Záznam z tiskové konference dne 20.1.2004 – 16.00

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Záznam z tiskové konference dne 20.1.2004 – 16.00

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová, tisková mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy

„Dobrý den, vážení přátelé, dovolte, abych vás přivítala na třetí tiskové konferenci letošního roku, přivítala také pana náměstka Bürgermeistera, pány radní, pana Němce, Slezáka a ředitele magistrátu pana ing. Trnku. V úvodu bych poprosila pana inženýra Bürgermeistera o úvodní slovo k radě a k jeho dokumentům, které měl v radě.“

 

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

„Ještě jednou dobrý den, rada netrvala dlouho, my se dostáváme po propadu zapříčiněným vánočními svátky teprve do tempa, tak příště snad bude zajímavých informací více. Já mám písemně zpracovány pro vás dvě informace, jedna se týká  rozjetí grantů na opravu kulturních nemovitých památek a i nemovitostí v památkové rezervaci, které nějakým způsobem potřebují pomoci, jejichž majitelé chtějí odstranit jejich nevyhovující vzhled. Ta pravidla jsou oproti minulosti už odblokována od povodňového limitu, rozšířena právě o to, že i vlastník objektu, který není na seznamu nemovitých kulturních památek ministerstva kultury, může o grant žádat, pokud je v památkové rezervaci nebo památkové zóně. Já si myslím, že je to velmi široko pojaté, granty jsou určeny pouze jiným vlastníkům než je obec nebo stát, abych to takto vymezil. Pravidla soutěže jsou nastolena úkolově, aby v prvním kole se udělal hrubý filtr, pak se požádalo o podrobnější podklady, zvláště rozpočtové,

aby uchazeči, kteří mají své téměř jisté, pak mohli upřesnit, že jejich žádost je reálná, že ji budou schopni vyčerpat a vyčerpat hospodárně, aby se nestávalo, že přidělíme granty a ony se nám pak koncem roku vrací. Je to škoda, propadne to pak do výsledku hospodaření hlavního města Prahy, termín uzávěrek po prvním kole je 31.1., celková částka rozpočtu je 60 mil. na tento typ grantu a většinou stejně rozdělujeme peníze ve více kolech, málokdy, nebo ještě se nepodařilo v prvním kole najít dost rozumných a pravidla splňujících žádostí na finanční prostředky tak, aby se celá částka spotřebovala v prvním kole. Druhý, téměř už standardní bod, tentokrát mohu odpovědět na rok trvající dotazy, vybrali jsme dodavatele na výstavbu povodňové linie Rohanský ostrov k Libeňskému mostu. Zvítězila nabídka Metrostavu, musím říct, že všech osm soutěžících podalo velmi kvalitní nabídky, rozptyl ve všech těch parametrech soutěžních byl homogenní, abych tak řekl, a co je podstatné, 15.3. se začne stavět. Rohanský ostrov je uklizen, ty velké deponie, které tam překážely stavbě, už Dopravní podnik a firmy, co to tam skladovaly odvezly, termín stavby je tuším 330 dnů, takže v polovině ledna příštího roku bude Karlín alespoň v té stavební části chráněn proti takové vodě, kterou jsme zažili v roce 2002. Jelikož tu není kolega Paroubek, tak bych za sebe hrozně rád řekl, že jedna povodňová věc se operativním rozhodováním rady ukončila, ona to není zpráva nápadná, ale ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo ještě do dotačního programu na jednorázovou pomoc na opravy bytového fondu poškozeného povodněmi. To je dotační titul, který jde sice přes město městským částem, ale tam se dál distribuuje do dubna minulého roku přijatým žádostem na tuto jednorázovou pomoc od vlastníků bytů ve vyplavených částech Prahy. Zřejmě ten program tímto končí, ale město, hlavní město dostalo 185 mil., a když už to sečte, tak to vypadá, že jsme schopni vyplatit 80 % z maximální částky, který tento program sliboval a po roce všelijakých výtek a výtek z ministerstva pro místní rozvoj jsem rád, že mohu konstatovat, že i tento program, který ministerstvo v povodňové situaci vyhlásilo, vypadalo to, že není kryt prostředky ze státního rozpočtu, tak svým způsobem splnil účel, i když teda bohužel s ročním zpožděním, než asi majitelé domů přesně očekávali, ale zase na druhou stranu zaplať pánbůh za to, že to není větší ostuda. Děkuji.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Já taky děkuji, je čas pro otázky, máte otázky? Pan Janiš.“

 

