Zpráva o akci K od 13. ledna do 7. února 2010

V prostorách gotického Mázhausu Novoměstské radnice v Praze 2 zahájila dnes odpoledne náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíková unikátní výstavu, která zobrazuje osudový moment z 13. na 14. dubna v roce 1950, kdy byl v tak zvané „Akci K“ (akce StB) uskutečněn zábor všech mužských klášterů na našem území.

  • 2 minuty čtení

 

V prostorách gotického Mázhausu Novoměstské radnice v Praze 2 zahájila dnes odpoledne náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíková unikátní výstavu, která zobrazuje osudový moment z 13. na 14. dubna v roce 1950, kdy byl v tak zvané „Akci K“ (akce StB) uskutečněn zábor všech mužských klášterů na našem území.

 

„Dnes už si málokdy uděláme čas na to, abychom si připomněli minulost a stíny, které ji neoddělitelně provázejí. Tento okamžik je vhodnou chvílí, abychom to udělali,“ řekla náměstkyně primátora Marie Kousalíková a dodala: „Ráda bych poděkovala všem, kdo se na přípravě této expozice podíleli: jak samotnému autorovi panu Michailu Ščigolovi, tak i panu páterovi Josefu Kordíkovi, který se ujal uspořádání obrazů, a všem ostatním organizátorům. Díky nim jsme se tu mohli dnes sejít a vzdát čest těm, kteří se stali obětí komunismu. Jsem hrdá na to, že mohu být u tohoto projevu historického svědomí národa, zájmu, pokory a snahy ukázat, čeho byli ještě před pár lety schopni lidé provést jeden druhému ve jménu diktátorské ideologie.

Součástí výstavy jsou i dobové fotografie a dokumenty. Putovní výstava vznikla v součinnosti a pod záštitou Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, je věnována všem členům Konfederace politických vězňů a jmenovitě pak historičce umění PhDr. Daniele Vokolkové a páteru Františku Kohlíčkovi.

Osudové dubnové noci v roce 1950 předcházela řada politických procesů s představiteli a členy církví, které pokračovaly i potom. Po akci bylo 2376 mnichů z řádů a řádových domů převedeno do centralizačních klášterů, téměř dvě stě do klášterů internačních. Jednorázový a tajný zásah vycházel ze směrnice ministra Rudolfa Slánského, že …“četné kláštery se stále více stávají středisky nebezpečné protistátní činnosti..“.

Autorka projektu, scénáristka ČT Šárka Horáková o této události už natočila televizní dokument z cyklu Tajné akce StB ostravského studia České televize. K výtvarné spolupráci na výstavě přizvala malíře z Českého ráje Michaila Ščigola, který namaloval Křížovou cestu inspirovanou touto historickou událostí českých dějin.

Součástí výstavy jsou i dobové fotografie a dokumenty a od konce tohoto roku jí bude také kniha, která bude mít při této příležitosti sérii autogramiád.

Výstava bude otevřena denně mimo dobu konání svatebních obřadů od 10 do 18 hodin.
Vstup zdarma.

 


V Praze 12. 1. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

12. ledna 2010
12. ledna 2010