Příspěvky Stop agesivním řidičům: týden 20.-27. srpna

Zda naleznete zaslané příspěvky od občanů, kterým není lhostejné, jak bezpečně či nebezpečně se dá přecházet na přechodech pro chodce. Postupně zde budou přibývatstanoviska k poskytnutým podnětům. Některé potrvají delší dobu, jelikož návrhy je třeba zkonzultovat s příslušnými městskými částmi, popřípadě i Policií ČR.

stop_ridicum_prechod_porici
Autor: TSK

Zpět na kampaň

Tramvajový ostrůvek směrem do centra, na rohu Biskupské a Poříčí

u přechodu na tramvajový ostrůvek směrem do centra, na rohu Biskupské a Poříčí, dochází velmi často k nebezpečným situacím a dopravním přestupkům. Řidiči často projíždějí kolem ostrůvku nepřiměřenou rychlostí a teprve na konci zjistí, že je tam zebra. Za deset let, kdy bydlím v sousedství, jsem už neščetněkrá zaslechl skřípění brzd. Přes ukazatel s jízdním řádem je totiž těžké vidět, zda se někdo hodlá přecházet nebo ne. Staří lidé s berlemi mají problém uskočit před autem, které se na ně řítí.

Mně osobně se to stalo jednou i s vozem Policie ČR, který, přestože jsem byl už 3 kroky na zebře, jel tak rychle, že jsem musel ustoupit. Navrhoval bych jedno dražší a jedno levnější řešení. To dražší by bylo nějaké zpomalovací zařízení uprostřed délky ostrůvku, to lacinější výstražná značka, že hned za ostrůvkem je přechod pro chodce. Nic takového tam dosud není.

Přikládám fotografii lokality ve chvíli, kdy se paní chystala přejít a před nosem jí prolétlo auto rychlostí, kterou si nekvalifikovaně netroufám odhadnout. Ale bylo to rychlé... Jen doufám, že se na tomto místě v brzké době nic špatného nestane.

Odpověď:

Vámi zaslaný podnět je zejména na bezohlednou jízdu řidičů podél nástupního ostrůvku v centrální části Prahy s vysokým pohybem pěších. Zde je důležitější práce represivních složek, které by bezohledné řidiče měly trestat.

Viditelnost chodců na přechodu je omezena jak označníkem zastávky MHD (který ale již nyní otočen tak, aby byl co nejužší a umožňoval co nejlepší rozhledové poměry), tak i sloupem veřejného osvětlení na chodníku. Bohužel přechod slouží jako bezbariérový přístup na zastávku a jeho přesun není možný. Komunikace je ve správě MČ Praha 1, se kterou budeme hledat vhodné řešení, jako možné vidíme především snížení rychlosti na 30 km/h.

Stanovisko odboru dopravy ÚČM Praha 1:

Ustanovením § 13 zák. č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, je upravena jízda ve zvláštních případech, kdy při jízdě podél nástupního ostrůvku je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Nedodržování pravidel silničního provozu řidiči motorových vozidel by pravděpodobně umístění dopravní značky s omezením rychlosti situaci nevyřešilo. Kontrola dodržování citovaného zákona ze strany řidičů vozidel je v kompetenci orgánů policie. Umísťování  zpomalovacích prahů u tramvajových ostrůvků není optimální řešení. S umístěním příčných prahů je spojeno i umísťování  svislých dopravních značek. Při velkém počtu těchto ostrůvků v centru Prahy by došlo k dalšímu nemalému nárůstu dopravního značení. Navíc umístění příčného prahu s sebou nese také negativní vlivy, jako je např. hluk, otřesy při přejíždění motorových vozidel, zvýšení koncentrace výfukových plynů při opětovném rozjíždění motorových vozidel, kdy se nejedná jen o osobní vozidla. Na základě ověření u Policie ČR nebyl v tomto úseku zaznamenán v průběhu posledních třech let žádný střet motorového vozidla s chodcem a tento úsek není vykazován jako nebezpečný.

zde

Přechod před základní školou Litvínovská 600

Dobrý den, prosím vás žádám o ochranu přechodu před základní školou Litvínovská 600, Praha 9, kde každé ráno je velice nebezpečná a nepřehledná situace. V příloze zasílám obrázky a video zmíněného přechodu, které jsem pořizoval po tři dny. I jako dospělí a rodič mám strach po tomto přechodu přejít, když jdu a vozidlu se rozsvítí vzadu bílá světla, tak vím že bude couvat, ale to dítě si to neuvědomí. Z toho vyplývá, že k tragédii může dojít každým dnem a každým okamžikem. Situaci budu i nadále sledovat a v případě přítomnosti vašeho strážníka, bych velice nerad viděl, že takto hrubý přestupek řeší "jen" domluvou, protože takový řidič si z domluvy nic nedělá a ve svém nebezpečném konání bude pokračovat. Předem děkuji za řešení této NEBEZPEČNÉ SITUACE.

