Zastupitel Stránský a tajemník Zajíček našli řešení

Člen Zastupitelstva hl. m. Prahy Martin Stránský (US) uplatnil nárok na náhradu ušlého zisku za práci v zastupitelstvu města a pro hlavní město Prahu ve výši 978 tisíc korun. Vzniklo tak několik problémů, z nichž první je ten, že rozpočet města s takovouto výší výdajů na refundace pro zastupitele nepočítal a městská rada proto měla příští úterý projednávat jeho zvýšení. Další problém je potom osobní pro pana Stránského, protože jeho nárok vyvolal i veřejnou polemiku. Po dnešním jednání Martina Stránského s tajemníkem magistrátu Zdeňkem Zajíčkem se situace vyjasnila a oba pánové se rozešli spokojeni s výsledkem.
Tajemník Zajíček k jednání řekl: „Pro vyplácení náhrad platí zásady z ledna roku 1999, podle nichž může zastupitel účtovat za práci pro město až šedesát hodin měsíčně, přičemž výše částky vyplácená za jednu hodinu se u podnikatelů určuje podle jejich daňového přiznání. Z tohoto pohledu jsou všechny nároky, které pan Stránský předložil, oprávněné a má na jejich vyplacení nárok.
Můžeme přitom samozřejmě diskutovat o tom, jaké odpracované hodiny lze účtovat. Dohoda politických klubů k tomu říká, že účtovány budou hodiny přímo strávené při jednání zastupitelstva, komisí, výborů a dalších orgánů. Nebývalo proto zvykem účtovat hodiny strávené přípravou na tato jednání nebo na jednáních mimo radnici. Tyto hodiny se v nároku pana Stránského objevily a o tom jsme dnes diskutovali. V žádném případě přitom nechci zpochybňovat, že pan zastupitel tyto hodiny skutečně odpracoval, ostatně lze to vcelku přesně odhadnout a prokázat výsledky jeho práce a tyto hodiny účtovány být mohou. Nicméně jsme panu Stránskému doporučili tyto hodiny neúčtovat a on tento návrh úřadu akceptoval. Konečnou částku náhrad, kterou bude za práci pro město požadovat, tedy ještě musíme znovu propočítat, ale vyjde zhruba na 325 tisíc korun.“
Martin Stránský nám řekl: „Stojím si za tím, že jsem skutečně odpracoval 557 hodin, což přepočteno podle mých prokázaných příjmů vychází na oněch 978 tisíc korun. A stojím si i za tím, že když někdo chce v zastupitelstvu a pro město kvalitně pracovat, musí se na jednání stoprocentně připravovat a není nekorektní tento čas zahrnout do nároku na refundaci. Ostatně, musel jsem kvůli tomu posílit i svůj tým, protože řada věcí vyžaduje spolupráci dalších odborníků a zastupiteli tak vznikají i jiné náklady, než na jeho čas. Neměním tedy názor na oprávněnost nárokované částky, ale přijal jsem návrh úřadu…Už proto, že pro mne je daleko důležitější pokračovat bez zbytečných polemik v práci, kterou tady děláme. A pokračovat v projektu „Počítače dětem“, který mi teď zabírá nejvíce času a který by mělo zastupitelstvo svým rozhodnutím na začátku října spustit. Proto jsem akceptoval řešení, které už pan tajemník Zajíček sdělil.
A abych se vyhnul jakýmkoli polemikám o tom, že chci z městského rozpočtu získat peníze pro sebe, tak z částky, kterou jako refundaci od města dostanu, odvedu daň a zbývající peníze, což by mělo být asi 200 tisíc korun, použiji pro počítačovou učebnu v základní škole Barrandov. Totéž jsem chtěl udělat s oním necelým milionem korun, o který se jednalo původně, takže mne trochu mrzí, že škola dostane o něco méně, a proto bych uvítal, aby na mé vstřícné gesto reagovalo město podobně. A oněch zhruba 600 tisíc korun, které Praha ušetří, věnovala na tento účel na projekt Počítače dětem.“
Jako radní městské části Praha 5 Martin Stránský prosadil, že všechny školy v ní budou napojeny na internet, škola na Barrandově je součástí projektu a v odpoledních hodinách má její počítačová učebna navíc sloužit i širší veřejnosti.
Zdeněk Zajíček dohodu ocenil a navíc dodal, že problém, o kterém s panem Stránským jednali, není problémem jednoho zastupitele. „Je to obecný problém stanovení pravidel pro čerpání náhrad za ušlý výdělek a myslím si, že musíme připravit nové zásady pro období, které začne s nabytím účinnosti nového zákona o hl. m. Praze. Ten už ale zavede nový princip, podle kterého výši náhrad určí přímo zastupitelstvo svým usnesením. To by mělo být konečným řešením problému.“
Martin Stránský má internetovou adresu: www.martinstransky.cz, kterou na jeho osobní žádost zpřístupňujeme pro případné další dotazy.
Starší informace k věci jsou uvedeny i v našich IN v rubrice Napsali o nás.
25. srpna 2000
25. srpna 2000