Záznam z tiskové konference dne 20. 4. 2004 – 16.00

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Záznam z tiskové konference dne 20. 4. 2004 – 16.00

 

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

Dobrý den, dneska odpoledne se zpožděním, které lze tolerovat, vešel jsem se do deseti minut. Zahajuji dnešek. Vzal jsem si takto rychle mikrofon, protože jsem přišel pozdě, tak abych se omluvil za svůj pozdní příchod. Jinak předávám mikrofon.

 

Jana Kobesová, mediální asistentka primátora hlavního města Prahy

Dobrý den, chtěla bych vás přivítat na pravidelné tiskové konferenci po zasedání rady hlavního města Prahy a protože pan náměstek Paroubek spěchá, tak bych mu předala slovo jako prvnímu.

 

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města Prahy

Já děkuji, protože za chvíli mám ještě jednání s některými městskými částmi, tak se omlouvám. Já nebudu dlouho zdržovat. Máte dvě krátké tiskové zprávy. Jedna se týká zvýšeni rozpočtu Prahy na stavbu metra. Je to vlastně 196 miliónů korun, které jsou určeny na dostavbu, dokončení provozního úseku trasy metra IVC1. Je to vlastně poslední část peněz z té půjčky Evropské investiční banky, která nebyla zapojena do výstavby metra trasy IVC1, čili abych to řekl konkrétněji, výstavby etapy Nádraží Holešovice – Ládví. Je to vlastně jeden z předpokladů dofinancování této akce a samozřejmě se snažíme ještě v termínu do 30. 4. – bez vyšší DPH – zaplatit faktury. To je jedna z těch krátkých zpráv.  Druhá, to jsou povodňové dotace, které byly převzaty nebo budou převzaty od Státního fondu rozvoje bydlení do povodňových účtů městských částí. Já bych chtěl říci, že před více než rokem jsme začali mít určité problémy s Ministerstvem místního rozvoje, které spočívaly v tom, že jsme požadovali vyšší částku na povodňových účtech – do povodňových účtů městských částí, než kterou bylo schopno Ministerstvo místního rozvoje ze svých finančních účtů pokrýt. Žádali jsme téměř 686 milionů korun, což jsou peníze, které jdou jednotlivým fyzickým osobám na rekonstrukci jejich domů, jejich zničených obydlí, nebo poškozených povodněmi obydlí. V jednotlivých tranších jsme dostávali od Ministerstva místního rozvoje určité částky, až jsme se došplhali na sumu 575 milionů korun. Dnes konečně dostáváme poslední tranši 111 milionů korun. To je smysl toho materiálu, který samozřejmě ještě včetně rozčlenění na městské části bude v závěru tohoto měsíce pro zastupitelstva. Takže chtěl bych ocenit také Ministerstvo místního rozvoje – sice trošku pozdě, ale přece našlo zdroje, a myslím si, že občané, kterých se to týká, kteří byli poškozeni povodněmi, budou spokojeni. To je vše.

 

Jana Kobesová

Prostor pro vaše otázky pro pana náměstka. Žádné otázky? Tak bych předala slovo panu náměstku Bürgermeistrovi.

 

Ing. Jan Bürgermeister

Já bych si dneska asi nechal slovo jako poslední. Moje body jsou celkem přehledné. Nejvíc toho má dneska nejzajímavějšího kolega Blažek, takže by bylo asi lepší to uspořádat takto.

 