Odpověď: Stanovisko OŘ Městské policie Praha 9

Informace o problémech s parkováním, couváním a otáčením na přechodu pro chodce před ZŠ Litvínovská 600 se k nám dostala i z jiného zdroje a dříve, než jsem dostal toto info, jsme přijali tato opatření :

Každé ráno (když to je personálně možné), dohlíží na toto místo strážník okrskář či strážník hlídkové služby. V době naší přítomnosti se tato "zvěrstva" nedějí a vše probíhá v mezích zákona. Celý problém spočívá v pohodlnosti dětí i rodičů. Stačí dítě vysadit na křižovatce Litvínovská - Veltruská a dítě po chodníku dojde do školy, která je od této křižovatky vzdálená cca 200m.

V současné době chápeme zajištění tohoto místa jako jednu z priorit a budeme se jí věnovat intenzivně cca do poloviny října a následně po vyhodnocení aktuální situace dále upravíme další výkon služby.

Naši strážníci mají za úkol s rodiči - řidiči komunikovat a věc jim na místě vysvětlit s tím, že není nezbytné zajíždět až před školu!

Přechod před OD Kotva

Přechod pro chodce v polovině ulice Královodvorská ke Kotvě není ani moc nebezpečný z důvodu aut ale na straně Kotvy
se rozpadá podklad je to nejvhodnější místo pro zlomeninu. Na upozornění správa komunikací zdělila že je to nezajímá poškozený přechod je prý v majetku Kotvy. Majitel Kotvy fi. Markland se ani neobtěžovala odpovědět. Z mého pohledu tento přechod je zcela zbytečný, není bezbarierový a určitě zdržuje dopravu v Kralovodvorská.

Odpověď:

Přechod je na komunikaci ve správě MČ Praha 1, ta doposud na podnět nereagovala. Dle našeho názoru má přechod zásadní vady v navázání na chodník na straně OD Kotva a současně není nezbytný, nenavazuje ani na významnou pěší trasu a v blízkosti jsou další přechody.

Přechod lze zrušit a toto se pokusíme projednat s příslušným silničním správním úřadem - odborem dopravy MČ Praha 1.

Nebezpečný přechod, ulice V Zářezu, Praha 5

Jedná se o přechod u stanice metra a zastávky autobusu "Jinonice". Auta přijíždějící směrem k Radlické často přijíždějí vysokou rychlostí a s ohledem na zatáčku jsou vidět až cca posledních 10 metrů od přechodu a stejný rozhled má i řidič. Myslím, že by bylo vhodné umístění retardéru. Křižovatka s Radlickou ulicí, kde je STOPka je stejně vzdálena cca 70 m od přechodu a řidiči stejně musí bezprostředně za přechodem rychlost snížit.

Dlužno říci, že přes přechod přecházím několikrát denně a několikrát týdně přejíždím jako řidič a nikdy jsem u něj neviděl hlídku Městké Policie.

Odpověď:

Jedná se o přechod délky cca 12 metrů přes nepříliš intenzivně využívanou komunikaci. Asi před 2 lety bylo na základě podnětu občana příslušnému silničnímu správnímu úřadu (odbor dopravy MČ Praha 5) navržena možnost vytvoření dělícího ostrůvku z montovaných prvků. MČ Praha 5 ale požaduje stavební a mnohem dražší ostrůvek.

Chodci mohou alternativně využít blízký podchod který také vede ke stanici metra. Jeho využitím se trasa chodce prodlouží o zanedbatelných 30 - 40 metrů.

Přechod sice není z nejbezpečnějších, ale na území Prahy se nachází řada více nebezpečných lokalit, kde jsou úpravy realizovány prioritně. Vzhledem k bezpečné alternativě nedoporučujeme realizovat finančně nákladnou stavební úpravu.

