I v okurkové sezoně nabízí Praha sportovní vyžití pro nevidomé a slabozraké

O zrakově postižené sportovce se v Praze starají tři sportovní subjekty. V první řadě se jedná o Tělovýchovnou jednotu Zora Praha zrakově postižených, která se o osoby se zrakovým handicapem pečuje už od roku 1977. Dalšími sportovními sdruženími jsou SK Slavia Praha, odbor zrakově postižených či Tyflosport. Rád bych upozornil i na horolezecký oddíl Matahari. I když je v Praze v letních měsících „okurková sezona“, pod krátkými charakteristikami sportovních sdružení naleznete kalendář sportovních akcí pro nevidomé a slabozraké, které pořádají v červenci, srpnu a září pražské tělovýchovné jednoty, sdružení a oddíly. Jednou z akcí v kalendáři je i pozvánka na sedmidenní outdoorovou akci Souhraní. Další sportovní aktivity pro zrakově postižené nabízí webové stránky Českého svazu zrakově postižených sportovců.

TJ Zora Praha


I když má Tělovýchovná jednota Zora Praha zrakově postižených nejprve v názvu jméno hlavního města, jedná se o sportovní organizaci s celostátní působností. Sdružuje zrakově postižené, tedy nevidomé i slabozraké bez ohledu na to, odkud jsou a kolik jim je let.

Jednota nesdružuje pouze zájemce se zrakovým handicapem, jejími členy se mohou stát i ti, kteří žádnou zrakovou vadu nemají. Pro TJ Zora je dokonce nutnost mít ve svých řadách ty, kteří vidí dobře. Přece jen občas nastanou situace, třeba při tréninku nebo potom při soutěžích, ale také třeba při turistických akcích, kdy je pomoc vidících nutná. Proto TJ Zora spolupracuje i s několika odborně vyškolenými trenéry a průvodci, kteří umí se zrakově postiženými lidmi pracovat a dokáží jim při konkrétní soutěži nebo i jiné akci kvalifikovaně poradit.


Tělovýchovná jednota Zora Praha byla založena na podzim roku 1977 skupinou asi deseti nadšenců, kteří tehdy měli pouze kuráž a odvahu. Chtěli upozornit – dnes by se řeklo, že chtěli zviditelnit – pomocí sportu schopnosti a možnosti zrakově postižených. Už tehdy měli v úmyslu zapojit i tuto skupinu lidí do takových sportovních odvětví a soutěží, kde by i takto postižení mohli být ostatním rovnocennými soupeři. Původně se tato snaha měla týkat jen pražských sportovců .

Prvním předsedou jednoty byl několik let Dr. Jan Drtina, tehdejší ředitel pražské konzervatoře pro zrakově postižené, a první oddíl, který začal fungovat pod hlavičkou TJ Zora Praha, byl oddíl šachový. Měl tehdy asi 12 členů a působil jako samostatný oddíl při velkém šachovém klubu Dopravního podniku Praha. Postupně pak vznikaly další oddíly. V současné době má jednota asi 400 členů.

Sportů, které jednota provozuje, je osm. Jsou to: lehká atletika, dále pak dva speciální sporty pro nevidomé – sálová míčová hra s ozvučeným míčem zvaná golball, pak showdown, rovněž hra s ozvučeným míčkem podobná stolnímu tenisu, ovšem s řadou úprav. Zmíněné ozvučení spočívá v tom, že golballový míč je uvnitř opatřen rolničkami a míček pro showdown má v sobě několik menších broků. Tedy golballový míč zvoní, showdownový míček chrastí. Důvod, proč je to tak, je zcela jasný.


Další sporty, které TJ Zora Praha ještě provozuje jsou šachy, turistika, vodní sporty (včetně windsurfingu) a simulovaná zvuková střelba z pistole. I tyto sporty jsou více či méně upravené tak, aby je mohli i zrakově postižení bez větších problémů provozovat. Například šachisté hrají každý na své speciální šachovnici a tahy si hlásí. Zvuková střelba se provádí pomocí střeleckého trenažeru. Téměř ve všech těchto vyjmenovaných sportech probíhají jak národní, tak i mezinárodní soutěže, evropské či světové šampionáty, golball je dokonce paralympijský sport, a někteří sportovci TJ Zora Praha se těchto vrcholných sportovních událostí téměř pravidelně zúčastňují. Buď je to jen na klubové úrovni nebo jsou dokonce zařazeni do různých národních reprezentací.