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy

Jestli mohu? Mám slovo? Ano. Tak dobrý den,  já bych vás chtěl  informovat o tom, že rada dnes schválila vypsání obchodních veřejných soutěží a soutěžní podmínky na správce zón placeného stání na území městských částí Praha 1, 2, 3 a 7 – a současně také příslušný ceník pro tyto zóny, který bude platit od 1.července letošního roku.  Ono tuším dnes ve Večerníku Praha již se objevily některé navržené ceny. Já bych tady chtěl upravit to, že po projednání v radě se ten ceník, který zatím bude platný od 1.července pouze pro Prahu 1, protože jiné zóny zatím nebyly zřízeny. Chtěl bych říci, že základní cena se snižuje z padesáti na třicet šest tisíc korun, jak bylo avizováno, s tím, že pro občany, kteří mají místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti – opět jen v Praze 1, teprve poté, až budou zóny zřízeny v dalších částech města, tak ta částka roční bude 700,- korun, za druhé vozidlo toho samého občana – znovu opakuji – nikoli dalšího člena rodiny, ale toho samého občana – 7.000,--, za každé další vozidlo 14.000 korun ročně. Co se týče změn, tady bych chtěl upřesnit, že se zavádí nová kategorie, a to první vozidlo, jedno vozidlo fyzické osoby, provozované za účelem podnikání, která má sídlo nebo provozovnu ve vymezené oblasti a není občanem té dané městské části, kde roční poplatek by měl být 12.000,- korun. Pochopitelně, taktéž první vozidlo fyzické osoby starší 65 let má ještě nižší cenu, to je cena 350,- korun za jeden rok. Dále je ještě jedna kategorie ve snížených cenách, a to je vozidlo, provozované právnickou osobou, která má ve své hlavní činnosti uvedenou veřejně prospěšnou činnost a má sídlo nebo provozovnu v té dané oblasti, což jsou různé nadace a řada dalších obecně prospěšných aktivit a společností, které se tím zabývají. Co se týče vlastních zón, tak jak již jsem řekl, bylo to dnes schváleno. Obchodní veřejné soutěže byly okamžitě vyhlášeny. Očekáváme, že v polovině června bude otevírání obálek provedeno, s nabídkami, myslím, a to 14. června, s tím, že možné zavedení zón v této logice věci – protože rada dostane kompletní informaci o vyhodnocení tohoto výběrového řízení o těchto obchodních veřejných soutěžích do konce července, tak očekáváme nejdříve v září, pokud vše půjde tak, jak by mělo jít. To znamená nedojde k různým odvoláváním a řadě dalších možných komplikací. To znamená, že ten nejbližší možný termín zavedení zón je zhruba v září. Je také třeba odlišit to, jak jsou kde na tyto zóny připraveni z hlediska přípravy projektu těchto zón a řady dalších kroků. Konkrétně asi nejvíce připravena z této stránky je připravena Praha 3. Potažmo asi bych řekl, že nejjednodušší je Malá Strana, to znamená ta zbývající část na Praze 1. Tady bych viděl asi možné nejrychlejší zavedení, v případě, že jak jsem řekl, půjde všechno tak, jak by jít mělo, to znamená, že nedojde k žádným komplikacím.

 

Jana Kobesová

Prostor pro vaše otázky. Žádné otázky?

 

Ing. Jan Bürgermeister

Já toto beru za velmi dobrý signál. Před sedmi lety bylo podstatně rušněji okolo zón placeného stání. Myslím si, že i vaše reakce je významným signálem, že to je systém, který již obyvatelé Prahy - a vy je koneckonců zastupujete ve veřejném mínění – chápou jako nutný. Pro mě je to potěšující reakce.

 

Mgr. Rudolf Blažek

Já bych jenom možná doplnil, jestli mohu, že ta částka 700,- korun vychází proti původní částce 500,- korun z roku 1996 definována, takže přece jenom už je to devět let, takže je v tom obsažen ten devítiletý časový úsek, protože tato cena není skutečně v zásadě ekonomická, ta je definována v podstatě především náklady spojenými s pořizováním a s agendou těchto karet pro rezidenty, protože pochopitelně ekonomická hodnota takové karty je samozřejmě vyjádřena v té základní ceně, nikoli v té ceně snížené.

 

Jana Kobesová

Děkuji panu náměstku Blažkovi.

 

Mgr. Rudolf Blažek

Můžu ještě? Já bych jenom ještě s dovolením dvě informace. První je ta, že dnes městská rada souhlasila s návrhem obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška číslo 14 z roku 2000 Sb., hlavního města Prahy, omezujících opatření k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s žebráním – to je oficiální název. Omlouvám se, že to je tak dlouhé, ale takto je to nazváno. Podstatou tohoto návrhu je to, že se rozšiřuje v příloze této vyhlášky – rozšiřují se lokality o dalších šest ulic, toho pět na Praze 1. Především je doplněna ulice Pařížská a současně je to pěší zóna Anděl – pěší zóna u Anděla, to jsou ty tři ulice, které tvoří tuto pěší zónu. Důvodem je to, že opravdu máme za období od vydání vyhlášky řadu stížností a připomínek, především z ulice Pařížské, od podnikatelů a občanů, kteří zde bydlí a samozřejmě vychází to i ze zkušeností strážníků městské policie, kteří tuto vyhlášku dozorují, s tím, že skutečně do těchto lokalit se přesunuly, především do ulice Pařížské a do ulic u Anděla, tyto osoby – a proto bylo navrženo doplnit tuto vyhlášku o těchto šest lokalit.  S tím, že jak jsem řekl, to rada odsouhlasila, a příští čtvrtek o tom bude jednat zastupitelstvo. Myslím si, že ty jednotlivé informace, týkající se vyhodnocení zatím stávajícího dozoru této vyhlášky a problémů s tím spojených, jsou uvedeny v tiskové zprávě. Nicméně jsem samozřejmě schopen na případné dotazy odpovědět. Všechno.

