Znemožnění dalšího financování dostavby bytů

Radiožurnál - 22.5.2002
Družstevníci, kteří vložili statisíce korun do stavby nájemních bytů se státní finanční podporou, zatím marně čekají na jejich dokončení. Rozestavěné domy totiž nemohou sloužit bankám jako zástava pro poskytnutí hypotéčních úvěrů, což znemožňuje další financování dostavby a hrozí i nebezpečí, že projekt přijde o státní dotaci. Za všechno může novela zákona o obcích platná od 1. ledna, podle které nesmí obce ručit za závazky fyzických a právnických osob, jichž nejsou zřizovatelem. Kde se tento problém už objevil? Ptám se nejprve Josefa Dobrého, předsedy bytové komise Svazu měst a obcí. Dobrý den.

Josef Dobrý, předseda bytové komise Svazu měst a obcí:
Přeji vám dobrý den u telefonu. Jedná se o to, že obce novelou zákona 2 000 obcí, ve znění zákona 273/2001 a zákona číslo 320/2001 vlastně omezily možnost ručit obcím při výstavbě. Prostě si myslím, že obce nemají problém při výstavbě jakýkoliv objektů, které potřebují, ale u bytové výstavby je to problém, protože současný stav financí při výběru nájemného neumožňuje obcím příliš disponovat s příliš velkými finančními prostředky, že po určitou dobu se zdálo výhodné a je to výhodné, když může obec ručit. Novela tohoto zákona nám to znemožnila, a proto jsme na bytové komisi projednávali změnu, kdy jsme navrhovali, aby v §38 za odstavec 2 byly vloženy odstavce 3, 4 a 5, které znějí. Obec nesmí ručit za závazky fyzických a právnických osob vyjma. V případě, v níž úvěr bude investován do výstavby nového bytu, bytového domu nebo rodinného domku, jde-li o výstavbu s podporou státu. Dále v případě, v níž je úvěr poskytován právnické osobě za a) zřízené obcí, b) zřízené státem nebo krajem, c) založené jednou nebo více obcemi s podílem více než 50 % na základním kapitálu, přičemž podíly obcí se sčítají a za d) založené svazkem obcí. Potom tam byly ještě odstavce 4, 5, 6. Když jsem to nechal konzultovat svým členům bytové komise, tak bych řekl, že dvě třetiny podporovaly tady ten návrh té změny a v té jedné třetině to byly odpovědi typu, že oni tímto způsobem nepostupují, čili že tato změna zákona jim příliš nevadí.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
V kterých obcích se už tento problém projevil? Kde stojí ta výstavba bytů?

Josef Dobrý, předseda bytové komise Svazu měst a obcí:
Tak například vám tady mohu citovat, že paní senátorka Soňa Paukrtová, která je členkou bytové komise, mi odpovídá, že ona obecně upozorní na to, že není možné ručit obecním majetkem, ale pak v druhém odstavci říká, že se máme vyjádřit za město, které bytové komise zastupují Jablonec nad Nisou s 50 000 obyvateli, tak veškerá bytová výstavba se spoluúčastí státu na nájemní bydlení potřebuje vícezdrojové financování, jehož rizika na sebe v našem případě bral jeden ze spoluinvestorů a město ručilo nájemním domem. V současné chvíli však zákon takovou konstrukci vylučuje, to je například jeden z členů bytové komise.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Co tento stav teď znamená pro firmy, které takové nájemní byty stavějí? To se ptám už prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milana Veverků. Dobrý den.

Milan Veverka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Dobrý den. Možná by stálo zato si připomenout, o jaký rozměr problému jde. To, že tam je málo bytů, nebudu opakovat. Je to polovina proti obvyklým číslům v evropských zemích, ale na těchto bytech 21 - 22 % se podílí právě tato forma obecních bytů. Pokud se nepovede prorazit tou cestou, kterou definoval pan kolega Dobrý nebo nějakou kratší vyhláškou, která by to umožnila, tak nám prakticky poklesne již tak nízká bytová výstavba, to je jeden problém. Druhý přirozeně, že dopadá tento zákon s tou nešťastnou formulací do toho, že ničí vynaložené hodnoty, byty, které jsou rozestavěné, a to co je poslední aspekt ničí tu ekonomiku státních firem, takže já mám zato, že návrh, který pan kolega by definoval, tak ten je koncepční. Ten by ten problém řešil z gruntu, ale on vyžaduje v podstatě novelu zákona, což před volbami, po volbách, je to tedy dlouhý proces, takže já bych se přimlouval zato, aby příslušné ministerstvo, které tedy může vydat prováděcí vyhlášku, aby zkusilo informovat si, kde stačí v podstatě vyložit to, že nejde třeba o zřizovatele v tom pravém slova smyslu, že jde o zřizovatele ve smyslu založení tohoto společného sdružení, pak tedy by se daly, alespoň dostaly domy rozběhlé, kam lidé složili peníze apod. Jinak ten model je takový, že zhruba obec s pozemkem a dotací, kterou dostane od ministerstva, pořídí zhruba tak 30, 35 % z ceny bytu. Ten zbytek musí tedy dodavatelská firma s bytovým družstvem pořídit na bázi složených peněz od členů, úvěrů apod. Takže, to konceptní řešení by mělo následovat bezpečně v prostoru, o kterém jste mluvil, ale před tím konceptním řešením bych se přimlouval za takové kratší vyřešení toho problému.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
K tomu se ještě dostaneme, k tomu legislativnímu řešení. Ještě dá se odhadnout, kolik takových bytů stojí, kolik se zatím nedá dokončit?

