Zápis ze 16. schůze Zahraničního výboru ZHMP, ze dne 31.5. 2004

Přítomni:

  • Ing. Mgr. Miroslav Poche, člen ZHMP (předseda)
  • Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora HMP
  • Michael Gregor, člen ZHMP
  • RNDr. Igor Němec, člen Rady HMP
  • RNDr. Miroslav Prokeš, člen ZHMP
  • Markéta Reedová, člen ZHMP
  • Ing. Jana Vohralíková, člen ZHMP
  • MUDr. Martin Dub, OZV MHMP (tajemník)

Omluveni:

  • MUDr. Pavel Bém, primátor HMP
  • Ing. Tomáš Dub, člen ZHMP
  • PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP
  • Ing. arch. Jan Kasl, člen ZHMP
  • Bc. Karel Koželuh, člen ZHMP
  • Martin Langmajer, člen ZHMP
  • Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora HMP
  • Dipl. Ing. Milan Urban, člen ZHMP

Přizváni:

  • Ing. Miroslav Sklenář, zástupce ředitele MHMP
  • PhDr. Kateřina Štěpánková, ředitelka OZV MHMP
  • JUDr. Marie Widemannová, ředitelka FEU MHMP
  • RNDr. Jan Koukal, CSc., vedoucí zastoupení HMP v Bruselu

Hosté: Petr Vlasák, člen ZHMP

Program jednání:

  1. Schválení zápisu z 15. zasedání výboru
  2. Návrh na změnu tajemníka zahraničního výboru ZHMP
  3. Činnost komise Rady HMP pro dokončení přípravy a implementaci Jednotných programových dokumentů regionu NUTS 2 hl. m. Praha pro Cíl 2 a Cíl 3
  4. Informace o činnosti Pražského domu v Bruselu a návrh dalších aktivit zastoupení HMP v Bruselu (přizván RNDr. Jan Koukal, vedoucí zastoupení HMP v Bruselu)
  5. Výjezdní zasedání zahraničního výboru v Bruselu
  6. Zasedání komise pro konstitucionální otázky a vládnutí v Evropě Výboru regionů EU v září 2004 v Praze
  7. Plánované workshopy HMP
  8. Účast členů zahraničního výboru ZHMP na akcích se zahraniční účastí
  9. Různé
    • Informace z FEU
    • Návrh termínů zasedání zahraničního výboru ZHMP ve 2. pololetí 2004

Zasedání výboru zahájil předseda M. Poche, který přivítal přítomné a podle prezenční listiny konstatoval, že výbor není usnášeníschopný. 

Poté byl na žádost předsedy výboru M. Pocheho upraven program schůze – body 2/, 3/, 5/ a část bodu 4/ Návrh dalších aktivit zastoupení HMP v Bruselu budou zařazeny až na další zasedání výboru.

Následně bylo přikročeno k projednání zápisu z 15. zasedání výboru. K návrhu zápisu neměl žádný z přítomných členů výboru připomínky.

Předseda výboru M. Poche poté představil novou ředitelku odboru zahraničních vztahů PhDr. Kateřinu Štěpánkovou.

Následujícím bodem programu byla informace o činnosti zastoupení HMP v Bruselu. Vedoucí zastoupení HMP v Bruselu J. Koukal stručně okomentoval materiál, který dostali členové výboru v písemné podobě; do budoucna se plánuje zveřejňování zápisů z jednání na internetu. Dle přehledu uskutečněných akcí byl květen nejrušnějším měsícem v historii Pražského domu. Největší akcí byly Dny Prahy v Bruselu, které i přes nepříliš aktivní přístup bruselské radnice nakonec skončily úspěšně. Nejlépe hodnocenou akcí se stal koncert skupiny Čechomor ve Flagey.

MUDr. M. Dub doplnil, že 7. května proběhla velká akce ke startu 57. Závodu míru a vstupu ČR do EU, které se zúčastnilo 700 hostů, kteří vysoce hodnotili celou akci i hudební vystoupení Melody Makers a Ondřeje Havelky. Vlastní start Závodu míru 8. května, kterého se zúčastnil i premiér ČR V. Špidla, bohužel proběhl bez účasti zástupců regionu či města Brusel.