Křižovatka v Praze 10 v Průběžné ulici, křížení s ulicí Na Hroudě

Denně tam chodím do práce k metru Strašnická a často vodím sousedům chlapce do školy. Přejít zde z jednoho chodníku na druhý je každodenní boj o život. Přechod není jako přechod označen (nemá zebru), což nenutí řidiče ani zpomalit, natož zastavit. Často se mi v ranní špičce stává, že se dostanu přes část přechodu a dál to nejde – záda mi otírá tramvaj a špičky mi přejíždí auta. Nezastaví nikdo. Zvláště ve špičkách je tato velmi frekventovaná křižovatka velice nebezpečné místo, kudy denně prochází spousta dětí do školy Gutova a na vyhlášené hřiště Gutovka, mnoho lidí tudy chodí k metru Strašnická atd.

Řada řidičů se naučila, když jedou do města, sjíždět z jižní spojky v Korytech a ulici Průběžnou považují za pokračování „dálnice“. Z kopce od nádraží Strašnice se řítí po Průběžné daleko větší rychlostí než 50 km/hod, zvláště, když vidí na semaforech dole na křižovatce s ulicí V Olšinách zelenou. Často se stává, že již nahoře začnou blikat doleva, takže by si člověk myslel, že zahýbají do ulice Na Hroudě a rozhodne se tedy přejít. Jaké je pak překvapení, že auto jede rovně přestože bliká doleva. Řidiči se totiž, v rozporu s předpisy, již nahoře řadí doleva, ale až pro odbočení o křižovatku dál do ulice v Olšinách.

Odpověď:

Na tuto lokalitu máme řadu požadavků ze strany veřejnosti. Vyznačení přechodu je možné pouze se stavebními úpravami (vytvoření vyčkávacích ostrůvků u tramvajové trati). V současné době se připravuje projekt rekonstrukce celé tramvajové trati, včetně úpravy zastávek a přechodů, přechod bude vyznačen v rámci této rekonstrukce. Časový horizont rekonstrukce je dle finančních možností nejlépe v příštím roce, nejpozději vzhledem ke stavu trati za 2 roky, investorem je Dopravní podnik hl. m. Prahy. Přesnou podobu a umístění přechodu v rámci projektu zajišťují odbor územního rozvoje odbor dopravy a MČ Praha 10, který je zde silničním správním úřadem.

Případnou realizaci ostrůvků a přechodu před rekonstrukcí nepovažujeme za účelnou, neboť příprava a výstavba ostrůvků zabere cca 1 rok a ostrůvky by v rámci rekonstrukce byly opět vybourány. Do doby vyznačení přechodu lze jako náhradní trasu využívat stávající přechod u zastávky tram na Hroudě, která je vzdálena cca 100 m.

Realizaci retardéru nepodporujeme, neboť na komunikaci tohoto dopravního významu by způsobil velké problémy s hlukem a vibracemi. Ke zklidnění dopravy dojde současně s vybudováním ostrůvku přechodu pro chodce, který zúží jízdní pruh pro vozidla.

Přechody Metujská x Slévačská a Slévačská x Nedvědická

Obracím se na Vás s upozorněním na dva kolizní přechody v lokalitě sídliště Lehovec a to přechod Metujská x Slévačská (tento je umístěn na horizontu komunikace u rozestavěného bytového komplexu) a Slévačská x Nedvědická (tento je umístěn za zatáčkou).

Tuto komunikaci Slévačská využívá právě v době kdy chodí děti do školy,školky a střední školy (vše v místě) mnoho řidičů jako objízdnou trasu za neprůjezdné komunikace Poděbradská,Chlumecká a Kolbenova.

Odpověď:

Umístění přechodu Slévačská – Nedvědická je nevhodně za zatáčkou a současně bezprostředně před zastávkou BUS, což je v rozporu se stávajícími normami. Bohužel jeho přesun nelze doporučit, protože by se narušily přirozené pěší vazby. Dopravní značení je již zvýrazněno a nadstandardně vyznačeno i na vozovce. Stavební úpravy bez celkové přestavby křižovatky jsou vzhledem k charakteru lokality obtížné a bylo by nezbytné prověřit, zda jsou vůbec možné.

Přechod Slévačská – Žárská (uvedený jako Slévačská – Metujská) je vyznačená na přirozené pěší trase šikmo vůči vozovce v místě, kde je vozovka široká cca 8 metrů. Pro vyšší bezpečnost je vybaven nadstandardním dopravním značením a na vozovce je umístěn montovaný zpomalovací práh. Ačkoli neodpovídá zcela současným normám, považujeme jej v současné době za vcelku přehledný a bezpečný.

