Ano nebo Ne

ČT 2 | 27.9.2015 | 10:30 | Pořad: Nedej se | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová


redaktorka
--------------------
Uzavřené dveře do primátorské zasedačky na pražském magistrátu. Za nimi se rozhoduje o osudu současné rozhádané vládnoucí koalice. Je 3. září 2015. A maraton jednání už mnoho dní sledují unavené štáby novinářů. Otázka je nasnadě. Vydrží současné vedení Prahy složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice? A pokud ano, bude schopno pod vedením Adriany Krnáčové zajistit harmonický rozvoj města podle přání Pražanů? Odpověď jsme hledali ve žhavém týdnu od pondělí 7. září do rozhodného zasedání pražského zastupitelstva 9. září.

Martin SKALSKÝ, Arnika
--------------------
Přestože od komunálních voleb uplynul teprve rok, tak podle toho, co zatím v Praze vidíme, to vypadá, že spíš ani tahle politická reprezentace harmonický rozvoj Prahy nezajistí. Nový územní plán Prahy je v nedohlednu a to, co se vlastně teď děje, tak je opakování toho, čeho jsme byli svědky při těch minulých volebních obdobích. Stále se schvalují desítky změn územního plánu, které mají negativní vliv na město a Praha zase zápolí, zatím ne příliš úspěšně s obrovskými tlaky developerů. Tady vidíme jeden z takových ukázkových příkladů. Je to veliká plocha bývalého Strnadova zahradnictví, zelená mezi vlastně vilovou čtvrtí a panelovým sídlištěm, kde zhruba už 10 let probíhá boj vlastně místních lidí za nějaké rozumní využití toho pozemku, protože zahradnictví zkrachovalo, bylo zrušeno. Pozemky jsou už dnes soukromé od roku 2006, přestože tehdejší reprezentace tady v městské části pod vedením starosty Tomáše Chalupy, tehdejšího, slibovala, že tady vznikne veřejný park, který vlastně bude sloužit i jako zázemí pro blízkou základní školu, která nemá dostatečně velké pozemky, tak vlastně tady probíhají snahy o změnu územního plánu, aby mohlo to celé území být zastavěno. Tahle změna územního plánu je aktuální i v současné době, stále je vlastně na magistrátu otevřená, probíhají projednávání. Jediný, kdo chrání místní obyvatele před touhle nepřiměřenou zástavbou té poslední zelené plochy, je soud.

Mgr. Vendula ZAHUMENSKÁ, Ph.D., právnička Arniky
--------------------
Tady v Praze je skutečně situace taková, že zeleň a jiné veřejné lokality, veřejná prostranství chrání jenom soudy. Strnadovo zahradnictví je právě takovým příkladem v tom, kdy jsme my byli žalobci, pomáhali jsme místním občanům chránit jejich zájmy proti developerům a známe i jiné kauzy. Kupříkladu to byla výstavba v Sedlci nebo na Roztylech. Soudy se v tomto i v jiných případech vyslovily tak, že je potřeba chránit volný prostranství, zvláště, když je pak v Praze další volný prostor, kde stavět. Strnadovo zahradnictví je ideálním případem. V těsné blízkosti je plocha staré teplárny, která by mohla být využita. Je to brownfield a tam by mohly nové byty vzniknout a tady Strnadovo zahradnictví by mohlo zůstat novou zelenou Stromovou Prahy 6.

