Bude sběr, svoz a odstranění komunálních odpadů dražší?

RNDr. Miloš Gregar, radní hl.m.Prahy k připravované novele zákona o DPH

  • 3 minuty čtení
http:// www.praha-noviny.cz







Denní aktuální informace na Za správnost: A. Molíková/ l. 2127oddělení Public Relations OPR MHMPTel.: 236 002 348, 236 002 356, 236 002 127, 236 002 760, 236 002 355Fax: 236 007 093E-mail: Tisk@cityofprague.cz
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Odpadové hospodářství

 

Bude sběr, svoz a odstranění komunálních odpadů dražší?

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hl.m.Prahy k připravované novele zákona o DPH

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hl.m.Prahy odpovědný za oblast životního prostředí, do jehož gesce spadá i odpadové hospodářství, říká „změna DPH, respektive zařazení činností souvisejících se sběrem, svozem a odstraněním komunálních odpadů do základní sazby DPH od 1.května 2004, tak jak je navrhována v novele zákona o DPH, může být pro řadu obcí a měst zdrcující“ a pro názornost uvádí informace za Prahu „v letošním roce by hlavní město zajišťovalo odvoz komunálních odpadů, jejich třídění, zajištění využívání a odstraňování s náklady v celkové výši 850 mil.Kč. Dojde li od 1.5.2004 k zahrnutí těchto služeb do základní částky DPH, pak budou, nezávisle na hl.m.Praze, tyto náklady skokem zvýšeny o dalších cca 75 mil.Kč“, a dodává „kdo tuto částku zaplatí je zřejmé. Bude to městský rozpočet, potažmo to budou obyvatelé města. Je zde však i druhá cesta. Vystačit se stávajícím rozsahem finančních prostředků a omezit služby – rozsah, kvalitu, dostupnost“.

Pokud by se město chovalo jako jiné subjekty, poskytující služby, pak by mohlo tyto zvýšené náklady přenést na obyvatele. „Zda a kdy se tak stane je otevřenou otázkou. Velmi pravděpodobné ale je, že k tomu bude muset dojít“, říká radní Gregar. Otázkou tedy zůstává spíše kdy než zda rozdíl ve výši  DPH bude město nuceno přenést na obyvatele. Zda to bude v roce letošním nebo při následující úpravě poplatku za odpady pro rok 2005. Uvedených 75 mil.Kč představuje v průměru 63 Kč na Pražana, včetně novorozenců.

Radní Miloš Gregar dále uvádí: „odpady jsou obecně chápány jako něco co zatěžuje jejich producenta. Chceme li se chovat ekologicky, neměli bychom zbytečně zvyšovat sazby tam, kde to není nutné. Demotivační dopad na snahu o třídění je zřejmý“.

 

Odpovědné nakládání s odpady, které je již dnes na úrovni standardů EU, jistě něco stojí. „Pražané velmi rychle zaujali kladný přístup k třídění odpadů. Podle zkušeností, které mám, nejsou ale osamoceni v tomto kladném přístupu. I když neradi, uvědomujeme si, že zdravé životní prostředí a neplýtvání s přírodními zdroji zasáhne kapsu každého obyvatele civilizované části planety. Z tohoto důvodu je nešťastné, zařazovat právě služby nakládání s komunálními odpady do základní sazby DPH“, konstatuje radní Gregar a pokračuje: „zdražení služeb může mít ale i jiný efekt. Dotkne se negativně celého systému nakládání s odpady. Může výrazně zbrzdit jeho požadované změny, které vyplývají ze směrnic Evropské unie. Záměrně na tomto místě hovořím pouze o komunálním odpadu. Nařízení vlády, kterým byla schválena závazná část plánu odpadového hospodářství ČR, stanoví mimo jiné i podmínku zajistit do 9 let 50 % materiálové využití komunálních odpadů. Podobné, velmi vysoké, cíle stanoví nařízení vlády pro všechny druhy odpadů. Investovat do nových technologií bude muset každý. Podnikatelé, kraje a obce. A to bude znamenat další negativní dopad do cen a poplatků za odpady. Je otázkou, zda dobře myšlené, ale i tvrdě vyžadované změny, směřující k vyšším standardům při nakládání s odpady, předcházení tvorby odpadů nebo k jejich recyklaci, bude únosné realizovat“.

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze 20.2.2004 

 

 
Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
20. února 2004
20. února 2004