Zápis ze 4. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 21.4. 2005

 

 

Přítomni: pánové Gál, Gregar, Habrnál, Horák, Kovářík, Laudát, Mihaliček, Prokeš, paní Vaculová

Nepřítomni: pan  Novotný (omluven), Vlasák (omluven), paní Samková (omluvena), Dobiášová (omluvena)

Hosté:  Ing. Cvetlerová (OÚP), Ing. Čemus (OÚP), Ing.arch. Hadravová (OÚP), Ing. Frantík (OMZ), Ing. Kroutil (Lesy hl.m. Prahy), Roháček Antonín, Ing. Kubíková

 

PROGRAM:

1)    Změna Z1525/00 ÚP SÚ hl. m. Prahy (rozšíření ústřední čistírny odpadních vod)

2)    Problematika lesního hospodářství na území hl. města Prahy

 

 

Výbor zahájil a řídil Ing. Horák. Zápis ověří Ing. Kovařík. K zápisu z 3. zasedání VŽP 2005 není námitek.

 

Ad.1 – Ing Horák požádal zástupce z odboru územního plánu o prezentaci chystané změny územního plánu - Z1525/00 ÚP, rozšíření stávající čistírny odpadních vod na území bývalých zahrádek, které byly zničeny povodní. Výbor byl upozorněn, že dnes bude představeno pouze území, kterého se tato změna týká a že se v současné době zpracovává studie pro PVS a.s. (zpracovává Hydroprojekt), která byla doporučena výboru k projednání. Dále bylo zdůrazněno (potvrzení od OŽP), že toto rozšíření nepodléhá zjišťovacímu řízení SEA, takže nic nebrání  tomu, aby toto zadání změny bylo schváleno.

Bylo zopakováno, že v tuto chvíli jsou plochy ÚP zamýšleny k jinému využití. Rezerva, kterou územní plán určil v horizontu roku 2010 byla navržena na sportovní plochy SO3 - zelená přírodní hřiště, nikoli např.výstavba hal. Členům výboru byly promítnuty ortofotomapy dotyčného území.

Výbor byl informován o kordinaci s PVS - oblast zahrádek zpracovává PVS ve svém technickém řešení, zbytek ostrova přímo útvar rozvoje města (zpracovatel územního plánu), aby přeložení biocentra a regionálního biokoridoru bylo řešeno v souladu s právními předpisy. Datum předložení zadání  Zastupitelstvu hl.m.Prahy bylo určeno na 28. dubna.

RNDr. Prokeš vyjádřil politování nad tím, že se nedozví nic o ostatních variantách – Čimice,  Klecany a vznesl dotaz, zda se čistička má rozšířit pouze na „zahrádky“ či na celé území ostrova, dále ho zajímalo, co se stane s jezdeckým kolbištěm. Ing. Hadravová potvrdila, že čistička se rozšíří zhruba na plochu zahrádek, určitě ne dál. Jezdectví zůstává, hledá se místo pro cvičiště psů.

Ing. Kovařík upozornil na parkoviště, resp. zpevněnou plochu, která bylo vystavěna v severní části ostrova (pro 250 aut, bez omezení k vjezdu). Povolení na příslušnou parkovací plochu – pokud je mu známo – nebylo vydáno. Dal podnět státnímu stavebnímu dozoru k přezkoumání, zda došlo k „černé“ stavbě či se jedná o jiný typ specifického stavění v území, které rozhodně není určené k vybetonování.

Ing. Hadravová dále všem sdělila, že změna by měla být zpracována a projednána do konce letošního roku, v listopadu má být schválena. Radní Gregar doplnil, že stavební práce budou zahájeny v roce 2007. Dále odpověděl na dotaz pana Mihalička, že technická varianta čističky počítá s rozšířením anareobního nakládání s kaly ve stejném místě, kde je dnes.

 

 

Usnesení VŽP: VŽP vyjadřuje podporu navrhované změně, doporučuje jí ZHMP ke schválení v podobě  zadání obsaženém v usnesení č. 1903  Rady hl. m. Prahy ze dne 16. 11. 2004.

