Změny v podkladech potřebných pro podpis grantové smlouvy

Pravidla OPPA reagují na postup plnění dat do Centrálního registru podpor malého rozsahu (de minimis), který funguje od 1. ledna 2010. Organizace, jejichž účetní období se shoduje s kalendářním rokem, už nemusí hlásit částku čerpané de minimis; tuto částku lze dohledat v Registru.U projektů, které byly schváleny v rámci 4. výzvy OPPA, ještě běží fáze přípravy podpisu grantové smlouvy. Odbor fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy už příjemce, kterých by se mohly změny popsané výše v tomto článku týkat, individuálně oslovil. Pokud přesto potřebujete nějakou konzultaci, neváhejte se s dotazy obrátit na pracovníka odboru fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy, se kterým jste při přípravě grantové smlouvy v kontaktu.

  • 3 minuty čtení

Prohlášení o čerpané de minimis už zpravidla není potřebné

Pravidla OPPA reagují na postup plnění dat do Centrálního registru podpor malého rozsahu (de minimis). Platí, že před poskytnutím podpory de minimis musí hlavní město Praha ověřit, jakou částku podpory de minimis příjemce čerpal v posledních 3 svých účetních obdobích (aktuálním a 2 uzavřených). Protože Registr de minimis funguje v České republice od 1. ledna 2010, už není třeba, aby organizace, jejichž účetní období se shoduje s kalendářním rokem, hlásily částku čerpané de minimis; tuto částku lze dohledat v Registru.

Pokud má nastavení účetního období subjektu za následek , že evidence podpor v Registru de minimis nezahrnuje celé potřebné období, bude hlavní město Praha od příjemce vyžadovat prohlášení o všech podporách de minimis, které v části rozhodného období neevidované v Centrálním registru podpor malého rozsahu (de minimis) získala.

Informaci o účetních obdobích příjemců podpory z OPPA a o jejich případném působení v oblasti silniční dopravy si hl. m. Praha zjišťuje emailem během přípravy grantové smlouvy. Získané informace jsou následně začleněny do textu grantové smlouvy, příjemce jejich správnost potvrzuje podpisem smlouvy; proto není třeba, aby příjemce tyto informace poskytl ve formě písemného čestného prohlášení před podpisem smlouvy.

 

Veřejná podpora pro školy ze soukromého a neziskového sektoru

V návaznost na nové právní předpisy Evropské unie v oblasti služeb obecného hospodářského zájmu došlo v pravidlech OPPA k úpravě metodiky pro rozlišení, kdy projekt školy zakládá veřejnou podporu a kdy ji nezakládá.

Tato změna se netýká veřejných škol, tj. škol zřizovaných územně samosprávnými celky či zákonem.

U škol, které patří do soukromého nebo neziskového sektoru, je pro dodržení pravidel veřejné podpory potřebné zjistit, jaký zdroj financování u ní převažuje. Pokud většinu financí získává z veřejných zdrojů, podpora z OPPA poskytnutá této škole nezakládá veřejnou podporu. V opačném případě financování projektu ze zdrojů OPPA veřejnou podporu představuje.

Kvůli tomuto novému pravidlu musí školy ze soukromého a neziskového sektoru před podpisem grantové smlouvy vyplnit a předložit hlavnímu městu Praze Čestné prohlášení o zdrojích financování.

 

Všechny formuláře potřebné pro přípravu grantové smlouvy naleznete v samostatném článku Podklady pro uzavření grantové smlouvy v sekci Pro příjemce v oddíle Formuláře a loga.

 

Příprava grantových smluv pro projekty vybrané ve 4. výzvě

U projektů, které byly schváleny v rámci 4. výzvy OPPA, ještě běží fáze přípravy podpisu grantové smlouvy. Odbor fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy už příjemce, kterých by se mohly změny popsané výše v tomto článku týkat, individuálně oslovil. Pokud přesto potřebujete nějakou konzultaci, neváhejte se s dotazy obrátit na pracovníka odboru fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy, se kterým jste při přípravě grantové smlouvy v kontaktu.

7. března 2012
7. března 2012