Zápis ze zasedání Sociálního a zdravotního výboru ZHMP, ze dne 20.2. 2006

Zasedání se uskutečnilo v zasedací místnosti ředitelky odboru SOC MHMP
v Praze 1, Charvátova 9/145 od 15 hodin.

Přítomni: viz. prezenční listina (příloha)

Program:

1) Schválení programu jednání a zápisu ze dne 16.1.2006 a 26.1.2006

2) Krajský plán pro vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením

(Mgr.V. Boháčková)

3) Bezdomovectví – aktuální situace  (Mgr. A. Polák)

4) LSPP – rozdělení fin.prostředků 2006  (MUDr. A. Brettschneiderová)

5) Koncepce sociální  (radní Mgr. H. Halová)

6) Různé:

§    granty sociální a zdravotní – výsledky kontrol 2005, návrhy kontrol 2006 (MUDr. A. Weberová, Ing. V. Pavlišová)

§    koordinátor pro komunitní plánování (radní Mgr. H. Halová)

§    problematika DD v Praze 6 – informace radní Mgr. H. Halové

§    odsvěření objektu Tesaříkova 1028/4 v k.ú. Praha 10 – Hostivař

§    přeřazení 4 projektů z grantů prevence kriminality HMP

Zahájení jednání ve 15.03 hod., přítomno 9 členů.

ad 1) Schválení programu jednání a zápisu ze zasedání SZV ZHMP ze dne 19.12.2005.

Schválení programu:

Po doplnění bodu 9) Různé bez námitek

Hlasování v 15.07 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

Schválení zápisu bez námitek

Hlasování ve 15.10 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

ad 2) Krajský plán pro vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením

Radní Mgr. Halová seznámila členy výboru s novelou KPVP, která vznikla na základě konsensu při jednání zástupců sdružení zdravotně postižených ing. J. Hrdé a Václava Krásy (předsedy Národní rady zdravotně postižených v ČR) s primátorem MUDr. P. Bémem doplněním stávajícího schváleného plánu. V této doplněné podobě bude KPVP předložen Radě HMP k projednání, jehož se zúčastní i ing. J. Hrdá.

Primátor Bém též na základě tohoto jednání přislíbil, že osloví ředitele pražských nemocnic s doporučením zřídit lůžka či speciální oddělení pro ošetřování osob s těžkým zdravotním postižením.

V diskusi doporučila dr. Janíková upravit a aktualizovat některé termíny pro realizaci jednotlivých opatření dle skutečného stavu. Především se to týká opatření – 2.1 Ustavit pracovní skupinu pro občany se ZP jako součást Sociálního a zdravotního výboru pro řešení a realizaci dlouhodobých koncepcí vyrovnávání příležitostí pro občany se ZP.

Ředitelka odboru SOC dr. Váňová informovala přítomné, že na základě jednání se zástupci osob se zdravotním postižením bylo dohodnuto, že pracovní skupiny budou svolávány vždy k dané konkrétní problematice.

Dr. Janíková doporučuje tedy úpravu v KPVP a upřesnění, kdo bude zodpovědný za svolání pracovní skupiny a kdo určí kompetence.

Za kontakt v rámci opatření 2.1 je odpovědná pracovnice odboru SOC Mgr. Boháčková, bod bude upraven a aktualizován.

Dr. Janíková dále zmínila kapitolu 4. – preferenci budování bytů ve stávající zástavbě, v odpovědi bylo uvedeno, že přidělování těchto bytů je již realizováno.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP bere na vědomí informaci o doplnění KPVP
o předložené body projednané se zástupci osob se zdravotním postižením.
Hlasování v 15.27 hod., přítomno 11 členů, pro hlasovalo 11 členů

ad 3) Bezdomovectví

Radní Mgr. Halová informovala o jednáních a aktualizaci projektu pro MPSV. Některé z dosavadních požadavků MPSV kolidují se stávající legislativou.

Nový objekt musí být hledán prostřednictvím výběrového řízení za stanovených pravidel, proto nelze ukázat na jeden konkrétní objekt.

Pracovník odboru SOC Mgr. Polák podal informaci o provozu Zimního krizového střediska Letná a o tom, že se potvrdily údaje uvedené v Analýze předložené RHMP i ZHMP koncem roku 2005 o vývoji bezdomovectví i o chybějícím počtu krizových azylových míst
(cca 300 – 500).

