Zápis ze 4. (mimořádného) zasedání výboru životního prostředí ZHMP

ze dne 18.3.2004

Zápis ze 4. (mimořádného) zasedání výboru životního prostředí ZHMP, konaného dne 18.3.2004

 

Přítomni: pánové Horák, Gál, Gregar, Habrnál, Laudát, Mihaliček, Prokeš, Vlasák

 paní Samková, Vaculová, Dobiášová

    pánové Chytil, Rezek (oba PVS, a.s.), Lanč (Hosp. komora), Potoček

Nepřítomni: pánové Kovářík, Novotný

 

PROGRAM:  Problematika výstavby Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV)

Jednání zahájil a vedl předseda výboru Ing.Horák. Úvod k vlastní problematice nové ÚČOV a celého předloženého materiálu obsáhle uvedl radní Gregar. Sdělil, že v prvním dubnovém týdnu bude svoláno jednání tří dotčených výborů ( infrastruktury, územního rozvoje, ŽP) s možnou účastí dalších zastupitelů, k postupu přípravy nové kapacity čištění odpadních vod pro hl.m. Prahu, včetně prezentace. Komentoval materiál rozdaný na ZHMP, studie vymístění ÚČOV mimo město – Hostín, Klecany, Čimice, resp. ponechání čistírny na Císařském ostrově.

Var. Hostýn - velmi problematická, nesoulad s územním plánem okolních obcí, var. Klecany -problematika soukromého vlastnictví Skanska, chráněné ložisko, strategická suroviny firmy, vlastníkovi MMR ČR prodloužilo povolení k těžbě, var. Čimice - nová lokalita na území hl.m. Prahy, var. Císařský ostrov - schválen návrh zadání v ÚP hl.m. Prahy, řeší se problematika kalů, nové, variantní  řešení likvidace kalů s takovou technologií, že by nedošlo ke změně půdorysu, nezasahuje ani do oblasti bývalých zahrádek, nejpodstatnějším podkladem je předložená tabulka s vyhodnocením 17 parametrů. Dále radní Gregar hovořil o financování, o možnosti využití různých zdrojů - Kohezních fondů EU (do r.2006), SFŽP, MZe ČR, hl.m. Praha, úvěr od Evropské investiční banky - investice řádu 15-20 mil.Kč - všechny zmíněné zdroje se město snaží využít. Předložené materiály doplnili přítomní pánové Ing.Rezek (generální ředitel PVS a.s.) a ing.Chytil. Předseda Horák požádal přítomné, aby své dotazy směrovali především na oblast životního prostředí. Uvedl, že vnímá to, že ČOV na Císařském ostrově není ideální, je však pravděpodobně jediným možným kompromisem v současné pozici města. Diskutovala se otázka posuzování procesem „EIA“, ředitelka OŽP uvedla, že pravděpodobně bude příslušným orgánem MŽP ČR, které si vyhradilo působnost. Za hlavní problém označila“čas“ - proces nebude jednoduchý a bude velmi časově náročný.

Velmi obsáhle pak byla diskutována otázka likvidace čistírenských kalů na ostrově i v jiných lokalitách - včetně úvah o využití nejmodernějších technologií plazmového vysokoteplotního spalování. Pan Vlasák požadoval informaci o tom, jaké je plánováno (zajištěno) opatření pro případ, že by během 12-leté výstavby přišla opět povodeň jako v r.2002. Ing.Chytil (PVS) uvedl, že i současný areál je chráněn na Q=100, dle jeho názoru nehrozí během výstavby takové poškození, aby došlo ke znehodnocení investice. Riziko je ale vždy. Technologie se budou montovat etapovitě. Pan Horák vznesl dotaz, jak bude chráněna samotná stavba. Pan Rezek. v odpovědi uvedl, že se problematikou zabývají, vždy bude nejdříve budována protipovodňová ochrana pro tu kterou etapu, potom teprve realizace. Byla diskutována i variantní řešení zábran. Přepočítává se hydraulický model na různé typy čistíren. Pan Laudát  považuje umístění ČOV na ostrově za naprosto nevhodné a riskantní řešení pro Prahu, obává se nárůstů rychlostí vody za každou zábranou.

 

 

 

Předseda Horák ukončil diskusi s tím, že město je postaveno před nelehké řešení, další diskuse proběhne po prostudování podkladových materiálů, předložení koncepce a na společném zasedání výborů, jichž se problematika nejvíce týká.  Společné zasedání organizuje pan radní Gregar.

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

Ing. Kateřina Vaculová

tajemnice výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

 

5. dubna 2004
5. dubna 2004