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
Změny územního plánu jsou především věc politická a tam narážejí hlavně na tuhý odpor sociální demokracie, která je zvyklá celá léta na magistrátu pořizovat změny územního plánu ve své gesci. A teď ten proces je potřeba si trochu popsat, protože je poměrně zdlouhavý. Některé změny se tady pořizují 2, 5, 8, 10, ale i 16 let třeba. A ten proces má, řekněme, 3 vstupy, kdy do toho vstupuje zastupitelstvo. Na začátku, kdy se rozhoduje o tom, jestli se ten podnět vůbec bude pořizovat, uprostřed kdy nebo, řekněme, ano uprostřed, kdy se schvaluje ten návrh a na konci vydání té změny samotné. Jedná se o změny, kde se z nestavebních parcel dělají stavební, úplně zjednodušeně řečeno. No a tady do toho vstupuje výbor pro územní rozvoj jako poradní orgán, ten má ve svém čele zástupce sociální demokracie pana Slezáka, ale je tam taky třeba Karel Březina v tom, ve výboru pro územní rozvoj. No a tento výbor projednává ty změny v balících. Vezme balík, ano pořizujte, vezme jiný balík ne nepořizujte, ale neprojednává je individuálně ty změny a neodůvodňuje nijak to svoje rozhodnutí. Takže kdokoli na tom výboru může přijít a navrhnout z toho dne přesunout nějakou změnu do ano, aniž to vlastně de facto pořádně odůvodňuje. Já jsem řekl tohle to je netransparentní způsob pořizování těch změn, je potřeba zřídit odbornou komisi, která bude vyvažovat názor tohohle toho výboru. Zřídil jsem odbornou komisi, ta funguje, zasedá jednom za 14 dní, dneska zrovna na ní jdu, a ta vlastně se zabývá každou tou změnou zvlášť na základě podkladu z institutu plánování a rozvoje a názorů městských částí, a odůvodňuje ten návrh, jak má rada a zastupitelstvo v tý věci postupovat. Na základě toho se celá řada těch změn vůbec nedostane do toho procesu, protože si hned na začátku město řekne nechceme pořizovat tuhle tu změnu, není ve veřejným zájmu, a ten proces celý, ten stojí 600, 700 tisíc zhruba, to znamená město taky ušetří, když nebude ty změny vůbec pořizovat. No a teď jsem na základě doporučení té komise nepořizovat ty změny v takovém velkém vlastně rozsahu, tak jsem předložil ty materiály do rady, no a v radě mi teď 2,5 měsíce vlastně stojí, protože sociální demokracie pro ně odmítá zvednout ruku.

redaktorka
--------------------
Výbor pro územní rozvoj, kterému předsedá sociální demokrat Jan Slezák, nepodléhá radě hlavního města, ale přímo zastupitelstvu.

Mgr. Vendula ZAHUMENSKÁ, Ph.D., právnička Arniky
--------------------
Nejsmutnější na celé věci je, že i když občané vyhrají a soud jim dá za pravdu, současný magistrát podá proti rozhodnutí kasační stížnost. Oni sice tvrdí, že to je kvůli právní jistotě a kvůli tomu, aby nemuseli hradit náhradu škody, ale je zřejmé, že se snaží dál prosadit developerské projekty proti občanům.

redaktorka
--------------------
Přitom rozhodnutí soudu dává úřadu naprostou jistotu, že developer není ve svých právech poškozen jen proto, že to lidé nechtějí. Ředitelkou úřadu pražského magistrátu je paní doktorka Lenka Děvierová. O její úloze v koaliční krizi ještě uslyšíme. Sehrála totiž klíčovou úlohu při jmenování ředitele odboru územního rozvoje pana architekta Kábrta.

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
Já jsem byl členem té výběrové komise, ne předsedou, tou byla ředitelka magistrátu, která je vlastně v nepřímém příbuzenském vztahu s panem Kábrtem a byla tudíž podle mě ve střetu zájmu, který nenahlásila na jednání té komise. Pana Kábrta provází velmi neblahá profesní minulost, protože pan Kábrt byl ve stejné funkci, o kterou se ucházel tady na magistrátu, předtím na městské části Praha 11, což je obrovské Jižní Město, na kterém je vlastně nejvíce těch rozvojových ploch, ke kterým on připravoval podklady a připravoval je nejenom v rozporu s veřejným zájmem a v rozporu s názory místních občanů, ale dokonce protiprávně tak, že na základě těchto podkladů od pana Kábrta jsou dneska stíhány desítky zastupitelů městské části Praha 11, včetně bývalého starosty za ODS Dalibora Mlejnského.

