Ze Šafránky neodejdeme!

Blesk - 24.7.2002
Již šestnáctý den žije v bývalém statku Šafránka skupina squatterů. Před pěti dny označilo město jejich pobyt za nelegální a najalo bezpečnostní agenturu, která je má za úkol vpouštět pouze ven, ne dovnitř. Část mladých lidí, která statek svévolně obsadila, se ovšem se zásobami jídla a vody usídlila na zdejší půdě. Zde také hodlá strávit léto a klidně prý i zimu. Někteří ze squatterů včera dokonce přišli podpořit " okupaci " Šafránky na tiskovou konferenci městské rady. " Jsme ochotni k diskusi s městem, kterou jste nám slíbili. Zatím s námi ale nikdo mluvit nechce," řekla směrem k primátorovi Igoru Němcovi jedna ze squatterek.
" S vámi není o čem diskutovat. Rozhodně nebudeme jednat pod nátlakem. Jsme pro dodržování zákonů," odpověděl Němec.
Přímo na Šafránce se už na anarchistech od pátku podepsala únava. Nejvíc na těch, co mají zrovna hlídku na střeše a pálí na ně skrz mraky slunce. " Mají tam zásoby na několik měsíců, další jídlo jim není problém poslat pomocí lan. Už jsme to zkoušeli," říká asi pětadvacetiletý muž. Nepočítá dny a doufá, že boj s městem anarchisti jednou vyhrají.
" Nevíme, jak to tu dopadne, ale statku se hned tak nevzdáme. Z Ladronky už část z nás vyhnali a jak to dopadlo? Chátrá dál!" říká odhodlaně mladá anarchistka. Do statku se teď nedostane, ale sní o tom, jak zde jednou bude asi třicetičlenná komunita žít. " Uděláme tu galerii, hu
dební klub, kino i kavárnu. Všechno společnými silami opravíme. Samozřejmě při tom míníme respektovat přání památkářů i města," maluje si budoucnost dívka.
Její dva přátelé tiše přitakávají: " Před pěti lety nám město slíbilo místo Ladronky právě Šafránku. Když jsme se sem teď nastěhovali, mají s tím problém." Právě o nabídce Šafránky squatterům hovořil včera také Igor Němec. " Nabízeli jsme ji, ale nebyl ze strany těchto skupin zájem. Proto jsme vypsali výběrové řízení na její prodej. Máme vážného zájemce," uzavřel primátor.

Dana Mertová, Karel Kopeček

Redakce IN, Luděk Schreib
Pro přesnost dodejme, že primátor Igor Němec mimo konstatování, že Praha nebude se squattery jednat pod nátlakem, nabídl této skupině jednání o možnosti vytvořit pro jejich aktivity v Praze prostor. Je to více méně staronový problém, který už se diskutoval v souvislosti s Ladronkou. Praha odpovídá za obecní majetek a jeho správu a těžko může akceptovat fakt, že se někdo "nabourá" do jejích objektů a poté vyžaduje, aby Praha tento akt legalizovala. A vymáhá si to nátlakovými akcemi a tvrzením, že v těchto objektech bude vytvářet prostor pro altermativní kulturu. Tím spíše, že i náklady na záchranu historicky chráněné Šafránky by asi squatt unesl jen těžko. Přičemž navíc všichni vědí, že primárním důvodem squatterů je získat střechu nad hlavou a prostor pro svůj způsob života. Takovýto postup může Praha akceptovat obtížně už z toho důvodu, že by vytvořila nebezpečný precedent nerespektování práva. Na druhé straně i v okruhu vedení města převládá názor, že s těmito mladými lidmi je o čem jednat. Mají svůj životní styl, chtějí něco vytvářet podle svého, obtížně pro to nacházejí prostor..a život je mimo jiné o alernativách. Střet je proto nyní asi spíše o formě. Proto také primátor Němec připomněl, že město už kdysi squatterům nabídlo starou továrnu, aby ji pro své projekty využili, což odmítli, proto také nabídl, že se s nimi rád znovu sejde. Nedá se tedy říci, že by na straně města nebyla určitá ochota hledat řešení a pochopení pro squattery - pokud druhá strana nevytočí problém někam, odkud už cesta dál nevejde. Což se může stát velmi snadno, protože najít legální prostor pro squatt není nic snadného a všichni si velmi dobře uvědomují, že je s tím spojena spousta problémů a práce a výsledek může být nakonec všelijaký. I když v zahraničí zkušenosti a legalizací squattů existují. Ale řekněma na rovinu, že akceptovat obsazení Šafránky je pro město stravitelné těžko.
24. července 2002
24. července 2002