Zeleň na střechách

Zahraniční města na to přišla již dávno, Praha tyto možnosti objevuje postupně od devadesátých let a stále více. O co jde? O zelené střechy.

zelen_na_strechy_csob

Myšlenka to není zas až tak nová, o zelené střechy, respektive pomyslné zahrady na střechách, se snažili již tvůrci funkcionalistických vil, kteří s první plochou střechou současně přišli i s nápadem, jak ji dále využít. Tehdy ovšem nebyly k dispozici kvalitní izolační materiály, a tak do domů časem i zatékalo. Zřejmě po takových zkušenostech se pak říkávalo a někdy ještě říkává, že střechy se dělí na ty, které už tečou, a na ty, které ještě netečou…

Dnešní stavební technologie ovšem umožňují již téměř zázraky. A tak se lze setkat nejen se střechami, kde rostou poskrovnu nenáročné netřesky, ale i s takovými, které unesou skutečnou zahradu i se vzrostlými stromy, některé dokonce bazén. To se to majitelům bydlí!

Ve městech jsou ale zelené střechy vidět spíše na kancelářských budovách, sportovních nebo nákupních centrech. Na soukromých domech zatím minimálně. Ale i tento trend se pomalu a nenápadně mění.

Snad první novodobou zelenou střechou v Praze ale nebyla žádná plošinka. Naopak, na jedné ze střech Obchodního centra na Smíchově se nachází nejšikmější zelená střecha v Čechách o sklonu 58°! Vidět je ze smíchovského vrchu zvaného jako ten pařížský Sacre coeur.

Dvě z dalších šikmých, tentokrát spíše stěn než střech, se nacházejí na obchodním domě Šestka. Pomocí těchto zelených stěn byl objekt začleněn do okolní krajiny a nevytváří tak nepříjemnou strohou dominantu na jinak plochém horizontu.

V pomyslném „zeleném“ programu se postupně objevují také administrativní budovy, tedy ty nově vznikající. Architekti začínají čím dál více využívat jak fasád, tak střech i teras nebo různých výškových členění k zakomponování zeleně a budovy tak začínají přispívat ke zlepšení přehuštěného městského prostoru. Zelení pokryté plochy nebo stromy osázené terasy přece jen vypadají přívětivěji a zaměstnanci firem mají možnost třeba i krátké relaxace v zeleni, byť uprostřed města. Současně mají tyto osázené plochy lepší vliv i na okolní klima.

Mezi takové patří například budova Cetelem nebo hotel Andels na Smíchově, nová budova ČSOB v Radlicích, administrativní komplex na Chodově, sportovně-administrativní BB centrum v Michli nebo hotel Hilton.

Pozadu nezůstávají ani obytné domy. I když pomaleji, ale přece jen začíná i zde šplhat zeleň z předzahrádek u přízemních bytů a bytových teras i na střechy. Jedním z příkladů může být obytný komplex v Košířích, zelené střechy se začínají objevovat i u soukromých rodinných domů. Jedna taková se například zjara objeví na garáži přiléhající těsně k domu v Praze 10, kde vytvoří pochozí plochu pro vstup z druhého patra a pocitově rozšíří zelené okolí domu.


Autor: Linda Nová, redakce portálu
1. prosince 2008
1. prosince 2008