Budova Nádraží Vyšehrad v havarijním stavu ohrožuje bezpečnost kolemjdoucích. Majitel z pěti pokut zaplatil pouze jednu
Historicky a architektonicky ceněná budova Nádraží Vyšehrad dlouhodobě chátrá. Nemovitost, která je v soukromém vlastnictví, už podle odborníků přímo ohrožuje své okolí. Neznámí pachatelé totiž nově pravděpodobně rozebrali podstatnou část plechové střechy budovy. Její majitel navíc z pěti pokut zaplatil pouze jednu. Hlavní město Praha ve spolupráci s Ministerstvem kultury a městskou částí Praha 2 přesto podniká kroky k sanaci budovy a její celkové záchraně.
- 3 minuty čtení
„Jsem obecně velkým zastáncem soukromého vlastnictví a jeho nedotknutelnosti. Nicméně je třeba si uvědomit, že vlastnictví znamená nejen práva, ale i povinnosti starat se o majetek dle příslušných regulí. Pokud si někdo koupí nemovitost a ví, že se jedná o kulturní památku, tak má povinnost se o ni taky náležitě starat! Vlastník kulturní památky je povinen na vlastní náklad pečovat o její zachování, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před ohrožením, poškozením, znehodnocením nebo odcizením. V úvahu přichází možnost zajistit na náklady vlastníka nutné sanační a statické práce, a to přímo ze strany samosprávy, tedy města,“ říká pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.
V minulosti odbor památkové péče pokutoval majitele opakovaně, jelikož neumožnil přístup do objektu. Ten však uhradil pouze první pokutu ve výši necelých dvou milionů.
„Za hlavní město Prahu zasíláme na Ministerstvo kultury dopis, zdali dosud nedošlo k dohodě s vlastníkem o prodeji budovy nádraží státu. Pokud to stát potvrdí, nemělo by nic bránit zahájení procesu vyvlastnění, který jsme připraveni rozeběhnout z pozice hlavního města, přičemž budeme postupovat právě podle zákona o státní památkové péči. Budeme však o těchto možnostech ještě vést diskuzi a dál jednat,“ doplňuje náměstek 1. náměstek primátora pro oblast územního plánu a rozvoje Petr Hlaváček.
„My v TOP 09 velmi podporujeme, aby hlavní město získalo historickou budovu Nádraží Vyšehrad. Byli bychom rádi, kdyby byl tento objekt městem zrekonstruován a následně využit ke kulturním účelům. Já osobně si například umím představit, kdyby se v takto zrekonstruované budově podařilo umístit dílo Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Z toho bych měl opravdovou radost,“ dodává předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.
Neutěšený stav nádraží trápí příslušnou městskou část Praha 2. Radní Michal Zuna je přesvědčen, že střecha byla rozebrána úmyslně.
„Je nutné zajistit bezpečnost okolí budovy a nedopustit, aby budova nadále trpěla významně narušenou střešní konstrukcí. V této věci městská část Praha 2 naléhavě komunikuje se zástupci vlastníka a rovněž podala i trestní oznámení pro obecné ohrožení. Mohu tvrdit, že nerozumím, proč se soukromý vlastník ke svému majetku takto chová, ale nebyla by to pravda. Při pohledu z hradeb je zřejmé, že někdo záměrně rozebral velkou část střechy. Čas je neúprosný a je třeba budovu zachránit. Hlavní město Praha musí nadále pokračovat v krocích, aby nabylo budovu od soukromého vlastníka do svého vlastnictví co nejdříve,“ vyzývá hlavní město radní pro oblast bezpečnosti Prahy 2 Michal Zuna.
Tento týden se v objektu uskuteční místní šetření. Poté budou jasné následné kroky. Například, zdali opravy může zahájit sama Praha 2 nebo jaký je legislativně správný proces, aby městská část mohla přejít k nutných opravám a záchraně objektu.
Secesní budova je v majetku společnosti RailCity Vyšehrad, která se o stav kulturní památky zapsané i na seznamu UNESCO dlouhodobě nezajímá. Městská část Praha 2 jedná o její odkoupení už od roku 2007. Veškerá jednání s majitelem budovy ovšem dosud nikam nevedla.