Milan Veverka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Děláme jich ročně, dejme tomu, 5 500 v této formě, to jsou obecní byty a ostatní byty. Já mám zato, že jich taková polovina, více než polovina, zůstává stát.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Pan poslanec Libor Ambrozek. Dobrý den.

Libor Ambrozek, poslanec:
Dobrý den.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Vy tu problematiku znáte. Nejprve řekněte, co sněmovnu vedlo k tomu, že takhle nešťastně výstavbu bytů zablokovala.

Libor Ambrozek, poslanec:
Tam my jsme opovažovali ten návrh za nešťastný od samého počátku. Jednalo se o novelu z dílny ODS a ČSSD, která měla za cíl zabránit dalšímu zadlužování obcí. Bohužel ten návrh byl naprosto nepromyšlený, a přestože nám Senát to ustanovení vrátil, tak kolegové svým přehlasováním umožnili vstup toho zákona v život. My jsme proto při projednávání reformy veřejné správy, když se vlastně ty zákony znovu otevřely, přišli na sociální demokracii s žádostí, abychom to dali do pořádku, že pokud se to nepodaří napravit, že budeme mít problémy s podporou reformy, a proto v poslaneckém návrhu zákona o obcí na návrh Tomáše Kvapila tato ustanovení byla zrušená nebo upravená a v současné době ten zákon projednal Senát a my o něm budeme znovu 13. června hlasovat.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Senát ho tedy vrátil a je na vás, aby jste 101 hlasy senát přehlasovali? Je to tak?

Libor Ambrozek, poslanec:
Ne, ne, tak to není. Senát v tom zákoně upravil jiné problémy. To znamená, že při obojím hlasování, ať už o senátní verzi nebo té sněmovní, tam to ustanovení, které jsme chtěli, které umožní pokračování bytové výstavby, tak je zachováno. To znamená, že my můžeme klidně Senát podpořit, protože to ustanovení tam zůstává.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Ale musí vás být 101?

Libor Ambrozek, poslanec:
Ne. Když podpoříme Senát, tak stačí prostá většina, a to doufám, že se sejde. Obávám se, že 101 hlasů bude velmi těžké dát dohromady pro návrh.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Právě už tady padla taková otázka, zda sněmovna stačí ten jeden den před volbami všechny své resty vyřídit, zda se sejde dost lidí dva dny před volbami, aby se ty resty vyřídily? Takže věříte, že k tomu dojde?

Libor Ambrozek, poslanec:
Tak ono se nejedná v podstatě o resty. Jedná se pouze o návrhy zákonů, které nám vrátí senát nebo prezident, protože my všechny zákony, které jsme mohli projednat, tak jsme projednali, hlasovali jsme o nich a toho 13. června budeme hlasovat o návrzích vrácených Senátem, kterých může být řádově 10 - 15, a to jsme schopni vyřídit.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Takže myslíte si, že ten den se tento problém spláchne a všechno bude moci se navrátit do toho původního stavu a byty budou pokračovat?

Libor Ambrozek, poslanec:
Já pevně věřím, že tento problém bude určitě vyřešen, protože ty zákony jsou nutné pro pokračování reformy veřejné správy. Pokud by ty zákony nebyly schváleny, tak nejenom že by byla dál ohrožena bytová výstavba, ale nemohly ani být zrušeny obecní úřady a nepokračovalo by to přibližování výkonu státní správy občanům, které jsme slíbili.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Pokud tedy všechno takhle dobře dopadne, pana Veverko, bude se moci hned pokračovat ve výstavbě bytů?

Milan Veverka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Prakticky stavby, které jsou zahájené, tak poběží v tu chvíli naprosto plynule, to je otázka tak 10 dnů, aby se oživily práce. Ty, které jsou tedy pozastavené, v jednání, tak tam nastane tedy možná někde ztráta časová daleko větší a tam prostě do podzimu nebo do září se tyto stavby měly nastartovat a běžet, takže my budeme držet palce, aby se to takto v Poslanecké sněmovně, jak pan poslanec sděloval, aby se to podařilo.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Začal jsem tím, že družstevníci vložili statisíce korun do stavby, že teď tedy visí otazník nad dostavbou bytů. Mohou tedy být klidní, že o své peníze nepřijdou, že budou bydlet, tedy s nějakým zpožděním, pane Veverko?

Milan Veverka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Že o peníze nepřijdou, to určitě nebude v moci stavebních firem. Ty mají v těchto projektech daleko více peněz a též tedy trnou, aby o ně nepřišli. Čili, dneska v ruce klíč k tomuto projevu má skutečně Poslanecká sněmovna, ale já věřím, že je to tak logické řešení a tím, že je spojeno s širším kontextem zákona, že se podaří ten kritický den, tento krok učinit a umožnit rozvinout rozestavěné stavby.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Takže stejná otázka pro pana poslance Ambrozka. Mohou být družstevníci klidní?

Libor Ambrozek, poslanec:
Já jsem přesvědčený, že družstevníci mohou být klidní. My jsme navíc do toho zákona prosadili, že tato část zákona naběhne účinnost ihned po vyhlášení ve sbírce zákonů.

Moderátor (Jaroslav Skalický):
Tolik tedy poslanec Libor Ambrozek, Josef Dobrý ze Svazu měst a obcí a Milan Veverka ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Pánové, na slyšenou.

Libor Ambrozek, poslanec:
Na slyšenou.

Josef Dobrý, předseda bytové komise Svazu měst a obcí:
Na shledanou.

Milan Veverka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
Na shledanou.
23. května 2002
23. května 2002