Zastupitelský sál hostil mezinárodní konferenci o kvalitě ovzduší v Praze

V době konání kodaňského summitu o změnách klimatu uspořádal Projekt čisté a zelené Prahy veřejnou konferenci o kvalitě ovzduší v Praze.

  • 1 minuta čtení

 

V době konání kodaňského summitu o změnách klimatu uspořádal Projekt čisté a zelené Prahy veřejnou konferenci o kvalitě ovzduší v Praze.  

 

Kromě českých odborníků přijal pozvání také specialista na ovzduší Günther Schermann z Vídně, která se řadí v oblasti životního prostředí mezi nejlépe hodnocené evropské metropole. „Důležité je pro hlavní město Prahu také zapojení se do pokračování projektu Citeair II, jehož cílem je prohloubení spolupráce a výměna zkušeností s orgány místních samospráv EU, zejména s novými členy,“ řekla Mária Kazmuková, specialistka na ovzduší Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Praha je oblíbenou turistickou destinací, hlavně pro své jedinečné historické památky. Zachovaná architektura spolu s kotlinovým uspořádáním (komplikovanou morfologii)  terénu  však představuje výzvu při řešení dopravní obslužnosti a nároků na zdravé životní prostředí. Konference přiblížila úsilí, které vedení města a další organizace vynakládají pro zlepšení životního prostředí pro obyvatele a návštěvníky metropole.

Jak uvedl náměstek primátora hl.m. Prahy Pavel Klega při zahajování konference: „Chceme, aby Pražané dýchali čistý vzduch, proto se snažíme zavádět nejrůznější opatření. Stavíme Pražský okruh, svádíme automobilovou dopravu pod zem, snižujeme prašnost ve městě a v tomto trendu smýšlejí i další organizace patřící hl.m. Praze“. Jednou z nich je Dopravní podnik hl.m. Prahy, který obnovováním vozového parku ulehčuje pražskému ovzduší. 720 nových autobusů SOR EURO 5EEV požadovanou evropskou normu více než splňují. Jinou, přesto neméně ekologickou, cestou se vydaly Pražské služby používáním svozových vozidel s pohonem CNG. „Do konce roku 2010 plánujeme uvést do provozu dalších 14 vozidel a tím se jejich počet navýší na 35,“ uvedl Tomáš Kolinger, obchodní ředitel Pražských služeb.

Praktický blok konference zahájil radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek: „V Praze se v posledních třech letech podařilo snížit zatížení prašnými částicemi PM 10 a menšími mmj. díky opatřením jako je častější úklid komunikací, kolejových těles, plynofikací vozového parku a přeměně topných systémů v rámci projektu Čistá energie Praha. O čistší ovzduší se může postarat každý Pražan, když namísto jízdy autem využije městskou hromadnou dopravu nebo bicykl.“

Na konferenci byla také prezentována ročenka o životním prostředí, kterou vydává Magistrát hl.m. Prahy ve spolupráci s firmou SIKS a.s. a je volně k dispozici na internetových stránkách Magistrátu hl.m. Prahy.

 

 

V Praze, 11. 12. 2009

 

11. prosince 2009
11. prosince 2009