Život Pražana se změní

Večerník Praha - 19. 5. 2003
Náměstek primátora Jiří Paroubek: Peněz na obnovu má metropole dostatek
Do konce roku mají být všechny škody, které Praze způsobila povodeň, odstraněny. Do deseti let by konečně měla Praha být zhruba "dostavěna"a co do vybavenosti se vyrovnat západoevropským velkoměstům. Tak vidí budoucnost hlavního města Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města pro oblast financí.

Na kolik celkem přijde obnova Prahy a kolik peněz na ni magistrát má?

Likvidace škod v metru bude stát sedm miliard korun. Město získalo na obnovu metra od státu 2,8 miliardy, miliardou přispělo pojistné a zbytek pokryje půjčka
2,4 miliardy korun od Evropské investiční banky, jejíž část do pokladny města dorazí každým dnem. Povodeň ale jen urychlila to, co by bylo třeba na
obnovu metra stejně nutné vynaložit. Celkové povodňové škody na majetku města činí více než 15 miliard korun. S výjimkou území Prahy 8 jsou požadavky na rekonstrukci v zásadě finančně pokryty. Tato městská část dostala z rozpočtu města na obnovu bytového fondu 150 milionů, celkem však potřebuje přes jednu miliardu. Státní fond rozvoje bydlení a Evropská investiční banka mohou poskytnout na tento účel Praze po 500 milionech korun. Z Fondu solidarity Evropské unie město také získalo 1,7 miliardy korun.

Hovoříte často o vyrovnání s evropskými městy do deseti let.

Během této lhůty budou dokončeny mnohé projekty jako městský okruh, jeho spojení s vnějším okruhem, trasa IV. C metra a nová linka D metra, celá síť kanalizací a vodohospodářská infrastruktura včetně obnovy čistírny odpadních vod. Město se bude moci podílet i na výstavbě bytů pro lidi, kteří nepatří mezi sociálně potřebné, ale zároveň nemají na hypotéku. Kvalita a styl života Pražanů se do
deseti let podstatně změní. Ovšem že ještě v obou příštích volebních obdobích musí město investovat stejným tempem jako za poslední čtyři roky, tedy po 60 miliardách korun.

Jak se město zajišťuje, aby je nepostihlo to, co loni?

Připravuje se instalace a výstavba protipovodňových zařízení, letos se investuje 400 milionů a více než dvojnásobek se bude investovat i příští rok.

Vracejí se do Prahy turisté? Duben a dosavadní průběh května tomu nasvědčují.

Turistický ruch se vrací do předpovodňových kolejí. Trvalým problémem ovšem je, že Praha dostává z příjmů turistického ruchu mnohem méně, než s jeho pomocí vyprodukuje pro stát. Na celorepublikových příjmech z turistiky se Praha podílí až 80 procenty, ale zpět dostává přímo jen desítky milionů korun. To by se mělo změnit.
MICHAL ACHREMENKO
19. května 2003
19. května 2003