 

Před projednávání druhého bodum programu Ing. Horák navrhl ustanovení komise-pracovní skupiny (zmiňované na minulém výboru), která by se měla věnovat systému péče o zeleň hl. m. Prahy. Navržení členové: radní Gregar, paní Samková, pánové Vlasák, Horák, K.Vaculová jako tajemník této pracovní skupiny.

Výbor všemi hlasy schválil ustanovení této skupiny a její členy.

 

Ad. 2 – Ing. Vaculová představila Ing. Frantíka z OMZ a Ing. Kroutila ředitele Lesů hl.m. Prahy. Ing Frantík (vedoucí oddělení správy lesů, vodních toků a chráněných území) promítl výboru prezentaci „problematika lesního hospodářství na území Prahy“.

Základní informace na úvod: Pražské lesy tvoří 0,2 % lesů v ČR, podíl lesů v  Praze 10 % (4911 ha), což je 1/3 průměrné lesnatosti ČR. Lesy jsou v Praze velmi nerovnoměrně rozmístěny. Hl. město Praha vlastní zhruba polovinu lesů, 1600 ha vlastní Lesy ČR, zbytek patří soukromým fyzickým osobám. Lesy české republiky mají na starosti správu, práce v lesích provádějí soukromé firmy. Správu lesů ve vlastnictví Prahy má na starosti odbor městské zeleně, výkonnou složka jsou Lesy hl.m Prahy. Soukromé lesy – správu a údržbu většinou neprovádí nikdo.

Lesní skladba 31% jehličnany, 69 % listnáče. Na území lesů hl. města se nachází 44 druhů dřevin zastoupených minimálně 1% na území. Při zalesňování se dodržuje správná struktura, nesází se smrk, nesází se borovice černá . Jsou to nepůvodní dřeviny, které zde trpí (např. loňské sucho). Procento vysazování lípy je malé, během 50-80 let bylo zastoupení lípy při zalesňování daleko vyšší, než odpovídá přirozené skladbě – současná snaha snížit počty lip ve výsadbách. V Praze za posledních 100 let přibyla 1/3 lesů.

Od roku 2000 do letošního roku se vysadilo 41 ha lesa (5x více na ha území než v ČR). Od roku 1995 se vykoupilo 105 ha pozemků do majetku města.

Pražské lesy patří do kategorie lesů zvláštního určení, příměstské lesy  se zvýšenou rekreační funkcí, 13 % tvoří tzv. bezlesí – rekreační louky.

Návštěvnost lesů – např. obora Hvězda až 80 násobek průměru ČR (7000 obyvatel/ha ročně),  Kunratický les  2700 obyvatel/ha ročně (průměr ČR je 90 lidí/ha ročně ). Negativní dopady jsou zřejmé, vandalství atd.

Produkční funkce (výsadby) tvoří 30 %, mimoprodukční funkce (udržování, sekání, odpadky) 70 % nákladů na péči o lesy.

V české republice se průměrně vytěží asi 5, 73 m3 z hektaru za rok, v Praze je to 1,9 m3, tedy třetina. Těžby v Praze pouze 28%, toho co přiroste ( v ČR 74%) – problém stárnutí porostů a nutných velkých těžeb a to zejména v budoucnu. Pokud se nebude těžit, budoucí generace budou vystaveny tomu, že ve velkých plochách začnou najednou odumírat stromy a bude potřeba provést mnohem větší zásahy než kdyby se těžba prováděla pravidelně. Tento trend je v Praze už delší dobu (hluboce podnormální těžby), což i nás občas nutí k větším těžbám než pokud by se kácelo kontinuálně dle potřeby v minulých desetiletích. Lesní hospodářský plán stanovuje maximální výši těžeb, minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin, minimální podíl výchovných zásahů – zbytek je na vlastníkovi.

 

Ing. Horák požádal  ředitele Kroutila o základní informace o organizaci Lesy hl.m. Prahy.

