Netloustněte, hrozí vám cukrovka i infarkt

Obezita, stres a špatné životní návyky jsou důsledkem vzniku cukrovky druhého typu. Jde o onemocnění, které člověk získává až v dospělém věku, neléčí se inzulinem, ale celkovou změnou životosprávy. Provázejí ho ale komplikace, které sice český lékař umí léčit, ale stojí ročně nemálo peněz.

inzulin_vpich

Za zdravého pojištěnce zaplatí pojišťovna v průměru za rok 20 tisíc, za diabetika bez komplikací, který užívá léky, 40 tisíc, za diabetika na inzulínu až 100 tisíc a za rok dialýzy dá až milion korun.

V Čechách žije na 800 tisíc diabetiků a cukrovku druhého typu má většina z nich. Nejen nemoc samotná, ale zejména komplikace, které jí provázejí, a zvýšená četnost infarktů, mrtvice nebo selhání ledvin jsou příčinou zhoršeného života nemocného.
Proto se lékaři zabývali otázkou, jak kromě úpravy hladiny cukru v krvi předcházet i těmto komplikacím.

Mezinárodní studie ADVANCE ukázala, že české standardy pro léčbu diabetu jsou správné, řekl k tomu předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil.

Podle jeho slov studie, která byla prováděna po dobu pěti let na jedenácti tisících pacientech z dvaceti zemí, potvrdila, že kvalitní léčba a udržení cukrovky na dobré úrovni po co nejdelší dobu smysl má. Projeví se to právě v poklesu počtu komplikací, dodal. Selhání ledvin je přitom příčinou smrti až dvaceti procent diabetiků, a až třetina lidí na dialýze jsou diabetici. Cukrovka je také nejčastější příčinou oslepnutí dospělých. Diabetická noha, kdy jsou narušeny nervy a cévní zásobení, je nejčastější příčinou amputace.

Důležité je přijít včas

Podle Kvapila vězí problém také v tom, že většina lidí přichází do ordinace pozdě, respektive v době, kdy už jejich zdravotní stav provázejí komplikace, což bývá asi deset let po onemocnění diabetem. Přitom jim lze účinně zabránit, nutné je jen přijít včas a nepodceňovat zdravotní stav.

Vyšetření hladiny cukru je součástí preventivních prohlídek, které platí pojišťovny dospělým jednou za dva roky. Pokud má člověk v rodině diabetes, sám má nadváhu, vyšší tlak a cholesterol, měl by si nechat glykémii vyšetřit, doporučil lékař.

Roli hrají i finance

Právě léčba komplikací odebírá až nadpoloviční většinu peněz. Podle místopředsedkyně České diabetologické společnosti profesorky Terezie Pelikánové navíc zjištění odborné společnosti ukazuje, že důsledně léčit podle standardů nelze vždy. Kvůli hrozbě penalizace od pojišťoven totiž často nelze pacienty posílat na kontrolní vyšetření tak často, jak by bylo třeba.

Přitom studie ADVANCE podle Kvapila potvrdila, že je správné začít s léčbou hned po zjištění nemoci a snížit hladiny cukru léky a úpravou životosprávy na hodnoty blízké zdravým.

Zdroj: ČTK


Autor: Linda Nová, redakce portálu
23. června 2008
23. června 2008