Janiš, Právo

„K těm zábranám, jak budou dlouhý, jestli budou ty hliníkový stěny mít ještě nějakou podrobnost?“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Etapa, kde dneska rada rozhodla o dodavateli, v podstatě začíná u toho Danube House, to je ta novostavba za Hiltonem směrem k řece, takový ten dům s břitem, střechou připomínající lední můstek, a končí u Libeňského mostu. Další etapa potom je komplikovanější, to je uzávěrka Libeňského přístavu a s přečerpávajícími stanicemi, bylo vyhlášeno výběrové řízení, během měsíce se tam připravovala dokumentace na zadání takové obchodní veřejné soutěže, čili to je linie od Libeňského mostu v podstatě na hranici s Novým Městem, na hranici Prahy 8 a Prahy 1. Je to z převážné části sypaná hráz, což je vlastně v rámci Prahy hlavní místo použití tohoto typu konstrukce, já se docela těším, protože až se to dodělá, tak se přirozeně mohou cyklisté dostat z centra města až k Rokytce, další pokrok. Kdo se tam teď zkoušel dostat na kole, tak to tam moc nejde, tak to bude jeden z takových vedlejších účinků nutné investice na to, aby hlavně v Karlíně měli vlastníci domů, uživatelé domů, nájemníci bytů, budoucí investoři jistotu, že do Karlína má smysl investovat a že v Karlíně má smysl hledat svoji budoucnost ať v žití, v podnikání nebo v držení majetku.“

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte další otázky? Pokud ne, tak já bych požádala pana radního Němce, který má myslím velmi zajímavý materiál po dnešní radě.“

 

RNDr. Igor Němec, radní hlavního města Prahy

„Dobré odpoledne, dámy a pánové, dnešní rada skutečně, jak řekl kolega Bürgermeister, nebyla bohatá na počet bodů, ale obsahově myslím, že ano. Já bych označil dnešní den na základě rozhodnutí rady jako svátek české kultury, schválně říkám české, protože to, jak hlavní město Praha v rámci svého grantového systému podporuje nezávislé subjekty v oblasti kultury, je v této zemi unikátní, co do částky

a co do počtu projektů, samozřejmě i s ministerstvem kultury. Takže dnešním rozhodnutím rada rozhodla, že ze 414 žádostí o granty v oblasti kultury, máte podrobnou tiskovou zprávu, tak bylo kladně vyřízeno 203 a byla rozdělena částka, jenom upozorňuji, to je první kolo – 51 335 000 korun. Když si vezmete tu zprávu do ruky, tak ona je velmi sofistikovaně napsána, správně se hovoří o 14,3 mil. korun, ale vy už asi všichni víte, že některé pravomoci má rada, některé zastupitelstvo. Ale rada rozhodne o uvolnění částky 51 mil. korun s tím, že částky nad 200 tis. korun musí schválit zastupitelstvo. Čili znovu opakuji 414 žádostí, 51 335 000 korun přidělená částka 203 projektů. V rámci této tiskové zprávy jsme vybrali některá témata, abyste věděli, co všechno hlavní město Praha podporuje. Já bych řekl jenom jednu takovou zajímavost, kterou v tiskové zprávě nenajdete. Čas od času hlavní město Praha vypisuje také téma v oblasti literatury. Většinou ne, ale letos to téma bylo a tam překvapivě, nebo výjimečně, na rozdíl od minulosti se schválily tři projekty v oblasti literatury, které Praha dřív nepodporovala, protože udělovat granty v oblasti literatury je velmi složité, protože žádostí přijde obrovské množství, pragensií se vydává také obrovské množství a trochu komise si neví rady, jak posuzovat, který je lepší. Tentokrát to ale bylo všem jasné, chtěl bych říci, že v oblasti publikace pragensie se rada rozhodla podpořit vydání publikace slavné pražské vily částkou 200 tis. korun, publikaci Kubistická Praha také částkou 200 tis. korun, a úplně největší částkou 300 tis. korun v oblasti  pragensií knížku Kapitoly o vrcholné gotice. My jsme se v rámci komise zabývali těmito tématy velmi intenzivně a měli jsme pocit, že toto jsou tituly, které skutečně doplňují to spektrum pragensií, které neustále i bez podpory města vycházejí. To je jenom taková perlička, jinak jsem samozřejmě připraven odpovídat na dotazy.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte otázky?“

 

otázka bez mikrofonu

 

RNDr. Igor Němec

„Ano, oblast filmu, to je podobné téma jako s pragensiemi, že si nevíme moc rady, abych to řekl přesně. Tzn. město ne každý rok vypisuje toto téma, letos jsme se rozhodli, že vypíšeme téma jak pragensie, tak film, jestli nepřijde nějaký nápad. Problém filmu je ten, že žádosti, které přicházejí, jsou o obdobné finanční prostředky. A dát malou částku je vlastně vyhazování peněz, takže nikomu nepomůže a dát velkou částku, to už by opravdu bylo, že bychom mohli předstoupit před všechny, před novináře, že to je zrovna věc, kterou chceme podpořit a taková věc nepřišla, když se podíváte na ty žádosti. Čili jinými slovy zkusili jsme letos vyhlásit toto téma, pravděpodobně příští rok zase nebude, protože to už je na možnosti hlavního města Prahy tuto oblast podporovat.“

