Akce „Kulturou proti antisemitismu“ již tuto neděli
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) pořádá tuto neděli 17. dubna v Praze třináctý ročník akce „Kulturou proti antisemitismu“. Za hl. m. Prahu se akce zúčastní primátorka Adriana Krnáčová.
- 4 minuty čtení
„Všechno jde, když se chce“ - Přežili holocaust a dnes nám dodávají optimismu.
„Dnešní akce připomíná, že i když nám dnešní doba připadá složitá, musely se téměř všechny generace lidí vyrovnávat s věcmi, které byly bolestivé i tragické. Obdivuji odvahu a statečnost, s níž zvládly nevyhnutelné a moudrost poučení, které si s toho dokázaly odnést. Věřím, že budeme schopni je následovat,“ uvedla Adriana Krnáčová.
Pořadatel ve své tiskové zprávě uvedl, že očekává se účast stovek občanů všech generací, mezi nimi pamětníků holocaustu a mladých Čechů a Němců. Společně si připomenou tragickou minulost, ale vyjádří také optimismus a naději pro současnost.
Ve 14 hodin vyjde z náměstí Franze Kafky (u Staroměstského nám.) „Pochod dobré vůle“, který se zastaví na Palachově náměstí před Rudolfinem. Tam čeká účastníky překvapení, které bude gradovat až do Valdštejnské zahrady, kde od 15 hodin následuje veřejné shromáždění „Všichni jsme lidi“ s bohatým společenským a kulturním programem.
„Je paradoxní, že z písně, kterou složili vězni v Terezíně, a ze svědectví pamětníků přeživších hrůzy holocaustu tryská tolik životního optimismu. Naše znejistěná společnost by si z toho měla vzít příklad,“ říká Mojmír Kallus, předseda pořádajícího Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).
Celá akce se proto nese v duchu naděje a optimismu, přestože se nevyhýbá vážným tématům. „Nezavíráme oči před riziky, která přináší migrační vlna. Je však potřeba umět rozlišovat a nepoddávat se předsudkům a nenávisti,“ dodává Kallus. Evropa si podle něj může vzít v mnohém poučení z Izraele – země, která přijala a integrovala miliony uprchlíků, je nucena žít v neustálém ohrožení terorem a přitom buduje prosperující, demokratickou a tolerantní společnost, která ctí práva menšin.
V době, kdy do Evropy přichází proud uprchlíků z Blízkého východu, odchází z Evropy jiný proud – Židů do Izraele. „Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 70 letech od holocaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečni,“ vysvětluje motivaci pro pořádání těchto akcí Mojmír Kallus.
Shromáždění podpoří svým vystoupením herec Jan Potměšil, moderátorka Veronika Sedláčková, kantor Michal Foršt a zpěvačka Natálie Velšmídová se skupinou Natalika, která bude celý program hudebně doprovázet. Pozvání přijali 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a izraelský velvyslanec Gary Koren.
Vrcholem programu bude vystoupení 90leté Doris Grozdanovičové, která přežila holocaust v Terezíně a jejíž tajně pořízená fotografie se stala neodmyslitelnou součástí historických publikací o roli Terezína za války. Zazní také píseň „Všechno jde, když se chce“, kterou v roce 1942 v Terezíně složil Karel Švenk (sám byl později nacisty zavražděn) a která bývá nazývána též „Terezínský marš“. Zdramatizované pásmo na motivy životních osudů paní Grozdanovičové, které přednese Jan Potměšil s mladou dívkou Barborou Sedláčkovou z Ostravy, vzpomínkový program doplní.
V pochodu půjdou symbolicky i někteří zmizelí sousedé, a to díky iniciativě českých a německých žáků, kteří se seznámili s osudem židovských spoluobčanů ze svého rodného města a přinesou s sebou jejich portréty. Více než 70 žáků z Bádenska-Württemberska a ze čtyř českých škol absolvuje již od pátku vzdělávací program v Židovském muzeu v Praze a v Památníku Terezín. Jejich účast s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti zajišťuje česká a německá pobočka ICEJ, které se dlouhodobě věnují prevenci předsudků a rasismu mezi mládeží.
Cílem této tradiční veřejné akce pořádané při příležitosti Dne památky obětí šoa (hebrejsky jom ha-šoa) je mobilizovat občany, kterým není lhostejný nárůst extremistických nálad ve společnosti. Koná se v partnerství s hl. m. Prahou a pod záštitou 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana a primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové. Dále ji podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Konrada Adenauera a Židovské muzeum v Praze.
Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz a na facebooku Kulturou proti antisemitismu.
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) bylo založeno v roce 1980 v Jeruzalémě jako výraz rozpoznání biblické důležitosti celého města Jeruzalém a jeho spjatosti s židovským lidem. Tato globální křesťanská charitativní a vzdělávací organizace dnes ve více než 70 zemích světa reprezentuje miliony křesťanů, různé církve a denominace. V České republice působí jeho pobočka od roku 1995. Na vzdělávacích programech spolupracuje s Židovským muzeem v Praze, Terezínskou iniciativou a Mezinárodní školou pro výuku o holocaustu při památníku Jad Va-šem v Izraeli.