Záznam z jednání Výboru dopravy ZHMP, ze dne 18.11.2004

Přítomni: Ing. Laudát, p. Šteiner, p. Zajíček, p. Ambrož, Mgr.Černý, p.Gál, Ing. Hejl, p.Slezák (odchod v 17,00 hod), RNDr.Bursíková (od 16,30 hod).

Omluveni.  prof. Ing. Moos, CSc., RNDr. Habrnál

Přítomni přizvaní:  Prof. Ing. Přibyl, CSc, Ing. Jílek, Ing. Prokel, Ing. Adámek, Ing. Heroudek,  Ing.  Pivec, Ing. Novák, Ing. Pliška

Úvodem:

Ing. Laudát, předseda VD ZHMP zahájil jednání v 16,15 hod, přivítal přítomné a vyzval k připomínkám k zápisu z minulého řádného jednání výboru.

Nebyly uplatněny žádné připomínky.

Hlasování:  Pro  7  proti 0  zdržel se hlasování  0

Informoval o mimořádném společném jednání výborů VÚRM a VD ZHMP za účelem schválení navrhovaných změn ÚPn – velká povodňová změna, změny ÚPn na trasu Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. VD ZHMP neschválil změnu ÚPn č.0652/00 Císařský ostrov- budoucí řešení kapacity Ústřední čistírny odpadních vod.

Návrh záznamu z mimořádného jednání byl rozdán k připomínkám.

Program jednání:

  1) Projekty dopravní telematiky. 

  2) Návrh rozpočtu hl.m. Prahy – kap. 03 – doprava.

   3) Projekty financování dopravních staveb (severozáp. část MO).

 

K bodu 1) vystoupil Prof. Ing. Přibyl, CSc, ELTODO EG, a.s.

Představil základní dokument, který vznikl ve spolupráci s ÚDI hl.m. Praha, TSK hl.m. Praha, FD ČVUT prof. Ing. Moos a ELTODO EG, a.s.

Uvedl, že v hl. městě Praze se v minulých letech definovalo 11 hlavních oblastí pro rozvoj telematiky. Detailně se zmínil o oblastech, ve kterých došlo k progresu.

V roce 2001 vznikla studie dopravní telematiky na území hl.m. Prahy. Bylo definováno 11 uživatelských oblastí. Usnesením Rady HMP z roku 2002 byly schváleny Zásady pro rozvoj dopravní telematiky. ÚDI HMP byla vydána brožura, která definuje, co by se mělo v Praze dělat.

Podrobně byly představeny oblasti a  jednotlivé systémy a zhodnocen jejich současný stav. Např. pokud se týká tunelových systémů jsou zabezpečeny z hlediska bezpečnosti na úrovni odpovídající evropským parametrům (viz tunel Mrázovka).

Závěrem zdůraznil, že telematický systém je v hl.m. Praze budován. Bez optimalizace dopravy by město nemohlo být.

V závěru prof. Ing. Přibyl uvedl hlavní taktické cíle telematiky:

Dokončení dopravně informačního centra s výstupy na internet, zátěžovou mapu RDS-TMC, proměnné informační tabule a systémem WAP .

Pilotní ověření doby jízdy a přenos na proměnné informační tabule.

Pilotní experimenty v rámci GALILEA.

Analyzování, zda je profit ze zvýšení bezpečnosti, když je rychlost snížena.

Práce na funkční integraci řízení města s Pražským okruhem.

Práce na elektronické verzi architektury Prahy, přístupné všem dodavatelům.

Aktualizace plánů v jednotlivých oblastech.

Vyhodnocování kvality dopravy, tj. dopravní zatížení, které bude sloužit i k vyhodnocování investic jako podklad pro jednání se státem.

V diskusi vystoupili:

Ing. Jílek – doplnil výklad tím, že upozornil na vázanou preferenci MHD, tj. na jízdu usměrňovanou v souladu s jízdními řády.

P. Zajíček -  připomenul požadavek z minulého projednávání dopravní telematiky a to z hlediska většího dopadu na ulicích. Informační tabule neposkytují dostatečné dopravní informace. Dotaz, v čem je chyba, zda je systém vzájemně propojen. Připomenul usnesení VD ZHMP z minulého roku na změnu užívání HŘDÚ pracovníky TSK hl.m. Prahy.

Prof. Ing. Přibyl – server je na HŘDÚ, v současné době by měla dávat informace PČR, generovat nápisy. Ovládání by mělo být integrováno do dispečinku TSK.

Ing. Prokel – reálně jsou vidět výsledky – preference tramv. dopravy. Uvedl, že se daří zvyšovat průměrná technická rychlost tramvají, která se blíží 20km/hod. Zkrácení jízdních dob, které je připraveno od nového grafikonu, tj. od 12. prosince přinese reálnou úsporu 12 tramv. vozů. Poděkoval všem, kteří se realizovanými opatřeními o toto přičinili. 

