Zimní údržba komunikací v Praze

V letošní zimě Praha investuje do úklidu chodníků 250 miliónů korun. Loni to bylo pouhých 135 milónů korun, výdaje města na tuto službu se tedy zvýší téměř dvojnásobně a město udělá maximum pro to, aby v rámci reálných finančních možností vyhovělo novele zákona o pozemních komunikacích. Proto dnes městská rada projednala a schválila celkem tři dokumenty týkající se zimní údržby komunikací v Praze. Jedná se o nařízení, kterým se mění vyhláška hl. m. Prahy o schůdnosti místních komunikací. Dále o nařízení, kterým se mění vyhláška hl. m. Prahy o vymezení úseků místních komunikací, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Třetím schváleným dokumentem je Plán zimní údržby komunikací hl. m. Prahy v období 2009 – 2010 zpracovaný Technickou správou komunikací hl. m. Prahy.

  • 6 minut čtení

 

/Zpráva z 36. jednání Rady hl. m. Prahy 3. listopadu 2009/

 

V letošní zimě Praha investuje do úklidu chodníků 250 miliónů korun. Loni to bylo pouhých 135 milónů korun, výdaje města na tuto službu se tedy zvýší téměř dvojnásobně a město udělá maximum pro to, aby v rámci reálných finančních možností vyhovělo novele zákona o pozemních komunikacích. Proto dnes městská rada projednala a schválila celkem tři dokumenty týkající se zimní údržby komunikací v Praze. Jedná se o nařízení, kterým se mění vyhláška hl. m. Prahy o schůdnosti místních komunikací. Dále o nařízení, kterým se mění vyhláška hl. m. Prahy o vymezení úseků místních komunikací, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Třetím schváleným dokumentem je Plán zimní údržby komunikací hl. m. Prahy v období 2009 – 2010 zpracovaný Technickou správou komunikací hl. m. Prahy.

 

Důvodem novel obou vyhlášek je hlavně novela zákona o pozemních komunikacích, která nově přenesla na vlastníka pozemních komunikací odpovědnost za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice. Praha i ostatní obce tak musely reagovat na novou situaci, kdy výrazně vzrostla potřeba finančně i fakticky zabezpečit úklid chodníků především v zimním období.

V letošní zimě se rozloha chodníků udržovaných Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK) zvětšuje o 150 hektarů oproti loňsku, celkem se tedy organizace musí postarat o 250 ze zhruba 800 hektarů chodníků svěřených jí do správy. „To znamená  téměř dvojnásobné zvýšení finančních nákladů na jejich zimní údržbu,“ řekl ředitel TSK Luděk Dostál.

TSK zajistí úklid chodníků na nejfrekventovanějších místech, u významných komunikací a v lokalitách důležitých pro chod metropole. Chodníky jsou rozděleny podle dnes schválené novely vyhlášky do dvou kategorií. Do prvního pořadí jsou zařazeny například přístupové cesty ke zdravotnickým, sociálním a kulturním zařízením, ke stanicím metra, k vlakovým a autobusovým nádražím, pěší zóny, schody, lávky, zastávky veřejné linkové dopravy či cesty objektů státní správy a hlavního města. „Na těchto chodnících máme na úklid maximálně 12 hodin a práce zahájíme neprodleně po vzniku závady ve schůdnosti,“ uvedl Luděk Dostál. Chodníky zařazené do druhé kategorie přijdou na řadu, jakmile bude dokončen úklid „jedničkových“ chodníků.

Chodníky se nesmí solit, sypat škvárou či popelem, k posypu je používán inertní materiál, pro letošní zimu povoluje novela vyhlášky materiál s většími zrny než dosud (dříve maximálně 4 mm, nyní maximálně 8 mm).

Ve vyhlášce o vymezení úseků místních komunikací, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí, se mění příloha, která obsahuje seznam těch komunikací – vozovek, chodníků, případně cyklostezek či cest pro pěší, v rámci jednotlivých Městských částí hl. m. Prahy, na nichž z důvodu malého dopravního významu nebude odstraňován sníh a náledí.

