Bohuslav Svoboda nové stavby se zpozdí

Metro | 20.12.2010 | rubrika: Rozhovor | strana: 14 | autor: TOMÁŠ BELICA

Primátor působí unaveně, mluví pomalu, mne si oči Rozhovor vzniká po neplánovaném čekání „Každý den dělá tři rozhovory. Odpočine si, když má praxi,“ vysvětluje jeho asistentka.


* Jak si zvykáte na novou funkci?

Na funkci si zvykám, zabydluji se, jak vidíte, pomalu. Nějakou představu jsem o ní měl, ale řada dalších věcí je pro mne nová, musím se je učit. Řada těch věcí ale je standardní úředničina, standardní diskuse, takže není to nezvládnutelné. Chce to ten den trošičku natáhnout, začínám si zvykat.

* Ale jmenování jste si ani nemohl užít, kvůli té divočině na zastupitelstvu…

Ta divočina je taky zážitek. S žádným užíváním jsem ale moc nepočítal. Počítal jsem, že to bude složitý děj, protože když deklarujete dopředu, že chcete něco změnit, že do toho chcete vnést nového ducha, otevřenost, tyto věci, které jsou na jednu stranu mediálně populární a na druhou tak fakticky negativně přijímány, tak s tím musíte počítat.

* Takže jste byl připraven?

Pro mě bylo jediným překvapením, že ten odpor se snaží říct to, co říkám já. Tedy že se má něco změnit. To bylo překvapivé a je to o tom, že člověk omylný jest. Pojďme na úplný začátek.

* Proč když ODS hledala kandidáty na primátora, přišli za vámi?

Oni za mnou nešli s tím, abych kandidoval na primátora. Ten primární impuls byl, že jsem byl požádán, abych vypracoval program pro oblast školství a vzdělávání a pomohl s programem pro zdravotnictví. Ten jsem vytvořil, stejně tak i tým odborníků, a tak jsme se dohodli a stal jsem se volebním lídrem pro jednu z těch sedmi částí.

* Ale kdy se rozhodlo, že zrovna vy budete kandidátem na primátora?

Z titulu volebního lídra jsem se účastnil všech jednání, kde jsem obhajoval svůj program a poslouchal programy ostatních lídrů. Posouval jsem se v žebříčku těch, co tam diskutují, a když jsme se rozcházeli, tak mi říkali: „Neměl byste zájem se starat více?“ Takže to začalo jako takové povídání, a pak až na konci toho děje přišla nabídka. Já tam vlastně šel s představou, že jako zastupitel prosadím svůj program - otázku vysokoškolského kampusu, tedy problému, který univerzita má desítky let. Nikam výš jsem skutečně nepomýšlel.

* Necítil jste se málo pracovně vytížený?

Ne. Měl jsem pocit jako občan, že na jednu stranu něco kritizuji a na druhou stranu jsem se o něco pokoušel. Zkoušel jsem to jako prezident Lékařské komory, jako děkan, jako poradce několika ministrů a člen nejrůznějších akreditačních a jiných komisí. Nikdy to ale nevyznívalo úplně dobře, a tak jsem si řekl, takhle to nejde a že se do toho zapojím víc.

* Spousta Pražanů vás ale odmítá. Jak si chcete získat jejich důvěru?

Důvěru si můžu získat jenom tím, že splním svůj volební program, to co je v koaliční smlouvě. Všechno, co Pražané chtějí, je jenom vlamování do otevřených dveří. To je to, co se do koaliční smlouvy prosadilo.

* A budou vám na to čtyři roky stačit?

Já doufám, že bude stačit kratší doba na to, aby se názor lidí začal měnit.

* Začal jste s čistkami. Proč se Toman, Ďurica, Kočí a Votava mají poroučet? (šéfové odborů magistrátu)

Na tyto posty je potřeba zavést výběrové řízení. Ti lidé, kteří budou uvolněni, se na ně mohou samozřejmě přihlásit. Jde o odbory, kde teče ohromné množství peněz. Není to o tom, všechno vyměnit za každou cenu, ale stabilizovat úřad…

* Tito pánové na to neměli?

S nimi jsem hovořil o tom, že bych chtěl na jejich místa vypisovat výběrová řízení, a abych ho mohl vypsat, tak oni ho musí uvolnit. K této dohodě jsem s nimi dospěl a teď se to řeší technicky na úrovni ředitele magistrátu (podle informací Metra Kočí už výpověď podepsal, Ďurica s Tomanem se ale brání).

* Praha bude mít v příštím roce nižší rozpočet. Kde se to projeví?

Rozpočet by měl být přijímán v polovině února. Zatím existuje provizorní rozpočet, aby jednotlivé městské části mohly fungovat. Co už v této chvíli víme, je, že těch peněz skutečně bude málo. Rozpočet je zatížen smlouvami z předcházejícího období, musíme v nich pokračovat a platit nějaké věci, i když jsou třeba drahé. My ale musíme počítat s tím, že nějaké výdaje budeme muset krátit. Předpokládáme, že se zpomalí velké stavby za miliardy, že ani to metro nepoběží tak rychle (prodlužuje se trasa A, plánuje nová trasa D). Třeba termíny dostavby, co byly plánovány na rok 2013, tak budou později.

* Co se s tím dá dělat?

Nechceme ty stavby zastavit, určitě ne tak, jako se to řešilo na ministerstvu dopravy. Pokračovat můžeme tempem, které bude úměrné našim prostředkům. A samozřejmě to bude znát i u menších staveb. Kolektory nebudou, kanalizace nebude v požadovaném rozsahu. Když si to vezmete, tak požadavky městských částí přesahují objem peněz, jaký magistrát má.

* Prý si při své lékařské praxi odpočinete. To mi tedy vysvětlete.

Já jsem dopředu deklaroval, že to budu mít stejně jako primátor Bém - on měl jeden den na své narkomany, na své psychoanalýzy. Takže já ve středu dopoledne chodím na kliniku, kde mám vypsané operační kurzy pro studenty a pro výuku primářů v onkologické operativě a odpoledne dělám ambulance a nějaké poradny pro pacientky s gynekologickými nádory. A tím, že je to vlastně uprostřed týdne, tak si tímto způsobem vlastně odpočinu. Dva dny předtím a dva potom dělám něco jiného.

 

20. prosince 2010
20. prosince 2010