Ing. Laudát se zmínil o přijatých závěrech z jednání VD ZHMP z 18.9.2003, kde VD ZHMP žádal Radu HMP, aby iniciovala vznik jednotného řídícího dopravního dispečinku HMP pro řízení dopravních systémů města z jednoho centra s obsluhou zaměstnanci  TSK HMP.

Ing. Sládek potvrdil, že jednání o převodu probíhají, není to však v rozsahu, jak si představují.

Ing. Laudát – dotaz na Ing. Jílka, jak je připravena další realizace technického zabezpečení  preference tramv. dopravy a na ÚDI HMP zda existuje vyhodnocení dopravních efektů, ekologických a ekonomických, kde jsou realizovány projekty telematiky.

Ing. Jílek - preference je omezena s ohledem na dostupné fin. prostředky.

Ing. Pivec – k preferenci MHD jsou dostatečné podklady i vyhodnocení včetně dopadů na živ. prostředí, u ostatních systémů není rozsah nasazení velký, je to v oblasti pilotních projektů, nebo jsou k dispozici údaje projektů srovnatelné se zahraničím, kde jsou telematické systémy zaváděny.

RNDr. Bursíková- zodpovězen dotaz na elektronickou architekturu.

Přijato usnesení:

Výbor dopravy ZHMP :

1)  bere na vědomí informaci prof. Ing. Přibyla, CSc o realizovaných a připravovaných projektech městské telematiky,

Hlasování:  Pro 9  proti 0  zdržel se 0

2)  ve smyslu svého usnesení ze dne 18.9.2003 trvá na převedení užívání HŘDÚ do kompetencí TSK hl.m. Prahy

3)  žádá Radu HMP a TSK hl.m. Prahy, aby bylo vytvořeno prostředí, aby tento proces proběhl v co nejkratším termínu. 

Hlasování:  Pro 8  proti  0  zdržel se  0

Ing. Laudát požádal radního Šteinera, aby v tomto smyslu byl TSK HMP připraven materiál do Rady HMP a proběhlo jednání primátora hl.m. Prahy s představiteli PČR.

Ing. Hejl – navrhuje problematiku projednat též v bezpečnostním výboru ZHMP.

Dále bylo přijato usnesení:

Výbor dopravy ZHMP:

-  podporuje taktické a strategické cíle telematiky k realizaci.

Taktické cíle:

  • Dokončení Dopravního informačního centra s výstupy RDS-TMC (07/2005), Internet, WAP, proměnné informační tabule (PIT)
  • Pilotní ověřování dob jízdy (Travel Time) a přenos na PIT
  • Pilotní experimenty v rámci satelitního určování pozice; projekt GALILEO – optimalizace dopravy, preference MHD
  • Analýza dopadů a rozšiřování úsekového měření rychlosti
  • Funkční integrace řízení města s Pražským okruhem
  • Zpracování elektronické verze architektury Prahy
  • Aktualizovat  plány v jednotlivých oblastech.

Strategické cíle:

  -  systematický rozvoj každé z 11 oblastí v následujících letech

Hlasování:  Pro 8  proti  0  zdržel se  0

K bodu 2) Návrh rozpočtu kap. 03 – doprava na rok 2005  vystoupil radní Šteiner.

Uvedl, že doposud probíhají jednání k rozpočtu a proto písemné podklady zatím nejsou k dispozici. Celkový rozpočet města na rok 2005 činí 9,1 mld. Kč.

Omezil se pouze na globální čísla, která v porovnání s letošním rokem nejsou optimistická i vzhledem k tomu, že bylo přijato rozhodnutí o nezapojování cizích zdrojů do nových rozpočtů s výjimkou úvěru u Evropské investiční banky na stavbu IV C2. Po dokončení prací na tunelu Mrázovka a Barrandovské tramvajové trati nebudou nové emise obligací vypisovány ani nové úvěry na páteřní komunikace. Akcent by měl být kladen na spoluúčast státního rozpočtu, resp. na udržení podílu státu v letošním roce.

Na investice bude v příštím roce k dispozici zhruba třetina prostředků letošního roku.

Z necelých 5 mld. Kč  půjde cca 1,2 mld. Kč pro OMI na stavby základního dopravního skeletu, polovina je na dofinancování Mrázovky, zbytek na II. A III. stavbu Strahovského tunelu a dokončení průzkumné štoly pod Letnou. Z prostředků SFDI bude financována Vysočanská radiála a mimoúrovňová křižovatka Liberecká.

Pro TSK bude necelých 800 mil. Kč + na mimoúrovňovou křižovatku V.Chuchle a Roztocká.

Jednou z větších akcí je připravovaná rekonstrukce Štefánikova mostu.

Pro DP hl.m. Prahy jsou kromě metra redukovány prostředky na dokončení stanice metra depa Hostivař.  Dále se uvažuje s prostředky na nákup a modernizaci vozidel metra a tramvají.

