Unikátní mapa pro nevidomé

Soubor čtrnácti map Prahy pro nevidomé je výsledkem práce mladičké absolventky brněnské techniky ing. Radky Fuxové. Projekt vzniká za podpory hlavního města Prahy, Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana a Sjednocené organizace pro nevidomé a slabozraké (SONS).

„Mapy pro nevidomé, to byl můj námět na diplomovou práci, kterou jsem dělala na technice v Brně. Pak jsem oslovila Opavu, kde bydlím, a tam jsem vytvořila podle Evropských standardů dvě mapy města,“ uvedla Radka při své první prezentaci pražských map.

Zatím má hotové dvě, které se týkají centra města, dalších 12 bude připraveno do konce roku.
Handicapované osoby budou mít tyto plastické orientační mapy Prahy v informačních centrech, na školách a v knihovnách. Plánky zachycují podrobně nejen významné orientační body, ale i památky, ulice a trasy metra.

Podle německého vzoru

„Jde o tři soubory map. První zahrnuje celé území hlavního města Prahy, druhý mapy Pražské památkové rezervace, a pak jde o soubor podrobných map vybraných území Pražské památkové rezervace,“ poznamenal radní pro kulturu, památky a cestovní ruch Milan Richter. Soubor plastických map vyjde nákladem 60 kusů ve velikosti A3 a bude stát zhruba 400 tisíc korun.

Radka Fuxová pracuje na mapách se svojí maminkou, která vytváří právě plastické podklady pro tiskárnu. „Já jsem zaměstnaná u jedné norské petrolejářské firmy a na digitálních podkladech mapy pracuje po skončení své pracovní doby, jako základ mi slouží nejen samotná procházka místy, která jsou na mapě znázorněná, ale celou trasu fotografuji a snímám na kameru. Když vzniknou nějaké nesrovnalosti, musí maminka zajet do Prahy a zjistit skutečnou situaci na místě, je to namáhavé, ale nechci tuhle práci opustit,“ uvedla Radka.

„Slepecké mapy města jsou skutečně ještě na začátku. Viděla jsem řadu prací ve Francii a Itálii, ale většinou to byly mapy povrchu zemí, ale mapy měst chyběly. Lépe je na tom Německo, které využívá pro tvorbu takových map standardů Evropské unie. Z těch právě vycházíme i my a používáme německé stavebnice, z nichž se mapy města tvoří. Nicméně řadu značek musím vytvářet sama,“ popisuje vznik plánků Fuxová.

Nevidomí radí

A jak Radce pomáhají lidé ze SONS? Především ji uvedli do světa nevidomých a jejich zvyklostí. Například upozorňovali na to, jak mají být umístěny popisky k mapě, že se čte v Braillově písmu pravou rukou, takže i umístění a vzdálenosti mezi popisky mají určité zákonitosti. Opravovali také rastry, které jsou podobné, a mapové prvky, aby se nepletly.

Některé prvky mapy, jako například zvukové majáčky, pole a další Radka sama vytvořila a nyní je chce zařadit do standardů EU, aby mapy, které vznikají v Evropské unii, byly čitelné pro všechny nevidomé, ať už používají kterýkoliv jazyk.

Mapy ocenil i radní Milan Pešák, který sám dlouhodobě pracoval v SONS. Mapa je již druhým materiálem pro nevidomé. V červnu totiž vyšla publikace Královská cesta, která informuje v Braillově písmu o 19 významných objektech a palácích a navíc je doplněna reliéfní grafikou. ()

„Ovšem v projektu map pro nevidomé jdeme mnohem dále, protože mapy obsahují názvy ulic, řeky, ostrovy, parky, zahrady, významné budovy, věže, ploty, tramvajové koleje, stanice metra a sochy,“ upozornil radní Richter.

Praha plánuje i další projekty pro handicapované. „Chystáme například mapu Prahy pro vozíčkáře, která by obsahovala čtyři trasy a měla legendu v osmi jazycích. Zvažujeme ale také možnost vybavit některá významná náměstí a křižovatky ulic v historickém jádru Prahy reliéfními modely,“ uvedl Richter.

Fotogalerie

26. března 2006
26. března 2006