Betlémské světlo přišlo do Prahy

Novodobý symbol Vánoc, Betlémské světlo, přivezli skauti do Prahy na Hlavní nádraží v sobotu dopoledne. Až do 16,30 byl plamínek k dispozici Pražanům v historické tramvaji, kterou speciálně pro tuto příležitost vypravil Dopravní podnik hlavního města Prahy. V 17 hodin tramvaj s Betlémským světlem dojela na Újezd, kde světélko za všechny Pražany symbolicky převzal primátor Pavel Bém.

  • 4 minuty čtení

Novodobý symbol Vánoc, Betlémské světlo, přivezli skauti do Prahy na Hlavní nádraží v sobotu dopoledne. Až do 16,30 byl plamínek k dispozici Pražanům v historické tramvaji, kterou speciálně pro tuto příležitost vypravil Dopravní podnik hlavního města Prahy. V 17 hodin tramvaj s Betlémským světlem dojela na Újezd, kde světélko za všechny Pražany symbolicky převzal primátor Pavel Bém.

Slavnostní předání světla pražskému primátorovi Pavlu Bémovi proběhlo na hřišti u Tyršova domu na Újezdě. V dílnách vánočních zvyků, které na dvoře pro tuto příležitost vznikly, příchozí mohli umístit svoji figurku do pražského Betléma, vyrobit si svíčku nebo pustit na Čertovku nasvícenou ledovou lodičku. 

„Je mi velkou ctí a radostí převzít za všechny Pražany toto světlo, které k nám doputovalo z takové dálky a které je symbolem toho dobrého v nás,“ řekl pražský primátor poté, co zažehl plamínek v lampě. „Přál bych si, aby zářilo v každé domácnosti a šířilo světlo a teplo.“

Každý rok v průběhu listopadu zapálí tzv. „dítě světla“ v betlémské jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, plamen, který pak letecky přepraví do Rakouska. Do Betléma letos pro světlo putoval Jürgen Lengner z Linze, který zachránil život dítěti. V sobotu 10. prosince plamínek ve Vídni připálil zástupcům skautských delegací ze čtrnácti států Evropy. Do Česka světlo dovezli brněnští skauti.

Od 10 do 16.30 hodin bylo světlo Pražanům k dispozici v historické tramvaji na okružní jízdě centrem města a posléze na Těšnově. Po symbolickém převzetí pražským primátorem bylo světlo přeneseno na Staroměstské náměstí, kam si lidé se svíčkou či lampičkou mohou přijít pro plamínek. Lampa s Betlémským světlem je umístěna vedle pódia, na kterém probíhá vánoční program, a v časech tohoto programu bude světlo k dispozici až do neděle večer. Od pondělního poledne do pátečního večera bude lampa na Mariánském náměstí v Městské knihovně, jejíž ředitel Tomáš Řehák se také dnešního slavnostního předání světla účastnil..

Myšlenka šířit Betlémské světlo vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989. První světlo přivezli do revolučního Československa čeští exiloví skauti z Rakouska.

Plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista a nazvaný Světlo přátelství putuje ve speciálním bezpečnostním obalu letecky z Izraele do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa a také institucím, například Evropskému parlamentu nebo OSN.

Dávná tradice vypráví o první z osmi křižáckých výprav, při níž se křižákům podařilo dostat se až do Jeruzaléma. Na výpravu se prý dali najmout i mladíci z Florencie a jeden z nich se zapřisahl, že pokud se vrátí, donese do rodného města plamínek ohně z betlémské baziliky. Málokdo mu tehdy věřil. Po třech letech, těsně před Vánocemi, dorazili do Florencie zubožení, zesláblí a otrhaní mládenci. V jejich čele kráčel jeden se zapálenou svíčkou. Florenťané v nich těžko poznali své syny, kteří táhli proti mohamedánům. Všichni přísahali, že plamínek je skutečně z Betléma a onen mládenec jej nesl v čase i nečase, po souši i po moři, jen aby splnil svůj slib.

 

Betlémské světlo ve světě

Tak jako u nás, tak i ve světě se již Betlémské světlo stalo nedílnou součástí Vánoc. V německy mluvících zemích se nazývá Friedenslicht aus Bethlehem, v anglicky mluvících zemích Peacelight from Bethlehem. 

Od roku 1989 se na rozvážení Betlémského světla podílejí s železničními společnostmi i skauti, kteří rozšířili tento vánoční zvyk již do všech zemí v Evropě. Nejdále se zatím dostalo v roce 1993. Z Moskvy se po transsibiřské magistrále dostalo až do Vladivostoku na břehu Tichého oceánu.

 

V Praze 19.12.2005

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

19. prosince 2005
19. prosince 2005