„Tento seznam jednoznačně vyplývá z finančních možností města. Pokud by se hlavní město staralo o všechny chodníky, pak by se náklady na zimní údržbu zhruba zdesetinásobily a bylo by potřeba zaměstnat asi 6 000 lidí,“ uvedl Dostál.

 „Zákon senátora Kubery přenesl veškeré náklady za údržbu chodníků na obce, aniž by jim na to současně poskytl potřebné prostředky úpravou zákona o rozpočtovém učení daňových příjmů nebo jinou formou, jak jsme žádali. V Praze by se náklady na údržbu všech chodníků zvýšily přibližně desetkrát. Praha tyto peníze v době globální ekonomické krize a poklesu svých příjmů nemá a stejně jsou na tom ostatní města i menší obce. Jedním způsobem, jak situaci vyřešit, bylo extrémně zvýšit daň z nemovitosti, druhým  přizpůsobit zimní údržbu pěších komunikací možnostem městské pokladny. Zvýšit daňovou zátěž Pražanů, kteří také pociťují důsledky propadu ekonomiky, jsme odmítli. Zbývala druhá varianta, kterou jsme v kompromisní podobě zvolili. Navýšili jsme prostředky na údržbu komunikací z městského rozpočtu, požádali jsme o pomoc městské části, aby také převzaly část odpovědnosti a současně jsme přepracovali plán zimní údržby komunikací tak, abychom se vešli do rozumně přijatelných výdajů. Je poctivé říci, že to zimní úklid chodníků pravděpodobně zhorší, některé méně důležité pěší komunikace budou uklizeny později nebo bude jejich schůdnost zajištěna v nižší kvalitě, případně budou ze zimní údržby zcela vyřazeny. Nelíbí se nám to, nicméně taková je realita, pokud nechceme v rozpočtu omezit jiné, pro město důležité, výdaje. Vzhledem k ekonomické krizi už zbytečné položky v rozpočtu nemáme letos a už vůbec ne pro příští rok. Otevřeně také říkám, že se zákonem nadále nesouhlasíme, budeme se snažit o jeho změnu a stejný názor už řekly prakticky všechny obce,“ konstatoval primátor Pavel Bém.

Jak dodal, problém má i obecnější rovinu. „Mnoho let zastávám a razím názor, že pokud zákonodárné sbory navrhují nebo přijímají nějaký zákon dotýkající se obcí i krajů, má být jeho součástí i vyčíslení  nákladů, které to pro tyto články samosprávy a státní správy znamená. Stručně řečeno, zákonodárci mají vědět, jaké bude mít jejich rozhodnutí finanční dopady dolů a mají k tomu přihlížet a také to řešit. To se tradičně neděje a Kuberův návrh byl a je extrémní ukázkou  toho, kam tento přístup vede. Postavil obce do neřešitelné situace a ve svém důsledku dopadne na občany. Chápu, že povinnost uklízet chodník byla určitou nespravedlností vůči majitelům nemovitostí. Pokud jim ale zvýšíme daň z nemovitostí tak, abychom mohli zaplatit úklid komunikací, jak nám pan senátor Kubera doporučil, pocítí to daleko tvrději. To je pozadí tohoto zákona, to je pozadí  přístupu zákonodárců přijímajících zákony bez detailnějšího zvážení jejich dopadů. Je to jedna z věcí, které by zákonodárné sbory měly ve své práci změnit,“ dodal Bém.  

 

 Přílohy:

Nařízení, kterým se mění vyhláška č. 39/1997 Sb. hl. m. Prahy, o schůdnosti místních komunikací, ve znění pozdějších předpisů

Nařízení, kterým se mění vyhláška č.45/1997 Sb. hl.m. Prahy, o vymezení úseků místních komunikací, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí, ve znění pozdějších předpisů

 Grafická verze:
a)  Instalační soubory ke stažení ( 380 MB)
b) Návod
c) Login do aplikace

  K plánu zimní údržby - TSK

 

 

V Praze 3. 11. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.   


3. listopadu 2009
3. listopadu 2009