Martin SKALSKÝ, Arnika
--------------------
My jsme za občanská sdružení poslali otevřený dopis primátorce hlavního města, který podpořilo 36 občanských sdružení a žádali jsme, aby vlastně to jmenování bylo zrušeno. V podstatě jsme na to nedostali žádnou konkrétní odpověď. Obáváme se toho, že skutečně odbor může výrazně zhoršit fungování magistrátu.

redaktorka
--------------------
Protest proti Janu Kábrtovi zahájili starostové 14 městských částí, včetně Prahy 4.

Mgr. Petr ŠTĚPÁNEK, CSc., starosta MČ Praha 4
--------------------
Tak my jsme skutečně byli mezi těmi 14 signatáři z městských částí a ještě na naší straně bylo několik desítek spolků a tady to nepadlo úplně na úrodnou půdu, ale ta situace je absurdní i v té, i v tom gardu, kdy vlastně příslušný ředitel odboru nekomunikuje s náměstkem a často vlastně vystupují antagonisticky a ta věc musí být řešena.

redaktorka
--------------------
Řeší se to?

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
Stížnost starostů městských částí ani občanských sdružení na, z území hlavního města Prahy vedení města neprojednávalo, ale nevím proč, popravdě řečeno. Dopis byl adresován paní primátorce a radním.

redaktor
--------------------
Ani rada města.

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
Ne, nikdo to neprojednával.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
Ty dopisy jsem dostala i já a musím říct, že je to celkem závažná situace. Já v současné době musím prověřit všechny okolnosti právě jeho výběru a jeho nominace, a vlastně i toho jeho, o té jeho minulosti. A v případě, že uznám, že to nebyla dobrá volba, tak navrhnu paní ředitelce nějaké kroky, které budou vést k této nápravě.

redaktor
--------------------
Právě v tom je ten problém, že paní ředitelka Děvierová navrhla Jana Kábrta komisi jako, řekněme, v tom výběrovém řízení a tady jde o to, že se tvrdí a jestli je pravdou, že vlastně Jan Kábrt, kterého bratr dělal u architekta Kouckého z kanceláře, architekt Koucký vytváří samozřejmě územní plán, zároveň paní ředitelka má svého druha životního a dcera tohoto jejího životního druha, tak tu má pan Kábrt za manželku. Je to taková zamotaná situace.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
Je to opravdu velice zamotaná situace personálních vztahů a opravdu toto musíme rozplést, protože paní ředitelka mi řekla, že nemá přímý příbuzenský vztah s panem Kábrtem, což sice nemá, ale tyto indicie, které mi sdělujete, jsou, ukazujou na nějaké, někam jinam a opravdu se s tím budeme muset zabývat.

redaktorka
--------------------
Nezapadne kauza ve víru problémů v zapomnění?

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
Nenechám to ležet samozřejmě, budu to řešit, protože toto vrhá špatné světlo na magistrát a to si nemůžeme dovolit.

redaktorka
--------------------
První konflikt se tedy řešit bude. Přišly ale i přímé útoky.

Mgr. Petr ŠTĚPÁNEK, CSc., starosta MČ Praha 4
--------------------
Tak v tomto případě byl ten podraz dvojí. Jednou to bylo ve chvíli, kdy primátorka převzala pražské stavební předpisy a prohnala radou tu minimalistickou verzi.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
No ten vlastní návrh není úplně tak můj vlastní návrh, protože to je návrh pana architekta Hniličky, který ji zpracovával pro pana Hudečka. Takže to je vlastně již existující návrh, který, o kterém se jednalo v loňském roce. My jsme jenom ten návrh vzali a opravili jsme všechny výtky, které nám vytýkalo ministerstvo pro místní rozvoj a které nebyly dostatečně zohledněné v návrhu pana Stropnického.