Proběhla obsáhlá diskuse o této problematice, která je řešením situace občanů celého státu, nikoliv jen hl. m. Prahy.

Dr. Jaroš se dotázal, jak je možné zjednodušit proces výběru objektu.

Dr. Polanecký připomněl, že nevůle jednotlivých MČ k účasti na řešení této problematiky trvá již 4 roky. Vytipovaný objekt je vždy předmětem odporu a neochoty, nevstřícného postoje MČ.

Ing. Pázler vznesl dotaz na objekt pod magistrálou. Radní Halová odpověděla, že přechodné umístění buněk UNIMO je možné, ale trvalá výstavba závisí na územním plánu.

Dr. Jaroš poznamenal, že zimní situace je tedy vyřešena, ale problém nelze ponechat bez řešení. Je také potřeba zvýšit preventivní opatření v rámci sociální integrace integrovatelných jedinců.

Radní Mgr. Halová informovala, že některé městské části (např. P6, P7) zaměstnávají bezdomovce dle možností na veřejně prospěšných pracích. Městské části byly též obeslány dotazem, jak samy řeší problematiku bezdomovectví.

Dr. Jaroš má zájem o stanovisko MČ P8.

Mgr. Polák informoval, že různé návrhy pro řešení jsou již rozpracovány, ale odbor SOC nemůže rozhodovat o tom, který se realizuje. To musí zastupitelé HMP i jednotlivých MČ.

Dr. Bašný uzavřel diskusi s tím, že bezdomovectví je trvalým problémem. Letošní situace se nakonec podařila v terénu zvládnout i díky spolupráci s NNO. Všichni zúčastnění si zaslouží pochvalu a uznání.

Pan Ambrož konstatoval, že zkušenosti z Letné ukázaly, že se krizová situace dá zvládnout i bez negativního dopadu na místní občany.


Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP vyslovuje poděkování všem, kteří se podíleli na otevření a následném provozu Zimního krizového střediska Letná

Sociální a zdravotní výbor ZHMP konstatuje, že lze situaci řešit i bez negativního dopadu na obyvatele a je nutné dále hledat řešení pomocí stálých lůžek.

Sociální a zdravotní výbor ZHMP navrhuje požádat o podporu ze státního rozpočtu pro řešení i krizové řešení (přímých provozních nákladů) problematiky bezdomovectví vzhledem ke skladbě bezdomovců – pouze 1/3 z nich je občany HMP.

Hlasování v 15.53 hod., přítomno 11 členů, pro hlasovalo 11 členů

ad 4) LSPP – rozdělení finančních prostředků 2006 (MUDr. A. Brettschneiderová)

Radní Mgr. Halová vysvětlila, že návrh rozdělení finančních prostředků pro LSPP pro rok 2006 MČ je zpracován dle schváleného návrhu primátora Béma jako dotace do výše 50% rozpočtu na provozní ztrátu.

Dr. Brettschneiderová vysvětlila a shrnula celkové náklady požadované jednotlivými MČ, které přímo provozují či přímo zajišťují s jednotlivými provozovateli LSPP. Pouze těmto bude letos poskytnuta dotace z rozpočtu HMP, která bude o cca 5 milionů vyšší než v roce 2005.

Dr. Ludvík poznamenal, že částka poskytovaná pro provoz LSPP je velmi malá, je třeba zvažovat i platové nárůsty, navíc vzrůstá i počet pacientů, kteří ošetření vyžadují.

Dr. Bašný konstatoval, že nárůst pacientů při provozování LSPP v nemocnici bude.

Dr. Polanecký vyslovil názor, že objektivizaci nákladů lze provést pouze v nemocnici, a navrhuje dostatek peněz do nemocnic.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP souhlasí s rozdělením finančních prostředků městským částem dle předloženého návrhu i s navýšením dotace pro LSPP pro rok 2006 o 5,028 milionů Kč.

Hlasování v 16.06 hod., přítomno 11 členů, pro hlasovalo 11 členů

ad 5) Koncepce sociální (radní Mgr. H. Halová)

Radní Mgr. Halová v úvodu uvedla, že materiál je spíše podkladovou analýzou pro koncepci. Jsou v něm zahrnuta opatření vztahující se k předpokládanému přijetí nového zákona o sociálních službách.