Bohužel popsané problémy jsou dány více intenzivním využívání komunikace než nevhodnou podobou přechodu. To lze řešit pouze celkovými stavebními úpravami, které by snížili atraktivitu pro průjezdnou dopravu, tyto by ovšem také mohly snížit rychlost a kvalitu MHD vedené po této komunikaci.

Další zvýšení bezpečnosti lze řešit instalací přisvětlení přechodu, počet požadavků na přisvětlení ale překračuje finanční možnosti položky BESIP rozpočtu TSK a čekají na splnění několik let.

Křižovatka Podbabská x V Podbabě, u železničního viaduktu

Zajisté nejnebezpečnější přechody (přechody dva) jsou na Praze 6 na "ulici" (skorodálnici) Podbabská, v místě křižovatky s ulicí V Podbabě, u železničního viaduktu. Na autobusovou zastávku denně přijíždějí děti co dojíždějí do škol do Prahy i někteří starší obyvatelé Dolní Šárky a Lysolaj, a tito se každý den stávají úspěšnými kaskadéry.

Zatím! U přechodu pro chodce jsou časté nehody, kdy do auta které pouští chodce narazí auto nějakého "závodníka". Doporučuji si tento přechod na vlastní riziko vyzkoušet!

Odbor dopravy Prahy 6 si udělal alibi a na přechodu je rychlost omezena značkou na 40 Km/h. Jenom je problém, že tuto rychlost nedodržuje NIKDO (!), dokonce ani vozidla policie. Denně přes oba přechody přejedou tisíce aut rychlostí okolo 100 km/h, a zdá se, že dokud nebude dostatek mrtvých dětí na přechodu, k žádnému dopravnímu opatření nedojde!

Je naprosto nezbytné v tomto místě učinit opatření vynucující dodržení snížené rychlosti, nebo na přechodu zřídit semafor pro chodce!

Odpověď:

Přechody jsou vskutku dlouhé a nebezpečné. Vzhledem k významu komunikace pro dopravu směrem na sever od Prahy a intenzitám dopravy nelze snížit počet jízdních pruhů. Proto se zde připravuje výstavba SSZ, v současné době se dokončuje projektová dokumentace a realizace je plánována v příštím roce.

Přechod od zastávky bus 131 Na Santince k ZŠ Bílá

Za velmi nebezpečný považuji přechod na Praze 6 od zastávky BUS 131 Na Santince směrem k ZŠ Bílá.Denně zde přechází velký počet dětí do školy.Komunikace je z kopce a přechod za zatáčkou,velmi často jsem zde svědkem nepřiměřené rychlosti aut.U přechodu neprobíhá ani dozor MP Praha ani zde nejsou retardéry,přestože již bylo sepsáno několik petic.Děkuji za čas,který věnujete mému e-mailu,ráda bych věřila,že se situace na tomto přechodu vyřeší.

Odpověď:

Přechod byl vzhledem k délce, umístění (za obloukem) a nedostatečnému rozhledu vyhodnocen jako nebezpečný již dříve a v letošním roce byla připravena dokumentace jeho stavební úpravy. Realizace by měla proběhnout do konce tohoto roku. Finance jsou zabezpečeny sdružením prostředků MČ Praha 6 a TSK HMP z kapitoly BESIP.

Vyjádření a návrhy odborného referenta kontroly OŘ Městské policie Praha 6:

Po prověření Vašeho podnětu k dopravní situaci v okolí přechodu pro chodce na náměstí Na Santince v Praze 6 jsme dospěli k návrhu na instalaci nového či doplnění stávajícího dopravního značení. S ohledem na užívání tohoto přechodu chodci a celkovou frekvenci provozu na výše uvedeném náměstí, si dopravně bezpečnostní situace nevyžaduje přímo dohled či přítomnost strážníka, avšak s přihlédnutím k možným rizikům spočívajícím v umístění tohoto přechodu podáváme níže návrh jako preventivní opatření.

Návrh na instalování či doplnění dopravního značení k přechodu náměstí Na Santince.

