Zápis ze 17. zasedání Výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 14.9. 2009

 

Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno  6 z 10-ti členů výboru a tajemník výboru

Omluveni:   

Radek Lohynský, Ing. Eva Tylová, JUDr. František Hoffman, Ing. Milan Richter

Hosté:    

Ing. Jan Bouček- OMI MHMP, Ing. Jiřina Žipková- URM MHMP, Ing. Jiří Jaroš- URM MHMP

 

Program jednání výboru:

1/    Schválení programu

2/    Schválení ověřovatele zápisu

3/    Program realizace Strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009-2015

4/    Přehled čerpání rozpočtu staveb technické vybavenosti  k 31.8. 2009

5/    Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV a čerpání rozpočtu k 31.8. 2009

6/    Zpráva o činnosti výboru infrastruktury za I. pololetí 2009

 

Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.

1/    Ověřovatel zápisu

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Pavel Klega.

 

2/    Program realizace Strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009-2015

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání- Program realizace Strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009-2015, který je rozpracováním Strategického plánu, který schválilo ZHMP v prosinci minulého roku.

Strategické cíle jsou rozděleny do hlavních úkolů, přičemž pro každý úkol je stanoven hrubý odhad nákladů a předpokládané zdroje financování. Splnění těchto úkolů by mělo přispět k dosažení dlouhodobých strategických cílů města.

Celkové náklady hlavních úkolů byly vyčísleny na 133 mld. Kč, přičemž podíl Prahy se bude pohybovat v rozmezí 82-99 mld. v závislosti na tom, do jaké míry bude využito financování prostřednictvím PPP. Rozpočet Prahy by tak měl celkově pokrýt 62-75% celkových nákladů programu realizace. Nejvíce prostředků bude vyžadovat dopravní a technická infrastruktura (asi 86% celkových nákladů).

Před jednáním obdrželi členové výboru seznam úkolů týkajících se technické infrastruktury. Hlavní úkoly následujících let v této oblasti zahrnují výstavbu nových a obnovu zastaralých vodovodních řadů (3 mld) a kanalizace (8 mld), přestavbu ÚČOV (18 mld), úpravu lokálních čistíren odpadních vod (0,5 mld) a výstavbu kolektorů v centru Prahy (2 mld). Celkově tak hrubý odhad nákladů na splnění hlavních cílů v letech 2009-2015 v oblasti technické infrastruktury představuje 30 mld. Kč.

Během diskuse zazněly následující připomínky k materiálu:

Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že tento materiál v podstatě překonává Programové prohlášení Rady. Nebere přitom v úvahu fakt, že každá politická reprezentace stanoví své hlavní cíle a prioritní projekty ve svém programovém prohlášení bez ohledu na tento program. Dotázal se také zástupců URM na náklady, které zpracování programu přineslo.

RNDr. Miloš Gregar považuje za nutné materiál v budoucnu revidovat, ve stávající podobě má řadu výhrad, které již uplatňoval i na jednání ostatních výborů (např. co se týče projektu kogenerace Pražských služeb).

Ing. Pavel Klega požaduje přepracovat materiál ve smyslu odstranění konkrétních jmen u garantů samosprávy.

Celkově se členové výboru shodli na tom, že materiál s ambicí úkolovat samosprávu je pouze souhrnem projektů, které by bylo dobré uskutečnit, ovšem bez dalších návazností např. na reálné možnosti dané kapitoly v budoucím období.

Ing. Pavel Klega dále požaduje přepracovat úkol I 6.B- výstavba nové a obnova nevyhovující kanalizace a úkol I 5.A- výstavba nových a obnova přestárlých vodovodních řadů. Cílem obnovy rozhodně není budování nové infrastruktury v oblastech, kde probíhá nová výstavba- zde je technická infrastruktura primární odpovědností investorů. Cílem by mělo být především  řešení historického dluhu- tedy obnova již existujících zastaralých řadů. V tomto smyslu požaduje Ing. Klega navržené úkoly I6.B a I5.A změnit.

Členové výboru nepovažují v této podobě materiál za dostatečný a proto ho pouze vzali na vědomí.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí Program realizace strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009-2015.

 

Hlasování: pro 6, proti 0, zdržel se 0 (přítomno 6 členů výboru)

 

3/    Přehled čerpání rozpočtu staveb technické vybavenosti  k 31.8. 2009

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že z celkové 1 mld. Kč přidělené OMI v rámci rozpočtu na rok 2009 byla k 31. srpnu profinancována částka 475 mil.Kč, což představuje  téměř 44 %.

