Stěhujeme se

Stěhování může být relativně jednoduchým úkonem anebo se může proměnit v řadu nepředvídaných a velmi nepříjemných situací. Jako na každou změnu v životě je proto třeba připravit se důkladně i na tento počin a hlavně nenechat nic na poslední chvíli. Zde je proto pár užitečných rad a odkazů.

1. Souhlas vlastníka

Pokud se hodláte stěhovat z pronajatého bytu (např. u soukromého majitele) do obecního, popřípadě v rámci dvou obecních bytů, je třeba mít souhlas vlastníka, v tomto případě buď Magistrátu hl. města Prahy nebo Úřadu příslušné městské části. Bude potřeba vyplnit také formulář, který je k dispozici jak na webových stránkách magistrátu nebo městských částí, tak v jejich podatelnách a doručit jej na bytový odbor Magistrátu hl. m. Prahy nebo opět na příslušné odbory radnic jednotlivých městských částí. Pokud se stěhujete z obecního bytu do bytu s jinou formou vlastnictví, nebo do jiného obecního bytu, je nutné vámi původně obývaný obecní byt obci vrátit.

V případě, že v obecním bytě žádáte o přechod nájmu po nájemci, který zemřel, je nutné doložit jeho úmrtní list. Pokud žádáte o přechod nájmu na sebe za nájemníka, který se odstěhoval, je nutné doložit tuto skutečnost jeho čestným prohlášením, že byt trvale opustil. Dále je nutno doložit, že: se zemřelým nebo odstěhovavším se nájemcem vedl žadatel společnou domácnost, a nemá jiný vlastní byt.

Dále nový žadatel vždy doloží…

  • nájemní smlouvu k předmětnému bytu
  • aktuální evidenční list
  • vyjádření příslušné správní firmy k způsobu užívání bytu
  • doklad o uhrazení všech finančních závazků (nájem, energie…)

…a předloží

  • svůj rodný list (pokud byl žadatel k předchozímu (poslednímu) nájemci v příbuzenském vztahu),
  • fotokopii občanského průkazu

Pokud bydlíte v bytě v soukromém, tzv. "domě s majitelem" nebo v družstevním bytě, je nutné opět požádat o souhlas s výměnou a uhradit případné nedoplatky.

2. Odhlášení plynu a elektřiny

Před vystěhováním se z bytu je dobré zapsat si stav elektroměru, plynoměru i vodoměru, v případě, že byt měníte, učiňte tak v přítomnosti nových nájemců, předejde se zbytečným komplikacím při následném vyúčtování. Odhlašte elektroměr a plynoměr nebo po dohodě s nájemníkem, který se stěhuje po vás (nebo vy po něm) rovnou odběry energií přehlaste společně alespoň deset dní před nastěhováním. Tyto úkony je nutno absolvovat osobně, vyplnit formulář, který si lze stáhnout z internetových stránek příslušných firem a k tomu doložit platný občanský průkaz, novou nájemní smlouvu, popřípadě souhlas vlastníka domu či bytu, do kterého se stěhujete. Převádíte-li energie na sebe po zemřelém, i zde je nutné doložit úmrtní list.

POZOR: zatímco převod odběru elektrických energií si může nový nájemník (tedy i vy v novém bytě) zajistit sám, u plynu je nutné, aby původní odběratel nejdříve smlouvu o odběru plynu ukončil a teprve pak lze tzv. odběrné místo (čili plynoměr) převést na nového odběratele.
podrobnosti a formuláře lze nalézt na:

3. Stěhovací služby

Na internetu nebo ve Zlatých stránkách, ceny se pohybují cca od 2500 Kč, záleží na množství a velikosti stěhovaných předmětů, vzdálenosti od místa nakládky do místa vykládky, náročnosti stěhování (patro, možnost použít výtah a pod.)

Na webu: Sekce Zlatých stránek s kontakty na stěhovací firmy se sídlem v Praze: http://www.zlatestranky.cz/YellowResult.do?headingFilter=id5561&searchStep=ACTIVITY&locationLowerFilter=d19

19. dubna 2011
19. dubna 2011