  • Svislé dopravní značení IP 6 "Přechod pro chodce" zvýraznit reflexním orámováním.
  • Před přechodem pro chodce v obou směrech doplnit vodorovné dopravní značení V 15 nápis na vozovce "Děti".
  • Umístit svislé dopravní značení B 20a "Nejvyšší povolená rychlost" na 30 km/h před křižovatku ulic nám. Na Santince a Bechyňova ve směru do centra.
  • Umístit svislé dopravní značení B 20a "Nejvyšší povolená rychlost" na 30 km/h do ulice Zelená ve směru z centra mezi křižovatky s ulicemi Zemědělská a Bechyňova
  • Umístit k dopravnímu svislému značení B 20a ještě svislé dopravní značky A 12 "Děti", a to v obou směrech.
  • Umístit vodorovné značení V 12c "Zákaz zastavení" nebo V13 a "šikmé rovné čáry" v ulici Zelená směrem z centra od autobusové zastávky až k vodorovnému DZ V 7 "Přechod pro chodce" a od tohoto přechodu dále umístit DZ V 12c až do křižovatky ulic Zelená a Na Dionysce.
  • Umístit před přechodem pro chodce při vjezdu do ulice Bechyňova z náměstí Na Santince svislé dopravní značení IP 6 ,,Přechod pro chodce" a taktéž v opačném směru v ulici Bechyňova směrem k náměstí Na Santince.

Křižovatka ulic Bělehradská a Bruselská

Na křižovatce ulic Bělehradská - Bruselská není na Bělehradské ulici zřízený přechod. Znamená to, že pokud jde někdo po pravé straně po ulici Bělehradská směrem nahoru a chce jít např. do zdejšího papírnictví (nebo do ulice Koubkova všeobecně), měl by přejít křižovatku dokola přes čtyry přechody! To samozřejmě nikdo neudělá a každý přechází tuto rušnou a nebezpečnou křižovatku bez přechodu. Protože poblíž pracuji, vidím zde velice často mnoho nebezpečných situací, které vznikají naprosto zbytečně.

Odpověď:

Křižovatka Bělehradská – Šafaříkova – Bruselská – Koubkova je velmi složitá pětiramenná křižovatka částečně ve svahu. Zmíněný chybějící přechod je přes hlavní komunikaci umístěnou ve svahu po které je vedena tramvajová trať v místě, kde je vozovka široká 11 metrů.

S vyznačením přechodu v těchto místech nesouhlasíme. Nebyl by zajištěn dostatečný rozhled chodců ani řidičů a při délce přechodu a provozu tramvají a vozidel by se jednalo o velmi nebezpečné situace. Řidiči najíždějící do křižovatky řeší složitou situaci a přechod by vnímali až na poslední chvíli (byl by schovaný za obloukem a horizontem). K tomu přispívá chování chodců, kteří na přechodu často nesledují, zda je řidiči mohou vidět a vcházejí na přechod bez rozhlédnutí.

Stávající stav sice není ideální z pohledu všech pěších vazeb, ale vyznačení přechodu není z bezpečnostních důvodů možné. Pěší vazby jsou přitom zajištěny na druhé straně křižovatky.

Dva nebezpečné přechody v ulici Prosecká

Chtěla bych touto cestou upozornit na dva velmi nebezpečné přechody v ulici Prosecká, které jsou v úseku od křižovatky s ulicí Vysočanská po křižovatku s Letňanskou ulici.

Odpověď:

Prošetříme možnost zvýšení bezpečnosti, vzhledem k tomu, že se jedná o komunikace se 2 jízdními pruhy v každém směru s dělícím ostrůvek, přichází v úvahu světelná signalizace, nebo snížení počtu jízdních pruhů. V obou případech může mít opatření velký dopad na plynulost provozu a proto budeme obě varianty detailně posuzovat.

Stanovisko OŘ Městské policie Praha 9:

Na Prosecké ulici v místech, která uvádí oznamovatelka se nacházejí dva přechody pro chodce. První je v blízkosti čerpací stanice Shell, který zajišťujeme dohledem strážníků každé ráno z důvodu přecházení dětí do Gymnazia Českolipská. Druhý se nachází o cca 150 m dále ve směru na Letňany před Penny Marketem. Tento přechod je nyní obsazován dotacemi sil z nástavbového kurzu útvaru vzdělávání MP každé ráno. Dle našeho názoru je důležitější a zatíženější první z uvedených přechodů. Závěrem zdůrazňuji, že jsou na obvodě mnohem nebezpečnější místa, kterým musíme dát přednost!

Křižovatka ulic Na Radosti a Řevnická

Obracíme se na Vás s prosbou o podporu ve věci petice za zřízení přechodu pro chodce na křižovatce ulic Na Radosti a Řevnická.

