celkem dosaženo odpovídajícího čerpání na 52,24 % RU. 

V diskusi vystoupil pouze  MUDr. M. Hvížďala  s dotazem na nečerpání u konkrétních investičních akcí  a s odkazem na již diskutované téma do 31.8.2003 narůstajících volných finančních rozpočtových prostředků. Dotaz zodpověděla Ing Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pověřená řízením ROZ MHMP, která v závěru odpovědi zdůraznila, že jde pouze o finanční nečerpání (nikoli zásadní zpoždění postupu stavebních prací proti harmonogramům), které se z pohledu výkazů k 30.6.2003 jeví jako nižší čerpání. Vývoj u investičních výdajů, ale odpovídá běžným ročním trendům. Je sice v procentním vyjádření o 0,5% nižší při porovnání s 1. pololetím roku 2002, ale  je dokonce příznivější  při porovnání se stejným obdobím roku 2000 a 2001. V tomto po několik let opakovaném trendu se promítá  výsledný vysoký objem navyšování jako výsledku rozpočtových úprav ve 2. čtvrtletí roku 2003  (V oblasti kapitálových výdajů u hl. m. Prahy jako celku  + 5 525 353 tis. Kč a z toho u . u vl. hl. m. Prahy + 5 283 369,5 tis. Kč) a datu zásadních rozpočtových úprav ,  kdy faktické postupné uvolňování a čerpání finančních  prostředků na stavbách tak přichází v úvahu převážně až v období 3. někdy i 4 čtvrtletí roku. Jedná se o finanční prostředky z řady mimořádných zdrojů tj. půjček získaných od EIB, nové emise obligaci vydané  v rámci programu EMTN, Fondu solidarity EU vytvořeného k odstraňování následků povodňových škod. Tyto zdroje, ale nejsou přijímány a do rozpočtu zapojovány  pro čerpání v dlouhém časovém horizontu. Někdy se dokonce jedná o období jen o několik měsíců. Např. v současné době je připravováno zapojení dalších cizích zdrojů  navýšení o 1 054 977 tis. Kč určených na dostavbu  IV. provozního úseku trasy metra C 1. et.  a to z 3. tranše úvěru získaného od EIB v celkovém objemu 75 mil EUR dle úvěrové smlouvy „Prague Metro Project-B“, které bude ZHMP předloženo ke schválení 30.10.2003. Z tohoto zdroje byly již r. 2003 prostředky dvakrát navyšovány a vyčerpány.

Na závěr projednání tohoto bodu odhlasoval  FV ZHMP následující usnesení:

 

FV ZHMP bere na vědomí  Tisk 4610 - ke Zprávě o plnění rozpočtu hl. m. Prahy za 1. pololetí 2003. 

 

Hlasování: ve 17, 00 hod. (Přítomno 15 členů FV ZHMP)

Pro: 14

Proti : 0

Zdržel se: 1

 

5) Různé

 

A)  Na základě požadavků z minulých jednání FV ZHMP byly k informaci předloženy tisky:

 

4654 - k návrhu na uzavření úvěrové smlouvy s Evropskou investiční bankou (Projekt CZ-Prague Metro II AFI-A) na výstavbu části provozního úseku IV.C 2  trasy metra (Ládví - Letňany) vč. přijatého usnesení RHMP číslo 1330 ze dne  9.9.2003

 

4878 – Informace o posudku advokátní kanceláře Squire, Sanders &Dempsey, v.o.s. k uzavřené úvěrové smlouvy s Evropskou investiční bankou (Projekt CZ-Prague Metro II AFI-A) určeného na výstavbu části provozního úseku IV.C 2  trasy metra (Ládví - Letňany) a následné reakci Evropské investiční banky k tomuto posudku

 

4902 – k uzavření úvěrové smlouvy s Evropskou investiční bankou (Projekt CZ-Prague Metro II AFI-A) určeného na výstavbu části provozního úseku IV.C 2  trasy metra (Ládví - Letňany)

 

  Na otázky k předloženým tiskům odpovídali Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy a : Ing Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pověřená řízením ROZ MHMP V diskusi vystoupili:

Ing. M. Hejl, JUDr. V. Jaroš s kritikou odborné a formulační úrovně a hodnoty  posudku i s ohledem na jeho účtovanou cenu.

Mgr. Sedláčková, M.B.A.. a  MUDr. M. Hvížďala  se kriticky vyslovili ke skutečnosti, že ve smlouvě (Preambuli) mezi EIB a HMP respektive v reakci EIB k posudku ( K oddílu A 1). se hovoří o žádosti o půjčku ve výši 300 mil. EUR , respektive o schválení ze strany EIB pro tuto operaci 300 mil. EUR. Z těchto citací vyvozovali, že defakto došlo k porušení usnesení RHMP č. 1330 ze dne 9.9.2003 a  navazujícího usn.ZHMP č. 10/08 ze dne 11.9.2003.

