Zpráva ze zasedání Řídícího výboru na zpracování Územní energetické koncepce HMP, ze dne 23.4.2003

Přítomní členové ŘV:

radní RNDr. M. Gregar, předseda ŘV , RNDr. M. Habrnál, předseda, VI ZHMP, Ing. P. Šulc,  OIM MHMP, Ing. M. Dostál, ČEA,  Ing. M. Fafejta, PP, a.s., Ing. F. Krákora, PRE, a.s., Ing. J. Špitálník, CSc.,  PT, a.s., Ing. J. Janota, OZV MHMP.a Ing. L. Kotulák, CSc., OIM MHMP, tajemník ŘV.

Omluveni členové ŘV: náměstek primátora Mgr. P. Hulinský a Ing. S. Kubíková,  SÚRM MHMP.

Zástupci zpracovatele: Ing. J. Maroušek, CSc., ředitel SEVEn, o.p.s., vedoucí projektu Ing. J. Zeman, zástupce ředitele SEVEn, o.p.s., Ing. M. Dašek, SEVEn, o.p.s.

Hosté: p. L. Pospíšil, PP, a.s.

 

Účastníkům byly rozdány podkladové materiály k programu zasedání:

1. Teze – návrh zásad ÚEK: cíle, priority, nástroje

2. Regulační nástroje

3. Pokrytí budoucích potřeb energie – rozvojové scénáře

4. Vazba mezi ÚEK a Dlouhodobou koncepcí ochrany ovzduší hl.m.Prahy

5. Posouzení vlivů  ÚEK na životní prostředí

6. Závěry ŘV

K doplnění zápisu ze zasedání ŘV dne 12.3.2003 nebyly vzneseny žádné požadavky. Pro další jednání ŘV budou zápisy z jednání ŘV rozeslány týden před zasedáním spolu s pozvánkou.

V úvodu předseda ŘV ÚEK, radní RNDr. M. Gregar, uvítal členy  ŘV, seznámil je s programem jednání a stručně uvedl do projednávané problematiky zpracování ÚEK. 

Ing. J. Zeman podal stručnou informaci k jednotlivým bodům podkladových materiálů pro jednání ŘV.

Ad 1) Byly diskutovány cíle a priority ÚEK a nástroje pro jejich realizaci. V souvislosti s konstatováním, že energetika na území hl.m.Prahy z hlediska trvale udržitelného rozvoje není hlavním zdrojem zatížení životního prostředí byl zdůrazněn cíl ÚEK: stanovení zásad koordinace energetického rozvoje města - vytváření podmínek pro spolehlivé a úsporné zásobování palivy a energií a hospodárné nakládání s energií v souladu s potřebami hospodářského a společenského rozvoje města včetně ochrany životního prostředí a šetrného nakládání s přírodními zdroji energie.

Ad 2)  RNDr. M. Habrnál zdůraznil důležitost cenové politiky distribučních společností a investiční politiky města jako regulačního nástroje pro prosazování cílů ÚEK (dotace, úlevy, výhody).

Ing. J. Janota v návaznosti na Dlouhodobou koncepci ochrany ovzduší hl.m.Prahy upozornil na nutnost řešení problematiky cizorodých organických látek (COL, někdy také označovaných jako těkavé organické látky), jejichž škodlivý vliv na zdraví obyvatel je všeobecně známý.

Hlavním zdrojem COL jsou menší spalovny a lokální zdroje vytápění, kde dochází k nedokonalému spalování plastů, textilií apod. při nízkých teplotách. Z hlediska umístění se často jedná o okrajové části města. Provedené sledování ukázalo, že se jedná až o čtyřnásobné překračování povolené koncentrace 1 ng/m3

Ad 3)  Radní RNDr. M. Gregar upozornil na potřebu sladění rozvojových plánů distribučních společností. Investice do infrastruktury ze strany města musí být vyvážena přínosy. V souvislosti s využitím obnovitelných a druhotných zdrojů energie upozornil na problematiku využití energetického potenciálu spalovny Malešice.

Ing. M. Fafejta z hlediska strategie zásobování jednotlivými druhy energie zdůraznil potřebu součinnosti města při územním rozhodování o energetické infrastruktuře (poukázal na neúměrné lhůty projednávání investic). Z diskuse vyplynula potřeba respektování specifických podmínek infrastruktury  jednotlivých distribučních společnosti a z toho vyplývající rentability z hlediska hustoty odběru v daném území.

Ing. F. Krákora informoval o dotační politice společnosti PRE v případě propagace termálních čerpadel.

Ad 4) Na základě návrhu předsedy ŘV, radního RNDr. M. Gregara, byl bod programu  „rozpracování a upřesnění vazby mezi ÚEK a koncepcí ochrany ovzduší“  přeložen na následující zasedání ŘV.

Ad 5) Ing. J. Maroušek  stručně informoval o přípravě na posouzení vlivů ÚEK na životní prostředí v souladu s právními předpisy.

Ad 6) K otázce pokrytí energetických potřeb v krizových situacích byli požádaní zástupci distribučních společností o zaslání návrhu svých požadavků, případně námětu pro řešení ŘV (zaslání na E- mail: Ludovit.Kotulak@cityofprague.cz v termínu do 15.5.2003).

RNDr. M. Habrnál požádal o seznámení s ŘV  s krizovými plány, ke kterým by město sdělilo své poznatky.

Otevřená zůstává i nadále nutnost detailnější diskuse a řešení otázky konkurence v tržním prostředí v energetice na území hl.m.Prahy ve vztahu k podnikatelským záměrům a představám jednotlivých distribučních společností.

Předložené připomínky buďto byly akceptovány nebo zodpovězeny anebo svým druhem a rozsahem nevyžadují úpravu postupu zpracování ÚEK.

Řešení problematiky cizorodých organických látek přesahuje původní zadání zpracování ÚEK. 

Další zasedání  ŘV bylo dohodnuto na den 19.6.2003 (čtvrtek) v 10.00, Mariánské nám. 2, 3.patro, místnost č. 349,  a bude projednávat vazby mezi ÚEK a koncepcí ochrany ovzduší, návrh výstupů ÚEK a řešení zásobování energií v krizových situacích. 

 

Zpracoval: Ing.L.Kotulák, CSc.

Připomínky  k návrhu zápisu prosím zaslat na výše uvedenou adresu do 15.5.2003.

Připomínky:

 

PP,a.s., oznámila, že k pokrytí energetických potřeb v krizových situacích nemá k ŘV žádné požadavky.

Krizový (havarijní) plán PP, a.s., rozšířený o "Povodňový plán" předá koncem května po projednání a schválení na poradě vedení (22. 5. 2003).

 

 

3. května 2004
3. května 2004