Budeme se inspirovat švýcarským zdravotním systémem?
Dnes ráno zahájil primátor Pavel Bém konferenci o zdravotním systému Švýcarska, jež se koná za účasti Pascala Couchepina, švýcarského ministra zdravotnictví. Informace o budování politiky národního zdraví, systému zdravotnictví, financování nemocnic, soukromých lékařů a další informace vyslechlo na 160 účastníků z celé ČR.
- 3 minuty čtení
Dnes ráno zahájil primátor Pavel Bém konferenci o zdravotním systému Švýcarska, jež se koná za účasti Pascala Couchepina, švýcarského ministra zdravotnictví. Informace o budování politiky národního zdraví, systému zdravotnictví, financování nemocnic, soukromých lékařů a další informace vyslechlo na 160 účastníků z celé ČR.
Jednodenní konference, kterou v Praze pořádají Český národní výbor frankofonního ekonomického fóra spolu s velvyslanectvím Švýcarské konfederace v ČR, Českou lékařskou komorou a několika farmaceutickými společnostmi, zahájil spolu s předsedou vlády ČR primátor hlavního města Pavel Bém.
Primátor Pavel Bém ve svém úvodním slově analyzoval současný stav zdravotnictví, kritickým pohledem hodnotil momentální situaci: „Myslím si, že je nutné postavit z hlavy na nohy systém, kde občan není občanem aktivně pečujícím o své zdraví, ale nesvéprávným objektem léčebné péče, kde pojišťovny nepojišťují, ale jsou státním bankomatem, kde lékaři nejsou lékaři, ale jednotkami poskytující veřejnou službu v oblasti zdravotnictví a kde se stát nechová jako stát, ale jako velký bratr, který ví, koho, kým, jak, proč, kdy, kde a za co léčit.“
Závěr jeho úvodního slova se stal výzvou: „Přál bych si, aby v českém zdravotnictví byl nastartován dynamický proces – respektive nastartována změna, která je nezbytná. Přál bych si, aby české zdravotnictví jednou fungovalo jako švýcarské hodinky.“
Společně se švýcarským ministrem zdravotnictví Pascal Couchepinen pražský primátor Pavel Bém diskutoval otázku zásadního charakteru, a to o liberalizaci systému zdravotnictví.
Účastníci akce, mezi nimiž byl ministr zdravotnictví Rath, ředitelka VZP J. Musílková a další zástupci zdravotnictví z celé republiky, měli možnost seznámit se s fungováním švýcarského zdravotního systému.
Z principů zdravotního systému Švýcarska:
- Základní rozsah služeb poskytovaných na základě povinného zdravotního pojištění je stanoven zákonem.
- Zdravotní pojišťovny uhradí poskytovatelům zdravotnických služeb péči tehdy, jestliže je klinicky efektivní, nezbytná a nákladově efektivní. Tato pravidla se vztahují také na léčiva, zdravotnické prostředky a zdravotnické pomůcky.
- Národní asociace pro podporu kvality zdravotnických služeb je hlavním aktérem odpovědným za vývoj v oblasti řízení kvality, její monitorování, koordinaci a podporu v této oblasti na národní úrovni.
- Oblast zdravotnických služeb je jednou z oblastí veřejné správy, ve které mají kantony sice klesající, ale stále velmi významnou roli a vysoký stupeň nezávislosti.
- Úřady konfederace a jednotlivých kantonů nemají prakticky žádné nástroje pro kontrolu ambulantních zdravotnických služeb, ale mají významnou možnost kontrolovat činnost nemocnic a domů pečovatelskou službou. Nemocnice a domy s pečovatelskou službou mohou čerpat úhrady z povinného zdravotního pojištění jen pokud jsou v oficiálním seznamu kantonálních nemocnic a domů s pečovatelskou službou.
V Praze 5. 11. 2002
_______________________________________________________________
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma.
Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.
Za správnost: Hana Stará / tel. 236 002 972