S výjimkou staveb páteřních komunikací a metra nebude možné jiné investiční akce zahajovat.

Diskuse:

P. Zajíček - jakékoliv zastavení nesporných investičních akcí tyto investice prodraží. Projekt PPP je nutno využít. Případné nabídky investorů mohou akci prodražit, i když teď fin. prostředky ušetříme.

Radní Šteiner -  PPP má své výhody a nevýhody. Máme vybraného poradce pro severozápadní části MO Zastupitelstvo HMP rozhodne jakou metodou tuto stavbu bude řešit

(bude diskutováno v dalším bodě jednání). Páteřní dopravní stavby lze realizovat z cizích zdrojů, bez nich nelze realizovat tyto stavby.

Ing. Laudát uvedl příklady růstu cen a  podotkl, že ceny investic jsou nepřijatelné, neboť se stejným způsobem nenavyšují příjmy města. Upozornil na obrovský vnitřní dluh na komunikacích, který roste. Těžká nákladní doprava devastuje podružnou komunikační síť.

Budou učiněny kroky, aby se plně rozvinula výstavba Pražského okruhu.

Bylo přijato usnesení:

Výbor dopravy ZHMP:

1)  bere na vědomí informaci radního Šteinera o přípravách rozpočtu a zejména o zvažované redukci investičních zdrojů na rok 2005

Hlasování:  Pro 8   proti  0  zdržel se  0

2)  za současnou prioritu hl. m. Prahy považujeme další podporu hromadné dopravy a budování základního skeletu pro individuální automobilovou dopravu jako absolutní prioritu

Hlasování:  Pro 7  proti  0  zdržel se  1

3)  doporučuje zvážit zapojení nových cizích zdrojů do rozpočtu HMP na financování základních dopravních staveb na území hl.m. Prahy v roce 2005, mj. i  z důvodu rizika výrazného prodražení těchto staveb v případě odložení jejich realizace.

 

Hlasování:  Pro 7  proti  1  zdržel se  0

 

K bodu 3) Projekty financování dopravních staveb (severozápadní část MO) vystoupil pracovník odboru rozvoje dopravy MHMP Ing. Novák.

Informoval, že práce jsou v polovině první fáze, dokončuje se finanční model této části okruhu. Vybraná firma Atkins předvede polovinu své práce odborníkům na workshopu dne 8.12.2004 v zasedací síni MHMP, kde předvede odborníkům výsledky své práce.

 Radní Šteiner potvrdil, že první výsledná zpráva by měla být známa do konce listopadu. V lednu proběhne informace pro ZHMP. Vše bude projednáváno i ve finančním a dopravním výboru. I. etapa je legislativně právní, ze které vzejde, zda je zde z hlediska legislativního možnost realizace. Aktuální je, aby v případě rozhodnutí města pro tento model, mohlo vypsat transparentní mezinárodní tendr na firmu, která by tuto část vybudovala, případně provozovala s následným předáním městu. V příští roce bude probíhat diskuse, který model bude přijat.

Dále vysvětlil RNDr. Bursíkové v čem spočívají práce firmy Atkins a to zejména ve statutu poradce právních, ekonomických a technických záležitostí. Atkins bude zodpovědný za to, že jsou všechny dokumenty týkající se tendru v souladu s naší i evropskou legislativou.

Ing. Hejl – upozornil na případnou možnost nerealizace navrženého způsobu předvedeného na workshopu v prosinci a doporučuje sledovat tento problém průběžně a informovat výbor dopravy např. již na lednovém výboru.

Radní Šteiner upřesnil, že připravovaný workshop je čistě profesní, vítá účast zastupitelů na tomto jednání (pozvánka bude členům rozeslána), městská prezentace proběhne v lednu.

Po další diskusi k tomuto bodu jednání nebylo s ohledem na jeho informační charakter přijato žádné usnesení.

Různé:

   Ing. Hejl – upozornil před zasedáním ZHMP na TISK uvedený pod bodem č.16 - vyrovnání běžných finančních prostředků na mzdy v souladu se všemi ujednáními, která probíhala v I.pol.roku v DP HMP a navrhl jeho podporu.

Přijato usnesení:

VD ZHMP podporuje TISK uvedený pod bodem č.16 ke kladnému projednání v ZHMP.

Hlasování:  Pro 8  proti  0  zdržel se  0

 

Jednání VD ZHMP bylo ukončeno v 18,05 hod.

 

  Příští zasedání Výboru dopravy ZHMP se koná

   9.prosince  2004  od 16,00 hod

  v zasedací síni Nové Rady I. patro, Mariánské nám. č.2

 

Program:  1) Rozpočet hl.m. Prahy – kap. 03 - doprava

  2) Příprava dopravních staveb na území hl.m. Prahy.

 

Zaznamenal : Ing. Pliška v.r.

 

Podpisy: Ing. Laudát v.r.

 

26. listopadu 2004
26. listopadu 2004