Prostřednictvím této petice, kterou svým podpisem podpořilo 501 obyvatelů lokality Metropole Zličín, žádáme zřízení přechodu pro chodce přes nebezpečnou křižovatku ulic Na Radosti a Řevnická. Tisíce obyvatel, včetně dětí, denně procházejí k metru Zličín frekventovanou křižovatkou, kde chybí přechod pro chodce a jsou přímo ohrožováni na životech projíždícími auty a autobusy. Nejbližší přechod pro chodce, na který nás MČ Zličín, developerská společnost Central Group a.s., a také odbor výstavby Úřadu městské části Praha 17 – Řepy odkazují je vzdálen až několik set metrů. Lidé jej proto téměř nevyužívají, protože cestu dvakrát prodlužuje a nenavazuje přímo na nově vybudované sídliště.

Jak je vidět z přiložených podkladů, na závažnost situace jsme opakovaně upozorňovali starostu MČ Zličín, Jaroslava Veselého, a příslušné úřady. Poukazovali jsme také na fakt, že současné řešení je v rozporu s ČSN 73 6110 a všeobecnými zásadami řešení komunikace pro chodce. Tyto uvádí, že komunikace pro chodce mají zajistit vysokou bezpečnost provozu, minimalizaci subjektivního pocitu ohrožení, spojení cílů bez oklik a v neposlední řadě je třeba trasy vést logicky, s ohledem na psychologii chodců hledajících nejkratší cestu.

Vzhledem k tomu, že vyjádření týkající se výstavby zmiňovaného přechodu posloucháme již léta, ale realizace přechodu jsme se dodnes nedočkali, máme dojem, že starost o bezpečnost a kvalitu života občanů v této městské části není prioritní. Je přinejmenším zarážející, že ze strany městské části Zličín nebyly před zahájením výstavby velkokapacitního sídliště jednoznačně stanoveny povinnosti developera k zajištění občanské vybavenosti, a věnuje pozornost této záležitosti až nyní, když jsme na problém upozornili prostřednictvím médií.

Odpověď:

Tento podnět jsme obdrželi i přímou cestou, Je skutečností, že při výstavbě nového obytného celku nebyl realizován zmíněný přechod a alternativní trasa je o cca 250 – 280 metrů delší, navíc ne zcela přirozeně vedená z pohledu obyvatelů tohoto sídliště. Zde vidíme určité pochybení při vydávání stavebního povolení, kdy tato úprava nebyla vyžadována.

Nicméně investor, firma Centra Group, vyznačení přechodu, včetně nezbytné úpravy signalizace na křižovatce připravuje, projekt je dokončený a čekalo se na odkoupení pozemků ve vlastnictví zahraničního majitele, které bránily nezbytnému vybudování přístupového chodníku. To trvalo dlouhou dobu a došlo ke zpoždění realizace. Dle našich informací již došlo k vyřízení převodu pozemků a v nejbližší době bude požádáno o stavební povolení. Tím by mělo dojít k uspokojení tohoto požadavku.

Přechod pod křižovatkou Vypich, směrem na Hradčanskou

Ráda bych upozornila na podle mne nedostatečně výrazný přechod na Praze 6, pod křižovatkou Vypich, směrem na Hradčanskou.

Staví zde autobusy, denně tu přechází spousta lidí a hlavně dětí, které navštěvují okolní školy. Přechod je zastaralý, bez semaforu, bez blikačky a se špatně viditelnými pruhy. Vede najednou přes dvě dvouproudé silnice a dva tramvajové pásy. Je zde silný provoz skoro celý den. Přesto, že zde byl nedávno dokončen areál Ladronka, s podchodem a novými stezkami na brusle, kola apod, končí takřka vedle zmíněného přechodu, tak ten zůstal v původním špatném stavu. Moc děkuji za jakoukoli dobrou zprávu o zviditelnění přechodu.

Krátká doba zelené pro chodce

Dekuji za vasi iniciativu. Dle mych osobnich zkusenosti nejnebezpecnejsi prechody pro chodce jsou Veletrzni & Ovenecka (oba dva prechody). Zelene svetlo pro chodce trva presne 5 sekund! Nekolikrat jsem musela pomoci starsim lidem ci maminkam s kocarkem prejit prechod za zbesileho houkani neslusnych ridicu, ktery jiz meli zelenou a nechteli tolerovat chodce na prechocu. Nezminuji se o postizenych obcanech, pro ktere je prechazet ulici skutecne trauma a nebezpeci.

Prosim a zadam vas o provereni veskerych prechodu a o ustanoveni minima casu dle pomalejsi skupiny obcanu na prechod ulice. Zajistete v prvni rade bezpeci chodcu.

