Zápis ze 7. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 12.11. 2007

 

 

Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno 8 z 10ti členů výboru

 

Omluveni:   

Ing. Eva Tylová, Radek Lohynský

 

Hosté:    

    Ing. Jitka Cvetlerová- ředitelka odboru územního plánu, Ing. Martin Čemus- pořizovatel podkladů a dokumentací, Mgr. Otakar Novotný- ředitel PVS a.s., Ing. Milan Rosol- vedoucí oddělení pozemních staveb (OMI)

 

Program jednání výboru:

  1. Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy
  2. Rozpočtová opatření v kapitole 02- infrastruktura
  3. Návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2008 v kapitole 02- infrastruktura
  4. Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury na území hl. m. Prahy a Plán rozvoje vodovodů a kanalizací
  5. Ostatní

 

 

Jednání řídil: předseda Výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.

 

1.    Úvod

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na jednání Výboru infrastruktury ZHMP.

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen JUDr. František Hoffman a RNDr. Miloš Gregar.

 

 

    Zásady územního rozvoje hl. m.Prahy

 

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche seznámil členy výboru s materiálem „Zadání Zásad územního rozvoje“. Zásady územního rozvoje jsou novým nástrojem územního plánování a měly by koncepčně řešit uspořádání území a určit základní strategii pro další rozvoj. ZUR musí Praha pořídit do 3 let od nabytí účinnosti nového stavebního zákona, tedy do roku 2010. Do zastupitelských schránek členové výboru obdrželi Zadání zásad územního rozvoje včetně stanovisek a podnětů městských částí a dotčených orgánů státní správy.

Materiál je velmi stručný, v této souvislosti předsedu výboru doplnila Ing. Jitka Cvetlerová- ředitelka územního plánu, která členy výboru seznámila s dalším postupem pořízení a zpracování prvních Zásad územního rozvoje a odůvodnila, proč byl tento materiál koncipován jako souhrn obecných zásad aniž by definoval konkrétní priority. Hlavní cíle budou vymezeny v následujících měsících.

V diskusi vystoupil RNDr. Miloš Gregar s dotazem ohledně vymezení řešeného území- v této souvislosti vyslovil otázku, zda se bude přehodnocovat v územním plánu i území již stabilizované, což ředitelka územního plánu potvrdila s tím, že na některých místech může ke změnám již vymezeného funkčního využití dojít, ostatně přehodnocení je v případě potřeby smyslem těchto změn.

Předseda výboru infrastruktury Mgr. Ing. Miroslav Poche položil otázku k vymezení zeleného pásu kolem Prahy v novém územním plánu. Ing. Jitka Cvetlerová vysvětlila, že probíhají jednání se Středočeským krajem, s vymezením zeleného pásu odbor územního plánu počítá, bude určitě zmíněn v textové části a pokusí se ho zakreslit i graficky.

 

Po krátké diskusi výbor infrastruktury přijal následující usnesení:

 

„Výbor infrastruktury bere na vědomí předložené materiály a schvaluje Zadání zásad územního rozvoje.“

 

Hlasování:

Přítomno 7 členů výboru

Pro:  7

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

 

    Rozpočtová opatření v kapitole 02 a Rozpočet na rok 2008 v kapitole 02- infrastruktura

 

Dalším bodem na pořadu jednání byla rozpočtová opatření v kapitole 02- infrastruktura. Předseda výboru Mgr. Ing. Miroslav Poche konstatoval, že na minulém jednání výboru byl projednáván Přehled čerpání rozpočtu staveb technické vybavenosti k 31. 8. 2007. Z této zprávy vyplynulo, že do konce srpna bylo na stavbách TV v městských částech profinancováno 62% z ročního rozpočtu a u 17 staveb bylo čerpání za prvních 8 měsíců dokonce vyšší než 90%.

V průběhu uplynulých týdnů proto OMI navrhl změny v rozpočtu pro rok 2007, které řeší aktuální potřeby financování těchto staveb. K navýšení finančních prostředků tak dochází zejména u staveb, které je nutné prioritně dofinancovat- jedná se např. o TV Uhříněves, TV Újezd nad Lesy, TV Kbely, TV Dubeč a další.

Předseda výboru Mgr. Ing. Miroslav Poche uvedl i další bod pořadu jednání, a to návrh rozpočtu v kapitole 02 na rok 2008. Návrh rozpočtu na rok 2008 v kapitole 02 infrastruktura zahrnuje celkové výdaje ve výši 3,46 mld Kč, z čehož 2,1 mld jsou kapitálové výdaje a 1,4 mld jsou výdaje běžné. Tyto částky nezahrnují převody finančních prostředků z minulých let.

Pro rok 2008 bylo rozhodnuto pro účely převodu nevyčerpaných prostředků  rozdělit jednotlivé akce na strategické a na ostatní, přičemž u ostatních akcí jsou přesuny omezeny, proto docházelo před koncem roku k rozpočtovým opatřením v jednotlivých kapitolách v rámci OMI s cílem řešit aktuální potřeby financování. Strategické akce zahrnují rekonstrukci ÚČOV a protipovodňová opatření.

