Brzký nástup veder pocítili pražští záchranáři

O dvacet procent více výjezdů oproti stejnému období v minulých letech zaznamenali letos v květnu pracovníci pražské záchranky. Především lidé trpící srdečními potížemi, dušností nebo epilepsií pocítili rychlý nástup vysokých teplot. Nejčastěji ale lidé, kteří podcení horké počasí, omdlí.

  • 1 minuta čtení

 

O dvacet procent více výjezdů oproti stejnému období v minulých letech zaznamenali letos v květnu pracovníci pražské záchranky. Především lidé trpící srdečními potížemi, dušností nebo epilepsií pocítili rychlý nástup vysokých teplot. Nejčastěji ale lidé, kteří podcení horké počasí, omdlí.

 

„Vliv vysokých teplot na zdraví obyvatel hlavního města jasně ukázal vzestup výjezdů pražské záchranné služby během měsíce května, kdy nás zaplavila vlna veder. Zatímco v lednu a únoru se počet výjezdů pohyboval v zásadě v loňských rozmezích a v březnu dokonce o tři desítky poklesl, v květnu jsme naopak zaznamenali jasný vzestup,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence pražská záchranka spadá.

Statistika Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy přináší podrobné údaje o počtu výjezdů v jednotlivých měsících a letech. Souvislost s rozmary počasí je přitom podle záchranářů nade vší pochybnost. O více než sto případů (ze 495 na 601) vzrostl oproti loňskému roku v tomto měsíci počet výjezdů v případě pěti diagnóz, při kterých pacienti na příliš vysoké teploty reagují nejcitlivěji. Jedná se o stenokardii (svíravou bolest srdce jako důsledek onemocnění věnčitých tepen), dušnost, nevolnosti, epileptické záchvaty a akutní infarkty myokardu.

Zdaleka nejvíce lidí ale postihne z tepla klasický kolaps spojený s mdlobami. Zejména starší lidé nebo osoby trpící výše uvedenými diagnózami by se proto ve dnech vykazujících extrémní teploty měli vystříhat zvýšené fyzické námahy, popřípadě i pobytu venku. Lékaři také opakovaně nabádají všechny obyvatele, aby se před slunečními paprsky chránili vhodným opalovacím krémem, vzdušným oblečením, nosili pokrývku hlavy a především dodržovali pitný režim. Platí jednoduché pravidlo, že člověk by v horkých dnech měl vypít minimálně dva litry tekutin, nejlépe čisté vody nebo neslazeného čaje. 

 

 

V Praze 28.6.2007

 

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


28. června 2007
28. června 2007