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte další dotazy? Pokud tomu tak není, tak já bych dala slovo panu radnímu Slezákovi a jeho aktuálním informacím.“

 

Jan Slezák, radní hlavního města Prahy

„Dobrý den, takže já nemám teda z rady nic, ale protože jsem telefonicky bombardován ze strany vašich kolegů ohledně situace, která se rozvinula ve Středním odborném učilišti, ul. Lipí, kde je ředitelkou paní Volfová, tak můžu sdělit, máme nějaké předběžné poznatky, určitě jste zaznamenali něco z ČTK, nebo z Večerní Prahy, máte tady nějaké poznatky z předběžné kontroly, my jsme tam původně poslali kontrolu na granty, kde shledala nedostatky vůbec v provozu internetové kavárny, na kterou dostala škola 700 tis. korun, ale v souvislosti s tím se objevilo nevyúčtování těchto grantových finančních prostředků i některé doklady, které tam jaksi nepatřily, takže po poradě v pondělí s vedením, jednak ředitelkou paní Ondráčkovou a s ředitelkou odboru školství paní Hostašovou, jsme tedy nařídili komplexní kontrolu veškerého účetnictví. Tzn. všech  investic a všech finančních prostředků, se kterými vlastně škola hospodaří. Musím říct, že k dnešnímu dni máme zjištěno, že z těch dokladů na nákup knih nesouhlasí řekněme knihy v hodnotě, nebo ony tam ty knihy nejsou, jsou tam pouze doklady na 82 464 korun, které nesplňují náležitosti, které splňovat mají, na těch dokladech je třeba napsáno, řeknu příklad, knihy nakoupené 4.4.2003 bez jakéhokoliv uvedení počtu, částka 6323 Kč, a těch dokladů je asi 15. Takže na základě toho jsme nařídili celkovou kontrolu, co mám informace z dnešního dne, tak jsou tam duplicitní platby ve mzdových prostředcích, není k dnešnímu dni, což je tedy překvapivé, uzavřena inventarizace, která měla být hotova k 15.12, protože na základě této kontroly jsme chtěli zjistit vlastně zaevidování všech nákupů, všechno mělo být vlastně v inventuře, takže tato inventura uzavřená není, tak se tam těžko dohledávají některé věci. Další problém, který se vyskytl, to jsem se dozvěděl asi před půl hodinou, je problém s azylovým domem, který tam je umístěn, je tam 40 matek s dětmi, tam bude nějaký problém, který budeme muset v nejbližší budoucnosti řešit a tak, jak jsem zjistil, jsou tam ještě problémy periodické činnosti a to zejména u učňů druhého ročníku, kteří vykonávají praxi, vlastně nedostávají odměnu za produktivní práci, což je tedy porušení vyhlášky. Pak je tam problém v tom, že učni tu praxi mají a to do 21 hodin do večera, což je porušení vyhlášky, myslím si, že by ji měli mít do 19 hodin, jestli se nepletu. Dále je tam problém v tom, že některé učebny se učí 9 hodin v jednom dni, což je zase porušení vyhlášky 354, a je tam problém, že jsou tam špatně fázované přestávky, tzn., že po třetí hodině má být 15 minutová přestávka a to tam není. Domluvili jsme se, že zítra tam půjde Česká školní inspekce na celý den a dohlédne, jak tam vůbec funguje pedagogická problematika. Jestli se nepletu, tak by tam dokonce zítra měli být lidé z odboru školství a měla by tam nastoupit hloubková kontrola z odboru SKIA, z kontroly a z interního auditu tady na magistrátu. A to je na základě nařízení paní ředitelky ing. Ondráčkové. Takže takhle nějak ty zprávy, abyste měli přehled, co tam funguje a proč jsme tam tu kontrolu pozvali, protože byla spousta dotazů, proč jsme se tak rozhodli a proč jsme tu kontrolu rozšířili. Z toho důvodu, protože jsme našli nějaké doklady, které neměly co dělat při účtování těch grantových finančních prostředků.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Já děkuji, máte dotazy?“

 

Hympl, MFD

„Já se chci zeptat, vy to nazýváte trochu eufemisticky „nedostatky v provozování internetové kavárny“. Co tím máte konkrétně na mysli?“

 

Jan Slezák

„Mám tím na mysli to, já jsem měl informace od paní ředitelky, že byla otevřena někdy v září, pak že vlastně nařídila, že se částečně kavárna uzavře, protože se tam budou měnit okna, což bylo samozřejmě v plánu, ale ta okna se do dneška neměnila a podle zjištění, které mám, kavárna prakticky vůbec nefungovala.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, další otázky?“

 

 