Z běžných výdajů připadne nejvíce prostředků odboru ochrany prostředí a to ve výši 1,2 mld Kč a dále příspěvek pro ZOO ve výši 100 mil Kč.

V oblasti kapitálových výdajů je pro rok 2008 nejvíce prostředků určeno na protipovodňová opatření (600 mil Kč) a na celkovou přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (300 mil Kč).

V souvislosti s návrhem rozpočtu předseda výboru Mgr. Ing. Miroslav Poche konstatoval,  že finanční prostředky jsou nedostatečné zejména co se týče staveb technické vybavenosti v městských částech a do budoucna by bylo přínosné  zvážit jejich navýšení. Výstavba staveb TV na území některých- převážně okrajových MČ- se dlouhodobě potýká s nedostatkem finančních prostředků. Je zřejmé, že je zcela nereálné provést všechny rekonstrukce najednou, nicméně současný stav je naprosto nevyhovující. U řady městských částí je navrhován příspěvek několik milionů korun, přičemž skutečné požadavky jsou mnohonásobně vyšší.

Z výše uvedených důvodů navrhl předseda výboru infrastruktury diskutovat o možných pozměňovacích návrzích ke kapitole 02.

K rozpočtu se vyjádřil i vedoucí oddělení pozemních staveb Ing. Milan Rosol, který potvrdil, že na výstavbu TV jde ročně omezené množství prostředků, které rozhodně nelze považovat za dostačující.

Ing. Pavel Klega vysvětlil, že při přípravě návrhu rozpočtu byla snaha co nejvíce prostředků přesunout na akce, kde je šance, že se brzy podaří dokončit. V některých městských částech je investiční náročnost tak vysoká, že přesahuje reálné možnosti rozpočtu, zde je třeba usilovat o podporu ve formě dotace ze státního rozpočtu či EU.

V diskusi vystoupil RNDr. Miloš Gregar s otázkou k prodloužení stoky A2. Ing. Pavel Klega vysvětlil, že tato akce byla z kapitoly 02 přesunuta do kapitoly 01 s objemem 40 mil Kč.

 

V rámci dalšího jednání proběhla rozsáhlá diskuse k financování staveb TV, jejímž výsledkem bylo přijetí usnesení a pozměňovacího návrhu k rozpočtu na rok 2008, který je součástí přílohy č. 1 tohoto zápisu.

 

Usnesení:

 

„Výbor infrastruktury schvaluje rozpočtová opatření v kapitole 02 v roce 2007.“

 

Hlasování:

Přítomno 8 členů výboru

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

„Výbor infrastruktury žádá Radu hl. m. Prahy, aby se trvale zabývala stavem infrastruktury na území hl. m. Prahy.“

 

Hlasování:

Přítomno 8 členů výboru

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

 

 

 

 

„Výbor infrastruktury schvaluje rozpočet hl. m. Prahy na rok 2008 v kapitole 02 ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. „ (viz příloha č.1)

 

 

Hlasování:

Přítomno 8 členů výboru

Pro: 7

Proti: 0

Zdržel se: 1

Návrh byl přijat

 

 

    Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury a plán rozvoje vodovodů a kanalizací

 

Dalším materiálem k  projednán byl Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2008-2012. V plánu jsou zpracovány návrhy požadavků na zhodnocení a nové rozvojové investice.

Předseda výboru Mgr. Ing. Miroslav Poche konstatoval, že vodohospodářský majetek je především vlivem stáří ve velmi špatném stavu a to přesto, že se do něho ročně investuje přes 1 mld Kč. V průměru se ročně rekonstruuje 0,5% délky vodovodní sítě a 0,2% délky kanalizační sítě, optimální by byly 3%.

Druhým materiálem, který členové výboru obdrželi, byl Plán rozvoje vodovodů a kanalizací, který byl Zastupitelstvem hl. m. Prahy schválen v roce 2005 a nyní dochází k jeho aktualizaci. Aktualizace byla objednána u společnosti Hydroprojekt především pro zajištění souladu obsahu Plánu s požadavky na čerpání dotací z Ministerstva zemědělství a fondů EU. V aktualizaci jsou zapracovány změny v textové i grafické části týkající se ÚČOV a pobočných čistíren odpadních vod, kanalizace, vodovodů a Úpraven vod Káraný, Podolí a Želivka.

Mgr. Otakar Novotný, ředitel PVS a.s. seznámil členy výboru s dalšími podrobnostmi ohledně investičního plánu a odpovídal na položené otázky. PVS a.s. žádala o 535 mil Kč z kapitoly 02 rozpočtu hl. m. Prahy, přidělené prostředky jsou ovšem ve výši 100 mil Kč a proto bude nadále hlavním zdrojem financování obnovy vodné a stočné.

Mgr. Ing. Miroslav Poche se dotázal na možnosti financovat obnovu vodohospodářského majetku ze zdrojů z EU a dále na problémy s pobočnými čistírnami odpadních vod spočívajícími ve zvýšení koncentraci dusíku.

