Městem pěšky a na kole
- 1 minuta čtení
Jak se dostat nejlépe k cíli své cesty? Bezpečně, včas a přiměřeně aktuálním okolnostem – počasí, své fyzické kondici i dopravní situaci.
Pro plánování cesty využijte s výhodou městskou aplikaci Na kole Prahou – je zdarma, využívá podrobných informací o cyklistické infrastruktuře a pro navigaci během cesty nepotřebujete přístup k mobilním datům. Najde Vám nejlepší cestu jak na kole, tak pěšky
Je dobré vědět, jak se po ulicích pohybovat správně a tím přispívat k bezpečí všech.
Jako to mají cyklisté?
Cyklista, ať už jede na běžném jízdním kole, elektrokole, koloběžce nebo elektrické koloběžce, je řidičem nemotorového vozidla a musí dodržovat podmínky zákona č. 361/2000 Sb. – například § 57, § 58, dále zákaz konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek, zákaz jízdy po chodníku (pokud tam není vjezd cyklistům povolen dodatkovou tabulkou), zákaz telefonování za jízdy a zákaz kouření za jízdy. Výjimku z jízdy po chodníku mají jen děti do 10 let (nikoliv jejich průvodci!)
Jízdní kolo vybavené dodatečně pomocným motorkem, motorová koloběžka a jízdní kolo s elektrickým motorkem musí splňovat technické požadavky na výbavu jízdních kol dle přílohy č. 8 bod 8 vyhlášky č. 153/2023 Sb.
V případě cyklistické infrastruktury jsou některé termíny ještě nové a nezažité – konzultujte slovník cyklistické infrastruktury nebo obrazového průvodce. Praktická je kapesní skládačka s názorným vyobrazením různých typů cyklistické infrastruktury, které můžete ve městě potkat – zdarma je pro Vás připravena v budovách Magistrátu hl. m. Prahy, případně před kanceláří č. 27 v přízemí Škodova paláce, Jungmannova 35/29, Praha 1. Zásady bezpečného pohybu na kole se mohou zdát samozřejmé – jejich porušení se však nevyplácí.
A jak to mají chodci?
I chodec je účastníkem provozu, který má svá práva, ale také své povinnosti. Je zřejmé, že vymáhání povinností chodců moc často nevidíme – přesto jsou důležité pro bezpečnost všech, kteří se dopravního provozu účastní.
Seznamovat děti se zásadami bezpečného pěšího pohybu po ulici je někdy náročné – kolik z nás začalo chodit po přechodu důsledně „na zelenou“ až v okamžiku, kdy jsme tak vštěpovali základní bezpečnostní pravidla svým dětem? Zvládnutí bezpečné chůze je také podmínkou pro to, abychom své děti bez obav vypustili na jejich denní cesty do školy, na kroužky a s kamarády ven. Více o samostatné docházce do školy se dozvíte v projektu Školní ulice.