 

Jana Kobesová

Otázky k tomuto tématu? Žádné.

 

Mgr. Rudolf Blažek

Ještě bych poprosil o pozornost jedné věci. Chtěl bych říci, že dnes jsme projednali Návrh na řízení hlavního města Prahy na konání shromáždění občanů bez oznámení podle shromažďovacího zákona a za přítomnosti pana starosty Baše, starosty Prahy 2, jsme vyslovili souhlas s návrhem na řízení, které ve svém obsahu znamená, že Palackého náměstí na teritoriu městské části Praha 2 by mělo být určeno jako lokalita, jako místo, kde je možné konat shromáždění bez oznámení v době od 6 do 22 hodin v kterýkoli den – to znamená od pondělka do neděle. Samozřejmě, je potřeba zde ještě říci, že je to návrh na řízení, které musí ještě projít připomínkovým řízením. Je tam zkrácená patnáctidenní lhůta, čili to ještě není definitivní rozhodnutí, ale nicméně, vzhledem k tomu, že proběhlo to “poptávkové řízení”, dotaz, který byl vznesen na všechny městské části na území města, a Praha 2 souhlasila s tím, aby toto bylo na Palackého náměstí,  toto místo bylo definováno, tak neočekáváme v rámci připomínkového řízení žádných problémů a předpokládáme, že bychom se tím měli zabývat zhruba za tři týdny v radě opět s tím, že definitivně stanovíme to místo – s účinností od 1. června letošního roku.

 

Jana Kobesová

Nějaké otázky? Ne?

 

Ing. Jan Bürgermeister

Já mám k tomu jedinou poznámku. Já jsem sám zvědav na ten experiment, protože většinou kde je co povoleno, tak už to většinou nikoho z nezávislých nebo radikálněji myslících skupin mladých obyvatel tohoto velkoměsta nezajímá – a za druhé, jestli to zajímat naopak bude, a toto místo bude rušné, tak nám to snad pan Palacký promine, který se na to bude koukat shůry svého bronzového majestátu. Ale to je trochu úsměvný pohled na to, že pokud by se to podařilo, tak bychom měli v Praze zase jedno zvláštní místo, které by jistě vstoupilo do historie tohoto města, ale trochu se bojím, že rytmus života velkoměsta půjde jinudy. Ale jsem rád, že jsme na to místo mohli - a děkuji Praze 2 – ukázat a uvidíme za rok.

 

Hanzalová, ČTK

Já se jenom chci zeptat, zda tam bude nějak posílena hlídková služba policie nebo jak bude zajištěna ochrana toho místa.

 

Mgr. Rudolf Blažek

Samozřejmě, pokud – jak jsem řekl – vše půjde hladce, protože není důvod, aby to bylo jinak, tak od 1.června vstoupí toto nařízení v platnost, tak očekáváme, že samozřejmě tu lokalitu – upřímně řečeno stejně jako dnes – bude minimálně jednou hlídkou monitorovat městská policie. Ne proto, aby někdo sledoval názory, které tam budou prezentovány,  ale jak znovu opakuji, v této lokalitě městská policie stejně působí, ale aby případně byly indikovány problémy, pokud, jak pan náměstek Bürgermeister řekl, bude to využito – i když o tom částečně pochybuje – nějakým řekněme výraznějším způsobem a sešly by se tam např. skupiny názorové nebo názorově odlišní řečníci, tak aby nedocházelo k narušování veřejného pořádku, nějakým tahanicím, strkanicím. Z tohoto důvodu to pochopitelně bude monitorováno toto místo – nikoli proto, aby bylo sledováno, kdo co říká, ale spíš proto, že není nutné splňovat podle zákona shromažďovacího jakékoli podmínky ohlašování tři dny předem apod., ale v zásadě půjde o to, aby tam byla taková pořádková služba zajištěna silami města, v tomto případě pravděpodobně městskou policií.