Mgr. Otakar Novotný vysvětlil, že je připravena žádost na Ministerstvo životního prostředí a na Ministerstvu vnitra je rozjednáno vytvoření nového fondu na zabezpečení vodohospodářské infrastruktury. Co se týče fondů EU, není dosud znám výsledek vyjednávání Martina Bursíka k dotacím z OP životní prostředí. Všeobecně je problémem zejména délka trvání provozovatelských smluv. Problém zvýšení koncentrace dusíku se týká zejména ÚČOV, proto se chystá kompletní rekonstrukce.

V další diskusi vystoupil RNDr. Miloš Gregar s dotazem, proč je plánováno vyhradit 100 mil Kč na Úpravnu vody v Podolí a zda bylo uvažováno s restrukturalizací splátek vůči EIB.  Mgr. Otakar Novotný reagoval v tom smyslu, že na Podolí probíhají pouze nutné opravy a co se týče úvěru od EIB, největší splátka proběhla již v roce 2007, PVS bude splácet do roku 2017.

RNDr. Miloš Gregar dále vyslovil otázku, proč se navrhuje vyhradit přes 100 mil Kč na obnovu průmyslového vodovodu a nepřevede se raději do vlastnictví Pražské Teplárenské. Dále se vyjádřil k ochraně vodního zdroje Želivka, této problematice by měla být věnována zvýšená pozornost. 

 

Po další diskusi se členové výboru shodli, že by bylo vhodné otázku ochrany vodního zdroje Želivka zařadit samostatně na pořad jednání.

 

Usnesení:

 

Výbor infrastruktury schvaluje materiály Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury a Plán rozvoje vodovodů a kanalizací“.

 

Hlasování:

Přítomno 7 členů výboru

Pro: 6

Proti: 0

Zdržel se: 1

Návrh byl přijat

 

 

    Ostatní

 

Členové výboru obdrželi v elektronické podobě i do svých zastupitelských schránek průběžnou zprávu o stavu ÚČOV na Císařském ostrově. V průběhu jednání k ní nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche  poděkoval přítomným členům   za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.

 

V Praze, dne 15. listopadu 2007

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

   

 

 

 

Ing. Milan Rosol

zastupující tajemníka výboru

 

 

 

RNDr. Miloš Gregar

ověřovatel zápisu

 

 

 

JUDr. František Hoffman

ověřovatel zápisu


příloha č. 1

 

Pozměňovací návrh k rozpočtu na rok 2008

 

Výbor infrastruktury projednal konečný návrh rozpočtu vlastního hl. m. Prahy na rok 2008 v kapitole 02- infrastruktura a doporučuje jej ZHMP ke schválení s těmito navrženými změnami:

 

V návrhu rozpočtu příjmů, výdajů a financování podle rozpočtových kapitol dle UZ (v tis Kč) ze vlastní hl. m. Prahu- část kapitola 02

 

Část II. – běžné výdaje, Část III.- kapitálové výdaje

 

Snížení: (celkově o 64 mil Kč)

Odbor ochrany prostředí- běžné výdaje

ODPA 3792- Ekologický výchova a osvěta- snížení na 16 419 tis. Kč ( - 10 000 tis. Kč)

Odbor ochrany prostředí- kapitálové výdaje

Číslo stavby 5595- Rekonstrukce Zátišského potoka- snížení na 5 000 tis. Kč ( - 5 000 tis. Kč)

Číslo stavby 7528- Kompostárny- snížení na 5 000 tis. Kč ( - 5 000 tis. Kč)

Číslo stavby 6957- výkupy lesních pozemků- snížení na 3 000 tis. Kč ( - 2 000 tis. Kč)

Číslo stavby 2003- výkupy lesních pozemků- snížení na 3 000 tis. Kč ( - 2 000 tis. Kč)

Číslo akce 4857- Kinského zahrada-obnova. I. etapa- snížení na 15 000 tis. Kč (- 17 000 tis. Kč)

Číslo stavby 5284- investice související s areály zeleně I. kategorie- snížení na 5 080 tis. Kč ( - 15 000 tis. Kč)

Zoologická zahrada- kapitálové výdaje

Číslo stavby- 8649- expoziční bazén lachtanů- snížení na 12 000 tis. Kč ( - 8 000 tis. Kč)

 

Zvýšení: (celkově o 64 mil Kč)

MHMP- OMI

TV Libuš- číslo stavby 0088– navýšení na 40 000 tis. Kč (+ 20 000 tis. Kč)

TV Zličín- číslo stavby 0092- navýšení na 20 000 tis. Kč (+ 10 000 tis. Kč)

TV Lysolaje- číslo stavby 3111- navýšení na 15 000 tis. Kč (+ 10 000 tis. Kč)

TV Dolní Chabry- číslo stavby 0152- navýšení na 15 000 tis. Kč (+ 6 000 tis. Kč)

TV Zbraslav- číslo stavby 0100- navýšení na 48 000 tis. Kč (+ 8 000 tis. Kč)

Prodloužení sběrače „T“ do Třebonic- číslo akce 8781- navýšení na 11 000 tis. Kč ( + 10 000 tis. Kč)

 

 

celkově zůstává kapitola 02- infrastruktura beze změn.

 

 

 

 

 

 

 

22. listopadu 2007
22. listopadu 2007