Dalším  bodem  programu  byla  informace  o  zasedání  komise  pro  konstitucionální otázky a vládnutí v Evropě Výboru regionů EU v září 2004 v Praze. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář uvedl, že kromě zmíněné komise Výboru regionů EU bude ve dnech 20. – 21. září zasedat v Praze i CLRAE. Akce se zúčastní asi 200 delegátů na úrovni hejtmanů a starostů měst EU. Obě instituce budou nejprve zasedat odděleně, poté proběhne společné zasedání. Ideou je, že by se toto zasedání spojilo se zasedáním Asociace krajů ČR a možná i Svazu měst a obcí ČR (tato myšlenka je zatím v jednání). Kromě jiného v Praze proběhne i zasedání vedení frakce EPP Výboru regionů EU za účasti předsedy I. Gottarda. O místě konání se zatím jedná, nejpravděpodobnější variantou se vzhledem k nárokům na prostory a zajištění tlumočení (z/do 19 jazyků EU) jeví Kongresové centrum Praha.

Předseda výboru M. Poche poté požádal, aby byl výbor i nadále o průběhu příprav pravidelně informován.

Dalším bodem programu byla informace o chystaných workshopech HMP. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář sdělil, že Zastupitelstvo HMP rozhodlo o revizi Strategického plánu HMP; primátor HMP by měl jeho nový návrh předložit v lednu 2005. V rámci příprav tohoto materiálu se uskuteční 4 odborné workshopy: v polovině července by měl proběhnout workshop o dopravě, v polovině srpna o územním rozvoji, v polovině září workshop o bezpečnosti a v říjnu workshop na téma Praha na trhu měst.  Ke konci roku pravděpodobně proběhne 5. shrnující workshop a v lednu by měl být předložen nový návrh Strategického plánu HMP. Na workshopu týkajícím se pozice Prahy na trhu měst se předpokládá účast členů zahraničního výboru ZHMP.

Poté následovala diskuse o účasti členů zahraničního výboru na akcích se zahraniční účastí. Předseda výboru M. Poche tlumočil žádost primátora HMP o větší angažovanost členů výboru při přijímání a jednání se zahraničními návštěvami a o vstřícnost při požadavcích na účast na těchto akcích. Náměstek primátora HMP R. Blažek se k této žádosti připojil.

Posledním bodem programu byl bod Různé. Ředitelka FEU M. Widemannová seznámila členy výboru se současnými aktivitami FEU. Aktuální informace o činnosti odboru bude předložena na zasedání Rady HMP dne 1. června 2004, kde by měl být rovněž projednán návrh na propagační akci, která by měla zajistit lepší informovanost žadatelů pro JPD 3. Co se týká JPD 2, nejdříve by mohla být učiněna výzva k opatření 1.1., týkající se dopravních  projektů, a to již  během léta. Problémem je grantové schéma na podporu podnikání, vzhledem k tomu, že Praha nemá regionální rozvojovou agenturu, těžko se mezi odbory MHMP hledá vhodný nositel tohoto schématu. V oblasti JPD 3 je stále velké zdržení, na druhé straně je po finanční stránce lépe ošetřena. Co se týká tzv. „norských fondů“, FEU již kontaktovalo Centrum pro zahraniční pomoc Ministerstva financí ČR. Z fondů by mohly být financovány projekty v oblasti kultury a zdravotnictví, tedy v oblastech, které nejsou pokryty strukturálními fondy. FEU by mělo do konce června obdržet podrobnou informaci o podmínkách čerpání, tender na projekty by tedy mohl být vypsán na podzim. 

Předseda výboru M. Poche poté předložil návrh termínů jednání zahraničního výboru ve 2. pololetí 2004. Navrhované termíny jsou: 14.6., 20.9., 25.10., 29.11. a 20.12. v 15.00 hodin. K těmto termínům neměl žádný z přítomných členů výboru připomínky.

Zasedání bylo poté ukončeno s tím, že příští zasedání výboru proběhne dne 14.6. 2004 v 15.00 hodin.

2. prosince 2004
2. prosince 2004