Odpověď:

Nastavení signalizace necháme prověřit z hlediska možné změny ve prospěch chodců. V této souvislosti upozorňujeme, že nastavení světelných signalizací se řídí příslušnými normami, které počítají s pomalejší chůzí. Doba svícení zeleného světla je doba určená ke vstupu na přechod a po ní následuje tzv. mezičas, kdy všichni uživatelé mají červený signál a který slouží k dokončení chůze (respektive jízdy). Dopravním značením lze pouze obtížně řešit nízkou míru tolerance řidičů k chodcům popřípadě nedodržování pravidel provozu.

Přechod na Evropské u křižovatky Horoměřická-Liberijská

Velmi nebezpečný je přechod přes ul EVROPSKÁ Praha 6 u křižovatky Horoměřická-Liberijská. Jde o přechod blíže k Vítěznému náměstí, kde není ostrůvek a při vkročení na zelenou dojde i mladý člověk pouze do poloviny. Kdyby zůstal stát a čekal na další zelenou tak je na kolejích tramvaje. Při přecházení od ul. Vostrovská najíždějí do chodců vozidla z ulic Horoměřická-Liberijská, která jedou směrem k Vítěznému náměstí a mají také zelenou. Chodce si všimnou až když na jeho semaforu je červená. Někteří troubí a zvlášť otrlí i do chodců najíždí. Ukazují jim, že jsou jedničky.

Za vyřešení (asi blikající upozornění na chodce) budu velmi vděčný.

Odpověď:

Vámi popsaný problém vzniká především netolerancí řidičů a vysokými intenzitami dopravy. Situace se výrazně vylepší v rámci výstavby prodloužení trasy metra A, v jejímž rámci dojde k vybudování podchodů a dalším změnám v hromadné i pěší dopravě v títo lokalitě.

Přechod od Bubenečského nádraží k viaduktu

Na základě dnešního článku v novinách METRO a zároveň výzvy na upozornění na nebezpečný přechod pro chodce,chtěi bych upozornit na jeden nebezpečný přechod v Praze 6-Bubenči. Každý den procházím od bubenečského nádraží k viaduktu abych se dostal do ul.Papírenská,kde pracuji. Projít viaduktem ráno a odpoledne v dopravní špičce je někdy o život. Chodníček je úzký,obrubníky jsou zároveň s vozovkou a tak to mnoha řidičům umožňuje najíždět na chodník,aby se vyhnuli protijedoucím vozům i když je tam jasně označen průjezd pouze pro jedno vozidlo.Sám jsem byl již několikrát přitlačen ke zdi,ale nemáte kam utéci. Chybí tam zábradlí,nebo sloupky a zvednuté obrubníky,aby nedocházelo k nebezpečnému ohrožení všech chodců.

Na konci viaduktu chodníček končí a přejít na druhou stranu je další problém,protože proběhnout kolonou aut z jedné a hned z druhé strany je o život podruhé.V Papírenské je hodně firem,dochází hodně zaměstnanců,zákazníků a klientů.Firma Ergon zajišťuje ortopedické pomůcky pro postižené,takže tam často dochází lidé o berlích a holích.Viaduktem prochází také mnoho maminek s dětmi do Stromovky a viděl jsem tam iˇškolní družinu.Prosím udělejte s tím něco,než se stane nějaké neštěstí!Ti chodci jsou chudáci.

Tento podnět k nápravě jsme již podávali a předali 16.2.2009 na Městskou policii Prahy 6,Českomalínská 25.Odkázali nás na Obecní úřad P-6,Odbor dopravy a životního prostředí,viz podatelna 23:3:2009. Pan Hartl,který to měl na starosti to předal Technické správě komunikací Praha a od té doby se nic neděje a řidiči na nás chodce na chodníku najíždějí vesele dál. Je nám to líto,že se nemůžeme dovolat nápravy,ale asi nebudeme mít jinou možnost,než to medializovat v televizi,určitě by to bylo pro televizi zajímavé téma. Prosím,pomozte chodcům. Za všechny tyto chodce předem děkuji a věřím,že nás vyslyšíte.

Stanovisko odboru dopravy MČ Praha 6:

Odbor dopravy MČ Praha 6 na základě Vámi zmíněného požadavku vypracoval návrh úprav pro vyšší bezpečnost chodců v této lokalitě a předal jej Technické správě komunikací hl. m. Prahy k realizaci. Úprava by měla proběhnout do konce října.

