Zasedání studentského zastupitelstva

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém dnes v nově zrekonstruované zasedací síni přivítal účastníky zasedání studentského zastupitelstva složeného ze studentů Gymnázia Voděradská

  • 6 minut čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

  Magistrát HMP - TZ 19.2. Zasedání studentského zastupitelstva

 

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém dnes v nově zrekonstruované zasedací síni přivítal účastníky zasedání studentského zastupitelstva složeného ze studentů Gymnázia Voděradská

 

V 9:00 hodin již všichni dočasní zastupitelé seděli na svých místech a naslouchali instrukcím k hlasování a jednacímu řádu. V 9:04 zazněla fanfára a k řečnickému pultíku přikročil primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém, uvítal "kolegu primátora Zelenku, dámy náměstkyně a pány náměstky, vážené zastupitele i hosty".

 

"Pravidelně zaznamenávám povzdech veřejnosti nad jistou odtržeností politiků od reálného života. Když se ale podívám na statistiky účasti veřejnosti na přístupných jednáních, zjišťuji, že je velmi nízká. Z toho pro mě vyplývá, že česká veřejnost by se ráda účastnila správy věcí veřejných, ale nejspíš z divanu od televize", řekl primátor Bém ve svém úvodním slově. "Jsem proto velmi rád, že jste dnes tady, že si vyzkoušíte práci zastupitelů a věřím, že vaše generace již bude mnohem více uplatňovat své právo zasahovat do věcí veřejných."

 

Primátor poté krátce pohovořil ke každému tématu, jež si studenti pro jednání zvolili:

- problematika bezdomovců ("To je problém všech větších měst, velmi nás trápí a těším se na rozpravu, kterou si hodlám vyslechnout.")

- doprava v centru Prahy ("Obyvatelé Prahy evidentně milují svá auta, podle statistik připadá na 1 automobil 1,9 Pražana, v absolutních číslech je to více než 600 tisíc aut, která se zkrátka do úzkých středověkých uliček Prahy nevejdou a navíc ohrožují historické centrum města jakožto kulturní památku chráněnou UNESCO.")

- čistota ve městě ("Čistotu ve městě nemůže zajistit sebelepší primátor, nepomohou sebevětší investice, protože čistotu ve městě, nebo její opak, vytváříme my všichni a každý den.")

- možnosti trávení volného času mládeže v hlavním městě ("Jste ti nejpovolanější k tomuto tématu podávat návrhy řešení, obvykle se potýkáme s tím, že i kvalitní koncepce leckdy poněkud mine cílovou skupinu")

- finanční zdroje na půdní vestavbu v Gymnáziu Voděradská ("To je velmi dobré téma, protože pro každého politika platí: "Think globally, act locally.")

 

Na závěr primátor Bém navrhl primátorovi Zelenkovi estetické úpravy budovy gymnázia ve smyslu komentáře k bodu "čistota ve městě" a popřál studentům zajímavý den. "Seznámil jsem se s životopisy některých z vás a musím říci, že to bylo velmi impresivní čtení. Projednávání některých bodů se osobně zúčastním a těším se na všechny výstupy, které z vašeho dnešního zasedání vzejdou. Přeji vám všem plodnou diskusi, věcné argumenty a kvalifikovaná rozhodnutí."

 

Nakonec se primátorovi hlavního města Prahy dostalo poděkování od zástupkyně studentů a mísy z keramické dílny gymnázia.

 

Primátor Jaroslav Zelenka poté konstatoval, že schůze zastupitelstva byla svolána řádně, podle prezenční listiny je přítomna nadpoloviční většina zastupitelů a zastupitelstvo je tudíž usnášeníschopné. Jako první byl předložen návrh na řešení situace bezdomovců. Předkladatel radní Radek Škarohlíd s podporou prezentace promítané na velkoplošných obrazovkách seznámil kolegy se situací bezdomovců v našem hlavním městě a svým návrhem řešení. V tisku Z-3A zpracovaném ve formě obvyklé pro podklady jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy byly navrženy čtyři body: 1. Zřízení centra a azylového domu pro bezdomovce pod správou Magistrátu hlavního města Prahy, 2. Zřízení informačně-kulturního střediska, 3. Zřízení úschovny osobního majetku bezdomovců a 4. zřízení nízko kapacitních ubytoven v rámci každé městské části.