SK Slavia Praha, odbor zrakově postižených


Sportovní klub provozuje atletiku, goalball, kuželky, lyžování – běh, lyžování – sjezd, plavání a tandemovou cyklistiku. V SK Slavia Praha působí řada reprezentantů Československé a České republiky. Pod webovými stránkami SK Slavia Praha, odbor zrakově postižených jsou rovněž zveřejňovány akce sdružení Viděno hmatem.



Kalendář sportovních akcí pro nevidomé a slabozraké, které pořádají pražské tělovýchovné jednoty

(červenec, srpen, září 2008)


TJ Zora Praha


26. červenec – Alpina Cup Libeř – střelba (kontaktní osoba – 603 263 617)

30. srpen – Memoriál I. Petržíkové – showdown (kontaktní osoba J. Jelínek – 728 044 927)

2. září – Oddílový přebor – šachy (kontaktní osoba – J. Polnar – 723 254 089)


SK Slavia Praha, odbor zrakově postižených


V jarní a letní sezoně pořádá SK Slavia, odbor zrakově postižených stejně jako loni jednodenní cyklistické výlety.


TyfloCentrum Praha, o.p.s.


16 – 23. srpna – Souhraní (Strážiště u Mnichova Hradiště) – outdoorová sportovní akce zaměřená na zajímavé sportovní aktivity – jízdu na koni, cyklistiku na tandemových kolech, splutí řeky na kánoích, paintball, jízdu vozidly autoškoly, adrenalinové překvapení a mnoho dalších zážitkových her.


Kontakt: Luboš Novotný, organizátor akce tel: +420 725 716 278

email: souhrani@atlas.cz

web: www.souhrani.dobrodruh.net


Pražské centrum zrakově postižených plavců


Po předchozí domluvě můžete v pondělí a čtvrtek plavat v Tyršově domě. Pondělí 16.00 hod. – 17.00 hod., čtvrtek 19.00 hod. – 20.00 hod.


Adresa: Újezd 40/450, 110 00, Praha 1 – Malá Strana


Popis cesty, jak se dostanete do Pražského centra zrakově postižených plavců:


Z tramvaje č. 6, 9, 12, 20, 22 a 23 vystupte na zastávce Újezd. Z ulice Újezd zabočte do ulice Všehradova a jděte až k branám vedoucím do areálu Tyršova domu. Poté projděte branami a přes nádvoří jděte do vchodu s nápisem vrátnice. Od vrátnice sejděte jedno patro a dostanete se na recepci bazénu.


Kontakt:


Mgr. Zuzana Kvapilová – zuzkaq@seznam.cz

Tel: +420 604 723 590


Lezení nevidomých na umělé stěně – Čtvrteční překližka


Horolezecký oddíl Matahari sdružuje skupinu lidí, které baví nejen lezení samotné, ale kteří se rozhodli k radosti z dobývání skal dopomoci i handicapovaným. Jako vzor i vůdčí osobnost současně jim nezlomnou sílu lidské vůle dokazuje nevidomý horolezec Honza Říha.


Chcete-li se s nimi setkat, můžete je najít každý čtvrtek mezi šestou a devátou hodinou, kdy chodí trénovat na pražské umělé stěny. Když je venku ošklivo a uvnitř příjemně, lze je takřka s jistotou najít v MAMMUT centru v Holešovicích, na nejvyšší stěně na Smíchově nebo na umělé stěně Sqashpark – Cibulka. Jakmile se ustálí slunnější počasí, oblézají i venkovní stěnu ve Strašnicích. Než se však rozhodnete vyrazit, sledujte informace na http://www.homatahari.cz a raději nás alespoň den dopředu informujte e-mailem (info@homatahari.cz).

13. října 2008
13. října 2008