Bezbariérovost by se v Praze měla řešit komplexně

Na zahájení dnešní informativní a diskusní akce „Praha bezbariérová“, která se konala v Infocentru Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci, nastínil radní hl. m. Prahy Petr Dolínek náměty a představy řešení bezbariérového veřejného prostoru v metropoli.

Radní hl. m. Prahy Petr Dolínek nastínil náměty a představy řešení bezbariérového veřejného prostoru v metropoli

„Není to jen potřebné vybavení tramvají a autobusů, výtahy ve stanicích metra či upravené zastávky povrchové dopravy, co usnadňuje pohyb našim spoluobčanům na vozíčku, matkám s kočárky a seniorům. Patří sem i bezpečné nájezdy na chodníky, instalace opatření pro nevidomé, bezbariérové přístupy do veřejně využívaných prostor, např. do knihoven, ale i do různých institucí, kam si občané chodí vyřizovat své záležitosti. Doposud se nikdo takovým konceptem, který by tuto problematiku pojal komplexně, nezabýval. Já to považuji za velkou výzvu, a proto jsem v srpnu Radě hlavního města Prahy předložil záměr na zřízení pozice koordinátora pro přístupnost a vydávání ochranné známky Objekt bez bariér,“ uvedl radní Dolínek.       

 Koordinátor pro přístupnost by měl mimo jiné přijímat a vyhodnocovat podněty od veřejnosti, dohlížet na projekty, spolupracovat s Technickou správou komunikací, Dopravním podnikem hl. města Prahy a dalšími subjekty města a starat se o osvětu mezi širokou veřejností. Projekt ochranné známky Objekt bez bariér by měl informovat veřejnost o tom, které pražské objekty jsou přístupné bez jakýchkoli omezení nejen pro tělesně postižené, ale např. i rodiny s kočárky.

„V souvislosti se záměrem na vydávání ochranné známky Objekt bez bariér jsme vyhlásili také investiční grantový program, jehož prostřednictvím chceme finančně motivovat vlastníky veřejně přístupných objektů k odstraňování bariér,“ doplnil radní Petr Dolínek.

Program dnešní akce „Praha bezbariérová“ pokračoval promítáním filmu "Prague needs revolution", jehož historii natáčení komentoval Bc. Michal Prager, předseda pracovní skupiny Magistrátu hl. m. Prahy pro Prahu bezbariérovou a otevřenou. Příklady řešení nabídly snímky z Kodaně a Vídně a organizace ROPID připravila prezentaci bezbariérové veřejné dopravy v Praze. Program uzavřela diskuse, v níž zazněla řada kritických názorů, ale i podnětů pro činnost pracovní skupiny a pro projekt Praha bezbariérová.

Informace o projektu Praha bezbariérová lze nalézt na portále praha.eu: http://www.praha.eu/jnp/cz/home/zivot_v_praze/praha_bezbarierova/o_projektu/index.html

 Předseda pracovní skupiny Bc. Michal  Prager je k dispozici návštěvníkům každý čtvrtek od 10.00 do 15.00 hodin ve Škodově paláci - Přepážka č. 19 – Praha bezbariérová.

 

 

21. září 2011
21. září 2011