Další informace podala Dr. Zápecová, pracovnice odboru SOC. V co nejkratším čase je nutné zjistit potřebu v hl. m. Praze – a to nejen v příspěvkových organizacích, ale i v NNO, na základě těchto informací se sestaví střednědobý plán a s ním se požádá o dotaci ze státního rozpočtu. Dále je nutné zpracovat standardy, sladit zřizovatelské listiny a opatrovnické funkce se současnými požadavky.

V diskusi bylo odpovězeno na dotazy na financování mimopražských ústavů, na možné snížení celkové kapacity, na rychlost transformace – bude nutno vybudovat náhradní kapacity.

Pokud HMP přijde o kapacitu mimopražských ústavů, sníží se celková kapacita, a tím i možnost ústavního umisťování pro občany HMP.

Radní Mgr. Halová uvedla, že bude jednat mezikrajová komise a předpokládá, že v připravovaném nařízení vlády bude pro HMP výjimka pro možnost financování mimopražských zařízení.

S chystanou transformací vzniknou nové úkoly v oblasti státní správy pro odbor SOC.

Dr. Bašný zmínil, že v rozpočtu zatím není částka vyčleněná pro financování komunitních služeb.

Dr. Polanecký zhodnotil analytickou část jako dostatečně přehlednou a jasně ukazující nákladovost.

Pan Ambrož sdělil své konkrétní připomínky k předloženému materiálu, ty byly akceptovány a budou do textu zapracovány. Mimo jiné doporučuje stávající zařízení rozšířit o denní stacionáře, týdenní stacionáře a terénní služby pro okolí, tak aby vznikala centra sociálních služeb.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP doporučuje předložený materiál ke koncepci sociální dopracovat dle uvedených připomínek.

Sociální a zdravotní výbor ZHMP souhlasí s východisky a opatřeními uvedenými v Koncepci sociální.

Hlasování v 16.35 hod., přítomno 11 členů, pro hlasovalo 11 členů

ad 6) Různé

§    granty sociální a zdravotní – výsledky kontrol 2005, návrhy kontrol 2006
(MUDr. A. Weberová, Ing. V. Pavlišová)

Členové výboru byli seznámeni s přehledem o kontrolách grantů v oblasti sociální péče a zdravotnictví, které proběhly dle schváleného harmonogramu v průběhu roku 2005.

V oblasti zdravotních grantů nebyly shledány zásadní nedostatky v čerpání finančních prostředků ani v realizaci projektů.

Informace o kontrolách v oblasti sociální doplnila ing. Pavlišová o nejnovější skutečnosti, že dne 17.2.2006 byla provedena kontrola v o.s. Člověk zpět k člověku – projekt Dům domácí péče Samopše. Jednalo se o opakovanou kontrolu při níž byly zjištěny závažné nedostatky v oblasti poskytování sociálních služeb.

Vzhledem k tomu, že je navržen grant i pro rok 2006 (1,8 mil. Kč), proběhnou jednání, u kterých by na žádost dr. Mrňkové měl být i někdo z členů výboru. Předseda dr. Bašný nabídl spolupráci při jednání a řešení problému.

Radní Mgr. Halová seznámila přítomné o průběhu grantového řízení – granty v oblasti sociálních služeb již projednala Rada HMP a budou předloženy Zastupitelstvu HMP, granty v oblasti zdravotní budou projednány v březnu.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP souhlasí s kontrolními závěry a schvaluje předložený harmonogram kontrol pro rok 2006 – v oblasti sociální i zdravotní.

Hlasování v 16.40 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

§    koordinátor pro komunitní plánování (radní Mgr. H. Halová)

Radní Mgr. Halová sdělila, že funkce koordinátora byla svěřena usnesením Rady HMP č. 1475 ze dne 14.10.2003 Městskému centru sociálních služeb a prevence (příspěvkové organizaci HMP).

V diskusi se zastupitelé shodli na stanovisku, které formuloval dr. Bašný: je potřeba, aby koordinátorem byla osoba, která bude schopna problematiku prosazovat na politické úrovni, proto není vhodné, aby koordinátorem byla PO.

Dr. Bašný navrhl pro tuto funkci radní Mgr. Halovou, neboť je nutné komunitní plánování za působnosti tohoto výboru dotáhnout do konce.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP volí radní Mgr. Hanu Halovou koordinátorem pro komunitní plánování.