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
Ale uliční čáru v těch Hudečkových předpisech navrhoval developer. Ten si sám měl stanovit, kde ta uliční čára bude. My jsme do těch předpisů nově dali vlastně odkaz na stavební zákon, že uliční čára musí být tak jako celá ta stavba předkládána investorem v souladu se všemi podklady podle stavebního zákona, kde jsou například i územní studie. To znamená, když přijde městská část a tohle rozhodlo v té, v tom, že městské části pak podporovaly ten předpis můj, když přijde městská část a dohromady s hlavním městem pořídí územní studii pro to místo konkrétní, tak to pak bude závazné, a o to jde.

redaktorka
--------------------
Pokud projde návrh paní primátorky, potom by mohl kterýkoli developer i přes nesouhlas občanů a městských částí stavět kde chce, co chce a jak vysoko chce.

Ing. Jiří ŠTYLER, starosta MČ Praha 11
--------------------
Na Praze 11 se v úterý 8. 9. v odpoledních hodinách sešlo 47 starostů městských částí Prahy. Jednoznačně jsme přijali usnesení, které hovoří o ekonomických záležitostech, o navýšení rozpočtového určení daní jednotlivým městským částem, dokrytí financování státní správy ve výkonu vyšší působnosti, dále jsme hlasováním potvrdili to, že starostové městských částí podporují PSP, které byly vypracovány Matějem Stropnickým a došlo k vzájemnému konsensu starostů a předkladatele. A dále starostové žádají o to, aby byl zásadním způsobem změněn jednací řád zastupitelstva hlavního města Prahy tak, aby umožnil starostům vystupovat k bodům všeobecným a ne jen týkajících se městských částí.

Mgr. Petr ŠTĚPÁNEK, CSc., starosta MČ Praha 4
--------------------
V tom druhém případě došlo k odebrání kompetencí ve vztahu k IPRu a samozřejmě to je také špatně, protože koaliční smlouva stanovuje kompetence v oblasti územního plánování právě panu náměstku Stropnickému, a to obojí patří mezi věci, které se pro funkčnost koalice musí napravit.

PhDr. Matěj STROPNICKÝ, náměstek primátorky hlavního města Prahy pro ÚP
--------------------
To navrhl pan náměstek Dolínek z ČSSD a rada odsouhlasila proti hlasům Trojkoalice a paní primátorka se zdržela v tomhle tom případě.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
Ta situace není úplně, úplně snadná, nicméně jak říkáte, tento odebrání kompetencí IPRu skutečně navrhnul pan Dolínek. Já jsem byla velice překvapená, protože se mnou to nikdo neprojednával. A já jsem se i zdržela hlasování o tom. Bylo to velice nestandardní, nicméně souhlasila jsem s tím, aby ten IPR přešel pode mně právě kvůli tomu, protože si myslím, že s panem Stropnickým lze mluvit a lze s ním jako konstruktivně řešit věci, které souvisí právě s územním plánem a vším ostatním. A ty stavební předpisy nakonec jsme se domluvili, že dokončíme společně, respektive budeme na tom participovat společně, takže je, pravdou je, že politice vždycky vznikne nějaká roztržka, ale jsme od toho civilizovaní lidé, abychom se nakonec potom mohli domluvit a vysvětlit si všechno, a nemusíme všechno řešit tím, že musíme, že bychom měli někoho odvolávat, to si myslím, že to je to krajné, ještě jsme k tomu nedospěli.