 

Ing. Jan Bürgermeister

Důsledek tohoto rozhodnutí je triviální. Všude jinde organizátoři ohlášení berou na sebe zodpovědnost za průběh té akce. Tady bude místo v Praze, kde organizátor v podstatě neexistuje.

 

Jana Kobesová

Ještě nějaké další otázky? Ne. Takže děkuji panu náměstku Blažkovi a předám slovo panu radnímu Gregarovi.

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hlavního města Prahy

Děkuji. Já bych vás chtěl informovat o dvou materiálech, které dneska rada projednala, které jsem tam předkládal já. Jeden z nich byla otázka ukončení procesu dojednávání se Státním fondem životního prostředí a s Ministerstvem životního prostředí. Otázky dotace na postupnou přestavbu a rekonstrukci Toulcova dvoru. Toulcův dvůr, jak možná víte, je zařízení hlavního města Prahy, které prochází takovou postupnou přestavbou, s  tím, že je to otázka dlouhodobější. Paní doktorka Strejčková, která vlastně celý Toulcův dvůr z té země vydupala, tak je velikým tahounem v oblasti ekologické výchovy a vzdělání pro zejména předškolní mládež, ale i školáky. Kurzů je tam spousta, okolo Toulcova dvoru se shromáždila i občanská sdružení, resp. ono to není jedno občanské sdružení, ale jsou soustředěni v zájmovém sdružení Toulcův dvůr, kde právě probíhají různé aktivity z oblasti ekologické výchovy a vzdělávání. Myslím si, že právě díky tomu se podařilo přesvědčit pana ministra Ambrozka, aby udělil výjimku z toho dotačního programu, takže pro tuto fázi rekonstrukce té tzv. “stodoly” v Toulcově dvoře poskytl dotaci až ve výši 90 % nákladů na rekonstrukci, což bezpochyby i v rozpočtu hlavního města Prahy – protože se jedná o částku čtrnáct a půl milionu korun – je velmi příjemné sdělení a myslím si, že je to příjemné sdělení i pro zájmové sdružení Toulcův dvůr, které tyto prostory posléze bude využívat. Druhým takovým materiálem, který byl trošku diskutabilní a běžně materiály tohoto typu do rady nepředkládám, byla otázka stanoviska hlavního města Prahy ke konání ohňostroje při příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie. Jak možná víte, tak ty ohňostroje jsou velmi diskutovanou otázkou. A to nejen v období, které bych řekl že je relativně bezproblematické, to znamená období podzim – zima, ale zejména ta období, která z hlediska hnízdění ptactva jsou velkým problémem.  Dle sdělení České ornitologické společnosti ta velmi hlučná produkce může vést až k tomu, že ti ptáci opustí svá hnízda, nejsou schopni je najít zpátky. To byl důvod, který – protože s občany otázku překročení hladiny hluku nočního, tam si myslím, že jsme schopni diskutovat a jsme schopni jim vysvětlit důležitost toho celospolečenského zájmu – leč směrem jaksi k ptactvu tohoto dialogu nejsme schopni, takže to byl důvod, proč vlastně rada trvala na tom, aby produkce, resp. aby ohňostroj, jeho akustická úroveň byla snížena na co nejmenší možnou míru. Věříme, že v tomto pojetí, tak jak bylo jednáno i se společností Flash Barrandov, která bude realizátorem těch prací, takže dojdeme ke konsensu, že budeme vlastně svým způsobem na hraně akustických hladin, nicméně při této ojedinělé a výjimečné příležitosti – a já jsem to i takto v radě uváděl, že bych strašně nerad, aby toto rozhodnutí sloužilo jako precedentní rozhodnutí pro jakoukoliv budoucnost, která by vedla ke změnám vyhlášky ad hoc, jak je zrovna potřeba, takže chápeme to a celá rada chápala toto rozhodnutí jako neprecedentní do budoucna, nicméně ojedinělé a výjimečné právě z hlediska toho, že Česká republika vstupuje do Evropské unie, což je příležitost významná, bezpochyby po roce 1989 asi nejvýznamnější. Takže ve finále rada souhlasila s tím stanoviskem, s tím, že upozorňuje právě na ty otázky akustické a otázky ochrany ptactva. Toť vše, děkuji.

 

Jana Kobesová

Nějaké otázky?