Z celkového počtu 59 staveb je čerpání za prvních osm měsíců roku u  31 staveb do 30 % z ročního rozpočtu. V rámci úspory hospodaření za rok 2008 byla do rozpočtu v průběhu letošního roku zařazena investiční rezerva na stavby TV ve výši 200 mil Kč- OMI bude postupně do rady předkládat návrhy na úpravu rozpočtu z této rezervy, zejména u akcí, kde je již nyní rozpočet vyčerpán. V průběhu září a října budou také předkládány návrhy na přesuny mezi stavbami s ohledem na postup výstavby tak, aby celková vyhrazená částka byla vyčerpána. Ing. Jiří Toman během diskuse upozornil na dlouhodobé podfinancování kapitoly 02 v oblasti technické vybavenosti.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí materiál „Přehled čerpání rozpočtu staveb TV k 31.8. 2008“ a žádá OMI, aby bez zbytečného odkladu navrhl změny v rozpočtu, které budou řešit  aktuální potřeby financování staveb TV.

 

Hlasování: pro 6, proti 0, zdržel se 0 (přítomno 6 členů výboru)

 

4/    Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV a čerpání rozpočtu k 31.8. 2009

Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl další bod na pořadu jednání- pravidelnou informaci ke stavu ÚČOV. Co se týče čerpání rozpočtu za prvních 8 měsíců roku, z celkově přidělených 582 mil Kč bylo vyčerpáno necelých 9 mil Kč, tedy 1,5%. Podle aktuálního harmonogramu by zadávací řízení na zhotovitele mělo být vyhlášeno do 18.12. 2009.

Z analýzy možného financování ÚČOV, kterou projednávala v srpnu vláda, vyplývá, že využití prostředků státního rozpočtu není příliš reálné a financování výhradně formou komerčního úvěru by mohlo znamenat kromě zadlužení i výrazné navýšení ceny vodného a stočného a to minimálně o 30% ( až 46%) v závislosti na dalších podmínkách.

Co se týče zdrojů z fondů EU, Evropská komise se zatím staví negativně k variantě, která by předešla sporům s PVK a se kterou Praha dosud počítá, tedy vymezit předmět dotace pouze na novou linku a vyhlásit soutěž na její samostatný provoz. Tato varianta by navíc neumožnila z evropských fondů hradit rekonstrukci stávající čističky (a zřejmě ani nátokových labyrintů). Nabízí se i další řešení, a to jednat s PVK o vyjmutí stávající čistírny z provozní smlouvy, variantu nového výběrového řízení na provoz staré i nové linky hodnotí kladně i Evropská komise. Tato varianta však naráží na nutnost úpravy smluvních vztahů s PVK.

Celkové náklady této stavby se podle vládního materiálu vyšplhaly k 20 mld. Kč (včetně kalové koncovky).

Ing. Mgr. Miroslav Poche se dotázal, jak probíhá soudní řízení ohledně pozemků vydaných v restituci a kdy bude do rady předloženo konečné urbanistické řešení povrchové části (podle zápisu z jednání k programovému prohlášení mělo být radě předloženo v polovině června 2009).

Ing. Jan Bouček informoval členy výboru, že co se týče pozemků neoprávněně vydaných v restituci, odvolací soud rozhodl dne 14.9. 2009 ve prospěch hl. m. Prahy, všechny potřebné pozemky jsou tak v tuto chvíli vyřešeny.

JUDr. Ing. Miloslav Ludvík upozornil na rozpor mezi variantou řešení, kterou zastává hl. m. Praha (soutěž na samostatný provoz nové linky) a variantou, kterou považuje vládní materiál za nejvíce optimální z hlediska možnosti získání prostředků z EU (vynětí stávající ÚČOV ze smlouvy s PVK a soutěž na provoz čistírny jako celku). Dále se dotázal, proč Praha bude žádat o stavební povolení, když ještě není schváleno výběrové řízení na zhotovitele.

RNDr. Miloš Gregar vysvětlil, že celou věc je třeba chápat tak, že žádost o stavební povolení může být podána, nikoli že nutně musí být podána v tuto chvíli. Urbanistické řešení povrchové části již projednal projekční tým.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí zprávu k akutálnímu stavu ÚČOV na Císařském ostrově.

 

Hlasování: pro 6, proti 0, zdržel se 0 (přítomno 6 členů výboru)

 

 

V Praze, dne 14. září 2009

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP   

 

 

 

Ing. Pavel Klega     Ing. Jiří Toman

ověřovatel zápisu    tajemník výboru   

21. září 2009
21. září 2009