Mgr. Jakub MICHÁLEK, předseda zastupitelského klubu Pirátů
--------------------
Já mám pocit, že ANO dělá trošku něco jiného, než jak se tvářilo před volbami. To bylo všechno o tom, jak to bude všechno transparentní a tak dále, ale ve výsledku mám pocit, že ANO je hodně navázáno na ty staré struktury z ČSSD, to znamená, to jsou lidi, kteří tady byli už za doby Pavla Béma, velice dobře mají zmáknuté ty procesy, jak funguje magistrát a podobně, a pro nás nejsou důvěryhodní. To je taky důvod, proč my jsme řekli po volbách, že v žádném případě do koalice s ČSSD nepůjdeme, protože tam jsou lidi jako je Karel Březina, pravomocně odsouzený podvodník, Jan Slezák, člověk, který 17. listopadu mlátil studenty na Národní třídě. Ostatně po tom, co se ukázalo, že Karel Březina spáchal podvod v dopravním podniku a byl pravomocně odsouzen, tak nenastoupil do rady hlavního města Prahy a místo něho tam nastoupil jeho blízký známý a stranický kolega Petr Dolínek. Jako radní je tam paní Hana Nováková, která se v podstatě nechává ovládat panem Březinou a dosazuje svoje děti do městských společností, nepotismus, prostě ty, všechny ty špatné vlastnosti jsou vlastně tady spojeny s ČSSD a ANO by se mělo snažit o nějakou svébytnost. Měl by tam být prostě někdo, kdo bude reprezentovat jejich politický program a ne, nebude jaksi hrát druhé housle ČSSD a v dnešní době to bohužel takhle vypadá.

redaktorka
--------------------
Klub sociálních demokratů si odhlasoval moratorium na jakákoli vyjádření pro média.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
No určitě jsou to politicky velice zkušení lidé, nicméně taky nejsme úplně odvedle. My se to postupně učíme, zejména já se to taky postupně učím, a jak vidíte, ono to není úplně tak jednoduché to, co si jako ČSSD jako řekne. Koneckonců já nepracuju na objednávku a nikdy nebudu.

redaktor
--------------------
Bude tedy schopna ta současná politická reprezentace na pražské radnici zajistit harmonický rozvoj města podle přání Pražanů?

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
Já teda udělám všechno pro to, aby to tak bylo, protože to je asi nejdůležitější pro mě. Mě nezajímají tyto půtky a hašteření se o místa a o vliv, protože v konečném důsledku, když se budeme stále hádat, tak neuděláme nic pro tu Prahu. Nás to stojí strašně moc energie a pro mě je důležité, aby se Praha rozvíjela různými směry tak, jak jsme to slíbili a ne, abychom se tady dohadovali dnes a denně o tom, že zda má být někdo odvolán nebo neodvolán. To je prostě kontraproduktivní. A nechci to dělat.

redaktor
--------------------
Tady já osobně teda mám problém, protože s panem architektem Kouckým to určitě nepůjde.

Mgr. Adriana KRNÁČOVÁ, MBA, primátorka hlavního města Prahy
--------------------
To já nevím, já pana architekta Kouckého tak důvěrně neznám, abych mohla tvrdit, že snad s tím to půjde, anebo nepůjde, ale je to otázka diskuse.

RNDr. Jana PLAMÍNKOVÁ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Já se domnívám, že příprava současného územního plánu zvaného Metropolitní plán, má v současné době zpoždění a my zde pořád jenom jaksi se snažíme napravit špatné věci, které byly za jaksi založené špatně v tom minulém volebním období, kdy podle mého názoru nesprávně byl shozen už dojednaný nebo už prostě hodně pokročilý koncept, byl nahrazen úplně novým Metropolitním plánem a ta kancelář Metropolitního plánu prostě velmi špatně komunikuje s veřejností. Dokonce já a kolega Stropnický jsme v komisi pro dohled nad přípravou Metropolitního plánu, ani my z nich nejsme schopni vyloudit nějaké relevantní informace. Architekt Koucký se jakémukoli zveřejňování čehokoli velmi brání. Já to nechápu, protože si myslím, že, že samozřejmě veřejnost by měla být jaksi možnost vidět, jak ten, jak ta příprava toho Metropolitního plánu posuzuje a zcela jistě by měli mít možnost radní, kteří samozřejmě jsou potom za tu přípravu zodpovědní.

Mgr. Petr GAZDÍK, místopředseda PSP ČR
--------------------
Pokud bych to bral, ale podle programového prohlášení té koalice a protikoaliční smlouvy, tak tam je celá řada  velmi smysluplných věcí, které pokud je bude ta koalice naplňovat, tak určitě přispějí k harmonickému rozvoji Prahy.

 

27. září 2015
27. září 2015