Hlasování v 16.45 hod., přítomno 8 členů, pro hlasovalo 8 členů

§    problematika DD v Praze 6 – informace radní Mgr. H. Halové

Radní Mgr. Halová informovala o současné situaci ve věci výstavby nového zařízení místo DD Praha 6 – Šolínova. Usnesením Rady HMP bylo rozhodnuto o prodeji stávajícího objektu a výstavbě nového zařízení. Zpracovaný projekt nebyl schválen, nyní se hledá nová lokalita a připravuje nový projekt, odboru městského investora byl zadán též úkol na zpracování nákladů na rekonstrukci stávajícího domova.

§    odsvěření objektu Tesaříkova 1028/4 v k.ú. Praha 10 – Hostivař

Dr. Mrňková podala stručnou informaci o usnesení ZMČ Praha 15 ze dne 14.12.2005, č- Z-147, kterým byl schválen záměr odsvěření objektu Tesaříkova 1028/4 v k.ú. Praha 10 – Hostivař.

Dne 23.1.2006 byl SOC MHMP doručen výše uvedený záměr MČ. Byla provedena prohlídka objektu. Jedná se o objekt panelové výstavby ze 70. let, který dříve sloužil jako jesle. Nyní je v objektu zřízeno sociálně ošetřovatelské centrum TEREZA, které provozuje NNO.

Pokud dojde k převodu majetku na HMP, je v záměru SOC MHMP uvedený objekt sloučit provozem s DD Praha – Záběhlice, Sněženková 8.

Jsou však nutné rekonstrukční práce, které si při současné kapacitě 44 míst vyžádají průměrné náklady ve výši 55 mil. Kč. Pokud hydrologický a statický posudek dovolí, je možná i nástavba objektu, kdy by jeho kapacita byla zvýšena na 88 až 93 míst, náklady na rekonstrukci by však dosáhly částky cca 100 mil. Kč.

§    přeřazení 4 projektů z grantů prevence kriminality HMP

Dr. Mrňková informovala o tom, že Komise RHMP pro prevenci kriminality na svém zasedání posuzovala projekty prevence kriminality k financování z grantů prevence kriminality HMP. 4 projekty vyřadila a doporučila jejich převedení do oblasti sociální.

Projekt č. 54 „Podpora mladých rómských matek ohrožených sociopatologickými jevy“ realizátor: ČIKATAR HET, obč. sdružení, SOC MHMP doporučuje zařadit do II. kola grantového řízení v oblasti sociálních grantů.

Projekt č. 55 „Sociální prevence –podpora prevence kriminality“, realizátor: Centrum pro otázky migrace, obč. sdružení.

SOC MHMP nedoporučuje jeho podporu, neboť ze sociálních grantů již došlo k podpoře obdobného projektu a to ve výši 990 tis. Kč. Domníváme se, že další projekty pouze rozmělňují tento základní podpořený projekt, který obsahuje právní, sociální a psychologickou asistenci cizinců.

Projekt č. 15 „Kontinuální sociální práce s občany společensky nepřizpůsobilými a osobami bez přístřeší – program finanční výpomoci na získání osobních dokladů„

Je pro denní praxi velmi užitečný a potřebný. Vzhledem k tomu, že jeho realizátorem je Městské centrum sociálních služeb a prevence, příspěvková organizace HMP, nelze jej z grantů oblasti sociální podpořit. Rovněž obdobná situace je u projektu č. 16 „V Praze doma bez domova 2007 – pouliční průvodce Prahou“.

U obou projektů SOC MHMP doporučuje plné financování z rozpočtových prostředí MCSSP.

 

V závěru jednání dr. Polanecký informoval o schváleném projektu v rámci JPD 3 opatření 3.2 s názvem Manipulace s nebezpečnými odpady, zejména ze zdravotnictví, který umožní vzdělávání sester v nakládání s infekčním odpadem.

Dále byli členové výboru seznámeni s dopisem o.s. Nový prostor, které upozornilo na to, že jejich činnost není zařazena v Analýze soc. služeb. Bylo doporučeno tuto informaci začlenit do kapitoly o bezdomovectví.

Jednání bylo ukončeno v 17.07 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

       

MUDr. Zdeněk Bašný

předseda ZV ZHMP

 

 

....................... ....................... .....................

   PhDr. Monika Janíková       František Bílek

    místopředseda ZV ZHMP    místopředseda ZV ZHMP

 

 

       

MUDr. Alena Váňová

tajemnice ZV ZHMP

24. února 2006
24. února 2006