 / Nejde o porušení; ve smlouvě je 300 mil. uvedeno pouze v preambuli jako úvěrový rámec a to jako součást rekapitulace nákladů celého projektu,  kde jsou uvedeny i další , vlastní zdroje. Jde vlastně o bilanci zdrojů  financování stavby, kterou vyžaduje banka. Vlastní smlouva zní na 75 mil. EUR. Obdobně je to zdůvodněno ve vyjádření EIB k posudku, kde je v několika bodech vysvětleno, že jde jen o „předpokládaný finanční plán k plnému pokrytí odhadovaných nákladů na investici“. Dále jsou zde formulace : „EIB není nyní  připravena se smluvně zavázat, že uvolní 300 EUR a z právního hlediska smlouva neobsahuje žádný další závazek pro EIB ani HMP nad podepsanou částku 75 mil. EUR“. / 

O. Pecha sice přiznal opozici (jmenovitě uvedeným diskutujícím)  právo na jejich námitky, i když je považuje za účelové, ale s ohledem na úroveň posudku (který nevzal v úvahu i některé zákonné předpisy ČR) a byl následně předložen ke stanovisku (vysvětlení) ze strany EIB se domnívá , že  tato posuzovací procedura musela u EIB znevážit pozici města. Na závěr vyzval vedení HMP a MHMP, aby napříště podobným způsobem „neskákali opozici na špek“.

Po jeho vyjádření předseda finančního výboru p. J. Štrof projednání tohoto bodu ukončil.

 

B) Předseda finančního výboru p. J. Štrof požádal Ing. M. Trnku zástupce ředitele MHMP pověřeného výkonem funkce ředitele MHMP o zajištění informace, o kterou FV ZHMP požádal RHMP v zápise z 13 jednání FV ZHMP konaného dne 14. srpna 2003. Zde odhlasoval FV ZHMP jednomyslně následující usnesení:

 FV ZHMP žádá RHMP o projednání  Protokolu o kontrole vybraných úseků hospodaření HMP souvisejících se zřízením a provozem zastoupení HMP v Bruselu provedené  sekcí kontroly a interního auditu MHMP, dále žádá o  vymezení konkrétní odpovědnosti a  zamezení opakování  nedostatků v hospodaření v zastoupení HMP v Bruselu. FV ZHMP žádá  RHMP o podání informace .

 

C) Předseda finančního výboru p. J. Štrof požádal náměstka Paroubka o projednání aktualizace uzavřené smlouvy se společností EPIC Securities, a.s. dle usnesení FV ze dne 14. 8. 2003 („FV ZHMP bere na vědomí  Informaci o spolupráci hl. m. Prahy se společností EPIC Securities,a.s. doloženou přehledem pravidelných činností vykonávaných pro HMP od roku 1998, Smlouvou o spolupráci při správě portfolia cenných papírů a o poskytování poradenských služeb souvisejících s cennými papíry, uzavřenou mezi HMP a EPIC dne 11.5.1998(vč. aktualizací) a informativní přehled příjmů a výdajů HMP za prodané akcie prostřednictvím EPIC a  doporučuje  Komisi pro majetkové účasti hl.m. Prahy Rady hl. m. Prahy projednat aktualizaci uzavřené Smlouvy a poskytnout informaci FV ZHMP“) a předložení informace FV ZHMP.

 

D) RNDr. Jiří Witzany, Ph.D požádal Ing. J. Paroubka- náměstka primátora hl. m. Prahy o předání vyžádaných podkladů, respektive obchodních  smluv o derivátních operacích uzavřených mezi HMP a příslušnými bankami. Ing. J. Paroubek- náměstek primátora hl. m. Prahy to  odmítl vzhledem k obchodnímu tajemství na které se odvolávají banky ve svém vyjádření k možnosti zveřejnění těchto materiálů. Zároveň nabídl RNDr. Jiřímu Witzanymu , Ph.D , že mu předá předmětná stanoviska bank. RNDr. Jiří Witzany, Ph.D zdůraznil, že na svém požadavku trvá s tím, že mnohasetmilionové transakce s prostředky z veřejných rozpočtů nelze utajovat.

 

Příští pravidelné zasedání FV ZHMP se koná :

 

  ve čtvrtek  23.října  2003 od 16,00  hodin.

 

Zasedací místnost bude upřesněna pozvánkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Jan  Š t r o f   předseda  FV  ZHMP

 

Ing. Zdena Javornická,v.r.

tajemnice výboru

 

Ing. Josef Mach,  v.r.

ověřovatel zápisu

 

V Praze dne 9. 10. 2003

21. října 2003
21. října 2003