Celiaci nově dostávají příspěvky od pojišťoven

„Stokoruna od VZP znamená pro celiaky velké vítězství,“ říká Blanka Rubínová, předsedkyně Sdružení celiaků České republiky.

celiakie_budova_vzp

Dlouhou dobu představoval požadavek celiaků na příspěvek zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu boj s větrnými mlýny. Před několika lety sice vznikla na ministerstvu zdravotnictví Komise pro celiakální sprue, která vypracovala celou metodiku pro spuštění cíleného screeningu celiakie a zároveň doporučila, co by bylo potřeba udělat pro nemocné celiakií. Zjistilo se, že výživa celiaka na jeden měsíc oproti člověku zdravému je v průměru o 2900 až 3300 dražší, ale to bylo všechno. Připravený projekt odsouhlasený lékařskými odbornými společnostmi, který prošel připomínkovým řízením, leží přes tři roky na ministerstvu zdravotnictví.

Blýskání na lepší časy představil až letošní květen, kdy Zaměstnanecká pojišťovna Škoda začala poskytovat od 1. 5. 2008 pro pojištěnce trpící celiakií a fenylketonurií jedenkrát za rok příspěvek do výše 1500 Kč na bezlepkovou dietu a dietu při fenylketonurii, která není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. K žádosti o příspěvek je nutné předložit vyjádření lékaře o nezbytné dietě.

K zaměstnanecké pojišťovně Škoda se potom připojila OZP, u níž lze v rámci programu Děti PLUS (určeného pro děti od 1 do 19 let věku) získat příspěvek ve výši 500 Kč/rok na celiakii – bližší informace se dozvíte na pobočkách OZP. Úplnou novinkou – ale zcela zásadní – je, že od 1. července 2008 se k oběma zdravotním pojišťovnám připojila VZP. Její příspěvek činí 100 Kč na měsíc pro děti do 18 let věku. Pro získání jednorázového příspěvku 600 korun musí klienti VZP doložit potvrzení od lékaře a účet za nákup bezlepkových potravin či surovin za víc než 600 korun, které si pořídil po 1. červenci 2008.

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda chce pojišťovna letos svým klientům s celiakií celkem poskytnout 2,5 milionu korun. Další milion dala VZP do pilotního projektu vyšetřování v Jihomoravském kraji. Desetiměsíční pilotní projekt k vyšetřování celiakie probíhající ve Fakultní nemocnici Brno má podle Roda odhalit pacienty s nespecifickými příznaky či příbuzné nemocných, u nichž se choroba dosud neprojevila. Hned se pak zahájí léčba bezlepkovou dietou. Takzvaný screening, neboli odhalování případných nemocných, začne podrobnými dotazníky. Podle jejich výsledků pak lidé podstoupí příslušné diagnostické testy a následnou léčbu dietou. Pokud se celiakie včas neodhalí, stojí pak léčení pacienta mnohonásobně víc, uvedl ředitel VZP Pavel Horák.

Na otázku, zdali stokoruna příspěvku na měsíc není málo, odpověděla předsedkyně Sdružení celiaků České republiky Blanka Rubínová, že celiaci vítají každý posun směrem k lepšímu. A ta stokoruna od VZP pro nás znamená velké vítězství. Že se konečně začalo na celiaky myslet. VZP si, doufejme, nyní dělá jakýsi finanční odhad, kolik je v Česku celiaků, aby zjistila, jestli bude možné přispívat více. A protože VZP je u nás pilotní zdravotní pojišťovnou, podle níž se všechno řídí, tak věřím, že v dohledné době se přidají i další pojišťovny, vysvětluje Blanka Rubínová.

Místopředsedkyně Sdružení celiaků České republiky Dagmar Skyvová dodává, že se v minulém týdnu uskutečnila v kanceláři sdružení schůzka a lidé, kteří nejsou u těch tří pojišťoven, které začaly přispívat celiakům, říkali, že se přehlásí. Že jim to za to stojí. A jsem přesvědčena, že se ostatní pojišťovny do toho zapojí také, aby nepřišly o klienty, podotýká Dagmar Skyvová.

Jaké jsou další možnosti finanční pomoci celiakům od státu?

Podle vedení Sdružení celiaků České republiky dlouhou dobu komplikoval jednání o příspěvcích pro celiaky fakt, že nebylo zcela zřejmé, zda přispívat celiakům ze zdravotního nebo sociálního pojištění a jakým způsobem. Proto si celiaky přehazovali na těchto ministerstvech jak horký brambor a nic se nedělo. Změnu postojů již kromě zdravotních pojišťoven vyjádřilo i ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož ministr Petr Nečas před časem řekl, že by v budoucnu mohl na pacienty s celiakií pamatovat i zákon o sociálních službách. Nemocní by tak mohli dostávat příspěvky na péči. "Systém je velmi nevlídný k některým specifickým druhům postižení, k rodinám, které se starají například o děti s některými metabolickými poruchami, jako je fenylketonurie nebo celiakie, případně vážné formy cukrovky," vysvětlil ministr.

