Znovuodhalení bronzové sochy Jožky Jabůrkové

V úterý dne 30.července 2002 od 10.00 hodin se uskuteční na čestném vojenském pohřebišti na Olšanských hřbitovech v Praze znovuodhalení bronzové sochy Jožky Jabůrkové, umučené fašisty před šedesáti léty dne 31.července 1942 v koncentračním táboře Ravensbrück.
Jménem hlavního města Prahy promluví náměstek primátora pan Otto Kechner.

Jožka Jabůrková patří mezi ženy, které se celý život věnovaly řešení sociálních otázek žen. Významně se podílela na rozvoji tělovýchovného hnutí, věnovala se veřejné práci mezi ženami, dětmi a mládeží, jako novinářka, spisovatelka a překladatelka si svým literárním nadáním a úsilím získala neopominutelné místo mezi českými spisovatelkami a redaktorkami.
Své hluboké sociální cítění projevovala Jožka Jabůrková i jako dlouholetá členka pražského ústředního zastupitelstva a členka Rady hl.m. Prahy. V roce 1931, kdy už působila jako redaktorka týdeníku Rozsévačka, byla zvolena do Ústředního zastupitelstva Prahy na kandidátce KSČ.
Ke znovuodhalení sochy Jožky Jabůrkové dochází z rozhodnutí Rady hl.m. Prahy a to u příležitosti 60. výročí jejího umučení. Rada se ve svém rozhodnutí opírala hlavně o úsilí o znovuodhalení sochy ze strany Občanské iniciativy Vděčnost. Respektovala také petici, která vznikla při příležitosti 100. výročí narození Jožky Jabůrkové v roce 1996, petici, podporované zahraničními organizacemi žen a mezinárodním táborovým výborem ravensbrückých vězeňkyň.
Jožka Jabůrková byla dle svého politického přesvědčení členkou KSČ. To ale nemůže samo o sobě a bez zvážení významných souvislostí a okolností být na překážku ocenění celoživotní práce této ženy, kterou věnovala ve velké míře hl.m. Praze. Jako dlouholetá členka pražského ústředního zastupitelstva, která položila život v boji proti fašizmu, si Jožka Jabůrková zaslouží, aby ve městě, které milovala a pro které pracovala, byla na důstojném místě znovu odhalena její socha.
Autorkou bronzové sochy je, již zemřelá akademická sochařka Věra Merhautová. Socha byla původně umístěna v roce 1965 v Košířích. Po restituci pozemku, byla socha odstraněna a uložena v depozitáři Galerie hl.m. Prahy. Na základě jednání o novém umístění sochy s představiteli jednotlivých městských částí, rozhodla Rada o jejím umístění na čestném vojenském pohřebišti na Olšanských hřbitovech.

Tiskové oddělení OPR MHMP
Tel.: 3600 2356
29. 7. 2002
29. července 2002
29. července 2002