Tomanová, Večerník

„Já bych se ráda zeptala, jestli se kontrola bude zaměřovat také na intenzivní kontrolu uzavírání pracovních smluv, protože podle mých zdrojů měl na této škole pracovat na manažerskou smlouvu bývalý parlamentní asistent bývalé paní poslankyně a měl pracovat na jiné druhy smluv, které nejsou zákonné.“

 

Jan Slezák

„Já to řeknu takto. Já to nemám písemně samozřejmě ještě od těch, kteří tam prováděli od včerejška kontrolu, ale mám to pouze na základě telefonického rozhovoru, který jsem měl asi před třemi hodinami, je tam, podle toho, co mi řekli, tak předběžně je tam asi odhadem 300 a více, s odhadem tedy 300 – 500 dohod o činnosti a je to asi pro devět lidí. Máte pravdu, je tam manažerská smlouva, která ve školství absolutně nemá co dělat, podle toho, co tam zjistili a samozřejmě tam jsou i dohody o činnosti a dohody o provedení práce, které jsou třeba ne na jednu osobu, takže ta kontrola se na tohle všechno zaměřila, takže se zkoumají veškeré podklady, protože jak jsem si zapsal, odhad pracovníků kontroly je, že za rok 2003 existuje víc jak 300 dohod o činnosti nebo dohod o provedení práce, byla uzavřena jakási manažerská smlouva, která není v souladu s předpisy. Podle předběžných informací bylo na dohodách vyplaceno 1 400 tis. korun, to nebyly finanční prostředky jenom ze mzdových prostředků. Takže je to tam zvláštní, ale asi ta kontrola se na toto zaměřuje a zítra, až bude předávat odboru SKIA, tak samozřejmě všechny tyto informace si předají do podrobností a ty půjdou úplně do hloubky, aby se zjistilo, jestli dohody nebyly vypláceny i z jiných prostředků, k dnešnímu dni to ještě nevíme.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte další otázky? Pokud tomu tak není, tak děkuji panu radnímu Slezákovi a předala bych slovo panu náměstku Paroubkovi, kterého dodatečně vítám.“

 

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města Prahy

„Děkuji pěkně, já se omlouvám, jsem teď na schůzi svého klubu své strany tady na pražské radnici, takže si myslím, že můžeme konečně přejít k těm osvěžujícím věcem, kterými většinou věci ekonomické jsou. Samozřejmě v uvozovkách. Takže já se pokusím vybrat ty věci, které jsou pro vás zajímavější, několik záležitostí ekonomických. Tak především bych chtěl upozornit na věc, která byla dlouho kontroverzní a bohužel, ze strany ministerstva pro místní rozvoj dlouho řekněme řešena a nyní se blížíme ke konečné finální fázi. O co se jedná? O dotace do povodňových fondů. Chtěl bych připomenout, že požadované dotace, které máme, k 30. září dosáhly částku téměř 688 mil., požadovali jsme je tak, jak přišly žádosti od občanů na ministerstvo místního rozvoje. Dostali jsme zatím do konce minulého roku 350 mil. a v tomto momentě můžeme navýšit o více než 225 mil. korun. Takže celkově budeme moci v krátké době po schválení zastupitelstvem už rozdělit těch dalších 225 mil. a celkově to bude částka 575 mil., čili 84 % dotace z celkového požadavku, což už je velmi slušné číslo. To bych řekl, že je velmi slušný počin od ministerstva místního rozvoje a jenom doufáme, že přijde zbývajících 16 %, zejména doufají naši spoluobčané. Druhá věc, u které bych se chtěl v krátkosti zastavit, je půjčka od Evropské investiční banky, jedná se o tu půjčku Evropské investiční banky, která byla určena na odstraňování povodňových škod. V tiskové zprávě, kterou jste dostali, nechci tady o tom dlouho hovořit, bych chtěl připomenout, že první tranše půjčky, máte tam uvedeno,  byla 1 601 mil. korun. Máte naznačeno, na co byly ty peníze čerpány. V tuto chvíli při druhé tranši Evropské investiční banky bude uvolněno 260 mil. 176 tis. korun na financování bytového objektu Triangl, který je situován v MČ Praha 17, kde jsou vlastně umístěny z velké části byty, které slouží fyzicky k náhradě bytovému fondu, který byl nenávratně zničen povodní. To je velice stručně k těmto dvěma důležitým materiálům.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, poprosím vás o otázky? Jestli žádné nejsou, tak oficiální program dnešní tiskové konference je dnes vyčerpán, takže se ptám znovu a naposled, máte ještě nějaké otázky? Takže pokud tomu tak není, já vám děkuji a těším se příští úterý na shledanou.“

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: I. Chalupská / i. 2972
OPR MHMP
Tel.: 236 002 348, 236 002 356, 236 002 127, 236 002 760, 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

22. ledna 2004
22. ledna 2004