 

Hanzalová, ČTK

Já se chci jenom zeptat, jak vůbec lze technicky zajistit, aby ohňostroj byl méně hlučný?

 

RNDr. Miloš Gregar

Samozřejmě existují technické prostředky, které omezí v rámci těch jednotlivých – a teď mě nechytejte za slovo, já nejsem odborník na jednotlivé typy petard, tak jak mi je tady popisoval Flash Barrandov, kde oni vyřazením některých těch akustických efektů, artilerových efektů a efektů s extrémní výmětnou silou dosáhnou právě snížení té akustické hladiny. Jinak já jsem se snažil přesvědčit ostatní žadatele o ohňostroje v tomto období, protože on nebyl jenom tento jeden, aby upustili od svého záměru. Myslím, že někteří z  nich se přeorientovali do oblasti laserových show, takže já si myslím, že se bude na co těšit i řekněme vizuálně a nemusí to být v té akustické rovině tak moc cítit, v tak velké síle.

 

Jana Kobesová

Další otázky? Žádné. Takže bych poděkovala panu radnímu Gregarovi a předávám slovo panu náměstku Bürgermeisterovi.

 

Ing. Jan Bürgermeister

Já už budu na závěr velmi stručný. Dva body. Rada souhlasila s návrhem zadání změny územního plánu, což je svým způsobem formální krok při projednávání, kdyby se nejednalo o změnu velice důležitou. My potřebujeme mít v územním plánu stopu dálnice, která ukončí okruh okolo hlavního města Prahy. Ta stopa dálnice se týká úseku dálnice mezi dálnicí D1 a Štěrboholskou radiálou. To je tolikrát diskutovaný a volbami hýbající problém JVK versus JVD. My teď projednáváme naznačenou stopu územního plánu, tj. onu delší variantu, vzdálenější od obydlených oblastí, tak, aby řekněme do konce roku byla projednána změna územního plánu a tato naznačená stopa v územním plánu byla zafixována jako územní plán závazný. Je to velmi důležité, protože jste si možná všimli, že parlament schválil úvěr od Evropské investiční banky právě na výstavbu dálničního okruhu okolo Prahy. Pro nás to je stejně důležitý úsek jako přemostění na sever od Prahy a my tady pozadu nezůstáváme v projednávání změny územního plánu a koneckonců je to odpověď i na nějaké věci se netýkající protesty starostů Újezda a některých městských částí tam, které získaly nějaký dojem, že bychom snad chtěli vracet do hry kratší variantu nebo otevírali problém křižovatky u Průhonic jako problém řešící dálniční okruh okolo Prahy. Není to pravda. Tato cesta v územním plánu je ta pravá pro budoucí dálnici a rada dneska souhlasila s takto znějícím zadáním změny územního plánu a pokud projednávání dobře půjde dál, tak v září – v říjnu bude moci zastupitelstvo souhlasit.  Druhým bodem, ze kterého já mám radost, je ukončení grantového řízení pro vlastníky objektů, které jsou pod památkovou knutou, ať už proto, že jsou v památkové rezervaci, anebo – a to většinou – jsou zapsány na seznamu kulturních památek. Rada dneska souhlasila s rozdělením šedesáti milionů zhruba stovce žadatelů z původních sto šedesáti. Rozdělilo se 60 milionů z původních požadavků 460 milionů. Prostě nemůžeme nést břemeno péče o památky v celé šíři, ale můžeme řekněme přispět určitou částí k tomu, aby vlastníci toto břemeno snáze unesli. V prvé řadě se vybírají objekty, kde tyto peníze pomohou vzhledu fasády anebo výrazných interiérových prvků, jako jsou fresky apod. Za druhé tam, kde řekněme je souboj stejných zájemců na stejné téma, tak rozhoduje stanovisko Národního památkového úřadu, resp. rozhoduje samotná kvalita památky, kterou žadatel vlastní. Čili hledisko víceméně objektivní, tj. doporučení památkářů více pomoci tomuto domu než tomu vedle z pozic kategorie čistě památkové.

 

Jana Kobesová

Nějaké otázky k tématům pana náměstka? Ne. Tak teď ještě prostor pro otázky k jiným tématům. Také ne. Tak vám poděkuji a popřeji hezké odpoledne. Na shledanou.

 

 

V Praze 21.4.2004

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: OPR
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

21. dubna 2004
21. dubna 2004