Organizace Lesy hl m. Prahy byla založena v roce 1992, vznikla z jedné části státního podniku Sady, lesy, zahradnictví, v roce 1998 bylo k organizaci přičleněno středisko vodních toků zlikvidovaných Pražských kanalizací a vodních toků. V současné době mají Lesy hl.m Prahy 230 zaměstnanců, obrat  kolem 136 mil. a starají se o lesy v majetku hl.m. Prahy (necelých 2450 ha) a kolem 200 km vodních toků.

Středisko lesy má 8 lesnických úseků, středisko vodní toky je rozděleno na 4 správní mistrovské úseky, 2 stavební a 2 dopravní čety, středisko zahrad (Kbely a Ďáblice). Mimo běžnou údržbu provádějí Lesy hl.m. Prahy i tzv. jmenovité akce (př. po povodních hrázní a vtokové těleso Malé říčky ve Stromovce atd.). Ing. Kroutil dále zdůraznil, že problematika lesního hospodářství na území Prahy je limitována především srážkami – 450-550 mm srážek, což je velmi malé množství, tím pádem nejsou Lesy hl.m. Prahy nuceny provádět velké paseky, pracuje se s mikroklimatem – čím paseka menší, tím je to výhodnější.

Radní Gregar zmínil problematiku odlišného hospodaření Lesů České republiky a Lesů hl.m. Prahy. Je zde snaha dohodnout se s Lesy ČR, aby nepoužívali holoseče, ale spíše kotlíkové těžby, které jsou ale dražší. Zmínil také problematiku dotování sazenic a snahu o převedení remízků v okrajových pražských částech do vlastnictví  hl.m Prahy. Také byla zmíněna těžby koňma – problém: koně se těžko shání, pracovníci s koňmi ještě hůře, navíc se ve městě plaší.

Předseda Horák shrnul, co je možné v problematice pražských lesů zlepšit. Např. směřovat veřejné mínění k tomu, že je potřeba těžit. Podílet se na diskusi o vytížení lesů,  kde je potřeba doplnit infrastrukturu (odpadky), nové stezky, které můžou odvést turisty z cenných lokalit.

Ing. Kovařík dále upozornil na výkup lesních pozemků od soukromých vlastníků a dohled nad tím, zda jsou lesní pozemky skutečně rozmístěny v souladu s územním plánem.

Ing. Laudát zmínil zprávu, která proběhla tento týden tiskem, že lidé budou platit za vstup do lesa. Ing. Vaculová vysvětlila, že se jednalo pouze o hypotetickou otázku provedenou v rámci sociologického průzkumu projektu Monitoring turistického ruchu a analýza negativních dopadů na životní prostředí vybraných příměstských lesů hl.m.Prahy (Ústav pro ekopolitiku),  zda by lidé byli i ochotní platit za vstup do lesa (výsledky – Kunratický les 59 % ano 10-20 korun atd.).

Na závěr výbor diskutoval otázku zeleného pásu kolem Prahy a výsadby na protihlukových valech kolem komunikací. Obdoba průmyslových hald, kde se projevilo, že je výhodnější ekonomicky i „ekologicky“ plochy osít, případně zalesnit malými druhově vhodnými sazenicemi, výsadby vzrostlých dřevin velmi drahé a úmrtnost dřevin obrovská. Bez pravidelné zálivky nemají dřeviny prakticky šanci na přežití.

Ing. Vaculová přednesla problém problematiky ceny lesních pozemků v Praze ( dle vyhlášky MF orná půda 50-60 Kč/m2, lesní půda 5-8 Kč/ m2). Zalesněním se tak cena zemědělské půdy paradoxně snižuje. Ing.Kovářík navrhl, aby byl zpracován materiál-návrh, který by se pak projednal  v RHMP, resp.ZHMP, který by mohl tuto anomálii pro Prahu řešit formou stanovených (smluvních) cen. Ing.Horák tento návrh podpořil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

Ing. Kateřina Vaculová

tajemnice výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

 

 

Ing. Zdeněk Kovařík

člen výboru ŽP ZHMP

 

 

4. května 2005
4. května 2005