Nebezpečné přecházení na křižovatce ulic V Mokřinách a Na Lysinách

Dobrý den, využívám této možnosti a upozorňuji na velice nebezpečné přecházení na křižovatce ulic V Mokřinách a Na Lysinách, v Praze 4 - Hodkovičkách. Přechod pro chodce je umístěn nad touto křižovatkou nad autobusovou zastávkou č. 121 V Mokřinách. Bohužel ale je tento přechod téměř k ničemu. Většina lidí totiž chodí z tramvajové zastávky U Černého koně pěšky a směřují ulicí V Mokřinách do ulice K Dubinám a dále do sídliště. Jiná cesta od tramvaje není efektivní. Tudíž potřebují přejít již zmíněnou křižovatku /V Mokřinách x Na Lysinách/ cca o 150 metrů níže než je umístěn výše zmíněný přechod. Opravdu se zde velice těžko přechází, lépe řečeno přebíhá a vyloženě se musíte spoléhat i na sluch, protože do zatáčky není vůbec vidět. Nehledě k dost často šílené jízdě řidičů v této části silnice. Na této křižovatce chybí i taková samozřejmost jako je zrcadlo pro řidiče. Chápu, že tato situace není k vyřešení jednoduchá, ale prosím alespoň o snahu to řešit.

Odpověď:

Dle popisu pokračujete v chůzi ul. V mokřinách i za křižovatkou s ul. Na lysinách. Aby pro Vás měl přechod pro chodce smysl, musel by být umístěn přímo v křižovatce těchto ulic, nebo v její bezprostřední blízkosti. Stávající poloha přechodu 100 metrů od křižovatky je sice nevhodná z Vašeho pohledu, ale pozice blízko u zmíněné křižovatky nesplňuje nezbytné podmínky rozhledových poměrů a přechod v této poloze by byl nebezpečný. Chodec by na přechod vstoupil, protože má přednost a oprávněně očekává, že řidič zastaví, ale řidič by přechod viděl na poslední chvíli a nestačil by zastavit. Tím vzniká velmi nebezpečná situace, kterou ostatně sama popisujete. Přechod pro chodce by v této lokalitě zvýšil riziko závažných nehod s chodci.

Dopravní zrcadlo se dává pouze do míst, kde je skutečně nezbytné, tedy tam, kde pro prudký oblouk a úzké šířkové poměry hrozí v zatáčce čelní srážka vozidel, popřípadě tam, kde při výjezdu na komunikaci není vidět na jedoucí vozidla. Tato křižovatka je dostatečně rozlehlá na to, aby řidiči neopouštěli jím vyznačený jízdní pruh, čímž je zajištěno, že ke kolizím nedochází. Osazením zrcadla se nevyřeší nevhodný způsob jízdy některých řidičů a naopak, některé řidiče může lákat ještě k vyšším rychlostem.

Podnět jsme předali také odboru životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha 4, který zde vykonává státní správu.

Přechod před ZŠ Stoliňská v Praze 9

Moje dvě děti jezdí z Černého Mostu do ZŠ Stoliňská v Praze 9, Horní Počernice. V době, kdy děti chodí ráno do školy, strážníci přechod hlídají. Problém je ale s odchodem dětí ze školy v poledních a odpoledních hodinách. Myslím, že ulice Náchodská je tak silně zatížena automobily, že tragédie zde hrozí každým dnem. Byla bych proto ráda a také ostatní rodiče, kdyby se zde bezpečnost díky důchodcům podařila zvýšit i v hodinám od 11.45, kdy děti chodí po obědě domů, ale i v době od 15 hodin, kdy dětí odchází domů z družiny. Dětem by se usnadnilo přecházení z jedné strany ulice Náchodské na druhou, kde je zastávka autobusů Chvaly směrem na Černý Most.

Děkuji velice, že Praha s Městskou policií hl. m. Prahy bezpečnost našich dětí chrání, protože je velice ohrožená.

Křižovatka Plzeňská a Práchnerova

Považuji za nebezpečný přechod pro chodce na křižovatce Plzeňská a Práchnerova. Je zde zákaz odbočování vlevo z Plzeňské a přesto zde odbočuje mnoho řidičů, tento přechod používají hojně školáci z nedaleké základní školy.

Zakrytá značka u zastávky Katovická

V ulici Lodžská, Praha 8, autobusová zastávka Katovická: stromová zeleň zakrývá značku "přechod pro chodce".

Odpověď:

Podnět byl předán na TSK s požadavkem na zajištění nápravy.

Zpět na kampaň

3. září 2010
3. září 2010