 

Primátor Zelenka zahájil rozpravu. Náhodnému pozorovateli by na dnešním zasedání zastupitelstva nepřipadalo nic divného. Studenti se po místnosti pohybovali naprosto suverénně, zkušeně zakrývali mikrofony při hovoru s kolegou, soustředěně naslouchali řečníkům a věcně formulovali své komentáře a pozměňovací návrhy. Řešila se např. otázka dětí, které se v azylovém domě narodí bezdomoveckým párům, problematika bezpečnosti pracovníků azylových domů a podobných zařízení, nevhodnost koncentrace velkého počtu bezdomovců v jednom objektu i umístění zamýšleného střediska pro bezdomovce v centru Prahy, kde všechny nebytové prostory jsou komerčně využívané...Po diskusi bylo hlasováno o každém bodu zvlášť, všechny byly schváleny a nakonec bylo schváleno i celé usnesení 54 hlasy pro, 7 hlasy proti, 7 přítomných zastupitelů se zdrželo.

 

V návrhu Koncepce na smysluplné využití volného času studentů nad 15 let předkladatelka Buchtelová zdůraznila význam kvalitně stráveného volného času mladých lidí pro zdravý vývoj jejich osobností, předcházení drogovým závislostem, kriminalitě mládeže atd.

 

Zajímavý byl návrh na vytvoření čistících čet, pro něž by bylo možno využít trestaných osob podle odstavce 2, § 338 Trestního řádu č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Problematiky čistoty v hlavním městě se týkal také návrh náměstkyně Červinkové na novelizaci vyhlášky č. 24/2001 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví systém sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Novela navrhovala zvýšení objemu sběrné nádoby na 42 litrů na osobu a týden, zároveň však zakotvovala povinnost odpad třídit, k již existujícím složkám tříděného odpadu přidávala jako další hliník a navrhovala umístění sběrných nádob na tříděný odpad na každé základní a střední škole. Koncepce programu na minimalizaci komunálního odpadu zahrnovala především osvětovou kampaň pro obyvatelstvo a nátlak na prodejce, aby rozšiřovali sortiment nabízený v ekologicky šetrných a recyklovatelných obalech.

 

Další tři tisky se týkaly oblasti dopravy a zabývaly se návrhem omezení dopravy v centru Prahy vytvořením pěší zóny z ulice Jindřišské po křižovatku s ulicemi Panská a Politických vězňů a uzavřením Smetanova nábřeží a Křížovnické ulice v Praze 1, dále návrhem na zpoplatnění provozu na vybraných pozemních komunikacích a zlepšením informovanosti veřejnosti o výhodách využití systému záchytných parkovišť. Všechny návrhy byly chváleny.

 

Primátor Bém k tomu podotkl, že je příjemně překvapen, dle jeho názoru je to snad prostředím, které formuje, v každém případě úroveň vystupování studentů a zpracování materiálů, pro něž studenti využili konzultací s relevantními odborníky, je nad očekávání dobrá. Studenti Gymnázia Voděradská byli ve svém projevu kultivovaní a bezchybně se orientovali v jednacím řádu. V primátora se pro dnešek proměnil student II. ročníku, člen Evropského parlamentu mládeže, Jaroslav Zelenka. Poměr mužů a žen ve studentské radě byl příznivější, než ve skutečné, po bok primátora zasedly 2 jeho náměstkyně, další 3 mladé dámy se představily v úlohách radních. Až na výjimky však tito studenti nesní o politické kariéře.

 

Z dnešního jednání studentského zastupitelstva byl pořizován standardní záznam, který bude primátorovi hlavního města a příslušným radním k dispozici pro případné využití v reálném životě a práci skutečného zastupitelstva.

 

V Praze  19. 2. 2004

 

_________________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

_________________________________________________________________________________________

 

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: T. M. Dvořáčková/ l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
19. února 2004
19. února 2004