A s jakou pomocí od státu může kromě příspěvků od zdravotních pojišťoven nyní celiak počítat? To mně vysvětlily Ing. Blanka Rubínová, předsedkyně Sdružení celiaků České republiky a Dagmar Skyvová místopředsedkyně Sdružení celiaků České republiky.

Rodičovský příspěvek do sedmi let věku dítěte

První z možných příspěvků je tzv. prodloužená mateřská dovolená. Rodič si nyní musí říct, jak dlouho bude mateřskou pobírat, zdali dva, tři nebo čtyři roky. Podle zvolené doby čerpání je mu stanovena výše příspěvku. Ale může nastat případ, že si mateřskou určí třeba na tři roky a ve dvou letech lékaři najdou u dítěte celiakii. Co teď?.

Dítě s celiakií obvykle splňuje kritérium zdravotně postiženého dítěte. Rodič má tedy nárok na čerpání rodičovského příspěvku ve zvýšené výměře, tj. 7600 Kč měsíčně, a to až do 7 let věku dítěte. Tento nárok vzniká nejdříve ode dne posouzení dítěte jako dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo po skončení čerpání předchozího rodičovského příspěvku, bez ohledu na to, jaký typ čerpání předtím zvolil.

Příspěvek na péči

Další možností je příspěvek na péči. Zde se u dětí začnou zkoumat možnosti, zdali si samy mohou uvařit a někdy je možné napočítat úkony na první typ příspěvku na péči. „Zde se jedná o 3000 korun. Je možné o něj požádat, ale tento příspěvek, pokud vím, se obvykle nedostává snadno, žadatelé se musí odvolávat. Když se správně odvolají, tak mají šanci. V žádném případě se ale nejedná o automaticky daný příspěvek, říká Blanka Rubínová.

Na otázku, zdali mohu nárokovat, pokud budu mít dvě děti – celiaky, šest tisíc korun, odpovídá předsedkyně Sdružení celiaků České republiky souhlasně. Můžete žádat na každé dítě, protože tato dávka není určena pro rodinu, ale pro dítě. O příspěvek na péči si můžou požádat všichni, kteří nejsou soběstační. Malé dítě si těžko samo bude vařit, musí tam někdo fungovat, kdo mu jídlo připraví.

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Podle Blanky Rubínové a Dagmar Skyvové existuje ještě možnost požádat v rámci dávek pomoci v hmotné nouzi o příspěvek na živobytí . Tato dávka se odvíjí od životního minima rodiny. Zde je důležité, že o 2680 korun je navýšené životní minimum na každého celiaka, tzn., že pak se počítá s dorovnáním na zvýšené životní minimum. Opět zde ale platí, že o tento příspěvek můžou požádat jen rodiny, jejichž příjem se pohybuje kolem životního minima Pokud má úřad dobrou vůli a peníze, tak může dát i částku vyšší.

Sociální příplatek

Obecně na něj mají nárok ty rodiny, které pečují o nezaopatřené dítě (děti) a jejichž příjem nedosahuje stanovené hranice. Pro splnění podmínky přiznání sociálního příplatku musí být tento příjem v předchozím kalendářním čtvrtletí nižší než dvojnásobek životního minima rodiny.

Sociální příplatek se zvyšuje v případech, kdy je dítě – celiak na základě zdravotního posouzení uznáno buď jako dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě nemocné, zohledněny jsou také zdravotní postižení nebo osamělost rodiče. Vyšší sociální příplatek se poskytuje i rodinám, kde se narodilo více dětí současně, a to v době do tří let jejich věku, nebo rodinám, kde dítě studuje na střední škole v denní formě studia nebo na vysoké škole v prezenční formě studia.

Od června letošního roku mají děti s celiakií, pojištěnci VZP, nárok na proplácení 5000 Kč ročně na zaplacení ozdravných pobytů delších než sedm dnů v kuse. Ale je také nutné upozornit, že když jedete například do lázní, tak musíte platit zdravotní poplatek 60 korun na osobu a den. Takže sice něco málo dostanete, ale zároveň něco odevzdáte, dodává Dagmar Skyvová.


Autor: Stanislav Pecháček
14. července 2008
14. července 2008